ACİL bilgi yardımı-kısa mesafe atlayış

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Anonymous
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

ACİL bilgi yardımı-kısa mesafe atlayış

Mesaj #1 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (29.10.2005, 14:03)

Arkadaşlar,

nette tüm aramalarıma rağmen Türkçe-İngilizce bir kaynak bulamadım,yardımcı olursanız sevinirim.

Sorum şu;

7-8 katlı apartmanlardan ya da bu yükseklikte dik yamaçlı dağlardan paraşütle atlama sporu var ...yani çok kısa mesafeli atlama yapıyorlar....

Arkadaşlarla konuşurken bunun yüksek binalarda oturanlar için bir deprem durumunda aşşağıya atlamak için de kullanılabilirliliği üzerinde görüş birliğine varamadık????

Siz ne dersiniz?Bu kısa mesafeli paraşütler nereden temin edilebilir ?TV de extrem sporları izleyenler bilir, dağ ve gökdelenlerden atlayanları görüyoruz ...Türkiye de bu spor varmı?

Yoksa bu yazdıklarım Türkiye için bir hayal mi?
Bu konuda nette bir site önerirmisiniz?Bir türlü bulamadım?

Saygılar sevgiler

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen tangoabi » 1 on yıl 8 yıl önce (29.10.2005, 20:58)

merhaba arkadas
ısın teknık yonunu bılmıyorum ama deprem durumunda kulllanılabılırlıgı....
1. deprem durumunda bununla asagıya atlayacakbır babayıgıt
2. elektrık tellerı malum turkıyenın durumu
3. devamlı parasutle yaman gerekır onuda parasut yapısır artık acılacagından emın degılım.... bence deprem durumunda olmaz .........

saygılar tangoabi

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

acil mi

Mesaj #3 gönderen metinmurat » 1 on yıl 8 yıl önce (29.10.2005, 22:13)

Konu ne aciliyeti ne?
En son metinmurat tarafından 18.04.2007, 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (01.11.2005, 20:37)

hadi adam 3. katta oturuyorsa abi berbat bir fikir, ama şöle olur adam 8. katta oturur ve aldığı paraşütü ev halkına gösterir, hanım paraşüt aldım deprem olduğunda atlarız. der ve paraşütü kendine bağlar , işte böle bağlanıyor, derken deprem başlar adam atlar, ev halkı pestil olur :?: bununlada kalmaz adam sağ salim yere iner, ama bina adamın üzerine düşer ve adamda pestil olur :mrgreen: biraz türk filimi gibi oldu ama idare edin artık ?

Anonymous
Pilot Menüsü: 

.

Mesaj #5 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (02.11.2005, 15:40)

Arkadaşlar soruma bir başka forumdan cevap geldi,buraya da aktarıyorum

http://www.netbul.com/sicakhaber/sicakh ... ?id=171249

İsrailliler, yüksek bina paraşütü üretti

ABD'deki Dünya Ticart Merkezi'ne düzenlenen tarihin en büyük terör saldırısının ardından bir İsrail firmasının, çok yüksek binalardan atlamak için kullanılabilecek bir paraşütün tasarımını yaptığı, daha sonra da üretici firmalar aracılığıyla bu paraşütün imal edildiği açıklandı.

Apoc Havacılık Endüstrisi'nin müdürü Anatoly Cohn, kullanıcının atlamasıyla otomatik olarak açılan paraşütü kullanmak için deneyimli olmak gerekmediğini kaydetti.

Yeniden tasarımla ortaya çıkan paraşütün, 2.5 kilogram ağırlığında olduğunu ve açıldığında 30 metrekarelik alan kapladığını belirten yetkili,

paraşütün sadece, en az 30 metre yükseklikten olmak üzere, binaların 10'uncu ve daha yüksek katlarından atlarken kullanılabileceğini söyledi.

Yetkili, bu paraşütün, bir Amerikan şirketinin talebiyle yapılan yeniden tasarım olduğunu belirterek, altı imalatçı firma tarafından üretilen bu paraşütlerin ABD'de satışa çıkarıldığını anlattı.

