Paraşüt yapımı yardımı

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Furkan Erdem
Mesajlar: 1
Kayıt: 24.12.2019, 20:35
Ad Soyad: Furkan Erdem
Şehir: Bursa
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Paraşüt yapımı yardımı

Mesaj #1 gönderen Furkan Erdem » 7 ay 1 hafta önce (24.12.2019, 20:43)

ortalama 1500-1800 metreden 16-20 kg arası bir cisim serbest düşmeye başlatıyoruz nasıl bir paraşüt seçmeliyiz Her şeyi kendimiz yapmaya çalışıyoruz ancak paraşüt hakkında pek bir bilgimiz yok ve bilgi bulamıyoruz.ip sayısı ve uzunluğu neye göre belirlenir. kaynak öneriniz veya bilginiz varsa yardım edebilir misiniz ? şimdiden teşekkürler.


Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Mesajlar: 64
Kayıt: 12.01.2016, 19:51
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
Şehir: İstanbul
:
İlan Kontrol Ekibi 50+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 0
Pilot Menüsü: 

Paraşüt yapımı yardımı

Mesaj #2 gönderen BerkhanB » 7 ay 1 hafta önce (25.12.2019, 00:27)

Paraşüt tasarımı yapmamış olsam da internette rahatça bilgi bulamayacağınızı düşünerek işinize yarayabilecek birkaç şey yazacağım.

Paraşüt (kubbe paraşütü sorduğınuzu varsayıyorum) sadece hava sürtünmesi oluşturur ve serbest düşüş yapan cisimlerin limit hızını düşürmede kullanılır. Limit hızda hava sürtünmesi toplam ağırlığa eşit olur. Eğer düşen şey bir insansa, güvenli düşüş hızı 5.5 m/s olarak belirlenmiştir. Burada hava sürtünmesi hesaplamak için hava sürtünme katsayısını (drag coefficient) kullanabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam kullandığım paraşütler için bu katsayı genelde 1.5-2 arasında değişiyordu. Üstüne biraz güvenlik için pay koyarak kullanacağınız tahmini kumaş alanını hesaplayabilirsiniz. Paraşütün tam şeklini belirlemek için biraz geometriyle uğraşmanız gerekir ama tam olarak hesapladığınız şekil çıkmayacaktır ortaya. Gerçek paraşütlere bakıp kabaca benzer bir şey yapabilirsiniz.

İp kalınlığını paraşütü ne hızda açacağınızı belirleyip ona göre seçebilirsiniz. Yani uzun süre serbest düşüp öyle mi açılacak, yoksa yavaş bir hızdayken mi? Bunun için parçanın tahmini hızında paraşütün ne kadar hava sürtünmesi yarattığını aynı formülle bulup ona göre dağıtabilirsiniz.

Son olarak ip uzunluğu arttıkça genelde paraşütün salınımı daha az olur. Mantıklı bir uzunluk için yine yedek paraşütlerin ip uzunluklarını kullanabilirsiniz.

Son beğenen mertefeisawesome


“Diğer Hava Araçları” sayfasına dön