İkinci El Yarışma Kanadı Satışları

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

İkinci El Yarışma Kanadı Satışları

Mesaj #1 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 1 ay önce (25.02.2014, 13:47)

Selamlar,

Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Son 3 senedir artan yarışma motivasyonu, pilot tecrubesi ve sayısı ile ülkemize birçok yarışma kanadı getirilmiştir. Bu kanatlarla genel olarak ehil pilotların uçtuğunu düşünüyorum. Ancak yeni modellerin piyasaya sürülmesi ve yarışan pilotların yeni model istemeleri ve ellerindeki güncelliğini kaybetmiş kanatları satmak istemeleri, dolaylı olarak bir problemdir.

Şahsım olarak hazır olduğuna emin olmadığım kimseye ileri seviye kanat, özellikle yarışma kanadı tedarik etmedim. Firma temsilcisi/ dealer arkadaşların bu sorumlulukta olduğunu biliyorum.

Ancak görüyorum ki ikinci el piyasası, bu anlamda biraz daha az kontrollü.

Hazır olmayan pilotlara yarışma kanadı satılması sonucu oluşacak kazalardan üretici firmalar, tasarımcılar ya da yerel temsilciler sorumlu tutulamaz.

Kanat satanların ve almaya niyetlenenlerin dikkatine...

saygılarımla,,

yigit

Kullanıcı avatarı
sancihat
Ad Soyad: Cihat Şan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen sancihat » 1 on yıl 1 ay önce (25.02.2014, 20:18)

+1

Kullanıcı avatarı
MAGNETO
Ad Soyad: İdris Çınar
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen MAGNETO » 1 on yıl 1 ay önce (25.02.2014, 20:35)

+1

Kullanıcı avatarı
kazim karabas
Ad Soyad: Kazım Karabaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen kazim karabas » 1 on yıl 1 ay önce (25.02.2014, 20:43)

Yigit Yildirim onemli ve guncel bir konuya deginmis sagolsun,cok deneyimli bir arkadasin bu uyariyi yapmasi fevkalade onemli
Ama ,sadece yarisma kanatlarinda rastlanan bir durum degil bu.
Gectigimiz aylarda bir Dhv 2 kanat satiliga cikardim.
SIV yapmamis pilotlardan ,hatta baslangic seviyesinden talipler oldu.
Bir kac yil once katildigimiz bir festivalde ise ,kanadimizi katlamaya yardim ederken yeni egitim almaya basladigini soyleyen bir arkadasi 2 yil icerisinde Dhv 2 kanat ararken gorunce bir seylerin yanlis gitmeye basladigini dusunmustum.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 00:21)

1+

Kullanıcı avatarı
parscarc
Ad Soyad: Sıddık Kutlular
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen parscarc » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 11:45)

1+

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 12:51)

Kesinlikle katılıyorum.
Kategori yükseltmek için herkes kendi kararını verebilir ama her kaza bu spora zarar verir. Bu yüzden hepimiz bazı durumlara müdahele etmeliyiz. Beni ilgilendirmez tavrı sonunda ucunu bize ulaştırıp ilgilendirir. Alışverişlere de müdahil olmak en azından heriki tarafı uyarmak çok yerinde olmuş Yiğit hocam.

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ziya » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 14:25)

-1
Oncalemindeyni olan fikrim, su an farkli.
Tartisilabilir konu, bu kış cok dalaşmadik
iisinalim biraz. Kanat satislarina mudahele
Yada sen ucarsin ucamazsin demek gereksiz
Isguzarlik olur. Neye gore kime gore.
Adama anlat kanadini seviyesini kararini versin
Alir almaz ucar ucmaz onun sorumlulugu.
Yarin kanadimi satarken ogrenci istese veririm.
Pg forumda kanat satarken alirken iyi de yp forumdami idealist
olmak gerek? Gecelim bunlari.

Kullanıcı avatarı
tuncay
Ad Soyad: Tuncay Tahtakın
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen tuncay » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 14:52)

güzel bi dalaşmalık konu atmışsın ortaya Ziya beyciğim. :) buyur burdan yak. ülkemizin sportif ve kültürel eğitim seviyesinin avrupa ülkelerine göre daha düşük olduğunu göz önünde bulundurursak kendi icimizde otokontrol sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. sonuçta pg forumda türk pilotlara ulaşmak ve insanları yönlendirmek bizim acimizdan çok Zor. yurt dışındaki adam da hiç bir şey bilmezse bilmedigi konuda yardım isteyecek kadar medeni ve akıllı çünkü ipin ucunda kendi hayatı var. turkiyede bu durum malesef böyle değil. 100-200 uçuş yapan kendini eğitmen ilan ediyor. hiç tanımadığım bir pilotun bile kaza yapması benim sporumdaki bir kara lekedir. aynı yamaçta bir gün ben de olacagim ve beni riske etmese bile insanı olarak bu tür bir pilotun kurtarma calismasina katılmam gerekecek. psikolojik tarafı işin en görülmeyen ama en önemli kısmı. yarışma kanadı ile uçma zamanınin geldiğini zaten zamanı selen pilot bilir bunda seninle hemfikirim ama ya kişi kendini uzayda görüyorsa!
operim..

