soğuk hava ve uçuşa etkisi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

soğuk hava ve uçuşa etkisi

Mesaj #1 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 22:37)

20/10/2013 dün akşamdan bize gaz veren arkadaşımızın lafına uyup düştük yollara

yer : mercimek tepesi
rüzgar : kuzey batı
şiddeti : 10/15 darbe 20
sıcaklık : 10-12 derece
basınc : 1030
nem : %50
gökyüzü : yoğun parçalı bulutlu

havalanmak için bütün şartlar yerinde hazırlıklarımızı yaparken uçuş montunu evde unutuğumu farkettim üzerimde yünlü kalın bir mont var o montun üstüne rüzgar geçirmeyen ince mevsimlik bir mont daha giydim, ve geçen haftalarda eldivenimi kaybetmiştim emaneten parmaksız eldivenlerle uçuşa başladım. Ve uçuşa başladık akıl almaz bir hava her yer termik kaynıyor irtifa 1600 yaptım soğuk havayı ilk parmaklarda hissettim soğuktan acımaya başladı irtifa 2000 mt artık ciddi bir soğuk başladı vücudum kasıldı ve ufak ufak titremeye başladım.

Aradan 1 saat geçti kondisyon soğuk hava yüzünden hızlı bir şekilde düşüyor ova ortasında bulduğum 3 / 3,5 varyo ile 2300 mt irtifaya çıktığımda parmaklarımı hissetmiyorum vücut kaskatı kesildi ve aşırı bir titreme termik dönmeyi bırakıp açılmaya başladık aklımdan geçen tek şey soğuk vücudumu kontrol edemiyor ve sürekli titriyorum soğuktan boynum tutulmaya başladı kask o kadar ağır geliyoki kendimi kontrol edemeyecek duruma geldim.

alınacak dersler:
1. xc uçacaksan termal elbise termal eldiven şart
2. dayanamayacağın soğuğa maruz kaldıysan uçuşu bitir.
2.1. soğuk havada kondisyon hızlı bir şekilde kayboluyor
2.2. refleksler yavaşlar kanat kontrolu azalır
2.3. soğuk havadan kurtulmak için aceleci ve hızlı aldığın kararlar hataya sebeb alobilir
3. bu mevsimde termik olmaz iki yelken atıp ineriz diyip güzelim xc den olma

not : güzelim + 50 gine kaçtı

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen yyalibuk71 » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 23:25)

Koray, gerçekten üzüldüm senin adına. Ben sadece bir eldivenden dolayı gürsuda keyifli bir uçuşu sonlandırmak zorunda kalmıştım.
İlk festivalimizi düzenlediğimizde 2010 haziran ayındaydık, tecrübeli pilotlar haziran ayında kat kat giyinmişlerdi. O zamanlar uleyn demiştim, adamlara bak, bu mevsimde, böyle giyinip terliyorlar, meğer bir bildikleri varmış :D

Sen gönlünü kış tut, yaz çıkarsa bahtına diyorum :D

Kullanıcı avatarı
Bülent ÖNER
Ad Soyad: Bülent Öner
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Bülent ÖNER » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 00:26)

Koray sana katılmaktan başka diyeceğim yok. Sıkı giyinip, sıcak uçuşlar dileğimle.

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 08:52)

yyalibuk71 yazdı:Sen gönlünü kış tut, yaz çıkarsa bahtına diyorum :D

bu lafı sevdim :++: kubilay abi

daha öncesinde de soğuğa maruz kalmıştım ama uzun süre soğukta kalmak gerçekten çok kötüydü uçuş kondisyonu mu 3 / 3:30 saate kadar cıkarmayı başardım ama soğuk hava da bu rakam neredeyse yarı yarıya kayboldu

küçük bir öz eleştiri yapmak istedim yaşanmış tecrübeler en iyi örnektir ve bu sporda paylaşımın nekadar önemli olduğunu hep vurgulamaya çalıştım

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Airbender » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 12:08)

Koray merhaba,

1. Ne yaparsan yap elin üşür bunu çözmen çok zor çünkü ellerin baş seviyende sürekli. Ancak uçuş sırasında zaman zaman ellerine eksersiz yaptırman şart.
2. Termal vücud sıcaklığını korumak adına iyi bir fikir fakat tek başına yeterli olmaz.
Pamuklu, ince fakat sık dokunmuş bir ürünün üstüne kullanman hem sağlık hemde ısını koruman için daha iyi olur.
3. Soğuk her zaman insanı zinde tutar (tabi bununda bir derecesi var)

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen kakalamtahu » 1 on yıl 1 hafta önce (16.03.2014, 18:31)

Ellerim yarım saatten sonra küçük parmaktan başlayarak hissizleşmeye başladı. 10 dakika sonra indim. Kollar aşağıda biraz bekledim. Geçti. Ortam soğuk değildi. Eldivenim biraz dardı. Acaba kan mı gitmedi. Termikte aşırı dikkat/gerginlikten olurmu? Ellerimi bile aşağı sarkıtamadım.

Son beğenen bulobey

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 hafta önce (16.03.2014, 18:49)

eldivenlerin çok dar olması kötü yönde etki etmiştir diye düşünüyorum soğuğa karşı termal eldiven bant ısıtıcı lar bir nebze çözüm oluyor.

ben xc uçuşu yaparken bir saatten sonra azda olsa uyuşma başlıyor hava durumuna göre üşüme de başlıyor termiği dönüp tavan yaptıktan sonra düz süzülüşe gçtiğimde ellerimi omuz hızasının altına indirip egzersiz yapıyorum etkisini de gördüm işe yarıyor .

Kullanıcı avatarı
3333feet
Ad Soyad: Cem Aydın
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen 3333feet » 1 on yıl 1 hafta önce (17.03.2014, 12:41)

Birebir karsilastigimiz ruzgarin hissedilen sicakligi dusurdugu ve + derecelerin bile ruzgarin siddetine bagli olarak donma etkisi yapabilecegi bir gercektir. Vucudunuz ve kiyafetleriniz nemli veya islaksa, eksilere dusmemis bir havada bile ruzgarin ve harcadiginiz efor nedeniyle vucudunuz kademe kademe hipotermiye girebilir.
Belki havada cok terlemiyoruz ama sicak havalarada yerde icimizde polar ustunde mont tulum vs beklerken muhakkak terliyoruz. Eger vucudumuza temas eden kiyafet nem tutma ozelligi yuksek olan pamuklu bir kiyafetse gecmis olsun. zaten ustunuzde tulum bile olsa teninizin buz gibi oldugunu hissedersiniz.
Bu nedenle vucuttaki teri alarak dokumasi sayesinde nemi disari atacak iclik giyilmesi son derece faydalidir.
Yine icligin uzerine giyeceginiz kiyafetinde nem tutmayan bir kiyafet olmasi (polar(bunlarinda materyaline gore nem tutma ozellikleri degisir)) ve vucudunuzun kuru ve sicak kalmasini saglayacaktir. Son olarakta ruzgari kesen ve kiyafetlerinizdeki buhari disari atacak olan dis kiyafet ucus konforunuzu arttiracak ve sagliginizi korumaniza yardimci olacaktir.