Uçuş kaskına emniyetli bir şekilde kamera montajı...

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SilverCloud
Ad Soyad: Muharrem Kılıç
:
Yarışma Pilotu 300+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 62 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen SilverCloud » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 17:14)

Selamlar arkadaşlar,

Uçuş kaskına monte edilen GoPro ve benzeri kameralar, uçuşta meydana gelebilecek herhangi bir kapanma durumunda iplerin takılabilme ihtimali olan bir konumda oluyorlar genelde. Kafa kameranıza ip takılması halinde oluşan yükle boynunuz zarar görebilir yada takılan ipler bir türlü kurtulmadığı için kanadın yeniden açılması gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle kameranıza ip takıldığında kamera kasktan kopup gitmelidir. Montajınızı bunu sağlayacak şekilde yapmalısınız.

Her ne kadar bende dahil pek çoğumuza uzak bir ihtimal gibi görünse de, risk risktir diye bakarak GoPro kameramı hiçbir zaman kaskıma katı bir şekilde sabitlememeye de dikkat etmişimdir. Ve ne zaman bu konu açılsa bu ihtimalleri dile getirerek arkadaşlara kendi uyguladığım yöntemi tavsiye etmişimdir.

Ne yazık ki 18 Mayıs 2014 günü Bozdağ'daki yarışma sırasında hayatını kaybeden rahmetli Tolkar Uslu arkadaşımızın kaza raporu yayınlandığında hepimize oldukça uzak gibi görünen bu ihtimalin kendisinin hayatına mal olan faktörlerden birisi olduğunu öğrendik.

Bu nedenle yamaçta sohbetlerde falan kaska kamera montajı konusu geçtiğinde de bu risklere karşı arkadaşlara tavsiye ettiğim yöntemi burada bir kez daha paylaşmanın yerinde olacağını düşünüyorum. Ekteki fotoğraflarla açıklamaya çalıştığım yöntemde kamera kask üzerinden düşmeyecek şekilde sabitlenmiş oluyor. Ancak ip takılması gibi bir durumda anında kasktan sıyrılıp giderek, ekstra bir güvenlik riski oluşmasını önlüyor. Bu durumda büyük ihtimalle kameranızı kaybetmiş oluyorsunuz ama hayatınızın söz konusu olduğu bir durum karşısında bu kadar küçük bir bedel ödemeye kimse aldırmaz sanırım.

Bunun için GoPro aksesuarları arasında yer alan kafaya montaj aparatı gerekiyor. Benim 2009 yılında Amerikadan getirttiğim GoPronun paketinden standart aksesuar olarak çıkmıştı ama satın alınan tüm GoProlardan çıkar mı bilemiyorum. Elinizdeki kamera aksesuarları arasında bu aparat yer almıyorsa bir yerlerden tedarik etmenizi tavsiye ederim.

Umuyorum böylece benzer şekilde oluşabilecek başka kazaların önünü almış oluruz...

Saygılarımla...
Dosya ekleri
GoPro.Nutshell.Montaj.jpg
GoPro.4Fight.Montaj.jpg
pdp_image_HeadStrap_QuickClip_5.jpg

Son beğenen Adem Tırpancı

Kullanıcı avatarı
princeoffb
Ad Soyad: Mahmut Hopur
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen princeoffb » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 17:47)

Hocam gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz. Ben de kaskima ayni sekilde monte ediyorum. Gecen yıl SIV de full stall de ipler kameraya takılmıştı eğer bağlantı sabit olsaydı sonu kötü olabilirdi.

Kullanıcı avatarı
MAGNETO
Ad Soyad: İdris Çınar
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen MAGNETO » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 19:19)

+1 :love:

Kullanıcı avatarı
Hakyan
Ad Soyad: Hakan Yankaş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Hakyan » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 20:14)

Kamera kullanan pek çok pilotun bildiği ve önemsemediği bir konu olabilir bu.
Sert rüzgarlarda yamaçtan veya sahilden kalkışlarda benzer durumu yaşamıştım. Uçarken olma ihtimalini düşündüm pek ihtimal vermedim oysaki hayat ayrıntılarda gizlidir. Bu aparat şu an go pro paketinden çıkmıyor ayrıca almak lazım.