Arkadaşlar bu ürün 2001 yılından beri de satışta,şimdi sorun şu bu paraşütü nereden temin edeceğim,site adresi önerebilecek arkadaşlar var mı?

10 ve daha üst katta çalışan-oturan arkadaşlar bu konuyu cidden düşünün derim.Çünkü olası İstanbul depreminde başka şansınız malasef yok

ORADA KİMSE VARMI :idea: :?:

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (03.11.2005, 00:10)

base jump... Building, Antenna,Span,Earth bash harfleri... bu atlayish shekli, senin reklamini yaptigin parashutlerin cikish noktasi... herneyse sadece birkac gun once konu hakinda site bile bulmamishtin ama bugun insanlara dushunmesini salik veriyosun... ben base jump egitimini aldim yaptim, yillardir bu konuda dunyayi ve gelishmeleri takip ediyorum ama henuz kimseye tavsiye edebilecegim kadar senin bahsettigin anlamda kullanilabilirliginden emin degilim. hatta kullanilamayacagini ispat edebilirim. binalari saglam yapmak hala en iyi cozum ...

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (03.11.2005, 10:15)

denizakvaryumu yazdı:Arkadaşlar,

nette tüm aramalarıma rağmen Türkçe-İngilizce bir kaynak bulamadım,yardımcı olursanız sevinirim.

Sorum şu;

7-8 katlı apartmanlardan ya da bu yükseklikte dik yamaçlı dağlardan paraşütle atlama sporu var ...yani çok kısa mesafeli atlama yapıyorlar....

Arkadaşlarla konuşurken bunun yüksek binalarda oturanlar için bir deprem durumunda aşşağıya atlamak için de kullanılabilirliliği üzerinde görüş birliğine varamadık????

Siz ne dersiniz?Bu kısa mesafeli paraşütler nereden temin edilebilir ?TV de extrem sporları izleyenler bilir, dağ ve gökdelenlerden atlayanları görüyoruz ...Türkiye de bu spor varmı?

Yoksa bu yazdıklarım Türkiye için bir hayal mi?
Bu konuda nette bir site önerirmisiniz?Bir türlü bulamadım?

Saygılar sevgiler

izlediin programların sonunda bi yazı geçer bilmem okudun mu? "evde denemeyin" şeklinde--> umarım nüansı çözersin, yani evde binada vs de deneme...

bu atlayış çeşidi jenghis'in dedii gibi b.a.s.e olarak sıfat bulmuş bir skydiving disiplinidir. çok ciddi bir bilgi ve teknik altyapı gerektirir. kısa mesafeler için üretilmiş (modifiye edilmiş dfe denebilir) skydiving ekipmanlarıyla mümkün kılınmıştır.

girişimci kişilk güsel bişeydir hele ki rizeli deltakanatçının mantııyla olmazsa süperdir. (bknz. forumlar paradox'un ekledii foto)

base hakkında detaylı bilgi istersen jenghis gayet dooru adrestir, ülkede bu işi yapan 3-5 varlıktan biridir. bunun dışında konuşanlar, saçmalamaktan öteye gidemez. mesela konusu dışında konuşmanın son derece cool tavır kazandırdıı şu zamanlarda.

base'i herne şekilde olursa olsun böyle bi şey için kullanmanın mümkün olmadıı görüşündeyim. ki bu iş öyle atla zıpla şeklinde bir olay da deil. ötesini düşünen varsa hele akıl versin... 2001 yılından bahsediliyor bu malzemenin çıkış yılı olarak. tamamen spekülatif, dedikoduvari ve saçma bi söylentiden başkabişey deil! olayların içinde biri olarak veriyorum bu bilgiyi. ve emin ol deprem yada saldırya karşı böylesine yaratıcı(!) bir çözümü haber veren arkadaşın bilgi birikimi, olayın olabilirlii kadar gerçekçi..

bu yazdıkların sadece türkiye için deil kısa dönem anlamında dünya için hayal. daha o kadar kısa mesafeli bi base ekipmanı üretilmedi. 7-8 katlı bina = 40 metre! bu yükseklikten yapan var ama onun seviyesine gelmek için enerjini harcarsan, zaten abuk binalardan çıkıp kendini çadırlarda yaşamaya ve sadece base yapmaya adarsın.

henüz tam anlamıyla bilgiyle dolmamasına rağmen linkler bölümünden exWAYS web sayfasına bakabilirsin. www.exways.com

Anonymous
Pilot Menüsü: 

.

