delta kanat yapmak

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Ad Soyad: Emre Civelekoğlu
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #61 gönderen 37EMRE » 1 yıl 5 ay önce (23.09.2022, 13:18)

ender yazdı:gelişmeleri merakla izliyorum.

sana bir sorum ve bir tavsiyem var.

sorum Şu: lama kullanmak nereden aklına geldi. aluminyum kullansan bile çok ağır olmaz mı?

tavsiyem: şu tekerli kısımları komple iptal et bence. kanadı yalın yap. trike'ı ayrı yap. motorsuz olarak...

çok daha pratik olur. ve kanadın ağırlık dengesini ayarlamakta zorluk yaşamazsın.
uçuşta da kanadı kontrol etmek 'ayrı trike' ile çok daha kolay olacak emin ol.

örnek resim atacam. kendi yaptığım trike'tan. :)

motorsuz ağırlığı 15-18 kg civarıdır. ve eminim senin kanada eklediğin tekerlek düzeneğinin tamamının ağırlığında azdır.

Cevap ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Adım adım gidelim;

lama kullanmak nereden aklına geldi.

Lama kullanmamdaki amaç yuvarlak boruya kıyasla lamayı monte etmesi bana daha kolay geldi, şöyle açıklayayım;

Ben batenleri ayrı ayrı yapmayacağım, batenler aşağıdaki resimdeki gibi 5 parça olacak. Bunu yapma sebebim kumaşı o düzeyde dikmemin imkansıza yakın olacağını düşünmem. O yüzden batenler aşağıdaki resimdeki gibi 5 parça olacak ve kumaşta 5 parça olacak şekilde batenlere monte edili şekilde olacak.

5parca.jpg

Daha detaylı anlatacak olursam bildiğiniz üzere normal Yelken Kanatlarda kumaş Yelken Kanat'a sabit olur ve batenleri sırayla o kumaşa takarsınız. Ben böyle bir sistemi eldeki imkanlarla yapamayacağım için(terzi olsam bile zor) bu resimdeki yöntemi geliştirdim.

Kumaş bu 5 parça batenlere 5 parça şekilde hazır monte edilmiş olacak, Yelken Kanat'ı kurarken sırasıyla 5 parçayı oturtacağım ve bu batenleri hazır takılı 5 parçadaki kumaşları birbirine fermuar ile birleştireceğim ve son olarak ta kumaşı Yelken Kanat'ın ön kısımlarına monte edeceğim(gereceğim) ve iş bitecek, Ayrıca batenlerin 5 parça olmasının amacı ise 5 parçayı üst üste koyup kolayca depolama avantajı olması için. :)

aluminyum kullansan bile çok ağır olmaz mı?

Açıkcası devasa bir ağırlık farkı oluşmuyor, 6 metrede ağırlık farkı sadece 1600-1700 GR civarı bir ağırlık farkı oluşturuyor. Yani düz hesap maksimum 2 KG. :)

tavsiyem: şu tekerli kısımları komple iptal et bence. kanadı yalın yap. trike'ı ayrı yap. motorsuz olarak...

çok daha pratik olur. ve kanadın ağırlık dengesini ayarlamakta zorluk yaşamazsın.
uçuşta da kanadı kontrol etmek 'ayrı trike' ile çok daha kolay olacak emin ol.

Öncelikle Yelken Kanat'ın yalın halini ve ona birleşik olacak olan trikeyi ayrı ayrı göstereyim izninizle;

trike.jpg

Bu resimdeki trikenin ağırlığı 6 buçuk metre 40x40x2 MM Alüminyum kutu profil 6 KG + tekerlek başı 2 KG varsayarsak 3 çarpı 2 = 6 KG + ve tahta parçaya da 1.5 KG eklersek toplam trike ağırlığı 13.5 KG diyebiliriz.