Kullanıcı avatarı
ziya
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ziya » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 16:56)

Kaptan ne guzel özetlemişsin. Lakin o uzayliya biseyler anlatmanin ne
kadar fayda saglayacagi hususunda ayri dusuyoruz. Uzayli derse ki der,
Abi kanat satinalcam. Benderim öldürür bu seni, derseki sorun değil
O zaman ver parayi.
Bir avrupaliya kendine dikkat ediyodur danisiyodur diyip guvenecegim.
Ulkemin pilotuna guvenmeyecegim. Daş gibi de ucar uçamazsada cakar.
Sporun doğasi bunu gerektiriyor. Risk her zaman mevcut ne kadarini alacagi
sporcunun insiyatifinde.

Yanaktan.

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen SERVET » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 17:28)

İnsanlara akıl verip nasihat etmek etmektense hatta abartıp sen uçamazsın bu kanatla deyip racon kesmektense bilgi vermenin daha doğru olduğnu düşünüyorum.
Yetişkin bir insanın eğer elinde doğru veriler var ise kendi için en doğru kararı yine kendinin verebileceğini varsaymalıyız.
Kime göre neye göre sorularıda çok anlamsız ve belirsiz sorular değil. Her kanat seviyesi için toplam uçuş saatinin ne olması ve sezonluk uçuş saatinin
ne olması gerektiği hangi koşullarda kullanılcağı temel siv ve ileri siv gibi becerilerin kazanılması gibi objektif kriterler var.
Fakat şöyle bi durumda var siv in sünnet düğünü gibi her pilotun hayatında bir kez yapması gerektiği gibi bir algının olduğu, çocuğuna ayakkabı alırken
bir beden büyüğünü alıp seneyede giyer anlayışını sporada taşıyıp en c kanatla spora başlama ferasetini gösteren arkadaşların olduğu, kanat seviyesinin
statü göstergesi olarak göründüğü bir camiada sportif eğitim düzeyinin ne olduğu tartışılır tabii ki.
fakat bu konuda insanları suçlamaktan hatta kanat alışverişlerine müdahale etmekten ziyade pilotları rasyonel karar verme imkanı sağlayacak bilgiyle donatmak daha medeni bir davranış olacaktır.
Eğer iyi niyetle bir önlem almak istiyorsanız sadece uyarmakla yetinmeyin yarışma kanatları için pilotaj düzeyinin toplam uçuş saatinin sezonluk uçuş saatinin gelişim evresinin aşamaları gibi kriterler ortaya koyun insanlar ona göre karar versin.

Kullanıcı avatarı
Cantek
Ad Soyad: Cantekin Çimen
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Cantek » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 17:33)

Doğal Seleksiyon

Kullanıcı avatarı
sancihat
Ad Soyad: Cihat Şan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen sancihat » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 19:39)

ziya -1 bende öptüm

Kullanıcı avatarı
ziya
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ziya » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 20:55)

Tarsus kaplani kardesim Servetin yaklasiminada tikkatini cekerim
Olaya genis bak. Ben bodoslama daliyorum konuya ayrintili sen hesap eyle

Dudak tiryakinim

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 21:16)

Yarışma kanatları elinizde mi kaldı???
Ben bi ara yer çalışması yapıcam gönder kanadı dedim ucuzundan bi Enzo vardı herifi ikna edemedim.

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Misoskian » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 21:18)

+1
ziya yazdı:Kanat satislarina mudahele
Yada sen ucarsin ucamazsin demek gereksiz
Isguzarlik olur. Neye gore kime gore.
Adama anlat kanadini seviyesini kararini versin
Alir almaz ucar ucmaz onun sorumlulugu.

Kullanıcı avatarı
ziya
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen ziya » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 21:31)

Hee elimde patladi kanatlar satabilmek bir icin alt yapi olusturuyorum.
Istermisin? Ucarsinda aslanlar gibi fiyatta anlasiriz paradan haber ver.

