Wingover nasıl yapılır? (By RAUL RODRIGUEZ)

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
berkinserpin
Mesajlar: 1
Kayıt: 18.02.2017, 16:21
Ad Soyad: Berkin serpin
Şehir: Mersin
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Wingover nasıl yapılır? (By RAUL RODRIGUEZ)

Mesaj #1 gönderen berkinserpin » 2 yıl 1 ay önce (13.04.2021, 14:55)

RAUL RODRIGUEZ'DEN MÜKEMMEL WINGOVERLAR

Akro öğrenme piramidinin tabanında kanat üstü (wingover) bulunur. Bunda ustalaşanlar daha sert, daha karmaşık manevralara geçmek için temel yapı taşlarına sahip olurlar. Raul Rodriguez'in akroda büyük usta olarak tanıtıma ihtiyacı yok, birçok numarayı icat etti ve hala sporun ön saflarında yer alıyor.

TEMELLER:
Wingoverda ustalaşırsanız akro uçmak için sağlam bir temele sahip olursunuz. Bu temel bundan sonraki her akrobasi hareketine kapıları açan temel bir manevradır.

Yavaş yavaş öğrenin ve daha önce olup bitenlerin üzerine inşa edin. Her yamaç paraşütünün farklı şekilde uçtuğunu ve kanat geçişlerinin hızının farklı olacağını unutmayın.

Ağırlık değiştirme (Weightshift), kuşam tertibatı (harness) konumu, fren hareketi, kanat yükü ve kanat boyutu önemlidir. Kanat yükü ne kadar yüksekse daha derin ve nizami wingover yapmak o kadar kolay olur. Daha az kanat yükü, daha az enerji demektir. İdeal olarak, kanadınızın ağırlık aralığının en üstüne yakın olmalısınız.

Her kanadın kendi ritmi vardır, wingover öğrenirken bu ritmi bulmak pilotun en öncelikli işidir.

DOĞRU YERİ BULUN:
Wingover alıştırması yapmak için en iyi yer, herhangi bir yamaçtan çok uzakta. iniş bölgesine yakın yüksek irtifalardır.

Ancak, açık havada ve yamaçtan uzakta olacağınız için, yönlendirme ve yön konusunda yardımcı olacak bir referans noktası olmayacaktır. Bu, enerjiyi korumayı ve manevrayı düzgün tutmayı zorlaştırabilir.

Buna karşı koymak için, kanat geçişlerinize başlayıp bitireceğiniz yerden başlamadan önce, tercihen rüzgar yönüne göre daima bir referans noktası belirleyin.

Kanat devri sırasında genellikle ileriye doğru yavaşça hareket edersiniz, rüzgara doğru bakmak bunu önleyebilir.

GÜVENLİK:
Wingover yaparken hatalarınızdan ders çıkarırsınız, bu yüzden kapanmalara, kravatlara ve olası yedek atma durumuna hazırlıklı olun. Wingover’a geçmeden önce aktif uçuş, spiraller ve simüle edilmiş kapanmalar konusunda uzman olun.


YAVAŞÇA BAŞLAYIN:
Başlarken yumuşak kanat hareketleri yapın. Bu, oryantasyonunuzu ve yönünüzü kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Amaç, mükemmel simetrik kanat geçişlerine sahip olmaktır, böylece her bir kanat geçişi sonuncusu gibi görünür. Yumuşak sarkaçlarla başlayın. Sonra bu sarkaçların kapsamını ve enerjisini yavaşça artırın.

Başlamak için, yavaşça ağırlık kaydırın ve aynı zamanda aynı taraftaki freni yavaşça çekin. Kanat bu tarafta eğilecek. Kanat eğimini görmek için kanat ucuna bakın.

Kanat ucunun aşağı inmeyi bıraktığını görür görmez, vücut pozisyonunuzu değiştirin, ağırlık kaydırın ve diğer tarafın kanat ucuna tekrar bakarak karşı taraftaki freni çekin.

Kanadın ritmini hissederek bu nazik sarkaçları sık sık tekrarlayın. Enerjiyi korumak ve kapanma olmadığından emin olmak için kanat ucuna bakmaya odaklanın.

Kanadınızın üzerine çıkmayın: Kanat ucunun altınıza veya ufkun altına düşmesine izin vermeyin. Wingover bundan daha yüksek olursa, kapanma ve kravat riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kanat yönünü ve oryantasyonunu kontrol etmek için wingover eşit olmalıdır, her iki tarafta da aynı derece dönüşle eşit olmaları gerekir. Her iki taraftaki yatışın en yüksek noktasında her iki tarafta da aynı yöne bakmalısınız.

