Microlighlarla alakalı lütfen ilgilenenler bir baksın!

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

QQMER
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Microlighlarla alakalı lütfen ilgilenenler bir baksın!

Mesaj #1 gönderen QQMER » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 13:52)

Herkese merhabalar arakadaşlar.
Lütfen 5 dknızı ayırarak okuyunuz.
Adım ömer ve 17 yaşında bir lise öğrencisiyim. 1 hafta öncede microlight uçaklar ilgimi çekti. Satın almak istedim ehliyet vb belgeler gerektiğini öğrendim. Yaş sınırım ve aile engeli olduğu için böyle birşeye girişemiyorum. başka bir forum sitesinde microlight planı buldum diye bir başlık adı altında bu uçakların el yapımı olabileceği fikri bana cazip gelmeye başladı. Sitenizde de bu başlık adı altında yapılan tartışmaları sonuna kadar okudum ve bugün üye oldum. Öncelikle şundan bahsedicem; sitedeki bazı duyarlı arkadaşlar elle yapılacak uçaklar için:
1-(...)bir dünya seyrüsfer aracına ihtiyç var(...)
2-(...)ilk uçuşa girişecek olan insanın çok tecrübeli bir pilot olması lazım(...)
3-(...)ilk test uçuşlarında birdünya problem çıkar(...)
4-(...)yetkili kurumlardan buna UÇABİLİR belgesi alınmalı(...)
5-(...)pilotluk sertifikanız yok onuda eskişehir inönüden almalısınız(...)
6-(...)bakımları desen bi dünya(...)
7-(...)hava koşullarından çok çabuk etkilenirler. mutlaka kapalı bi garaj lazım(...)
8-(...)yıllık vergileri ve motorlu taşıt vergileri var(...)

gibi bilgilerle yasalar çerçevesinde arkadaşlarımızı uyardı. Teşekkür ederiz bu değerli bilgilerle bizleri aydınlattıkları için ancak bazı cevaplarda da birkaç kişi kendi çevresinde birilerininin bu işi kaçak olarak yaptıklarını söylemiş. Bu kişilerin yakalandıkları zaman aldıkları cezaları da okudum. Kararım ben böyle bir işe girişmeye kararlıyım. Kendim ayrı bir evde kalıyorum. Garaj olarak kullana bileceğim bir yerim var. Bütçem bu iş için müsait. Arkadaşlar lütfen diyorum. Allah'ın izniyle yapamayacağım şey yok. Sadece planlarım esik. İrtibat için msn adresimide veriyorum. Lütfen arkadaşlar yardım. [email protected]

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 14:11)

Aşağıdaki linkte daha önce affordaplane ultralightın planlarını vermiştim. Bi bak istersen.
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=3319&highlight=

QQMER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen QQMER » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 14:44)

arkadaşım çok teşekkür ederim. aradığım halde bulamadığım bişeydi. çok çok çok saol.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 14:50)

her ne olursa olsun, sonuçta uçmak için bir eğitime ve geçerli bir lisansa ihtiyacın olacak. şayet microlight'lar hafif hava aracı statüsünde.

çaban takdire şayan, ancak bu havacılık. "yapabiliyorsam uçabilirim de" mantığı (yasal olarak değil, hayati bazda) biraz fazla tehlikeli.

QQMER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen QQMER » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 15:18)

İnan şuan bu söylediklerinizi duymuyorum. Ağzı kulaklarımda. sevinçten uçuyorum.:):):):):):):):):)

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 17:24)

QQMER yazdı:İnan şuan bu söylediklerinizi duymuyorum. Ağzı kulaklarımda. sevinçten uçuyorum.:):):):):):):):):)

kötü veya engelleyici bir şeyler yazdığımı hatırlamıyorum ki duymazdan gelesin :)

tavsiyem; sevinçten uç (şimdilik), hayalin olan microlight'ı yap, bizimle paylaş, tebrikleri al, ama eğitimini almadan uçmayı deneme ;)

QQMER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen QQMER » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 19:46)

İlgi gösterdiğin için teşekkür ederim skydiver.

Kullanıcı avatarı
Endurocu
Ad Soyad: Ferdy Guven
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Endurocu » 1 on yıl 5 yıl önce (30.06.2008, 20:27)

eğitim şart ömercim havacılık denilince özellikle şart erken yaşta bazı şeylere başlaman çok güzel ben uçmaya 14 yaşında başladım umarım bu hayallerin bir gün gerçeğe döner kendine iyi bak...

