Sup-Air Evo XC Harnes - Yedek Atma Problemi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Sup-Air Evo XC Harnes - Yedek Atma Problemi

Mesaj #1 gönderen ert » 1 on yıl 4 yıl önce (22.03.2010, 11:22)

Harnes olarak Sup-Air Evo XC kullanan arkadaşlara bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Evo XC ile şimdiye kadarki bütün yedek simülasyonlarında çok zorlandım. Dün bir kez daha denedim ve bu sefer hiç atamadık. Yedek nasıl olsa can havliyle atılır diye daha önceleri çok önemsememiştim ama, dün atamayınca konunun ciddiyetini anlamış oldum. Yedeği atmak için nerdeyse handle'ı koparacaktım.

Problem galiba 2. pine giden beyaz şeritin velcroya yapışmasından kaynaklanıyormuş. Çözüm olarak ben bu beyaz şeriti tamamen bantla sarıcam yapışmaması için. Bunu deneyip bir süre kullandıktan sonra tekrar bakıcam, sonuç değişecek mi acaba??

Yedeği yeni yerleştirip hemen atınca herhangi bir problem yaşanmıyor, normal bir güçle atılabiliyor. Fakat aradan belli bir kullanım süresi geçince (sadece 1 hafta geçmişti) yedeği atmak çok zorlaşıyor.

Sup-Air bu konuda bir güvenlik uyarısı yayınlamış. 2. pine giden beyaz şerit velcro'nun üzerinden geçtiği için zamanla yapışıyormuş. Bu yüzden ayırmak daha zor hale geliyormuş.

Sup Air uyarısı :

http://www.supair.com/upload/newsletter ... _n2_gb.pdf

Aynı konu paraglidingforum'da da tartışıldı.

http://www.paraglidingforum.com/viewtop ... sc&start=0

Mutlaka yedek atma simülasyonu yapın..

Ertan Özcan
Gazi Havacılık
En son ert tarafından 23.03.2010, 14:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 4 yıl önce (23.03.2010, 13:03)

Selamlar

Problem harnesin yedek kulp piminin velcroya yapışmasından kaynaklanıyor.
Pime gelen beyaz ipin velcroya temas ettigi yeri ters velcro ile kapatirsaniz problem olmaz.
Ertan tercümeyi yaparken biraz abartmış... İngilice metinde imkansız değil daha zor hale geliyor yazıyor.
Yedek takıldıktan sonra tekrar çekip çıkarmak suretiyle yapılacak test bu tür ve diğer olası sorunlarıda görebilmek açısından çok önem taşıyor.
Yeni modellerde bu problem çözülmüş durumda.
Yardım isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler.

Semih SAYIR
Supair- Türkiye
5323566888