kablo kulaklıklı mikrofonlu kask

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kablo kulaklıklı mikrofonlu kask

Mesaj #1 gönderen airman26 » 1 on yıl 5 yıl önce (21.06.2008, 21:01)

güvenli ve rahat uçuş için yamaç paraşütçülerine uygun bir kablo kulaklık sistemini kendi kaskıma yaptım.kaskın içine 2 adet kulaklık ve ağız önüne mikrofon ve kaskın yanına soket girişi yaptım.helezon uzayabilir kablonun ucuna pttt butonu telsizle konuşmak istediğimizde o kablodan da telsize jack girişi ile havada iletişim kurarken frenleri brakmadan net iletişim kurabiliyorum.resimlerde görebilirsiniz....
Dosya ekleri
DSC02965.JPG

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen airman26 » 1 on yıl 5 yıl önce (21.06.2008, 21:02)

...
Dosya ekleri
DSC02966.JPG

Kullanıcı avatarı
cekirge
Ad Soyad: Hasan Özcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen cekirge » 1 on yıl 5 yıl önce (23.06.2008, 01:09)

Erkan abi sen bu işi biliyon yaaa :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Aerator
Ad Soyad: Emre Şeker
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Aerator » 1 on yıl 4 yıl önce (24.01.2010, 00:49)

Uzun süredir araştırdığım bu konuyla ilgili bizden birilerinin kendi imalatını yapması çok sevindirici....
Bu konuda motorsikletçiler sınırları zorlamışlar...Mehmet Emin isminde birinin makalesini ekliyorum....
Birçok telsizde bulunan vox özelliğini , kulaklık ve mikrofonda yapılacak küçük değişikliklerle kullanarak finger switch'e bile gerek kalmadan intercom şeklinde iletişim kurmanın yolunu göstermişler.....İlgileneler için eklemek istedim..

Tüm pilotlara bol muhabbetli uçuşlar dilerim...

Kaynak:http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/18012-girtlak-mikrofonu-vox-ve-telsiz-iletisim-cozumu.html

Motosiklette iletişim üzerine pekçok ürün olmasına rağmen, biz motorcuların işini tamamen görecek hazır bir ürün malesef bulunmamakta.
Bu makale uzun süren bir çalışmanın sonunda pratik sayılabilecek şekilde elde edilecek iletişim sistemi hakkındadır. Hem tek motosiklet hemde motosikletler arası ÇÖZÜM sunmaktadır. (Nasıl yapılır, nerden alınır, kaç paradır, sonuç nasıl vs) Bu makale ile yüksek hızlarda, rüzgar altında, açık kaskla bile sorunsuz iletişim kurabilmenizi sağlayacağım.

Öncelikle varolan iletişim sistemlerindeki (interkom/telsiz vs) en büyük problem mikrofonda yatmakta. Bildiğiniz gibi motosiklet açık bir makine olduğundan çok miktarda rüzgara maruz kalmakta. Sıradan mikrofonlar kapalı bir kaskın içinde ve süngerli hatta yönlü dahi olsa yinede çok aşırı rüzgar sesi aldığından dolayı pratikte motosiklette pek başarı ile kullanılamamakta. O yüzden üzerinde motosikletler için interkom yazıyor diye ucuz malları almayın. 30km/h süratten sonra işinize yaramayacaksa hiçbir kıymeti yok.

Rüzgarın çözümü gırtlak mikrofonu isimli özel bir mikrofondan geçiyor. Gırtlak mikrofonu boynunuzun çevresine takılan taç şeklinde bir plastiğin üzerinde boğazınıza dokunarak sadece sizin sesinizi alan bir mikrofon. Yani motor sesi, rüzgar sesi, yol sesi vs almıyor. Sadece sizin sesinizi alıyor.

Aslında bu mikrofonu bilen çok kişi olmasına rağmen bulmak çok çok zor. Fakat Aselsan'da gırtlak mikrofonu var. Fiyat ve aksesuar listelerinde gözükmüyor ve bayiler tarafındanda bilinmiyor. Model numarasıda yok.
Öncelikle http://www.aselsan.com.tr/bayilist.asp adresinden bulunduğunuz ili ve PMR Bayiler seçeneği ile (telsiz bayiler ile değil!) size yakın aselsan bayisini bulacaksınız.