Bu resim de Yelken Kanat'ın yalın hali;

yalın.jpg

yalın2.jpg

yalın3.jpg

Trikenin salıncak gibi sallanması hoşuma gitmediği için bu sistemi beğendim ve bu sistemi yaptım, bu sistemi daha detaylı olarak görmek istiyorsanız aşağıdaki videoda rampa aşağı uçuş videosunu izleyebilirsiniz;

Açıkcası bu videodaki sistem daha çok hoşuma gidiyor, ben sallanayım ama trike sallanmasın istiyorum. Ayrıca trike Yelken Kanat'a tamamen bağlı olmayacak çıkartılabilir olacak.

Başka tavsiyeleriniz ve uyarılarınız varsa sakın çekinmeyin, dinlemekten memnuniyet duyarım. :) Eleştiriye tahammulü olmayan insanlardan hayır çıkmaz :) Her türlü eleştiriye tamamen açığım.

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #62 gönderen 37EMRE » 1 yıl 5 ay önce (25.09.2022, 00:25)

ender yazdı:1.jpg3.jpg2.jpg

bunun motor takılmamış halini düşün. rampa aşağı veya iple çekerek rahatça kalkış yapar.

bu da bunun alçak uçuş videosu:

bu da yüksek uçuş:

İzninizle son güncellemeleri paylaşmak istiyorum.

Herkesin şu kısma dikkat çekmesini istiyorum yaklaşık 3 ay 2 hafta önce tasarladığım Yelken Kanat'a baktım, ve ne kadar da kötü bir model olduğunu fark ettim. Çünkü Yelken Kanat'ı geliştire geliştire iyi duruma getirdim.

Eski kötü tasarıma sahip Yelken Kanat;
yelken[1].png

Şimdiki en güncel olan Yelken Kanat;

guncel.jpg

guncel_2.jpg

guncel_3.jpg

Batenler konusunda çok ciddi kararsızlık yaşamıştım, ama batenleri şu anda tam kıvamına oturttum, Yelken Kanat Prototip sınıfından çıktı bence, çoğu şey tasarlandı.

Güncel batenler;

batenler.jpg

Batenlerin arka kısmı

batenler2.jpg

Ayrıca 5 parçayı 3 parçaya indirdim, aşağıdaki parçalar demonte edilip tekrar monte edilebilecek;

1 PARÇA

1parca.jpg

2 PARÇA

2parca.jpg

3 PARÇA

3parca.jpg

3 ADET PARÇANIN GÖRÜNTÜSÜ

3parcatoplami.jpg

Ben bu Yelken Kanat'ı yapabileceğimi ve uçurabileceğime inanıyorum, inşAllah ta öyle olur, ve tekrar dediğim gibi;

Başka tavsiyeleriniz ve uyarılarınız varsa sakın çekinmeyin, dinlemekten memnuniyet duyarım. :) Eleştiriye tahammulü olmayan insanlardan hayır çıkmaz :) Her türlü eleştiriye tamamen açığım.

Son olarak şunu ekleyeyim, Yelken Kanat'ın ön eğriliklerin çok önemli. Onun da resmini aşağıya ekliyorum;

egri.jpg

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #63 gönderen 37EMRE » 1 yıl 5 ay önce (29.09.2022, 17:00)

ender yazdı:Mücahit kardeşimizin yaptığı kesinlikle takdiri hak ediyor.

eldeki imkanlarla kanadı uçacak seviyeye getirmek ve de uçmak... Türkiye de bildiğim iki kişiden biri kendisi...
dünyada ise kişisel imkanlarla bunu becerebilen parmakla sayılacak kadar az insan var.

İnşallah senden de bu performansı hatta daha iyisini bekliyoruz.

Ender bey, bu arada izninizle size bir sorum olacak. Aşağıdaki videoda Yelken Kanat'ların iniş ve kalkış zamanlarında bazı Yelken Kanatlarda hiçbir neden yokken kaza meydana gelmekte(bazılarında pilot hataları görülürken, bazılarında durduk yere kaza oluyor.), bu kaza pilotların hatasından mı kaynaklanmakta yoksa başka bir nedeni var mı?

