Tandem ile SIV

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
CENK ESENER
Ad Soyad: Cenk Esener
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Tandem ile SIV

Mesaj #1 gönderen CENK ESENER » 1 on yıl 9 yıl önce (15.04.2005, 10:08)

PPL egitiminde bilirsiniz egitmen ogrencisi hazir olana kadar, birlikte ayni ucakta ucar. Ogrenci ilk solo ucusuna hak kazanana degin ogretmeninin yaninda oturup onu izler ve ne yapmasi gerektigini gorerek ogrenir.
Bu en basit Cessna ile PPL egitiminde de boyledir, harbe hazirlik icin F-16 ucaginda da boyledir.

SIV egitimi alacagim zaman, insan bilmediginden korkar misali belirli manevralardan oldukca cekiniyordum. Hareketleri bilfiil uygulamadiğim icin oncesinde Jocky'nin videolarini izlemeye calisirken aklima bunlar tandem'de neden yapilmasin sorusu geldi :idea:

O yillarda Egitmen ve arkadaslarimin tandem'de SIV yapma fikrine tepkisi ise bunun mumkun olmadigi yonundeydi. Hatta anlatirlardi, Fethiye'de bir tandemci full stall cekmis, yukten dolayi kollarindaki tendonlar atmis, hele hele B-line cekmek mumkun degilmis filan falan... :oops:

:shock:

Ancak uzerinden zaman gecmesine ragmen fikrimden fazgecmis degilim. Dayanagim ise tandem kanatlarinin uretim sureci :!: Bu kadar basit :!:

Soyle ki;
Kanat ureticileri tandem kanat tasarladiklari zaman, sirketin test pilotu yolcusuyla beraber bu prototip kanat ile ucusa cikiyor ve ne tepki verecegi bile garanti olmayan, yeni dikis makinasindan cikmis bu kanat ile tum hareketleri bir kac defa gerceklestiriyor.
Bu ucuslar, testler, manevralari kanat istenilen ucus kalitesine ulasana kadar gerek stabil havada, gerekse sert temik sartlarinda suruyor :wink:

Test pilotlari Superman :shock: veya Hul :lol: k gibi adamlar olmadigina gore bence fikrimin gerceklestirilmesi gayet mumkun.

Sizce SIV egitimlerinize ogretmeninizle beraber ayni kanatta ucarak baslasaniz. Once ogretmeniniz asimetrik kapatsa, kanadin tepkisini gorseniz, frontal'de neler oldugunu ogretmeninizin yaninda yasasaniz daha kolay olmaz mi :?:

Sizce bu mumkun mu :?:

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Baya iyi fikir....

Mesaj #2 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (17.04.2005, 23:12)

Aslında mükemmel birşey olur... bende ilk frontalimi yediğim zaman bi paraşüte baktım bide yere sonuç olarak eğer havada SIV'leri de görerek öğrenmek en güzeli...
--- Tabi küçük bir dezavantaj tandem le single biraz farklı olsa gerek :wink:
:shock: Umarim kimse emergency'lere ihtiyaç duymaz :D

oopss hata oldu :roll:
En son Anonymous tarafından 18.04.2005, 13:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
CENK ESENER
Pilot Menüsü: 

umarim herkes SIV yapar

Mesaj #3 gönderen CENK ESENER » 1 on yıl 8 yıl önce (18.04.2005, 09:32)

SIV bir nev-i antrenman demek...
Anternman yapmadan da otomatik olarak-dusunmeden dogru tepki verme yeteneginizi gelistiremezsiniz.
Bu yuzden Egitim Sart diyoruz.
Zaten her sezon basi SIV yapilmasi gerekmiyor mu...
cenk

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (18.04.2005, 19:05)

Reflekslerimizi geliştirmek ve Cenk inde dediği gibi düşünmeden doğru bir şekilde tepki verebilmek için SIV şart.
Bencede sürekli SIV hareketleri tekrarlanarak hep hazırlıklı olmamızı sağlar. ( bazı kaynaklardan okuduğum yazılardan çıkarttığım sonuç bu )

Kullanıcı avatarı
ubu
Ad Soyad: Zeki Ünal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ubu » 1 on yıl 8 yıl önce (18.04.2005, 23:31)

Tandemde SIV yapılır yapılmayacak diye birşey yok.Asimetrik-önden kapanma - budak rahatlıkla çalışılabilir. B-line kırılma payına kadar kolu oldukça zorlayan ancak kırılma gerşekleştikten sonra kas kuvveti gerektirmeyen bir hareket oda herhangi bir problem yaratmaz ancak stall elden kaçırma riski taşır gibime geliyor.Riske atmayada değmez bence.İşin en doğrusu ve en güzeli Eğitmen gözetiminde Single SIV çalışmaktır.

Kullanıcı avatarı
CENK ESENER
Pilot Menüsü: 

Stall

Mesaj #6 gönderen CENK ESENER » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2005, 10:46)

ubu yazdı: stall elden kaçırma riski taşır gibime geliyor.Riske atmayada değmez bence.

Egitmenin Stall'da freni elinden kacirma riski sonucta herkes icin gecerli.
Acaba ogrenci de Stall yapmamali mi :?:

Kullanıcı avatarı
ubu
Ad Soyad: Zeki Ünal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ubu » 1 on yıl 8 yıl önce (21.04.2005, 13:05)

Walla tandemle elden kaçmış bir fren ipi ile girilecek spini hayal edemiyorum.Etmekte istemem.Tandemde stall çalışması sırasında fren ipinin elden kaçma riski artar anlamında düşünmüşüm olayı.Benim fikrim bu riski artırmaya değmez.Single Sigle çalışın SIV inizi.
İyi UÇUŞLAR

Kullanıcı avatarı
CENK ESENER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen CENK ESENER » 1 on yıl 8 yıl önce (26.04.2005, 17:11)

ubu yazdı:Tandemde stall çalışması sırasında fren ipinin elden kaçma riski artar anlamında düşünmüşüm olayı.Benim fikrim bu riski artırmaya değmez.Single Sigle çalışın SIV inizi.
İyi UÇUŞLAR

Benim ilk mesajima bakacak olursaniz onerdigim iki hareket vardi, onlar da asimetrik ve full frontal. Full Stall sonucu tam olarak kestirilemiyen, hataya cok acik ve senin de bahsettigin gibi bu isin en son noktasi. Kaldi ki bir cok SIV egitmeni artik programlarindan Stall'i tamamen cikartiyor.

Onerdigim egitim bence sifir/bir veya siyah beyaz seklinde algilanmamali. Full Stall yapmak hakli riskler iceriyor diye tum egitimin single yapilmasindansa belirli hareketler egitmen esliginde yapilabilir. Bunda ne mahsur var?

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (26.04.2005, 19:49)

Bence Tandem ile eğitmen eşliğinde SIV fena olmaz.
Çünkü , öğrenci ilk kez single SIV yapacağı zaman haliyle çok tedirgin olacaktır.
Tandem ile eğitmenin uygulamalı göstermesi fena olmaz.
Daha sonra öğrenci single SIV yaptığı zaman bence mutlaka tandem ile SIV uygulamasının faydasını görür.

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Pilot Menüsü: 

Egitmen Esliginde Tandem SIV !!

Mesaj #10 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (27.04.2005, 15:32)

evet simdi soldan kapatiyoruz . . . . -:)
Dosya ekleri
EgitmenEsligindeTandemSIV.jpg
ogrencinin tedirgin olmasina gerek yok -:)