Bu bayiye gidip elinizde gırtlak mikrofonu varmı diye sormayın. Çünkü ya bilmiyorlar yada ellerinde olmuyor. Siz ürünü aşağıdaki fotoğraftan tarif edip aselsanda var olduğunda ısrar edip getirteceksiniz. Bu ürün motosiklet başlık takımı isimli ürünle aynı DEĞİLDİR.
Eğer bulunduğunuz yerde ürünü bulamıyorsanız İzmirde benim aldığım yeri arayarak size kargoyla göndermelerini rica edebilirsiniz.
0232 4895958 A1 Güvenlik Zarife hanım.

Bu üründe gırtlak mikrofonu, kaskın içine girecek şekilde yassı hoparlör ve PTT (push-to-talk yani bas-konuş) düğmesi bulunmakta.
Bu ürünün fiyatı 41YTL. Eğer artçınızla konuşacaksanız iki adet almanız gerekiyor. Ayrıca 3YTL fiyata artçı için interkom adaptörü alacaksınız. (10cm uzunluğunda bir kablo) 41YTL'lik ürün tek başına çalışmıyor, birde telsiz almanız gerekli. Ayrıca her kişi 41YTL'lik bir set alıyor. Yani artçınızla beraber kullanacaksanız maliyet 2x41 + telsiz oluyor. (3YTL'de interkom adaptörü) Tam rakamlar aşağıda:

Bu sistemin TOPLAM maliyeti: (725 telsiz ile)
Tek motosiklette sadece sürücü için toplam maliyet yaklaşık 140YTL.
Tek motosiklette 2 kişi için (artçı ile) toplam maliyet yaklaşık 185YTL.
İki motosiklet iki kişi (artçısız) için 280 YTL. (Motor başı 140)
İki motosiklet dört kişi (artçılar dahil) için 370YTL. (Motor başı 185)
925 telsiz ile bu maliyetlere telsiz başına 50YTL kadar ekleniyor.

Telsiz olarak VOX özelliğinden dolayı Aselsan Cobra Microtalk 725 ve 925 Pro tavsiye ederim. Eğer bunların yeni modelleri var ise interkom özelliği olup olmadığını kontrol edin. VOX özelliği siz konuştuğunuzda otomatik olarak telsizin devreye girmesi anlamına geliyor. Böylece motosiklet kullanırken düğmeye basma zorluğundan kurtuluyorsunuz. 725 telsizin fiyatı 99YTL, 925 telsizin fiyatı 150YTL.

Fakat aselsan bayisi size aselsan telsizlerinde kulaklık takınca VOX özelliğinin çalışmadığını söylecektir. Bunun çözümü var. Kulaklık setinizde gördüğünüz PTT düğmesi BASILI konumda iken telsizin içindeki VOX özelliği çalışıyor! Yani PTT düğmesini 3 adet vidasını sökerek açacaksınız ve kendiniz yada bir elektronikçi yardımıyla 2mm boyutunda bir lehim parçası ile düğmeyi sabit basılı duruma getireceksiniz. Aşağıdaki fotoğrafta butonun sol iki köşesindeki A ve B noktalarını birbirine lehimlerseniz düğmeniz sabit basılı kalacaktır. C ve D noktaları herhangi bir yere bağlı olmadığı için ellemenize gerek yoktur.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık düğmeniz hep basılı kalacağı için TELSİZİ AÇARKEN KULAKLIK TAKILI OLMAMALIDIR. Telsizi açıp VOX'u aktif hale getirdikten sonra kulaklığı taktığınızda VOX özelliği kulaklık/gırtlak mikrofonu seti ile çalışır durumda olacaktır. Eğer modifiyeli kulaklık takılı iken telsizi açarsanız telsizin düğmeleri çalışmayacaktır. Bu şekilde kulaklık ile VOX çalıştığını aselsan yada bayiler bilmiyor.

Bu arada eğer telsizinizi sadece interkom olarak artçınızla kullanacaksanız, yani başka telsizlerle (motorlarla) konuşmayacaksanız, her iki modifiyeli mikrofon setini takıp telsizi açtığınızda telsizin hiçbir düğmesi çalışmayacaktır ama telsiz sabit açık (iletişimde) kalacaktır, yani sustuğunuzda kapanmayacak tam olarak interkom olacaktır. Böyle bir durumda VOX'u açmaya ihtiyacınız yok, hep aktif kalıyor zaten. Ama tabi bu halde iken başka bir telsizle (başka motorla) iletişim kuramazsınız. Diğer telsizleri duyabilmeniz için sizin telsizinizin gönderim yapmıyor olması gerekmektedir.