Bu video şaşırttı beni biraz, çünkü videoda mesela 1.51 saniye de Yelken Kanat kalkış yaptıktan hemen sonra durduk yere stall'a giriyor.

Video burada;

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #64 gönderen ender » 1 yıl 5 ay önce (05.10.2022, 19:41)

1.51 saniye de dahil olarak hepsi pilot hatası...

1.51 deki durum: sıfır rüzgarda pilot (motor arızası olmadığını varsayarsak) kalkıştan sonra gazı kesiyor veya baştan beri çok düşük gazla kalkıyor. hızı tükenen kanat stola giriyor. pilot panikliyor ve kontrolü kaybediyor.

bu tür durumlarda başına ne geldiğini hemen anlayan pilotlar, paniğe kapılmadan durumu kısmen de olsa toparlayabilir. panik olan pilot için net bir şey söylemek zor tabi.

bazı kanatlar bu tür hataları KISMEN tolere eder. pilot maddi hasarla kurtulur.

bazı kanatlar ise affetmez. faciayla sonuçlanır.

ender
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #65 gönderen ender » 1 yıl 5 ay önce (05.10.2022, 19:48)

STALL; uçan bir aracın başına gelecek en kötü şeydir.

ve yelkenkanatta pilotların panik durumunda refleks olarak yaptıkları ilk şey kanadı stola sokmaktır.

bu bilgi aklının bir kenarında dursun.

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #66 gönderen 37EMRE » 1 yıl 4 ay önce (25.10.2022, 13:55)

ender yazdı:STALL; uçan bir aracın başına gelecek en kötü şeydir.

ve yelkenkanatta pilotların panik durumunda refleks olarak yaptıkları ilk şey kanadı stola sokmaktır.

Teşekkür ederim Ender bey.

Evet arkadaşlar Yelken Kanat tasarımı artık neredeyse tamamlandı, detayları resimlerle açıklayayım;

Yelken Kanat'ın güncel genel görünümü;

del.jpg

deltan.jpg

Yelken Kanat'ın arka kanat şekli;

deltan2.jpg

Yelken Kanat'ın uç kısmının şekilleri;

deltan3.jpg

Yelken Kanat'ın önden görünümü;

deltan4.jpg

Yelken Kanat'ın baten tasarımları;

deltan5.jpg

deltan6.jpg

3D Tasarım tamamen bittiğinde bütün tasarımlarla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Evet gördüğünüz gibi tasarım ilk günden beri sürekli olarak gelişiyor, daha öncede dediğim gibi eleştiri ve önerilerinize her zaman açığım. Yanlış bir şey gördüyseniz lütfen uyarın beni. :)

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #67 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 4 ay önce (26.10.2022, 08:34)

[quote=
....
3D Tasarım tamamen bittiğinde bütün tasarımlarla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.
....

Saygılar.[/quote]

Emre Bey kardesim calismalarini taktir ediyorum insallah basariya ulasirsin
Lakin,
Biraz gaz ver, 3D Tasarim bu kadar sürmemesi lazim. Bu fasli biraz hizli gec; daha bu isin uygula asamasi varki
cok zaman alir, cok paran gider, Bircok yeri plandakine uymaz, anlik cözümler uretmek gerekir
vs vs vs
Yani bu yol uzun bir yol,
Merakla sonucunu bekliyoruz

Allah basarilar nasip etsin,

Kursa katildin mi?