Kullanıcı avatarı
kazim karabas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen kazim karabas » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 23:29)

Tabiki herkes kendi anlayis ve degerlendirmesi cercevesinde bir hareket tarzi sececektir.
Benim kararim soyle oldu.
Telefonla talip olan baslangic seviyesindeki iki arkadasa ikinci kez gorusmeye gerek birakmayacak bir netlikte bu kanadin (Swing Astral 6 ) seviyelerine uygun olmadigini ,bu kanadi kendilerine satamayacagimi ve kanat konusunda karar verirken egitmenlerinden yardim istemelerinin uygun olacagini soyledim.
Ucuncu arayan arkadasimiz,Istanbul harici bir ilde bir kac yildir ucuyordu,acik bir sekilde kendisini tanimadigim icin seviyesi konusunda bilgi almam gerektigini belirttim ve referans istedim.Egitmeni ile yaptigimiz gorusme sonucunda,vazgecmek durumunda kaldilar.
Ha ne oldu,kanat elimde mi kaldi ? Hayir.Daha sonra egitmen referansi ile baska bir arkadasa satildi.

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen SERVET » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 13:10)

Kardeş kız mı veriyosun kanat mı satıyosun. Allah kolaylık versin... Bence çok komik bi durum. Gözümde hemen şöyle bir parodi canlanıyo.
valla bizim oglan sizin en c kanatı pekte begenmis.. Biz düşündük taşındık sizin kanatı almaya karar verdik. hayirlisi neyse o olsun...

Eğitmen bey siz öyle diyosunuzda bizim kız biraz hırçın, türlü türlü huyu var baş edebilecek mi sizin öğrenciniz. Üstelik S.i.v ini yaptı mı ?

Valla benim öğrencim diye demiyorum ne içkisi ne kumarı vardır pilotajı fevkaladedir. toplamuçuş saati 100 saati geçti s.i.v ni aslanlar gibi yaptı. 50 saat de termik ucuşu var.

Maşallah maşallah.... Beyfendi bende benim kanatım diye demiyorum yani biraz hırçındır ama huyunu suyunu öğrendin mi sizi yolda bırakmaz ayrıca elini sıcak sudan soğuk suya sokmadım sel sel katladım taşlı tozlu take offlara sermedim çok özenli kullandım tek bir yaması yoktur.

Efendim... Hani nasıl derler...allahın emri peygamberin kavliylen en c kanadınızı öğrencimiz ahmete istiyoruz.

Ne diyelim hayırlısı olsun madem gençler birbirlerini görüp beğenmişler  kısmetse olur inşallah.

Ne güzel ne mesut bi tablo en c kanatınız evde kalmamış hayırlı bi kısmet bulup başgöz etmişsiniz tebrikler. Allah bi yastıkta kocatsın demek düşer bizede.
Aman allahım Ne netameli ne sürüncemeli bi iş. Ben kanat satıcam adamın seceresini araştırmak zorundamıyım. Bu işler böyle mi yürüyecek... sizcede komik değil mi ? Bu sporun gelişim evresinde mecburen bazı suistimalleri engellemek için bu tür bi yöntem izlenmiş olabilir.  Fakat bu çarpık bi durumdur bu durumun normalleştirilmesi daha da anormal bi durumdur. Daha ne kadar bu şekilde devam edebilir. Pratikte sürdürebilir bi yöntemmidir ? İş dönüp dolaşıp fedarasyona lisanslamaya eğitmen yetiştirmeye eğitim standartlarının belirlenmesine geliyor ve orda kitleniyor nedense. Bu sporun sağlıklı bi şekilde gelişebilmesi ve güvenli bi şekilde yapılabilmesi için ne kadar elzem bi ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Kullanıcı avatarı
kazim karabas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen kazim karabas » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 14:04)

Kardes (!) ,
Ben herkes kendi anlayis ve degerlendirmesi cercevesinde hareket edecektir derken tam da bunu kastetmistim.Ve kendi kararimi aciklamistim.
Tabiki siz kendi kanadinizi verirken ,kiz verme veya baska bir tarzda hareket edersiniz veya etmezsiniz.Secim size ait.
Gozunuzde canlanan parodi size komik gelebilir,ancak herkesin farkli bir espri anlayisi olabilecegini de dikkate almakta fayda var.Herkes bu kadar komik bulur mu bilmiyorum.
Ama ,forumda ciddiyet kaybolursa ,tartismalardan faydali sonuc almak zorlasacaktir.
Yazinizin sonundaki sporun saglikli bir sekilde gelismesi ve guvenli bir sekilde yapilabilmesinin elzem bir ihtiyac oldugu ise suphesiz.