Geriye birşey daha kalıyor. Çok ilginçtir bu kulaklık setini üretirken kulaklıktan fazla ses çıkmasın diye kulaklık hoparlörüne seri halde bir direnç bağlamışlar. Telsizin ses çıkış gücünün %75i bu dirençte heba oluyor ve kulaklıktan yeterince ses gelmiyor. Fotoğrafta E ile işaretli olan bu direnci iptal (baypas) etmemiz gerekmekte. Normalde kulaklık hoparlörleri 32 ohm empedansa sahiptir. Fakat üretici 82 ohmluk bir direnci seri bağladığından empedans 114ohma çıkmakta ve ses çok az gelmektedir. Bu iptal işlemini yapabilmek için F ve G ile işaretli noktalarıda lehimle birbirlerine bağlayın. Böylece direnç aradan çıkacak kulaklık tekrar standart 32ohma düşecek ve ses seviyesi yükselip motosiklette kullanılır pozisyona gelecek.

Yalnız bir uyarıda bulunmam gerekiyor, ses sonuna kadar açıkken siz arkanızdaki ile rahat konuşabilirken yakınlarda telsizi bulunan birinin sesi gelirse biraz yüksek çıkabiliyor. Ama tehlikeli seviyede değil.

Gırtlak mikrofonunu ilk denediğinizde boğazınızda doğru noktayı bulmak gerekiyor. Doğru noktayı bulduğunuzda ses sorunsuz geliyor. Yaklaşık olarak adem elmanızın yanı diyebilirim. Erkeklerde daha başarılı olduğu söylenebilir.

Yassı kulaklık ilk takışlarınızda kulağınızı acıtıyor fakat 2-3 günde kaskın süngerleri alışıyor ve bu acı ortadan kalkıyor.

Sistem tarif ettiğim modifikasyonlar yapıldıktan sonra başarıyla çalışmasına rağmen yinede sessiz bir ortamda telefonla konuşur gibi olmasını beklemeyin. Ama hiç konuşamamaktan yada eğilerek dönerek konuşmaktan çok çok daha iyi. Telsiziniz ile artçınızla konuşurken aynı cep telefonu gibi çift yönlü çalışıyor. Başka motorlarla konuşurken sırayla konuşmanız gerekiyor.

Gırtlak mikrofonu rüzgar sesi almamasına rağmen çok yüksek rüzgarda boynunuzda sallandığı için telsizin vox özelliğini aktive edebiliyor. Bunun olmasını engellemek için telsizden vox hassasiyetini azaltmalı, gırtlak mikrofonunu mümkün olduğunca kaskınızın altına sokmalı, üstüne bez vs koymalısınız.

Telsiz istenirse orijinal pil paketi dışında 4 adet standart ince kalem pil ilede çalışıyor. Orijinal pili hiç durmaksızın interkom olarak kullanırsanız 2-3 saat içinde bitiyor. Bu sebeple yedek pil taşımanızda yarar var. Yedek pil seti 12.5YTL. Pil ömrü kullanımınıza göre çok değişiyor, VOX açık olup, kesintisiz konuşmazsanız, duraklamalarda ve yüksek hızda/rüzgarda kapatırsanız çok daha uzun gidiyor, yani 2-3 saat olabilecek en kötü senaryo. Pratikte daha uzun süre gidecektir. Saat rakamı telsizin sadece açık olduğu süreleri kastetmektedir. 925 pro modeli ile gelen masaüstü şarj aleti ile pil ister telsizin içinde ister telsizden bağımsız şarj edilebiliyor fakat bu model 725 ve 750den 65YTL daha pahalı. 925 pro modeli hacim olarak 700 serisinden bariz daha büyük.

Birde sokaklarda çok miktarda telsiz var. Normalde 8 adet ana kanal var. Çoğu telsizde 38 CTCSS Ara Kanal bulunmakta. 925 pro modelinde bunlara ek olarak 83 DCS Ara Kanal var. Bu ara kanalları kullanarak iletişim karışmasını engelleyebilirsiniz FAKAT ara kanal modunda iken telsiz her iletişimi kapattığında rahatsız edici bir PFFTTTT sesi yapıyor. (Roger sesini kastetmiyorum) Benim tavsiyem ara kanal kullanmayın, telsiz karışması olduğu zaman kanalı tek tuşla değiştiriverin. Yada zaten şehir içinde telsizin çekme mesafesi kısa olduğu için ve sizde hareket halinde olduğunuz için bir sorun kalmayacaktır. Tamamen açık bir alanda 3kmden çalışıyor.