Kullanıcı avatarı
sanlikihtir
Ad Soyad: Sanlı Kihtir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen sanlikihtir » 9 yıl 7 ay önce (07.08.2014, 13:27)

Yeni seri GoPro'larda kutusundan maalesef cikmiyor. Helmet Mount adinda orjinali satiliyor. Amerika fiyati 29$ veya 39$ olabilir, net hatirlayamiyorum. (koruyucu kabini icerdigi icin fiyat biraz pahali).
Bir diger alternatif ise;
http://www.dx.com/p/camera-fixed-headba ... -NTdlZ1YpE
Orjinal degil, Cin'den gonderiliyor, yaklasik 35 gun icinde elinize gecebiliyor. Koruyucu kabi yok, sadece belt var, fiyati daha uygun.

Kullanıcı avatarı
tgcnstm
Ad Soyad: Tuğcan İstim
:
100+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 9 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen tgcnstm » 9 yıl 7 ay önce (08.08.2014, 13:57)

Sanalpazarda satışı yapılıyor..

Ürün linki : http://www.sanalpazar.com/Gopro-Headstr ... sp20044363

Son beğenen HakanGuler

Kullanıcı avatarı
DalisaXC
Ad Soyad: İsa Dal
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen DalisaXC » 9 yıl 7 ay önce (13.08.2014, 19:33)

2010 yılında Denizli de yapılan Superfinal esnasında dünya rekortmeni pilot Nevil Hulett i 3 hafta boyunca evimde ağırladım. Nevil de kaskina monte etmiş olduğu kamera sebebiyle ölümden döndüğünü anlatmıştı. Ipin kaska dolanması ile derin spirale giren Nevil, boğulma tehlikesi gecirmis ve bayilmadan önce ipten kurtulmayı son anda başardığını anlatmıştı. Kafa aparatları veya iplerin takilabilecegi hiç bir aksesuar kesinlikle kullanılmamalı. Buna kancali botlar ve boşta speed halkası dahil. Toka ve fermuarlariniza bile dikat etmeniz lazım . Merhuma rahmet, yakınlarına sabır temenni ederim.

Kullanıcı avatarı
Muratli
Ad Soyad: Hüseyin Atlı
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Muratli » 5 yıl 5 ay önce (04.10.2018, 20:19)

Merhabalar.forumda gezinirken yazı dikkatimi çekti eski bir başlık ama ekleme yapma ihtiyacı duydum. iniş esnasında pilot arkadaşımın kanat ipi görsellerdeki gözlük tutan aparata takındı ve strese neden oldu biran. bu sorun uçuşta veya kalkışta da yaşanabilir ağır bedellere neden olabilirdi. ben kendi kaskımdakini söktüm. herkese kazasız keyifli uçuşlar dilerim.
Dosya ekleri
IMG_20181004_200638.jpg
IMG_20181004_200644.jpg
IMG_20181004_200953.jpg

Son beğenen gurayg

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen gurayg » 5 yıl 5 ay önce (05.10.2018, 09:04)

Arkadaşlar selam Kaskımı aldığım ilk günden beri yaklaşık 6 yıldır kafa bandı ile uçuyorum size tavsiye ederim

n11.com sitesinde 20 TL KADAR GÜZEL BİR RAKKAMA ALABİLİRSİNİZ LİNK AŞAĞIDADIR.

https://urun.n11.com/outdoor-kameralar/ ... P187478436

Kullanıcı avatarı
okanozdemir
Ad Soyad: okan özdemir
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen okanozdemir » 5 yıl 5 ay önce (05.10.2018, 10:24)

Ben de kamerayı kaska sabitlemeyi düşünürken @gurayg 'ın tavsiyesi üzerine kafa bandını kullanmayı denedim ve çok memnun kaldım.Hem Kameranın çekim açısından ödün vermiyorsunuz hem de @SilverCloud hocamın dediği gibi uçuş güvenliği açısından çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Son beğenen gurayg

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen gurayg » 5 yıl 5 ay önce (05.10.2018, 15:24)

Gdip 65 tl para vermeyin arkadaşlar nedense dikkatimi çekiyor bu tür malzemeleri kim ne tutturursa fiyatına satıyor icraa etmekte oldumuz siporumuz okadarda abartılı faiş fiyatlar da değildir , @okanozdemir arkadaşında teşekkürederim kırımsız uçuşlar dilerim.

İlgili internet sitesinden 15 ile 20 tl arası ücretlerde sahip olabilirsiniz alttarafı bir bat 65 TL NEDİR YAHUU :))
https://urun.n11.com/outdoor-kameralar/ ... P187478436

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen htamerursavas » 5 yıl 5 ay önce (08.10.2018, 15:47)

SilverCloud yazdı:Selamlar arkadaşlar,

Uçuş kaskına monte edilen GoPro ve benzeri kameralar, uçuşta meydana gelebilecek herhangi bir kapanma durumunda iplerin takılabilme ihtimali olan bir konumda oluyorlar genelde. Kafa kameranıza ip takılması halinde oluşan yükle boynunuz zarar görebilir yada takılan ipler bir türlü kurtulmadığı için kanadın yeniden açılması gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle kameranıza ip takıldığında kamera kasktan kopup gitmelidir. Montajınızı bunu sağlayacak şekilde yapmalısınız.

