uçarken kanadın titremesi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

uçarken kanadın titremesi

Mesaj #1 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 yıl önce (31.10.2012, 21:08)

mrb arkadaşlar 1 yıldır aktif olarak uçuyorum 90 ila 110 arasında uçuş sayım var kullandığım kanat ozone buzz z3 2010 model yelken uçuşu ve kendi çapımda termik uçuşları yapabilecek seviyedeyim.

ama kafama takılan küçük bir sorum var başımdan geçen olayı anlatayım

600 mt irtifalı bir tepe kuzey rüzgarı rüzgar hızı 15 ila 20 km arası darbesiz kuzey take off undan kalkıp yelken bandında tepe artı 200 300 mt irtfa aldıktan sonra yan rüzgarla iniş alanına doğru giderken firenler %20-25 arası bi anda sol kolonda bir titreme hissettim firenleri birazdaha tok tuttuğumda titreme geçti. fakat tekrardan firenleri %20-25 konumuna aldığımda yine titrediğini farkettim ve bu şekilde bir süre uçtum aklımdan geçen şey asimetrik kapancak oldu ama bi 20 30 saniye titredikden sonra durdu bu titremenin A kolonlarında daha çok olduğunu gözlemledim. ve bu olayı birkez değil farklı günlerde bir kaçkez daha yaşadım.

Soru : kolonların titremesi pilota neyi anlatmalı yaklaşan bir asimetriği mi yoksa havanın iyi olmayışımı yada kanattaki bir proplem mi

bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Güzel günlerde güzel uçuşlara
Turhal Sportif Havacılık Kulübü
Koray KOŞ

Kullanıcı avatarı
inönü
Ad Soyad: Metin Sözsoy
:
150+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 1
Pilot Menüsü: 

titreme

Mesaj #2 gönderen inönü » 1 on yıl 1 yıl önce (01.11.2012, 16:13)

Koray slm ben daha önce en:c kanat ile uçuyordum 2006 model kanat arada titreme yapıyodu ama sadece arka D kolonları çok dikkat ettim her seferinde maksimum hıza ulaştığı anda ve sıfır fren de yapıyodu frenleri artırınca titreme azalıyordu, ve birlikte uçtuğum arkadaşım denedi kanadı iplerini ölçtük aynı, verilen değerde aynı başka bir arkadaşımda titremeler sonucu kanatların stol a girme durumlarının çabuklaştırın söylemişti kendisi yaşadığı için.ama ben olumsuz bir durum yaşamadım titreme hariç.yinede markaya yazabilirsin durumla ilgili bilgi verilecektir sanırım.
Selamlar,iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (01.11.2012, 16:21)

bir önceki kanadım arcus 5'i ikinci el olarak oğuzhan erdemir'den almıştım. kanadı denemem için bana gönderdiğinde alanya'da yaptığım ilk iki deneme uçuşunda kanat aynı senin bahsettiğin gibi zangır zangır titreyerek uçmuştu. daha önce hiç başıma gelmediği için çok tuhafıma gitmişti. oğuzhan'ı aradım. kendisinin başına hiç gelmediğini söyledi. zaten daha sonraki uçuşlarda böyle bir olayla karşılaşmadım. büyük ihtimalle hava koşullarından kaynaklanan bir durum...

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 yıl önce (01.11.2012, 18:57)

cevaplar için çok teşekkür ederim.

metin beyin yazısından anladığım kanat son hızına ulaşınca titreme yaptığı benimkine çok benzer biraz firen çektinmi geçiyor benimkiyle aynı sorun ( maksimum hız )

deniz beyin yazısından anladığım birkez başına geliyor ve bir daha tekrarlanmıyor ( hava olayı )

sanırım verimli bir cevap olmadı :?

bu konuda hepimizi daha derinlemesine aydınlatacak biri olsa keşke :cry:

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ORKO » 1 on yıl 1 yıl önce (01.11.2012, 20:20)

aklıma gelenler, kanadın üretiminde, kumaşta veya iplerde yada kolonda milimetrik sağ sol uzunluk kısalık farkı olasılığından dolayı önemsiz bi titreme...

uçarken gene titreme olunca, sanırım a kolonu demiştiniz, titreme esnasında parmağınızla kolonu ileri doğru hafifçe itin bakalım duruyormu titreme...

kanımca uçuşa tehlike oluşturmayacak çok küçük bi sorun gibime geldi... ama genede siz araştırmaya devam edin, çünkü olayı birebir göremediğimiz için tam olarak bilemiyoruz sorunu...