İyice ciddi olan arkadaşlar için bir modifiye daha var. Bu modifiye ile telsizin kulaklık çıkışını bir kulaklık amfisinden (pilli, kibrit kutusu kadar cihaz) geçirerek sesi çok yüksek seviyelere çıkartmak mümkün. Ben bunu denedim ve 160km/h hızla giderken rüzgarlı havada bile konuşabildik. Fakat oldukça zahmetli bir işlem, zaten o hızda giderken konuşmayıverin. Maliyete, işçiliğe kablo karmaşasına deymez. İlk anlattığım modifikasyonları yaptıktan sonra yaklaşık 100km/h hıza kadar konuşuluyor zaten. Çok rüzgarlı olursa bazen tekrar etmek gerekebiliyor.

İsterseniz PTT düğmelerini modifiye etmedende kullanabilirsiniz. Düğmeler gidona kadar uzanıyor. Ufak bir paket teli ile gidona monte edebilirsiniz. Artçılar için elleri boş olduğundan dolayı zaten sorun yok. Fakat sürücü için sıkışık trafikte zor oluyor. Artçınızda aynı anda PTT tuşuna basarak aynı anda konuşabiliyorsunuz fakat tekiniz basarken ses dahada fazla çıkıyor. PTT düğmesini modifiye etmeseniz bile direnci iptal etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Yoksa ses sonuna kadar açıkken bile yeterli gelmiyor. Bu sistemi çenesi açık kask ilede kullanabilirsiniz. Fakat kulak bölümü açık kaskla zor olabilir.

VOX sistemi siz konuşmayı kestikten 1 saniye sonra düğmeyi bıraktığı için motorlar arası iletişimde birisinin telsizi düğmeyi bırakmadan diğerleri konuşamaz. Bu yüzden bazen PTT düğmesinin çalışır durumda olmasını isteyebilirsiniz. Lehimlediğinizde düğme sabit basılı kalacağı için eğer istediğiniz zaman PTT istediğiniz zaman vox kullanmak istiyorsanız çözüm şu:
Fotoğrafta H ve J ile işaretli bölümün altında bir giriş (soket) var. Bu soket bildiğimiz 3.5mmlik walkman kulaklık cakını ufağı. (yani 2.5mm) Buraya takacağınız 2.5mm cak ile H ve J noktalarını birbirine kısa devre ederseniz düğme yine basılı kalacaktır. Böylece cakı çıkarttığınız zaman PTT düğmesi yeniden aktif hale gelecektir. Yada olayı iyice ilerletip taktığınız caka bir anahtar koyup anahtar üzerinden PTT/VOX seçebilirsiniz. Kalabalık gruplarda vox iletişimi zorlaştıracaktır. Herhangi bir telsiz gönderim yaparken diğer herkes dinlemede olmak zorunda olacağı için tek bir telsizin herhangi bir sebeple açık kalması diğerlerinin konuşmasını engelleyecektir. Böyle bir durumda konuşmanız bittiğinde hemen kapatmanız, rüzgardan açık kalmaması ve istemsiz açılmaması gibi sebeplerle PTT daha pratik olacaktır. Yutkunmak bile gırtlak mikrofonundan vox tetikleyebiliyor.

Yurtdışında ebay gibi yerlerde gördüğüm kadarıyla fabrika çıkışı PTT/VOX seçimli kulaklıklar var. Ama aselsan dururken ebayden (Amerikadan, Avrupadan) getirtmek çok pratik olmasa gerek. Ama bu olaya girecekseniz Aselsan telsizleri aslında İrlanda merkezli Cobra firmasının Microtalk modelleri. Cobra Microtalk MT serisi uyumlu ise kulaklığı yurtdışından alabilirsiniz. Cobra serisi telsizlerin kulaklığı MONO 3.5mm, mikrofonuda MONO 2.5mm'dir. Genelde ilk fotoğrafta görüldüğü gibi caklar birleşik haldedir. 2.5mmlik MONO mikrofon konnektörü PTT düğmesi basılı iken aktiftir. PTT düğmesi basılı değilken mikrofona bağlı değildir.
Dosya ekleri
mic.jpg
gırtlak mic.jpg

