Çeneliksiz kask kullanımı hakkında uyarı

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Çeneliksiz kask kullanımı hakkında uyarı

Mesaj #1 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (16.05.2011, 17:10)

Merhaba..

Görünüş, rahatlık yada hafiflik.. Ve ya benzer sebepler ile çeneliksiz kask her seviyede YP pilotlarında sıkça tercih edilmeye başladı..

Ben gün gelir lazım olur diye çenelikten hala vazgeçemedim.. Yeni kask almak için; bugün Icaro nun sitesini gezerken de benzer paralellikte öneriler görünce size aktarmak istedim..

http://www.icaro2000.com/Products/Helme ... arning.htm

We always recommend flying with a full-face helmet

A full-face helmet provides the best possible protection

Biz her zaman çenelikli bir kask ile uçmanızı size öneriyoruz. Çenelikli kask her zaman size en iyi korumayı sağlar.

Aşağıdaki foto ile ilgili olarak bir kullanıcı mesajı sitede yayınlanıyor.

On 21 December 2006, we received this e-mail from Nader Couri:

Bu olay bu hafta kaza yapan bir arkadaşımın başına geldi. Icaro çenelikli kask kullanmakta idi ve yüzüne bir darbe aldı ama kurtuldu. Yüzünün düzelmesi için uzun bir tedavi süreci gerekecek.
Kendi açıklamasına göre: yaşamasının tek sebebi kaskının çenelikli olması. Kaskının bir fotosunu ekliyorum. -en iyi dileklerimle- Nader

Kişinin çenelikli yada çeneliksiz kask takması kendi tercihidir; kendi almak istediği risktir. Neticede kasksız uçsakta başımıza genelde bir şey gelmez. Ama biz önlemimizi en kötü ihtimale göre almak istediğimiz için kask takarız. Ve yüze alınacak darbelerde kötü ihtimaller arasındadır.

Sohbetlerim esnasında çenelikli kask kullandığı için yüzüne darbe almaktan kurtulan arkadaşlar ile karşılaştım. Yada çeneliksiz kask kullandığı için yüz/çene ameliyatı geçiren. Bu konuda tecrübesi ve fikri olan arkadaşlar da bu başlık altında paylaşımda bulunurlarsa faydası olur kanaatindeyim..

Sevgiler
Mesut

Not: Arkası fazlaca sivri kaskların kullanımını, yuvarlanma sırt üstü düşme vb. durumlarda boynun kırılmasına yol açabileceğinden tavsiye etmem.. Örnek 4fight vb..
Dosya ekleri
Acidente.jpg
önden darbede çeneliğin faydası..

Kullanıcı avatarı
tyson
Ad Soyad: Alper Karaoglu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen tyson » 1 on yıl 2 yıl önce (16.05.2011, 17:42)

Merhaba Mesut, duyarliligin icin tesekkurler. Guvenlik her zaman birinci sirada olmali bencede. Kaza haberlerinin pes pese geldigi su son gunlerde dusunceli bir paylasim olmus tebrikler.. Herkese kazasiz ucuslar ;)

Kullanıcı avatarı
katrani
Ad Soyad: Emre Yürük
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen katrani » 1 on yıl 2 yıl önce (16.05.2011, 17:51)

Daha önce kaza geçirenlerden alt çenem kafatasıma girdi zannettim gibi yorumlar duymuştum.Önce güvenlik unutmayalım -korkaklar uzun yaşar :)

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 2 yıl önce (08.06.2011, 21:25)

Faydali bir baslik olmus. Benim de suratimi ilk basladigimda cenelikli kask kurtarmisti. Arka ruzgar inip yuz ustu tasa carpmistim cenlikli kask olmasa yanagin yarisi yoktu. Ama suanda esseklikten vazgecmeyip ceneliksiz kask kullaniyorum :D Dedigimi yap yaptigimi yapma demisler :D

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (08.06.2011, 22:01)

Merhaba..

Erzincan da geçen haftaki yarışma zorlu koşullarda geçti. Yarışmada kaza yapan Adie Kumar isimli deneyimli pilot düştü ve yüzünden yaralandı.

Öğrendiğim kadarı ile çeneliksiz kask kullanıyordu. Acaba kaskı çenelikli olsa bu kazadan daha az zarar görürmüydü; tartışılabilir..

Sevgiler
Mesut

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Ad Soyad: Sanlı Fidan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 2 yıl önce (02.02.2012, 03:10)

Mesut selamlar,kask konusunda yıllar boyunca çenelikli kaskı tüm öğrencilerime ve herkese önerdim.Kendim de yıllarca hep çene korumalı kask kullandım. Fakat son 2 yıldır bir günde en az 5-6 kez tandem yaparken yaz sıcağında çenelikli kaskların beynimi pişirmesinden ve herseferinde terlemiş bir kafayla yere inmemden dolayı çeneliksiz kask kullanmaya başladım. Ama hep kafamda da soru işareti vardı acaba iyi mi, yoksa kötü mü yapıyorum diye içimden geçti hep. Geçtiğimiz yaz Fethiyede bir dealer abimizle kaskları konuşurken onun sattığı kaskların çeneliksiz olanlarından laf açıldı,neden tercih edildiklerini sordum,cevabı ilginç geldi: Tercih meselesi dedi,çenelikli kaskların çenelik kısmı çok uzun olduğundan dolayı çarpma anında kafayı çok geriye atıp boynu kırabildiğinden bahsediliyor dedi.Bu durumda da adam tercihini şöyle yapıyor, yüzümden bir ameliyat olmak mı ? Boynumu kırıp ölmek yada belden aşağısı felçli kalmak mı ? O yüzden çeneliksiz kaskı tercih edenler çoğalıyor dedi. Bunu duyunca düşündüm pek te mantıksız gelmedi. Ha bunu yazıp kimsenin aklını da çelmek istemem. Bir çok üretici firma çenelikli kaskın en iyi korumayı yaptığı konusunda ısrarcı. Ama ben bu konunun tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünenlerdenim. Hoş Öğrencilerime hala çeneliksiz kaskla uçmalarını önermiyorum, demek ki bir yanım hala çene korumalı kasklardan yana. 2 yıl önce isviçre Interlaken de uçarken etrafımdaki pilotlara baktığımda yüksek oranda çeneliksiz kask kullanıldığını gördüm, hatta kaskım yanımda olmadığı için İsviçreli bir arkadaştan kask bulmasını rica ettiğimde bana oradaki bir kulüpten bulup getirdiği kaskta çeneliksiz bir kasktı... İçimden geçeni söyleyeyim mi ?? : Avrupalı güvenlik konusuna aşırı önem verir ve onlar da çeneliksiz kaskla uçuyor ?? Benim de aklımı çelen bu oldu bir bakıma, o günden beri çeneliksiz kaskı tercih ediyorum. Ama dediğim gibi hangisi daha güvenli ?? Kimbilir tüm kaza raporlarını incelemek ve ona göre karar vermek gerekir belki de.