QQMER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen QQMER » 1 on yıl 5 yıl önce (01.07.2008, 10:42)

Destekleriniz için çok saolun arkadaşlar. Bugün plana başladım ve her adım bana umut veriyor. Ama yaş sınırı yok mu :x . Napalım bu devlet bana yasadışı iş yaptırıcak. :D
ben uçmaya 14 yaşında başladım umarım bu hayallerin bir gün gerçeğe döner kendine iyi bak

Teşekkür ederim ferdi bey. Yalnız olmadığımı bilmek güzel

Kullanıcı avatarı
litespeed
Ad Soyad: Ozcan Zafer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen litespeed » 1 on yıl 5 yıl önce (10.07.2008, 21:28)

sanırım adın omer,baslikta ona benzer birsey yazmıssın...dostum bende havacılıga cok erken yaslarda kendi cabalarımla basladım...ama benim butcem senin kadar cok olmadıgı icin kendi cabamla yelkenkanat yapmaya calistim..istanbulda oturanlar bilir oranın en yuksek dagı(yada tepesi:) aydostur..ordan ucmaya calistim ve kisa bi yukselmenin ardından yere cakildim,bacagımı kırdımm...maddi imkasızlıklar nedeniyle o zamanlar yapamadıkk tabii..taki yıllar sonra turkkusundaki hocalarımız saolsunlar ellerimizden tuttular,daha sonra havacılıga gonul vermis abilerimiz..aradan yıllar gecti ama halada uzun bi sure ucmadıgım zaman mutlaka birisinin yakasına yapısıyorum oryantasyon ucusumda bana yardım etsinn die..ki dostum ben havacılıga 1998de basladımm...peki bu kadar yıldır havacıyım hala neden bunu yapıyorum: cunku yıllar onceki kazam ve daha sonra gordugum ve yasadıgım seylerden dolayı...evet sen kendi basına bisiler yaparak ucmayı basarabilirsin ..camiadaki arkadaslar bilirler kayserideki abimizin adını unuttum simdi ,affetsin beni, seker fabrikasında calisiyordu ve kendi microlightını yaptı ve onunla uzun zamanda uctu..peki sonrasini bilen varmi: bi reklam ucusunda -buraya dikkat- aldıgı benzinde cıkan yabancı bi madde nedeniyle cekim esnasında dustu:( cok kotu bi kırımdı..cok sukurku hala yasıyor..ama bak bole basit ve senin kontrolun dısında olan bisi bile bir anda ne kadar onem kazandı...( bu arada o abimizin daha onceden havacılık egitimi var kendi ML ole yaptı) simdi sen bu heyecanınla diyorsun ki yapacagım tamam ..ama madem senin maddi imkanlarında var neden amerikayı yeniden kesfediyorsunki egitimini aldıktan sonra onun ustune hayallerinide koy daha mukemmel,hatta dunya capında bir pilot olmaya calissan...sıfırdan baslamak ve ciddi riskler almak yerine...

en azından sana tavsiyem madem ailen ve yasın nedeniyle inonuye yada baska bir yerden egitim alamıyorsun bari musait bi zamanında inonuye git bi ucusları izle hocalarımızdan konu hakkında bi bilgi al ondan sonra karar ver...heyecanın icin tekrar tebrik ediyor ve bu heyecan ve azmini dogru yonde kullanman dileklerimle:)

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

microlight yapımı

Mesaj #11 gönderen seccckin » 1 on yıl 5 yıl önce (02.01.2009, 02:44)

sevgili kardesim QQMER şefkini ve hayalini kırmak istemem ama birmuddet sonra bu dusuncenın cok sacma oldugunu anlıcaksın bir ucak yapmak bir microlight yapmak gorundugu kadar kolay deil bir cok insan microlight ları pahalı buluyor ve kendı yapmayı dusunuyor ben kendı mıcrolightımı almadan once alacagım fırmayı zıyatere gıttım fabrıkayı gezdım ve sana ordakı gorduklerımı anlatmaya kalksam kelımeler yetmez her bı tel 40 kontrolden gecıyo vidaları bıle 40 teste tabı tutuyolar aero dinamik yapısı hesaplanıyor ucak muhendisleri cizim yapıyor ayrıca basıt gıbı gorunsede bunların cok ınce ayrıntıları ve milimlik hesaplamaları var sana kucuk bir ornek veriyorum motora taktıgın pervanenın bıle mılımetrık ayarları var yanlıs takarsan havada ıstemedıgın seyler olur... yani daha kursunu bıle almadıgın tanımadıgın bir aleti su anki bilginle internetten buldugun 3 5 resimle yapman mumkun deil