Her ne kadar bende dahil pek çoğumuza uzak bir ihtimal gibi görünse de, risk risktir diye bakarak GoPro kameramı hiçbir zaman kaskıma katı bir şekilde sabitlememeye de dikkat etmişimdir. Ve ne zaman bu konu açılsa bu ihtimalleri dile getirerek arkadaşlara kendi uyguladığım yöntemi tavsiye etmişimdir.

Ne yazık ki 18 Mayıs 2014 günü Bozdağ'daki yarışma sırasında hayatını kaybeden rahmetli Tolkar Uslu arkadaşımızın kaza raporu yayınlandığında hepimize oldukça uzak gibi görünen bu ihtimalin kendisinin hayatına mal olan faktörlerden birisi olduğunu öğrendik.

Bu nedenle yamaçta sohbetlerde falan kaska kamera montajı konusu geçtiğinde de bu risklere karşı arkadaşlara tavsiye ettiğim yöntemi burada bir kez daha paylaşmanın yerinde olacağını düşünüyorum. Ekteki fotoğraflarla açıklamaya çalıştığım yöntemde kamera kask üzerinden düşmeyecek şekilde sabitlenmiş oluyor. Ancak ip takılması gibi bir durumda anında kasktan sıyrılıp giderek, ekstra bir güvenlik riski oluşmasını önlüyor. Bu durumda büyük ihtimalle kameranızı kaybetmiş oluyorsunuz ama hayatınızın söz konusu olduğu bir durum karşısında bu kadar küçük bir bedel ödemeye kimse aldırmaz sanırım.

Bunun için GoPro aksesuarları arasında yer alan kafaya montaj aparatı gerekiyor. Benim 2009 yılında Amerikadan getirttiğim GoPronun paketinden standart aksesuar olarak çıkmıştı ama satın alınan tüm GoProlardan çıkar mı bilemiyorum. Elinizdeki kamera aksesuarları arasında bu aparat yer almıyorsa bir yerlerden tedarik etmenizi tavsiye ederim.

Umuyorum böylece benzer şekilde oluşabilecek başka kazaların önünü almış oluruz...

Saygılarımla...

Hocam çok güzel ifade etmişsin. Bende bir anımı paylaşmak istiyorum. Ölüdeniz 1900 pistinde ters kalkış yaparken. Kanadı çektim ve dönerken bir anda Gopro kameranın yandaki siyah sıkma aparatı, kolonların üçgen aparatına (maillon) girdi. Tam kalkış esnasında olduğu için durmam veya iptal etmem mümkün olmadı çünkü dik bir pist kanadı çekmemle kalkmam bir oldu. Sonuç olarak kask kafamda 90 derece döndü ve yüzümü kapattı. Kask bir tarafa çekildiği için harnese oturmam mümkün değildi. Önümü göremediğim için soldan yamaca yaklaştığımı fark edemedim ve kalkış alanındakiler sağ olsun 'sağa dön' diye bağırdıkları için sağa dönerek yamaca lambur lumbur inmekten kurtuldum. Sağa dönerek açığa gittim ve kaskın çeneliğini açarak başımı kasktan kurtardım. Kask C1 kolonunun üçgen halkasında asılı dururken harnesime oturup sonra kaskı alıp kafama tekrar geçirdim. O gün indikten sonra kanat yıkılırken iplerden biri tekrar goporoya dolanıp kaskımı çekti ve ben bir daha gopro veya iplere takılabilecek herhangi bir şeyi takmamayı kural edindim. Gördüğüm her arkadaşımı uyardım.

Siz başlığı açalı 4 yıl olmuş ama herkesin bir daha okumasında fayda var diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
MehmetHan
Ad Soyad: Mehmet Han Özcan
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Re: Uçuş kaskına emniyetli bir şekilde kamera montajı...

Mesaj #13 gönderen MehmetHan » 5 yıl 2 ay önce (24.01.2019, 18:40)

Biz de sırf bu yüzden ayakkabı bağlantı aparatı yaptık. İlle de görüntü almak istiyorsanız ve bu size emniyetsiz geliyorsa o zaman kameranızı ayakkabınıza aparatla sabitleyin(forumda var) ya da kokpitinize.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi