ilkyardımın önemi ve ankara'da ilk yardım eğitimi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

ilkyardımın önemi ve ankara'da ilk yardım eğitimi

Mesaj #1 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (15.03.2013, 17:24)

Arkadaşlar,
Günlük hayatımızda her an için bir kaza ile karşılaşmamız mümkündür.
Araştırmalar göstermiştirki kaza yerinde ilk 5 dakika içinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile ölümlerin yaklaşık yarısını önleme şansı vardır.
Kazazedenin yaşamsal fonksiyonlarının durduğu ya da durmak üzere olduğu kaza ya da yaralanmalarda, ilkyardımın ilk 5 dakika içinde başlatılması hayati önem taşır.
Yapılan çeşitli çalışmalarda ülkemizde kazalar sonucu yaralıların %90’ından fazlasının olay yerinde herhangi bir müdahale yapılmadan hastaneye ulaştırıldığı gösterilmiştir.
Kaza ölümlerinin %10’u ilk 5 dakika içinde, %54’ü ise ilk 30 dakika içinde meydana gelmektedir.
Doğru bilgi ile zaman kaybetmeksizin etkili ve yerinde müdahale yapabilme, hasta/yaralı için hayati önem taşımaktadır. Ancak bilinmeli ki ilkyardımcı her müdahalesinde hayat kurtaracaktır diye bir kural yoktur. Burada asıl önemli olan, yapılan ilkyardımı son yardım haline getirecek yanlış bilgi ve uygulamalardan kesinlikle kaçınmaktır.

Son olarak Abdullah DEDE arkadaşımızın vefatından çıkartacağımız derslerden biriside hiç şüphesiz ki ilkyardım ve yaralıya müdahale şartlarıdır. Olay yerindeki arkadaşlarımızdan ve kaza raporundan edindiğimiz bilgilere göre Abdullah DEDE'ye yapılması gereken müdahalenin fazlasıyla yapıldığı, ilgili birimlerle irtibata geçilerek yaralının naklinin sağlandığını görmekteyiz.
Bu tür tercübeleri kazanmak için ilkyardım eğitimi almamız gerekir.
İlkyardım eğitimleri Sağlık Bakanlığından yetkilendirilmiş özel eğitim merkezleri ve Kızılay Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Eğitim sonucunda alınan belge ile İl Sağlık Müdürlüklerinde sınava girilerek İlkyardımcı Sertifikası alınmaktadır. Bu eğitimin fiyatı 200-250 Tl. arasındadır. Ayrıca Kızılay Eğitim Merkezlerinin verdiği eğitim ile (diğer eğitimle aynı) il sağlık müdürlüğünde sınava girmeden, sadece Kızılay İlkyardım Eğitim Sertifikası alınırsa bunun fiyatı 100 Tl. dir. Bazı federasyonlar antrönerlik imtihanlarında ilkyardımcı eğitimini istemekle birlikte Kızılaydan 100 tl karşılığında alınan belgeyi geçerli saymaktadır.
Kızılay İlkyardım Eğitim Merkeziyle yapmış olduğumuz görüşme neticesinde bu fiyatı aşağıya çekme imkanımız olacaktır. Kursun planlaması ve yerini öğrenci ve çalışanlara göre ayarlama imkanımızda bulunmaktadır. Bizden istenilen Ankara'da böyle bir eğitim kursu açılsa kaç kişi müracaat eder.

FORUM ARACILIĞI İLE İLKYARDIMCI EĞİTİMİ ALMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZ SAYISINI TESBİT EDEBİLİRSEK ANKARA'DA KURS AÇMA İMKANIMIZ OLACAKTIR.

Mustafa ÇELİK
THK Ankara Sportif Havacılık Kulübü Başkanı
0 542 43729

Kullanıcı avatarı
Lion06
Ad Soyad: Mehmet Mercan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Lion06 » 1 on yıl 1 yıl önce (15.03.2013, 17:33)

Mustafa abi güzel bir noktaya değindi.
Eğer Kızılay'ın verdiği eğitimde de pratik uygulama yapılıyorsa bu fiyat çok cazip, yapılmıyorsa sağlık bakanlığı onaylı olan eğitimlerin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Sanırım THK'da 5 kişi ve üzeri gruplara bu eğitimi ücreti karşılığı veriyor....

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (15.03.2013, 17:43)

Her ikisindede verilen teorik ve uygulamalı eğitim aynı aradaki fiyat farkı ise Sağlık Bakanlığına resmi bilgilendirme yapıldığı için zaruri olarak kesilen faturadan kaynaklanmaktadır.

Hatta eğitim alan arkadaşlar içerisinden ben Sağlık Bakanlığından onaylı belgede almak istiyorum diyen olursa fark ücreti ödeyerek vede İl Sağlık Müdürlüğünde cumartesi günleri yapılan sınava girerek istedikleri belgeyi alabilirler.

Kullanıcı avatarı
musterdo
Ad Soyad: Mustafa Erdoğan
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen musterdo » 1 on yıl 1 yıl önce (16.03.2013, 14:31)

güzel düşünmüşsünüz bende katılmak isterim ilk yardımı biliyoruz belki ama bilgilerimiz tazelenir hafta içi akşam olursa baya katılım olacağını düşünüyorum