full stolün rüzgar hızıyla ilişkisi

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

full stolün rüzgar hızıyla ilişkisi

Mesaj #1 gönderen SHaDoW » 1 on yıl 2 yıl önce (24.07.2011, 22:30)

merhaba arkadaşlar.. merak ettiğim bir konu var.. güvenlik ve uçuş tekniği bölümüne açtım konuyu umarım yanlış yapmamışımdır..

başlıktanda anlaşılacağı gibi karşı rüzgarın sıfır olması durumunda örneğin 35 cm fren den ve 7-10 saniye beklemeden sonra stol olan bir kanadın karşı rüzgar 20-30 km hızda olması durumunda stol süresi veya fren mesafesinde değişme olacakmıdır? benim gördüğüm kadarı ile sanki karşı rüzgar arttıkça kanadın stola direnci ve stola girmesi için bekleme süresi de artıyor gibi.. yanlış mı düşünüyorum?

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 2 yıl önce (25.07.2011, 11:16)

Stol ve rüzgar hızı arasında hiçbir ilişki (darbe dışında) yoktur.

Bekleme süresi tanımını da çok sağlıklı bulmuyorum. Bazı durumlarda (deep stol noktasına yakın) 3-5 sn beklediğinizde kanat hala uçmaya devam edip sonra bizim bayılma olarak tabir ettiğimiz stolumsu duruma geçebilir. Ama genel anlamda frenleri X cm çekince Y sn sonra stol olur tanımı yapılmamalı.

Bu sorunun amacı nedir belki yardımcı olabiliriz.

yigit

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen SHaDoW » 1 on yıl 2 yıl önce (25.07.2011, 13:50)

yiğit merhabalar.. top landing sırasında kanadı rüzgara karşı sabit tutabilmek önemli.. öyleki 20-30 km rüzgarda havada ampul olarak top landing yapıyoruz çoğu zaman.. ama bu durumlarda hadi az daha az daha şeklinde fren çekmeye çok meyilli oluyor insan.. hani sivde tanıdığımız bir mesafe vardır kanadımızda.. o noktayamı dikkat edelim.. kanadın bayıldığı an deep stol anıdır o an hafiften fren vermekten vazmı geçelim... yoksa bu sen ve kanadınla ilgilidir geliştikçe tanıyacaksın diye kısa ve öz bir cevap mı var? ;) pratik geliştirmek açısından fikirleriniz önemli.. şimdiden teşekkürler..