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 1 yıl önce (02.11.2012, 02:16)

Selamlar,

Bu titremenin ip boylarıyla ilgisi yok, tehlikeli bir durum da değil.

Bildiğiniz gibi kanat uçlarında ve firar kenarında vortex (türbülans, girdap) oluşmaktadır. Bu vortex bazı durumlarda osilasyon/döngü oluşturabilir.

Von Karman Vortex olarak adlandırılan bu döngüsel türbülansı arabaların camlarında (cam belirli miktarda açıkken ve belli hızda) ritmik uğultu şeklinde duyabilirsiniz. Her arabada olmaz, ve her koşulda olmaz.

Bkz. http://www.google.com.tr/search?um=1&hl ... 0QW5vYGoDQ

Von Karman Vortexlerini çayı karıştırırken bardağının üzerindeki köpüklerde ya da motorsikletle giderken otobüslerin arkasında da görebilirsiniz. Apansız bir çocuk gibi aniden çıkıverirler karşınıza.

Bazı yamaçparaşütlerinde de bazı durumlarda bu titreşim oluşabilir. Bu titreşimin oluşması, hissedilir olması için stabil uçuş (dönüş yok, sabit hız, türbülans yok) gerekir.

Bu titreşimler sizi rahatsız ederse, hemen bizi arayın. Bir kamyon adamla yardıma geliriz. Ya da azıcık fren konumunu değiştirin; hızlanın, dönüş yapın hemen bu etki ortadan kalkacaktır.

iyi uçuşlar.

yigit

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 yıl önce (02.11.2012, 09:52)

teşekkür ederim yiğit bey :) gerçekten içimi rahatlattınız. kanatla pilot arasına bir duygusal bağ oluşur ya kanadımla arama giren anlaşmazlığı ortadan kaldırdınız için teşekkür ederim :lol:

Güzel günlerde güzel uçuşlara
Turhal Sportif Havacılık Kulübü
Koray KOŞ

Kullanıcı avatarı
sertaco
Ad Soyad: Sertaç Özdemir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen sertaco » 1 on yıl 1 yıl önce (02.11.2012, 15:49)

Evet aynı olayı stabil uçuş esnasında bende birkaç kez yaşamıştım.
Yiğit Yıldırım'a bu rahatlatıcı açıklamasından dolayı teşekkür ediyorum.

Sertaç

Kullanıcı avatarı
MehmetHan
Ad Soyad: Mehmet Han Özcan
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Re: uçarken kanadın titremesi

Mesaj #9 gönderen MehmetHan » 8 yıl 5 ay önce (28.09.2015, 02:08)

Bu sporda her ne kadar yeni de olsam 16 yıllık havacılık tecrübem ile fikrimi beyan etmek isterim. Malum kanat şekli her yerde aynı. Kanatların tasarımında VNE dediğimiz aşılamayacak hız limiti vardır. Bu limite ulaştığında ise hücum kenarı artık havayı ikiye yaramaz ve kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Metal yapılı kanatlarda hücum kenarı aşırı sağlam olduğundan firar kenarı kaplama sacını ikiye ayırır. Bu tür kanatlarda ise hücum kenarına binen yük kolonlardan hissedilebilir. Kanat rüzgara karşı koyamayacağı için airfoil simetrisini bozmaya çalışır. Hücum kenarı geriye katlanamayacağından önden kapanma yaşatacaktır. Bu arada her titreme sonrası kanat önden kapanacak diye bir kaide yok. Ama yine de limitleri aşmamak en iyisi. Emniyetli uçuşlar diliyorum.