Mesaj #8 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (04.11.2005, 02:22)

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/1645897.stm

Arkadaşlar iyi,güzel yazıyorsunuz ama yukardaki ingilizce link de yalan mı?

30 metreden adamlar atlıyorlar :twisted:

Anonymous
Pilot Menüsü: 

.

Mesaj #9 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (04.11.2005, 02:52)

Resim

http://www.apco.demon.co.uk/ (High-Rise emergency rescue system tıklayın)

Arkadaşlar artık 30 metreden rahatlıkla atlayabilirsiniz :twisted:

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (04.11.2005, 03:38)

sana olabilirliği için "olmaz" diyenlerin gerekçesi şudur: o bahsettiin ekipmanın açılması için gerekli kritere uygun yüksekliğe uyan bina vs yok. bu iş depremde kullanılmaz(gerekçesi var bu mantığın). oldu ki bi iş kulesindesin ve bir terör saldırısı oldu. bunun için kullanılabilir. zaten yapılış amacı da bu...

ama bunu döndürüp depremde de atlanır mı falana getirirsen, bu işi bilen ve bilgisini merak ettiin adamlar olarak DUR deriz tabii ki.

ne insanları saçma umutlanmalara götürmeye gerek var ne de başka bişey. ama dersen ki bu işi iş kulelerine ve o mevkiideki yerlere verebiiriz falan, devam et derim hatta test atlayışını da bizzat yaparım. ama deprem için imkansız.. kısa sürede kuşanmak ve atlamak ve bunların hepsini normal reaksiyon süresinin içinde ve bina yıkılmadan yapmak, zor deil imkansız. yani paraşütü almak, koşmak, kuşanmak ve atlamak nerden baksan 50 saniye! bu sürede iş kulelerinden kurtulacak kişi sayısı da iş kulelerindeki insan sayısı kadar. ki zaten bu sürede yıkılmayan bina, devamında da yıkılmaz atlamaya gerek yok. 5-6 katlı binalarda uygulamayı dşünüyosan da hiçbi yorum yapamam... mantık dışında. eğer yükseklii uygun olursa evet mümkündür ama deprem olacak sen paraşüt alacan, kuşanacan falan.... ohooo derim.

vee dikkat et, deprem için deil, terör saldırıları için bi alet o.

saygılar...

imza: base den biraz (!) anlayan insan

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Re: .

Mesaj #11 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (04.11.2005, 03:45)

denizakvaryumu yazdı:
Arkadaşlar artık 30 metreden rahatlıkla atlayabilirsiniz :twisted:

:twisted: --> kendinden emin, bilgisini "olmaz" şeklinde paylaşanları küçümser ve hafif de saldırgan bi tavır...

bilgiye saygı duymalısın yada en iisi öğrenicek çok şeyin olduğu için seni nette link atarak araştırmaya devam etmek için yalnız bırakalım.

reklamını yaptıın aleti de satmaya başladıında, tanıtımını yaparız 8)

bu arada o irtifadan atlayış mümkün zaten! depremde yapmak mümkün deil. ben o fotoda statik bir parça görüyorum karabinalı ama sen bunu da ciddiye almayacaın için bu na da :twisted: koyarsın die söylemeye çekiniyorum..

(30 metreden atlayışın daha babasını görmek için http://www.basedudes.bede movies bölümünü ve ilgili videoyu izlemeni öneririm)

exWAYS FireFly Skydiving Team

Anonymous
Pilot Menüsü: 

.

Mesaj #12 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (04.11.2005, 21:27)

Polemiğe girmek isteyen arkadaşlar, kusura bakmayın bu iş için vaktim yok :twisted:

Sadece şunu belirtmek istiyorum;Böyle bir paraşütün varlığından haberdar oldunuz ve kesinlikle olmaz dediğiniz bir olayın olabileceğini gördünüz. :twisted:

Depremde olur veya olmaz ,bu paraşütlerin satıldığı bir yeri görürseniz buraya yazın lütfen......