Sakin kursa katilmadan ucmayi düsünme,

Selametle kalasin

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #68 gönderen 37EMRE » 1 yıl 4 ay önce (26.10.2022, 22:25)

Gurbet Kusu yazdı:Emre Bey kardesim calismalarini taktir ediyorum insallah basariya ulasirsin
Lakin,
Biraz gaz ver, 3D Tasarim bu kadar sürmemesi lazim. Bu fasli biraz hizli gec; daha bu isin uygula asamasi varki
cok zaman alir, cok paran gider, Bircok yeri plandakine uymaz, anlik cözümler uretmek gerekir
vs vs vs
Yani bu yol uzun bir yol,
Merakla sonucunu bekliyoruz

Allah basarilar nasip etsin,

Kursa katildin mi?

Sakin kursa katilmadan ucmayi düsünme,

Selametle kalasin

Cevap için teşekkür ederim. 3D Model kısmını fazla uzattığımı söylemişsiniz, benim için 3D Model çok önemli. 3D Model'de her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyorum, eğer 3D Model kusurlu olursa inşa edeceğim Yelken Kanat'ta kusurlu olur. Tabi bu benim düşüncem.

Sizin de dediğiniz gibi plandakilere uymama ihtimalini mümkün olduğunca düşürmeye çalışıyorum, eğer 3D Model tamam olmadan bu Yelken Kanat'ın inşasına başlarsam far görmüş tavşan gibi kala kalırım. :)

O yüzden aklıma gelen bütün şeyleri Yelken Kanat'ın inşasına başlamadan 3D Model üzerinde önceden deniyorum, mantıklı bulduğum şeyleri ekleye ekleye geliştire geliştire 3D Modeli en iyisi haline getirmeye çalışıyorum.

Böylelikle bu projenin inşasına başlamak daha kolay ve hızlı olacak.

Ayrıca ben 3D Modeli geliştirirken önceden yaptığım bazı hataları ve yaptığım mantıksız tasarımları fark ettim, ilk sayfada koyduğum resme bakın bir de şimdi ki en güncel geliştirdiğim Yelken Kanat'a bakın. 2'si arasında devasa gelişim var. :)

Hatta bunu bir resimde de gösterebilirim;

Eski 3D Tasarım;

yelken.png

En son güncel 3D Model;

aas.jpg

Bu 2 resme dikkatli olarak baktığınızda devasa değişimi görebilirsiniz, ve en alttaki güncel resimde çoğu tasarım ilk resimdekine nazaran oturmuş durumda. O yüzden 3D Model olabildiğince kusursuz olmalı, ve ben bu 3D Modeli Türkiye pazarında bulabileceğim malzemelere göre tasarlıyorum.

Mesela o tasarladığım lamaların ölçüsünü bir Türk sitesinden tedarik edebiliyorum, ayrıca o lamaların bükümünü bir mukavva üzerine çizilmiş çizgi kalıbından(ön baten eğrilikleri) sanayide özel olarak büktüreceğim.

Başka eleştirileriniz varsa buyurun, çekinmeyin. :)

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #69 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 4 ay önce (02.11.2022, 10:50)

Emre Bey kardesim elestiri degil düsünce degis tokusu (eski dilde müteala) yapiyoruz.
Ben memleketimizin hertürlü girisimcisine saygi duyuyorum.
Allah yollarini acik etsin diyorum.
Dualarim sizler icin

Ben bu yazilari basindan beri takip ediyorum. Senden baskada bu ise heveslenen olmus sanirim zaman ve ekonomik sebeplerden durmak zorunda kalmislar. :(
Ben kendim meslek olarak ta gelistirmeciyim. Arabalarin plastik aksamlarinin gelistirmesini ve uygulamasini yapiyorum.
Projenin tasarim asamasindan test asamasina kadar herseyinde sorumluyum. :oops:
Bunu belirtmemin sebebi; Yani tasarim ne uygulama ne nerde hangi asamada neler olur nelerle karsilasiriz bunu 1997 dan beri bu isle ugrastigimdan biliyorum.

Genc bir kardesimizsin, girisimcisin saygim var. :+1:
Senin bu konuda ilk yazin 22 nin 6. ayinda olmus, baktim tasarim sayfalarini da bulmussun.
Bugün 23 ün 11. ayindayiz
Tasarim bitmemis!
Sanirim zamansal imkanlar ancak buna el veriyordur.

