Bulut çekimi mi termal aktivite mi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen H_E_L_P_55 » 7 yıl 9 ay önce (15.06.2016, 17:15)

Uzun zamandır uçuş teknikleri hakkında tartışmıyoduk zamanı geldi sanırım 8)

Yıllardan berri camia içerisinde geçen bir deyimdir bulut çekimi bu kavram yeni başlayanların hep kafasını karıştırmıştır.

Bulut mu çeker termik mi çıkartır ;

Güçlü termiklerin olduğu havalarda +8 +10 ve termiğin çapının 1000 2000 metreden daha fazla olduğu gelişmiş cümülüs tarzı bulutlarının altında uçar iken pilotun bunu bulut çekimi olarak adlandırması.

Ben bulut çekimi denilen kavramın aslında, termal aktivite sayesinde ısınan havanın inversiyon seviyesinin dahada üzerlerine çıkıp yüksek irtifalardan daha soğuk havayı aşşağıya basıp daha fazla güçlenerek büyümesi ve termal aktiviteyi dahada güçlendirmesi çapının büyümesi olarak düşünüyorum yani kısacası bulutun termal aktivite olmadan kendine has bir gücü yoktur. bulut çekmez termal aktivite yükselir diyorum sanırım anlattım kendimi 8)

Camiadaki fikirleri merak ediyorum bulut çekimi diye adlandırılan durum sorulduğunda birçoğu pilotun tam cevap veremediği yada birbirinden farklı cevap verdiklerini gördüm.

Ben fikirlerim doğrudur diye idda etmiyorum konu tartışma konusudur buyrun tartışalım arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
tembel
Ad Soyad: Altay TEMEL
Aldığı Beğeni: 3 / 1
Pilot Menüsü: 

Re: Bulut çekimi mi termal aktivite mi

Mesaj #2 gönderen tembel » 7 yıl 9 ay önce (16.06.2016, 13:56)

Bulutlarda biriken statik elektrik dolayısıyla kanadı çekiyor olamaz mı :D

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen H_E_L_P_55 » 7 yıl 9 ay önce (16.06.2016, 15:46)

Sanırım bulut çekimi tabiri eğitmen lerin yanlış telafuzundan türeyen bir değim.

Örneğin bir eğitmenin altı jilet gibi rengi gıriye dönmüş çapı 1000 metre cıvarı bir bulutu tarif ederken "bu bulut iyi çeker" tabirinden çıkan bir terim kargaşası çıkıyor ortaya.

Bu bulut iyi çeker yerine bu bulut iyi çalışıyor iyi tırmanırsın denilse bu anlam kargaşası çıkmayacak ortaya

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen SERVET » 7 yıl 9 ay önce (16.06.2016, 18:11)

Konu basit fakat meteoroloji bilgisi eksik olunca ve bazı kavramlar yerli yerince oturmadığında karmaşık gibi duruyor.
Bir bulutun oluşmasını sağlayan şüphesiz termik faaliyetidir. Termik faaliyet sona erdiğinde bulutda bir süre sonra dağılır.
Bulut yükselen havanın içindeki su buharının yoğuşması ile oluşur. Yoğuşma esnasında buharlaşırken tutmuş olduğu ısıyı bırakır işte buna saklı ısı (latent heat) denir. Bulutun dikine doğru büyümesinden ve fırtına bulutlarının oluşumundan saklı ısının ortaya çıkması sorumludur. Şimdi filmi biraz daha başa saralım.

Güneş ışığı yeri ısıtır, yer üzerindeki havayı pişirir, ısınan hava genleşir ve yukarı doğru hareket eder. Yukarıya doğru çıktıkca soğur.(dry adiabatic lapse rate) Çevresindeki hava ile sıcaklığı eşitlenene kadar yükselir. Yükselirken içindeki su buharı çiğ noktası yüksekliğinde (Lift condonsation level) yoğunlaşır ve bulut oluşmaya başlar. Fakat yükselme bu noktada bitmez. Hızı düşer fakat yükselme bir süre daha devam eder ve bulut tavanında son bulur. (Saturated Lapse Rate)

Nem oranının yüksek ve termik faaliyetin çok kuvvetli olduğu günlerde( ELR >DALR) bulut tabanında çok fazla saklı ısı açığa çıkması nedeniyle tabanıyla tavanı arasındaki ısı farkı çok artacakdır.(SALR)
Öyleki artık alttan termikle beslenmese dahi saklı ısı nedeniyle kendi termiğini kendi üretecektir:) işte bulut çekimi dediğimiz olay bu noktada başlar. Elektirik süpürgesi gibi altındaki herşeyi yutmaya başlar.

Büyük bir kümülüs bulutu termikle beslenmediği zaman dahi bulut tabanına yeterince yaklaşan bir paraşütü saklı ısı nedeniyle kendine çekebilir ve bizde bundan faydalanabiliriz. Ve buna da bulut çekimi deriz.