Zaten kanadı yapamazsın dısardan gelecek motor rotax olacak dısardan gelecek gostergelerı dısardan gelecek eeee ne kaldı bı demır aksamı onu dısardan al saglam saglam bin bu gun bı kanat bı motor almaya kalksan 10 bın euro tutar en az zaten piyasada 12 bın euroya sıfır mıcrolıghtlar var 2 bın euro daha ver al saglam saglam bın

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Airbender » 1 on yıl 5 yıl önce (02.01.2009, 16:49)

Sevgili Ömer,

Havacılıktaki en önemli kural kuralların kanla yazılmış olmasıdır.
Yapmak istediğin çok güzel bir şey. Fakat bunu seni doğru yönlendirecek bilgi ve görgüye sahip seni sahiplenecek yerlerde öğrenmen görmen, senin ve ailen için daha iyi olacaktır.
Bu tip yerlerden aldığın bilgilerle sizin gibi kardeşlerimiz Türk havacılığının geleceği olacaktır.

Kullanıcı avatarı
imahli
Ad Soyad: İlhan Yıldız
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen imahli » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2009, 23:34)

egitim sart tek kural var egitim egitim....mekanik bilgi vs.. olmalı havacılıkta emniyet sart yapılamıyacak hic bir sey yok istenirse duraalumunyumda yapılır sorun degill

Kullanıcı avatarı
tekno74
Ad Soyad: Mehmet Aydoğan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen tekno74 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2009, 15:51)

ben duraliminyumu araştırdım. özel üretim var hazırda yok başka metalden olamazmı projesi yokmudur bu aletin :? bende çok meraklıyım ama elim de plan proje yok.

Kullanıcı avatarı
imahli
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen imahli » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2009, 16:14)

tekno 74 beni msn ne ekle goruselim ( [email protected] ) belki sana yardımcı olabilirim

Kullanıcı avatarı
imahli
Pilot Menüsü: 

trike turkiy

Mesaj #16 gönderen imahli » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2009, 16:25)

trike turkey
Dosya ekleri
Görüntü017(1).jpg
trike turkey

Kullanıcı avatarı
imahli
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen imahli » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2009, 16:27)

tamamı yerli uretim
duralalumunyum da zor degil bursada halledilebilinir ama bira z masraflı iş

Kullanıcı avatarı
tekno74
Ad Soyad: Mehmet Aydoğan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen tekno74 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2009, 19:07)

peki kanatın iskeletini nasıl yapıcaksınız. ben birazda kanattan bahsediyorum
teşekkür ederim bilgileriniz için msn den görüşelim nasipse..

Kullanıcı avatarı
daksin
Ad Soyad: Dogan Aksin
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen daksin » 1 on yıl 4 yıl önce (02.06.2009, 01:00)

Değerli arkadaşlar,
Öncelikle kendini bir uçus aracı yapmaya adamış kardeşimize hepinizi destek vermeye davet ediyorum. Araç tamamlanıp ortaya çıktığında kendi eseri olan bu araçla uçmak için mutlaka yardımcı olacak bir arkadaş çıkacaktır. Ben bu sayfada ismi geçen İlhami kardeşimi daha önce yaptığı bir çalışmadan dolayı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Yaptığı helikopterle belki uçamadı ama bence herşey mükemmeldi, bence önemli olan böyle bir teknik makinanın ortaya çıkmış olması ve uçurmak için çaba harcamasııydı. Şu anki çalışmasıda mükemmel. işte bu kadar, demekki yapabiliyoruz. Resme dikkat edin lütfen bu aracın bir fabrikada yapılmadığı açıkca görülüyor. Burası tamamen emek faktörünün etkin olduğu küçük bir atölye, trike bile zor sığmış durumda. Bence destek olmayanlar utansın.
Diğer bir husus Geçen hafta cuma günü kırkpınar havaalanındaydım. Burada TÜRKİYE'mizdeki bu işe gönül vermiş Havacılık tutkunlarından bir arkadaşımızın çok güzel bir çalışması ile karşılaştım. Bu aracın ismi Gyrocopter ve hiç kimsenin desteğini almadan, bu aracı yapıp üreten, aynı zamanda ülkemizde muamma olan araçla tamamen kendi çabalarıyla uçmaya çalışan, kardeşimiz VURAL ÇELİK' in uçtuğunu, levyeye tamamen hakim olduğunu gördüm ve yanımdaki kameramla video çekimi yaptım. Kendisini buradan gönülden kutluyorum.
Şeçkin Aparı gibi düşünen arkadaşlarımızın bu ülkenin kıt kazanılan Eurolarını, dolarlarını sarfetmeye, benim gözümle çok basit bir uçuş aracı olan ve 15 gün gibi kısa bir zamanda tamamlayabileceğimi düşündüğüm bu araca sırf birileri para kazansın diye onların davulunu çalmaya, insanları çabalarından caydırmaya, içindeki ümitlerini engellemeye çalışmanın pek doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum. Ortada 24000 Euro verilmiş ama 16000 Euro istenen bir ürün var. Keşke daha önce bizimle tanışmış olsaydı bu kadar parayı ona harcatmazdık. Bunu İlhami kardeşimde onaylayacaktır. Arkadaşlar şuna emin olun, bu araçları biz üretemeyecek kadar gelişmemiş ülke durumunda değiliz, ayrıca bu aracları üretenlerde bizden daha zeki insanlar değiller. Aramızdaki fark sadece onların daha iyi organize edilmesi ve devlet desteğidir. Biz daha Türkiyeye italyadan getirmiş olduğumuz microliglt uçuş araçlarının işlemlerini bile tamamlayamadan teslim edip ortadan kaybolurken, Sadece bu kadar ilgisiz olmamakla kalmıyor aynı zamanda gözümüzü başkalarının ürettiğini satarak para kazanma hırsı bürüdüğünü ispat ediyoruz.
Bundan dolayı Ömer kardeşimiz gibi düşünenlerin önünü açalım ileri gitmesi için yardımcı olalım. Ben elimden geleni yapmaya hazırım. Çünkü İstikbalin göklerde olduğuna inanıyorum.
Hepinize saygılar sunuyorum.
Doğan Aksin