Kanat istediğinizden daha fazla eğildiğinde, vücudunuzu ortalayın ve her iki tarafı da yumuşak bir şekilde frenleyin. Bu sizi hareketin dışına çıkaracak ve stabilize edecektir. Referans noktanızı arayın ve kendinizi yönlendirin.

DERİN WINGOVERLAR:
Yumuşak kanat geçişleri kontrol altına alındığında, kanat hareketlerinin yoğunluğunu, enerjisini ve kapsamını artırabilirsiniz. Bunun için yerden minimum 500 m yüksekliğe sahip olmanız ve yedek paraşütünüzü kullanmanız gerekebileceğinden sürüklenmenin farkında olmanız gerekir.

Özel talimatlarla su üzerinde pratik yapmanız tavsiye edilir. Dikkatli olun: Yumuşak wingover kolayca sert wingovera dönüşebilir.

Bu wingoverlar için, yumuşak wingoverlar ile aynı ritmik hareketlerde ancak daha yoğun fren ve ağırlık değiştirmeyi benimsemeniz gerekir,

Bununla birlikte, derin wingoverda güçlü bir kapanma, kravat veya bükülme olasılığı vardır. Derin wingover yaparken enerjiyi, yönelimi ve çıkış yönünü korumak da daha zordur.

KAPANMA KONTROLÜ:
Wingover yaparken, hem dış hem de iç kanat uçlarında kesinlikle kapanmalar yaşarsınız. Güçlü kanat geçişleri gerçekleştirirken, kanattaki basıncı korumak için kanadın dış tarafını yeterince frenlemeniz gerekir.

Dış fren yapılmazsa kanadın dış tarafı kapanır. Bu, fren yaptığınızda ve ağırlığı bir tarafa kaydırdığınızda, basıncı korumak için diğer tarafı da frenlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Kanat dışarıdan kapanırsa, bu tarafta daha erken ve daha çok fren yapmanız gerekir. Kanadın bu noktada hatlar üzerinde çok az gerilimi vardır, bu nedenle frenlemesi kolaydır ve bu durumda daha çok frene ihtiyacınız var.

YALPALAMAYI KONTROL ETMEK (ROLL):
Yalpalamayı kontrol etmek, kanadın içten kapanmasını ve iplerdeki basıncın azalmasını önlenmesine yardımcı olur. kanat gerginliğini kaybederse ve içten kapanırsa, bunun nedeni genellikle kanadın o tarafa çok fazla enerjiye sahip olması ve bir sonraki kanat geçişinin çok erken başlatılması nedeniyle pilotun altına yuvarlanmasıdır.

Bu, kanadı çok fazla yana fırlatır ve çok fazla fren müdahalesi ile mümkün olan en kısa sürede kanadı durdurmanız gerekir. Bunu durdurmak için, fren yapmadan ve ağırlık değiştirmeden önce kanadın dönüşün tepesine ulaşmasına izin verin.

ÇIKIŞ:
Öğrenirken, kanat hareketlerinizin istediğinizden daha güçlü hale geldiğini ve yatış açınızın sizin için çok fazla olduğunu göreceksiniz. Wingoverdan ayrılma anı budur.

Bu olduğunda yapılacak en iyi şey, yana yatışı doğrudan bir spirale çevirmek ve enerjiyi boşaltmaktır. Kendinize yeniden yön verin, yüksekliğinizi kontrol edin ve tekrar deneyin.

Unutmayın, sabırlı olun, eğlenin ve öğrenme deneyiminin tadını çıkarın. Havada görüşürüz.

Çeviri: Berkin SERPİN
Kaynak: https://xcmag.com/news/wingovers/

Son beğenen foxx


Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Mesajlar: 566
Kayıt: 13.08.2006, 19:11
Ad Soyad: Deniz Karagöz
Şehir: Antalya
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Yaş: 43
Pilot Menüsü: 

Wingover nasıl yapılır? (By RAUL RODRIGUEZ)

Mesaj #2 gönderen KARAGÖZ » 2 yıl 1 ay önce (14.04.2021, 07:43)

Forumda tekrar bu tür yazılar görmek güzel. Tebrikler.

Son beğenen foxx