toplanding & soaring

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

toplanding & soaring

Mesaj #1 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (20.07.2006, 16:45)

Selamlar...

Yelken uçuşu ve tepeye iniş sırasında asla yapmamanız gereken şey; yamaca doğru dönüp rüzgarı arkanıza almak!... Bu, kesin kural olmasına karşın başladığımdan beri üç keredir bu haltı yiyorum. Birincisinde, eğitim sırasında yanlış kumanda verip kalkıştan hemen sonra yamaca doğru döndüm ve çaktım: hasar yok... İkincisinde, sürükleniyordum ve telefon hattından uzaklaşamadığım için ters dönüş yapıp rüzgar altında inmeye çalıştım, yamaca çaktım : hasar vardı, iki hafta topuklarıma basamadım. Üçüncüsü geçen hafta oldu. Tepeye inişe hazırlanırken aşağıda gördüğüm bir şey sebebiyle telaş ettim ve bir kez daha dönüp uygun yönden yaklaşmak yerine İRTİFAMA GÜVENEREK rüzgar altına dönüp "turumu tamamlarım ve rüzgarı karşıma alırım" düşüncesiyle yine tepeye doğru döndüm. Hızla irtifamı yeyip dönüşe fırsat kalmadan yamaca çaktım: fiziki hasar yok ancak karizma ağır hasar aldı :oops:. İrtifa ne olursa olsun asla ve asla yelken ve toplanding sırasında yamaca doğru dönmeyin. Ne kadar hızlı alçaldığınıza kendiniz bile şaşırırsınız. Belki de şaşıramazsınız. SUYA inin ama yamaca dönmeyin. Aman ha!.... (Bir de dikkat!... böyle olayların üzerinden belli bir süre geçince insan hatalarını tekrarlayabiliyor. Dedim ya üçtür yapıyorum.)

Kazasız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen daglar72 » 1 on yıl 7 yıl önce (21.07.2006, 01:28)

arkadaşım sen bir müddet daha hoca nezaretinde uçmaya devam et telsizinde yanında olsun, gidişatın kötü görünüyor :cry:

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (03.10.2006, 03:13)

kedi gibi dokuz canliysan daha abi 6 hakkin var ama deyilsen ALLAHIN hakki üctür derler yinede karizma toplanir ama kafayi kolu bacagi toplamak zor ve imkansz olabilir yinede ucuz atlatman cok iyi buyuk gecmis olsun ama sansini fazla zorlama kanadin altina bir yerler hatilatici bir not yazsan iyi mi olur acaba saygilar affina siginarak