Bunu hizlandirabiliriz. Yoksa benim gibi yasli bir adam senin projenin bitmesini görmeden ahrete gidebilir. :(

Simdi tasarimda tavsiye olarak, önceki deneyimlerden faydalanmak lazim.
Kim ne denemis nereye kadar gidebilmis onlara bakilir.

En yakininda HAZIR OLAN bir delta kanat bul.
(imkanin varsa onunla bir tandem uc)

Kanadi kopyalamak en kestirme cözümdür. :++:
Var olan ve ucan bir kanat varsa ise onunla baslarsin
Alirsin bire bir kopyalarsin

Onla bir ucmayi denersin(tabiki illa ki kurs alacaksin sonra ucacaksin)
Kopyaladigin kanat iyiyse ucuyorsa
sonra ikinci kanada baslarsin ve kendince degisikliklere baslarsin
(birinisini satar ikincisi icin kapital yaparsin)

Usul budur :+1:
Dünyadaki tüm gelismeler var olanin kopyasi ile baslar,
Zaman icerisinde ihtiyaca ve keyfe göre düzenlenir gelistirilir.

Hicmi sifirdan bir gelistirme yoktur?
Yoktur !
Peki mesela ilk ucak nasil olmus?
önce kuslari taklit etmisler sonra ucaga gecmisler ve herseyin yerli yerine gecmesi onlarca seneyi bulmustur

ilk deniz alti nasil olmus?
Oda fikirle baslamis ufak ufak baslamislar bir önceki hatalari düzelte düzelte ilerlemisler ve hala gelistirme devam ediyor

Var olan birsey varsa ve biz o teknolojiden uzak isek -o kopya edilir
Sonra ufak ufak ilerlenir

Buna en güzel örnek -IHA lardir -SIHA lardir
önce kopyaladik sonra kralini yaptik :ban: (internette ilk elle atilan modelin videolari hala duruyor)

Bunlar acizane tavsiyeler

Böylece zaman kazanirsin. Al var olani bire bir kopyala
ikincisinde
tecrübeli olarak yenilikler yaparsin
Japonlarda böyle basladi
Korelilerde
Cinlilerde

Son beğenen ender

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #70 gönderen 37EMRE » 1 yıl 3 ay önce (21.11.2022, 23:48)

Gurbet Kusu yazdı:Emre Bey kardesim elestiri degil düsünce degis tokusu (eski dilde müteala) yapiyoruz.
Dualarim sizler icin

Ben bu yazilari basindan beri takip ediyorum. Senden baskada bu ise heveslenen olmus sanirim zaman ve ekonomik sebeplerden durmak zorunda kalmislar. :(
Ben kendim meslek olarak ta gelistirmeciyim. Arabalarin plastik aksamlarinin gelistirmesini ve uygulamasini yapiyorum.
Bunu belirtmemin sebebi; Yani tasarim ne uygulama ne nerde hangi asamada neler olur nelerle karsilasiriz bunu 1997 dan beri bu isle ugrastigimdan biliyorum.

Senin bu konuda ilk yazin 22 nin 6. ayinda olmus, baktim tasarim sayfalarini da bulmussun.
Bugün 23 ün 11...

Öncelikle uzun zamandır foruma güncelleme yapmıyordum, bunun nedeni ani fikir değişikliğine gitmiş olmam.

Adım adım gidelim;

Emre Bey kardesim elestiri degil düsünce degis tokusu (eski dilde müteala) yapiyoruz.
Dualarim sizler icin

Amin. Çok teşekkür ederim. Yok estağfurullah, eleştirebilirsiniz de. Eleştiriyi severim, eleştiriye tahammülü olmayan kişilerden de hoşlanmam zaten. :)

Bugün 23 ün 11. ayindayiz
Tasarim bitmemis!
Sanirim zamansal imkanlar ancak buna el veriyordur.