Sevgilerimle.

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (05.11.2005, 00:23)

ihtiyac, icadin anasidir ! sheklinde bir yaklashim var ihtiyac-icat kombinasyonuna. karshi tez ise acaba icat mi ihtiyacin anasi ! konuyla ilgili yazdiklarima ekliyorum; bir suredir devam eden verimsiz tartishmayi bir tarafa birakarak diyorum ki: uzerinde konushtugumuz malzeme sadece icat edilmish ve ihtiyac yeri araniyo. bana katilmayabilirsiniz pek tabii. benim yaptigim sadece bilgimden fikrimi uretmek.

iyi gunner dilyen bir kishiyim ben...

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (05.11.2005, 12:54)

selamlar,

http://www.apcoaviation.com/ adresinde "High-Rise emergency rescue system" sayfasında ilgili paraşüt bulunmakta.

gerçekten çok ilginç bi konu. bu işi bilen arkadaşların söylediğinden farklı birşey söylenemez. ancak bahsedilen konu deprem. gecenin bi körü depremle uyanıp, bu malzemeyi kuşanıp aşağıya atlamak ne kadar kolay olacak? malzemeyi 6 ayda bir havalandırarak ehil ellerde katlatmak gerek. zira ufak tefek katlama hataları paraşütün bikaç saniye geç açılmasına bile sebep olabilir, ki bahsedilen irtifada ciddi bir problem oluşturur.

herşeyin dışında, atladınız, paraşüt canavar gibi açıldı, ancak rüzgar sizi bikaç kat aşağıdaki balkona soktu - binanın bilmemneresine taktı (olmaz demeyin, ikiz kulelerin camlarından atlayan insancıkların paraşütsüz olmalarına rağmen binaya kaç kere çarptıklarına bakın). ayrıca paraşüt sağa sola takılır ve yırtılırsa yüksekten kıç üstü düşmek gibi bi durumla da karşılaşılabilir. gece karanlıkta sağlam paraşütle inmek bile hoş değil aslında. 5.4 m/s hızla düşüyo alet.

diğer açıdan bakarsan, panik halinde merdiven - asansör gibi en son kullanılması gereken aletlere saldırmaktansa, veya maddi imkansızlık sebebiyle oturulmaması gereken bir evde oturmak zorunda kalıyorsanız, hatta depremden aşırı şekilde korkuyor ve içinizde camdan atlama hissi oluyorsa böyle birşeyin bulunması hepsinden daha iyi olur kanımca.

sayın hakan çelik, bahsettiğiniz paraşütün üreticisi apco firmasının türkiye resmi distribitörü ikarus havacılıktır. www.ikarus.com.tr adresinden firma bilgilerini alabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
nedimurcan
Ad Soyad: Nedim Urcan
Pilot Menüsü: 

yanlış cözüm

Mesaj #15 gönderen nedimurcan » 1 on yıl 8 yıl önce (05.11.2005, 22:14)

binadan atlamak, hele yüksekten... bu yanlış olur. bence fazla ütopik. eğer hareket edebiliyorsanız güvenli bir ter bulabilirsiniz. ama paraşütü kuşanıp balkona çıkıp atlamak. ...?bina yıkılacaksa zaten üzerinize inecektir.
daha teknolojik çözümler üretm
ek lağzım

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (06.11.2005, 14:54)

merabalar bayaa öykeli bir tartışma oluyor burda bu konu bilgim dışında kalıyor biraz ama, aklıma espiriyle karışık bir fikirde gelmiyor değil hani, benim fikrim şu biraz uçuk bir fikir ama genede sölicem tutmayın beni,

gerekli malzemeler şu, önce bir sahilde kullanılan büyük şemsiye, hani altında bir kaç kişi gölgelenebilen türden, kenarlarından köküne doğru olmak üzere 5--6 yerinden sağlam ip bağlayacaz ki ağırlığınızla ters dönmesin diye, en alt ucuna iki sağlam el tutacağı yapacaz, ve balkona koyacaz balkonunda kapısını kilitlemeyecez, aaaa bidakka o zamanda hırsız girer eve yaf :( neyse onunda çözümü var balkona bir tane hırsız kapan koyarız :mrgreen: yada köpek koyarız, eee karıştı iyice,

