Yedek açınca kanopiyi toplamak gerekirmi ?

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Yedek açınca kanopiyi toplamak gerekirmi ?

Mesaj #1 gönderen mahomedia » 1 on yıl 8 yıl önce (07.05.2005, 01:22)

Selamlar

Bazı okuduğum yazılar üzerine aklımda şöyle bir soru oldu.
Mesela yedek atmak zorunda kaldık ve attık. Ama daha sonra y.p. miz geri açıldı. y.p. kanopimizi toplamamız gerekirmi :?:

Geçenlerde okuduğum bir yazıda bir arkadaş y.p. nin salınımından dolayı yedek ile çöküş hızının çok fazla olmasından ve bu yüzden kanopiyi söndürmek zorunda kaldığını yazmıştı.
Ama sanki kanopi ve yedek ikisi birden açık olmasının , çöküşün daha az olmasını sağlıyacağını düşünüyorum ben ve daha yumuşak bir iniş yapılacağını düşündüm. :idea:

Sizce böyle bir durumda y.p. kanopisi söndürülmelimidir :?:

Yedek paraşüt açtığınızda yamaç paraşütünüzü toplayıp olabildiğince yedekten uzak tutumalısınız. Bir şekilde yedeğe veya iplerine karışıp kapanmasını önleyebilirsiniz. hem yedek hem de paraşüt açıkken inmek gibi bir teknolojinin olduğunu ilk defa sizden duydum??

Yelkenkanatta ise yedek attığınızda kendinizi trapezin (kanadı kumanda ettiğimiz üçgen) içine bir yerde tutmaya çalışmalısınız. Her durumda yere önce kanat çarpacaktır ki bu trapezin içinde kalarak ekstradan kendinizi çarpma şokundan koruyabilirsiniz.

Sakin geniş ve türbülanssız termikler dolayısıyla kazasız belasız uçuşlar dilerim:)

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (07.05.2005, 02:35)

Selamlar

Yedek açma videolarının birinde izlediğim bir şeyi anlatmak istedim bende. Videoyu kayıt etmiştim pc ye ama bulamadım bulursam buraya ekliyeceğim.
Adam durduk yere yedek atmıştı (sanırım yedek atma eğitimi alıyordu) . yamaçparaşütü zaten açık durumdaydı. Yedeği açtıktan sonra yamaçparaşütü yavaşça iner gibi oldu ama sallana sallana yedeğe çarpmaya başladı. Bir kaç kez daha yamaçparaşütü yedeğe çarparak yedeği birden kapadı. yamaçparaşütü de tekrar açılmadı ve adam cumburlop denize düştü :!:

Ve izlediğim bir kaç video dan da çıkarttığım sonuç yedek atıldıktan sonra yamaçparaşütü toplanmazsa yamaçparaşütü yedeğe çarparak yedeği kapayabilir , yedekle karışabilir veya salınım yaparak yedekle sizi beşik gibi sallıyabilir. Buda sizin yere iniş hızınızı arttırır.

Benim çıkarttığım sonuçlar bunlar. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (11.05.2005, 14:56)

kesinlikle şunu söyleyebilirim. hangi gökyüzü branşını yapıyor olursanız olun, emercesi usulleri ve kurtulma teknikleri konusunda %100 bilgi ve uygulamaya sahip değilseniz ciddi şekilde yaralanır veya "ÖLÜRSÜNÜZ"... (Bunu söylediğim için birçok arkadaş bana "yp" sporuna ve tanıtımına zarar veriyor diye eleştiride bulunabilir. Ama hasarları tamir edilemez konular tartışılıyor artık)

Böylesine ciddi bir emercensi kuralını, tartışmak, ne kadar kafası karışmış yp pilotu olduğunu gösteriyor... Ali, seni birkez daha tebrik ediyorum dostum. Çünkü biz ve birçok arkadaşımız uçuşlarımızı (yada kendi adıma , aynı zamanda atlayışlarımızı) sürdürürken, eş dost yardımıyla uçuşa başlayanlar, olayı o kadar da ciddiye almıyorlar gibi bir durum oluşuyor... Bunu yenin lütfen. Bu sporu haftasonu, macera etkinliği gibi algılayın isterseniz ama bütün ciddiyetinin de farkında olun. Kuralların herbirinin bir anlamından öte, geçmişte yaşnmış birer tecrübesi de var. Ben aslen skydiver'ım. YP'de yapıyorum, bilenler bilir. Bana öğretilen en özel şey şuydu, teknik konular dışında: "Bu sporlarda bütün kurallar, kanla yazılmıştır..."

Tamam, biliyorum vahşice ve belki de hoş bir örnekleme olmadı ama kafası karışan ve hala SIV çalışmayan arkadaşların başlarına kaza gelmesinden iyidir diye düşünüyorum... Kurallar bellidir. Kafası karışan, "yahu ben ne yapacam şimdi" diyerek bildiğini de karıştırdığını ima eden varsa, en iyisi eğitmeninizle tekrar haşırneşir olun derim. Çünkü bu konu ciddi! :!:

Türkiye Paraşüt Şampiyonası var 19-26 Haziran tarihleri arasında. Biz exWAYS takımı olarak katılıyoruz... Bu seneki temennim, bütün roundları kaza geçirmeden bitirmem. Her sene 3ncü roundda, atlayışı hırs yaparak, kendimi zedeleme yoluyla bırakmak zorunda kalıyorum. Bu L5 denen omurga zımbırtısı hakkaten sakat bi olay.
Bu arada aranızda serbest paraşütçü arkadaş varsa bana ulaşsın, dertleşelim :twisted: