paramotor yapımı

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
onurtomba
Ad Soyad: Onur Tomba
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen onurtomba » 1 on yıl 3 yıl önce (03.08.2010, 18:25)

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık bir hafta önce televizyonda paramotor diye birşye gördüm çok hoşuma gitti. hemen internetten araştırma yaptım anladığım kadarıyla bu işle ilgili en etkin site YPFORUM. Kendi paramotorumu yapmak istiyorum, mesleğim bu konularla ilgilenmeye olanak verecek bir meslek. Acaba motorun ve ana gövdenin birleştirilmiş halde bir teknik çizimi varmı. Ana gövdenin malzeme özellikleri ve çapları vs. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler. Telefonunu verebilecek arkadaş varsa telefonlada görüşmek isterim. Teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen biscen » 1 on yıl 3 yıl önce (04.08.2010, 09:46)

Merhaba

Yazılanlardan anladığım kadarıyla paramotora heves edip başlamak isteyen arkadaşlar biraz araştırıp (ama önce fiyatını) bunun basit ama pahalı bir ekipman olduğunu farkedince direkt kendi paramotorlarını yapmaya soyunuyorlar.

İstenen tarifler, aranan çözümler elektronik- donanım vb.forum sitelerinde karşılaşılan bir devre veya bir parçayla ilgiliymiş gibi davranmak havacılık için ne kadar doğru?

Heveslerin kırılması düşünce tarzım değil ve azmedip yapılamayacak da hiç birşey yok ama bedeller önemli. Yaptığınız bir paramotorla havalanmayı başardığınızı varsayarsak bile uçmak ayağınızın yerden kesilmesi değil, sağlam bir şekilde tekrar yere değmesidir ki eğitim alarak aslında bunu öğrenirsiniz.

Zaten paramotor uçan değil uçuran bir alet ama en ufak ihmal ve dikkatsizlikte uçurduğu şey genellikle pilotun veya çevresindekilerin kolu bacağı oluyor. Risk almak kişisel olduğu zaman bir tercih ama yaptıklarınız 3. şahıslara zarar veririse hem vicdanen hem de hukuken ağır bir sorumluluk altına girersiniz.

Selamlar

Kullanıcı avatarı
onurtomba
Ad Soyad: Onur Tomba
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen onurtomba » 1 on yıl 3 yıl önce (05.08.2010, 00:48)

Bekir bey, olumlu ve olumsuz düşünceleriniz için teşekkür ederim. Yazdıklarınızla sadece bizim gibi acemilerin zor duruma düşmemesini düşündüğünüze eminim. Ama ben yinede sorularımı sormaya devam edicem. Hurdacıdan Mz 251 motor buldum, 250 tlye fiyat sizce uygunmu. ayrıca bu motoru paramotorda kullanabilirmiyim. Birde herhangi bir yamaç paraşütü takımını paramotorda kullanabilirmiyim.

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen biscen » 1 on yıl 3 yıl önce (05.08.2010, 10:09)

Motor, konstrüksiyon vb teknik ve dolayısyla da "fiyatı" konulardan çok anlayan biri değilim malesef. MZ motorlarını konusunda en doğru bilgiyi Bursa'dan Sebahattin Bey verir sanırım çünkü yaptığı trikelarda kullandığını görmüştüm. Ama sanırım kritik nokta ağırlık-güç ilişkisi. Yaptığınız paramotor sırtınızda 35-40 kilo gelirse ve itişi de 50+kg üzerine çıkmazsa (12-13 bg) muhtemelen kalkışınız çok zor olacaktır ki MZ'nin bu kadar bir itiş bile vermez sanırım.

"Herhangi bir yamaçparaşütünü" cümlenizi "paramotora uygun olan-olmayan gibi anlıyorum. Paramotor için üretilmiş bir kanatla paramotorla uçmak için tabiki şart değil;yapısal olarak güvenli, kullanıcının kilo ve tecrübe limitlerine uygun herhangi bir yamaç paraşütü paramotorda kullanılabilir.

Kullanıcı avatarı
metinsamet
Ad Soyad: Metin Samet Uygur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen metinsamet » 1 on yıl 7 ay önce (23.08.2013, 00:22)

merhaba arkadaslar elimde bir proje var ilgilenen ve yardım edebilecek olan arkadaslar yardımlarınızı esirgemeyin

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #46 gönderen Ninja » 1 on yıl 7 ay önce (23.08.2013, 01:14)

Projen nedir anlat yardım edebileceksek edelim

Kullanıcı avatarı
007taner
Ad Soyad: Taner Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #47 gönderen 007taner » 1 on yıl 6 ay önce (30.08.2013, 21:08)

4 zamanlı motordan paramotor yapan arkadaşın test videosu
http://www.youtube.com/watch?v=yrlJHqHyLvE
Dosya ekleri
xxxxxxxxxxxx.jpg