acaba hırsız kapanla köpeğimi birliktemi koysak, ama o zamanda hırsız kapan köpeği kapar, :roll: sayın deniz akvaryumu minareyi çaldın kılıfı yok, bi konu attın ortaya, çabuk bir çözüm bul, senin yüzünden bir köpek yaralandı :mrgreen:

aman deniz akvryumu alınma konuyu dağıtmaya çalıştım biraz, çünkü bu yazıyı okuyup denemeye kalkışan falan olur isterseniz fazla irdelemeyin derim ben! içimden bir ses aranızda ''söyleyene bak kendisi dhv2 yle uçtu uçtu bide gelmiş akıl veriyor'' diyenleri duyar gibi oldum sanki :wink:

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (07.11.2005, 19:22)

onursan yazdı:selamlar,

http://www.apcoaviation.com/ adresinde "High-Rise emergency rescue system" sayfasında ilgili paraşüt bulunmakta.

gerçekten çok ilginç bi konu. bu işi bilen arkadaşların söylediğinden farklı birşey söylenemez. ancak bahsedilen konu deprem. gecenin bi körü depremle uyanıp, bu malzemeyi kuşanıp aşağıya atlamak ne kadar kolay olacak? malzemeyi 6 ayda bir havalandırarak ehil ellerde katlatmak gerek. zira ufak tefek katlama hataları paraşütün bikaç saniye geç açılmasına bile sebep olabilir, ki bahsedilen irtifada ciddi bir problem oluşturur.

herşeyin dışında, atladınız, paraşüt canavar gibi açıldı, ancak rüzgar sizi bikaç kat aşağıdaki balkona soktu - binanın bilmemneresine taktı (olmaz demeyin, ikiz kulelerin camlarından atlayan insancıkların paraşütsüz olmalarına rağmen binaya kaç kere çarptıklarına bakın). ayrıca paraşüt sağa sola takılır ve yırtılırsa yüksekten kıç üstü düşmek gibi bi durumla da karşılaşılabilir. gece karanlıkta sağlam paraşütle inmek bile hoş değil aslında. 5.4 m/s hızla düşüyo alet.

diğer açıdan bakarsan, panik halinde merdiven - asansör gibi en son kullanılması gereken aletlere saldırmaktansa, veya maddi imkansızlık sebebiyle oturulmaması gereken bir evde oturmak zorunda kalıyorsanız, hatta depremden aşırı şekilde korkuyor ve içinizde camdan atlama hissi oluyorsa böyle birşeyin bulunması hepsinden daha iyi olur kanımca.

sayın hakan çelik, bahsettiğiniz paraşütün üreticisi apco firmasının türkiye resmi distribitörü ikarus havacılıktır. www.ikarus.com.tr adresinden firma bilgilerini alabilirsiniz.

allah senden razı olsun... zaten bu işi yapanların şuanda burada yazmasının nedeni bu işin zaten olabileceiğini; ama deprem anında hazırlanıp atlamanın saçmalııını belirtmekten başka birşey deildi. belli ki bu arkadaş bi halttan anlamıyor ve UKALA bir tavırla halen bu işin yapılabildiini öğrendiimizi ve bunu onun sayesinde yaptıımızı zannetmekte.

neyse. demişki bilgisi olan varsa konuyla ilgili sayfa versin. yine aynı adresi mi vereyim yoksa bu bilgiye ukalaca yaklaşan arkadaş önceki verdiim adrese girip bi zahmet bakar mı. yok eğer bakmayacaksa şunu ekleyeyim yazıma. o yeni öğrenip satmaya çalıştıın olayı yıllardır bifiil yapan insanlar olarak "tereciye tere satmak" atasözünden hallenip, neden 40 yıllık base olayını "yeni çıktı böylece sayemde öğrendiniz" ghibilerden satmaya çalışmakta, anlamak güç. zaten bu arkadaş da gayet komik...

www.baserigs.com dan base tarihiyle ilgili dökümanları ve onun yamaçparaşütünü balondan ayırt edemediği yıllardaki base sporunun gösterdii gelişmeleri, www.basedudes.be den de 30 metre atlayışını falan öğrenebilir.

sennle mutlaka tanışmak isterim. hayatıma skydiving dışında da neşe katacak şeylere ihtiyacım var :D

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (07.11.2005, 20:08)

Selamlar

Konu hakkında çok bir fikrim yok ama bencede acil bir durum anında bu yöntem geçerli olmaz.

Konuyu soran arkadaşta zaten depremde olur veya olmaz bu malzemenin satıldığı yeri söylermisiniz demiş sonradan.

Yani birbirimizi kırmadan , tartışmaya sürüklemeden muhabbet edip birlikte karar verirsek forumun tadını kaçırmamış oluruz.

çünkü bu tarz tartışmaya dönen yazıları okuyan insanlar bir daha gelmek istemeyebiliyorlar ve iletecekleri görüşleri , fikirleri , muhabbetleri varsa bunları da söylemez oluyorlar.

Amacımız forumun gelişmesi , bilgi alış verişinin artmasıysa lütfen yazılarımızı daha özenle yazalım.

Sevgi ve barış dolu arkadaşınız Ali :)

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (07.11.2005, 20:12)

PaRaDoX yazdı:Selamlar

Konu hakkında çok bir fikrim yok ama bencede acil bir durum anında bu yöntem geçerli olmaz.

Konuyu soran arkadaşta zaten depremde olur veya olmaz bu malzemenin satıldığı yeri söylermisiniz demiş sonradan.

Yani birbirimizi kırmadan , tartışmaya sürüklemeden muhabbet edip birlikte karar verirsek forumun tadını kaçırmamış oluruz.

çünkü bu tarz tartışmaya dönen yazıları okuyan insanlar bir daha gelmek istemeyebiliyorlar ve iletecekleri görüşleri , fikirleri , muhabbetleri varsa bunları da söylemez oluyorlar.

Amacımız forumun gelişmesi , bilgi alış verişinin artmasıysa lütfen yazılarımızı daha özenle yazalım.

Sevgi ve barış dolu arkadaşınız Ali :)

sevgi ve barış dolu moderotör ali :)

dostum bu işten anlayan adam istedi bu arkadaş. geldik.
fikir paylşın dedi paylaştık.
üstne bir de bilgimizle "ii işte sayemde öğrendiniz" şeklinde bir tribe girdi.

ne yani, bizi eleştirecek ve" :twisted: " smileyi koyabilecek kadar engin bilgisi varsa madem, ne diye depremde atlamayı düşünüyo, zaten ermiş Nirvanaya... bilmem anlatabilmmi :)

sevgi ve barış iteyen ama hep acaip mevzulara denk gelen user skydiver :wink:

Kullanıcı avatarı
Uzak
Ad Soyad: Zafer İrak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Uzak » 1 on yıl 8 yıl önce (07.11.2005, 20:28)

Bakın ben depremde 15 dakka bir kasanın altında kalmış bir adamım...hiç haraket edemeden..kaslarını hissedemeden...
VE böyle ölene kadar kalan insanlar var...
Sonra bu konuda hiçbirşey bilmeyen bir arkadaş çıkıyor,, ve deprem falan bile diyebiliyor.
Üstelik bu konuya vakıf 3-5 kişiye de laf söylüyor...
Bunu yapabilmek için çok ciddi bir bilgi birikimi gereklidir...
Ve internette bulunmaz... isterseniz bir gün sonra ben de bir internet sitesi bile açar ve ne istersem söylerim zaten...

Şuanda muahhatp olduun adamlar, bu işe vakıf adamlar. belki "sayemde öğrendiniz" gibi yazmasaydın ve doğrudan adres isteseydin, hertürlü yardım ederlerdi. ama senin yaptığın adamların bilgilerini küçümsemek.

Bİr daha asla deprem kelimesini bile kullanmayalım...
Bence de şemsiyeyle atlasan hayatta kalman daha kolay olur...