Kullanıcı avatarı
hıncal007
Ad Soyad: Hıncal Doğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen hıncal007 » 7 yıl 9 ay önce (17.06.2016, 00:32)

tartışmayı çabuk bitirmişsin servet abi :D

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen H_E_L_P_55 » 7 yıl 9 ay önce (17.06.2016, 01:01)

SERVET yazdı:Nem oranının yüksek ve termik faaliyetin çok kuvvetli olduğu günlerde( ELR >DALR) bulut tabanında çok fazla saklı ısı açığa çıkması nedeniyle tabanıyla tavanı arasındaki ısı farkı çok artacakdır.(SALR)
Öyleki artık alttan termikle beslenmese dahi saklı ısı nedeniyle kendi termiğini kendi üretecektir:) işte bulut çekimi dediğimiz olay bu noktada başlar. Elektirik süpürgesi gibi altındaki herşeyi yutmaya başlar.

Büyük bir kümülüs bulutu termikle beslenmediği zaman dahi bulut tabanına yeterince yaklaşan bir paraşütü saklı ısı nedeniyle kendine çekebilir ve bizde bundan faydalanabiliriz. Ve buna da bulut çekimi deriz.

olay yine termal aktivitedir dimi servet abi bulutun termal aktivite harici kanadı başka şekilde yukarı çekemez 8)

toparlayalım bulut çekimi denilen kavram yerle bağlantısını kesip kendi içerisindeki ısı farklılığı sayesinde çalışmaya devam eden bulutlardır diye kısalta biliriz sanırım.

detaylı bilgi paylaşımı için teşekkürler servet abi.

bulut çekimi kavramı bizde veya yabancı hangi kaynakta geçiyor bilgisi olan var mı. ve başka bilgi paylaşmak isteyen olursa sevinirim

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SERVET » 7 yıl 9 ay önce (17.06.2016, 04:15)

Tropikal iklim kuşağında nem oranı yüksek olduğu için karasal iklime göre cb oluşumuna çok sık rastlanır.
Fırtına bulutları ve süper hücrelerin oluşması da genelde okyanus üzerinde buharlaşmanın en yoğun ve nemin yüksek olduğu yerlerde meydana gelir.

Çaydanlıkta suyun kaynadığını düşünün. Suyun buharlaşması için bir enerji gerekli. Bu enerji altta yanan ateş. Su form değiştirip buharlaşırken bu ısıyı tutuyor.Tekrar form değiştirip yoğunlaşırken tutmuş olduğu ısıyı bırakıyor. Böylece saklı ısı ortaya çıkıyor.
Yerdeki termik faaliyetden bağımsız olarak bulutun kendisi çok dengesiz(unstable) bir durumda olduğu için jeneratör gibi kendi enerjisini ya da termiğini kendi üretiyor. Artık bu skala iri bir kümülüs bulutundan fırtına bulutuna veya süper hücreye kadar uzanıyor. Bunun oluşmasına neden olan meteorolojik değişkenler ise alçak basınç yüksek nem ve yüksek sıcaklık.

shadoness
Ad Soyad: Fatih Gökdemir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen shadoness » 7 yıl 9 ay önce (21.06.2016, 11:48)

Anlatılanlar gayet mantıklı olması gerekende budur tabiki ama ben yine de yaşadığım bir durumu paylaşmak istiyorum.
Geçen kış havada güneş hiç yok yüzünü göstermiyor bulut tabanı komple sis ( galiba bulutla sis aynı şey yanlışsa düzeltirseniz sevinirim) yani bulut o halde 2 3 saat arası havada kaldım ve belli bir irtifa aralığında ne çok alçaldım ne çok yükseldim.
Bu durumda güneş görmeyen yeryüzü nasıl termik üretti? üretemediyse beni ne çekti yukarı? ürettiyse neden koskoca bir şehirin tüm metrekareleri ( neredeyse yüzde 70 80 i ) kaldıraç görevi görebildi? aklımda deli sorular :D :? :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Oğuzhan Koca
Ad Soyad: OĞUZHAN KOCA
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Oğuzhan Koca » 6 yıl 11 ay önce (06.04.2017, 20:01)

SERVET yazdı:Konu basit fakat meteoroloji bilgisi eksik olunca ve bazı kavramlar yerli yerince oturmadığında karmaşık gibi duruyor.
Bir bulutun oluşmasını sağlayan şüphesiz termik faaliyetidir. Termik faaliyet sona erdiğinde bulutda bir süre sonra dağılır.
Bulut yükselen havanın içindeki su buharının yoğuşması ile oluşur. Yoğuşma esnasında buharlaşırken tutmuş olduğu ısıyı bırakır işte buna saklı ısı (latent heat) denir. Bulutun dikine doğru büyümesinden ve fırtına bulutlarının oluşumundan saklı ısının ortaya çıkması sorumludur. Şimdi filmi biraz daha başa saralım.

Güneş ışığı yeri ısıtır, yer üzerindeki havayı pişirir, ısınan hava genleşir ve yukarı doğru hareket eder. Yukarıya doğru çıktıkca soğur.(dry adiabatic lapse rate) Çevresindeki hava ile sıcaklığı eşitlenene kadar yükselir. Yükselirken içindeki su buharı çiğ noktası yüksekliğinde (Lift condonsation level) yoğunlaşır ve bulut oluşmaya başlar. Fakat yükselme bu noktada bitmez. Hızı düşer fakat yükselme bir süre daha devam eder ve bulut tavanında son bulur. (Saturated Lapse Rate)

Nem oranının yüksek ve termik faaliyetin çok kuvvetli olduğu günlerde( ELR >DALR) bulut tabanında çok fazla saklı ısı açığa çıkması nedeniyle tabanıyla tavanı arasındaki ısı farkı çok artacakdır.(SALR)