Kullanıcı avatarı
omerfd_2016
Ad Soyad: Ömer Faruk Demir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen omerfd_2016 » 6 yıl 11 ay önce (10.04.2017, 22:03)

litespeed yazdı:sanırım adın omer,baslikta ona benzer birsey yazmıssın...dostum bende havacılıga cok erken yaslarda kendi cabalarımla basladım...ama benim butcem senin kadar cok olmadıgı icin kendi cabamla yelkenkanat yapmaya calistim..istanbulda oturanlar bilir oranın en yuksek dagı(yada tepesi:) aydostur..ordan ucmaya calistim ve kisa bi yukselmenin ardından yere cakildim,bacagımı kırdımm...maddi imkasızlıklar nedeniyle o zamanlar yapamadıkk tabii..taki yıllar sonra turkkusundaki hocalarımız saolsunlar ellerimizden tuttular,daha sonra havacılıga gonul vermis abilerimiz..aradan yıllar gecti ama halada uzun bi sure ucmadıgım zaman mutlaka birisinin yakasına yapısıyorum oryantasyon ucusumda bana yardım etsinn die..ki dostum ben havacılıga 1998de basladımm...peki bu kadar yıldır havacıyım hala neden bunu yapıyorum: cunku yıllar onceki kazam ve daha sonra gordugum ve yasadıgım seylerden dolayı...evet sen kendi basına bisiler yaparak ucmayı basarabilirsin ..camiadaki arkadaslar bilirler kayserideki abimizin adını unuttum simdi ,affetsin beni, seker fabrikasında calisiyordu ve kendi microlightını yaptı ve onunla uzun zamanda uctu..peki sonrasini bilen varmi: bi reklam ucusunda -buraya dikkat- aldıgı benzinde cıkan yabancı bi madde nedeniyle cekim esnasında dustu:( cok kotu bi kırımdı..cok sukurku hala yasıyor..ama bak bole basit ve senin kontrolun dısında olan bisi bile bir anda ne kadar onem kazandı...( bu arada o abimizin daha onceden havacılık egitimi var kendi ML ole yaptı) simdi sen bu heyecanınla diyorsun ki yapacagım tamam ..ama madem senin maddi imkanlarında var neden amerikayı yeniden kesfediyorsunki egitimini aldıktan sonra onun ustune hayallerinide koy daha mukemmel,hatta dunya capında bir pilot olmaya calissan...sıfırdan baslamak ve ciddi riskler almak yerine...

en azından sana tavsiyem madem ailen ve yasın nedeniyle inonuye yada baska bir yerden egitim alamıyorsun bari musait bi zamanında inonuye git bi ucusları izle hocalarımızdan konu hakkında bi bilgi al ondan sonra karar ver...heyecanın icin tekrar tebrik ediyor ve bu heyecan ve azmini dogru yonde kullanman dileklerimle:)

merhaba bende kayseride oturuyorum sizin şu bahsettiniz abiden yararlanmak isterim bana onun hakkında az bir bilgi verebilirmisiniz