Kullanıcı avatarı
Aerator
Ad Soyad: Emre Şeker
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Aerator » 1 on yıl 4 yıl önce (24.01.2010, 01:07)

http://www.hirsizalarm.net/telsizana_sayfa.htm

Buyrun burdan yakın....üstteki yazıyı ekledim biraz daha karıştırıyım dedim, Ümraniye adresli bir firmanın:
""""""""MA-VOX SESLE ÇALIŞAN MİKROFON
MA-VOX Sesle çalışan kulaklık/mikrofon takımı. Sesle çalışma modunda eller serbest kalır. İstenirse "Bas-Konuş" PTT anahtarlı konuma getirilebilir. Kulaklık kısmı kolay taşınması için katlanabilir. """"""""""

Açıklamalı ürününe rastladım,,,Motosikletçi arkadaşımızın emeğine saygı duymak lazım, tabi ama ilgilenen arkadaşlarımıza bu seçenek daha makul gelecek gibime geldi.... :oops:

Kullanıcı avatarı
ta4eu
Ad Soyad: Fatih Seyhan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ta4eu » 1 on yıl 4 yıl önce (23.02.2010, 16:04)

Vox özelliği yp de rüzgar sebebi ile sadece gırtlak mikrofonu ile sağlıklı
kullanılabilir. Fakat gırtlak mikrofonu ise alçak sesli görüşmeler için tasarlanmış olduğundan sağlıklı görüşme imkanı vermiyor. Kaskınızı modifiye etmenize de gerek yok.

YP için en uygun kulaklık sistemi parmak ptt li boom lu kulaklık + mikrofon setidir. Bu sistem hazır olarak her markaya uygun farklı jak girişleri ile www.mobilcom.com.tr den temin edilebilir.

Ben Yaesu VX3 amatör telsiz ile kullanıyorum, eldivenin üzerine takılabilen yüzük şeklindeki parmak ptt butonu ile çok rahat bir kullanımı var. Haberleşme için ellerinizi bırakarak güvenliğinizi tehlikeye atmanıza gerek yok. Kulaklık ses kaliteside çok iyi, telsizin sesini sonuna kadar açtığınızda bile ses kalitesi bozulmadığından kulağınızı rahatsız etmiyor.

Amatör telsiz ile kullanacaksanız telsiz marka ve modelinizi belirterek firmadan telsizinize uygun jaklı olanı temin edebilirsiniz.
PMR modellerde ise çok farklı jak girişleri olduğundan deneyerek almanızı tavsiye ederim.
Dosya ekleri
JD-HSL.jpg
Parmak PTT'li Boom'lu kulaklık-mikrofon seti.
JD-HSL.jpg (8.28 KiB) 14353 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (23.02.2010, 22:19)

Fatih en dogru yaklasim ve en uygun cozum icin gerekli bilgileri vermis.

Yamac Parasutunde kesinlikle vox veya gırtlak mikrofonu kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Cunku;
*istenilen ses performansi alinamaz
*bosuna para harcamış olursunuz
*arkadaslariniz konuşmanızı net duyamaz, anlayamaz. Surekli tekrardan ses kirliligi yaratılır.
*en önemlisi diger pilotlar canindan bezer ve bol miktarda atalarınız anılır.

Eger elektronikle ugrasmaktan zevk alirim, illa kendim ugrasirim yaparim diyorsaniz, cook yıllar önce benim evde kendim yaptigim tarif ve resimleri ekte veriyorum. (Zamanında yardim ve tarifleri icin Ali Akyol arkadasimiza gec de olsa burdan tesekkur ederim.)

Ayrica Yaesu VX5R icin kulaklık mikrofon şemasına da ihtiyaciniz var, ekte veriyorum.

Ote yandan, kablolari ortadan kaldirayim illa modern bir sey olsun diyorsaniz, biraz daha para harcayarak ekteki bluetooth kulaklik mikrofon yapimi (ingilizce) icin ugrasabilirsiniz.
Meraklilara kolay gelsin.
Dosya ekleri
Wireless PTT.doc
(442.5 KiB) 327 kere indirildi
VX5R SpeakerMic Schema.jpg
Telsiz Kulaklik5.jpg
Telsiz Kulaklik4.jpg
Telsiz Kulaklik3.jpg
Telsiz Kulaklik2.jpg
Telsiz Kulaklik1.jpg
Telsiz Kulaklik.doc
(877 KiB) 358 kere indirildi