Aslında ana sorun baten şekillerini tam olarak tutturamamam, son yazdığımda Yelken Kanat'ın tasarımı neredeyse bitti demiştim ama zaman geçtikçe batenleri tam olarak ayarlayamamamdan dolayı kanat şekli bana kötü gelmeye başladı.

Nasıl desem, internette normal Yelken Kanat resimlerine bakıyorum bir de benim tasarladığım Yelken Kanat'a bakıyorum. Benim Yelken Kanat'ta batenlerin şekillerinden dolayı tam olarak oturmayan bir şey var izlenimini veriyor.

Bu durumdan dolayı geliştirdiğim Yelken Kanat'ı bir kenara bırakıp Uzaktan Kumanda ile uçan kuyruksuz bir RC uçaktan(Yelken Kanat'a benzeyen) ölçekleyerek çift yüzey Yelken Kanat tasarlayama karar verdim.

Bunu hizlandirabiliriz. Yoksa benim gibi yasli bir adam senin projenin bitmesini görmeden ahrete gidebilir. :(

Yok estağfurullah, onu yalnızca Allah bilir. Allah size uzun ömürler versin. :)

Simdi tasarimda tavsiye olarak, önceki deneyimlerden faydalanmak lazim.
Kim ne denemis nereye kadar gidebilmis onlara bakilir.

En yakininda HAZIR OLAN bir delta kanat bul.
(imkanin varsa onunla bir tandem uc)

Kanadi kopyalamak en kestirme cözümdür. :++:
Var olan ve ucan bir kanat varsa ise onunla baslarsin
Alirsin bire bir kopyalarsin...

Kopyalama usulü ile bir tavsiye vermişsiniz, şu anda tam da onu yapıyorum. RC uzaktan kumandalı uçakları bilirsiniz, internetten Yelken Kanat'a uyan ve stabil olarak uçan RC uzaktan kumandalı bir kuyruksuz uçağın yapım planlarını buldum. O RC uzaktan kumandalı uçağı incelediğimde yağ gibi uçtuğunu gördüm. Ve bende bu yapım planlarını kanat açıklığı 10 metre olacak şekilde ölçekledim ve Yelken Kanat'ı yeniden tasarlamaya karar verdim.

Sizin dediğiniz gibi gerçek Yelken Kanat'tan kopyalamadım, ama kopyaladığım kanat'ın küçük bir modelinin çok güzel uçtuğunu görüyorum. Tabii küçük RC uçak ile büyük uçak aynı olmaz ama önceki batenleri ayarlayamadığım deneysel planlardan daha iyidir diye düşünüyorum.

Zaten daha önceden bulduğum deneysel planlarda baten tasarımları falan yoktu, eksikti. O yüzden baten konusunda zorlandım.

Ama bu bulduğum RC uzaktan kumandalı uçağın baten/kanat profilleri mevcut, ama çift yüzeyli. Ayrıca bunları hiç uğraşmadan CNC ile bastırma durumum da var, hiç uğraştırmaz.

Bulduğum küçük uçağın kanat açıklığı yaklaşık 1 metreydi, ölçekleyerek 10 metreye çıkarttım.

Aşağıdaki resimler yeni tasarladığım Yelken Kanat'a ait;

heee.jpg

heeeeeeeee.jpg

cdcwd.jpg

Yukarıdaki resimleri daha önceki tasarladığım Yelken Kanat'la karşılaştırdığımız zaman aradaki farkı sizde çok iyi görebilirsiniz, önceki Yelken Kanat'ın kanat tasarımları tam oturmamış vaziyette iken bu yukarıdaki kanat tasarımları gayet iyi duruyor.

Kanat uçları arka taraftan 3 derece yukarı olacak şekilde tasarlandı, bunun amacı Yelken Kanat'ın manevra kabiliyetini arttırması. Aşağıdaki resimde net olarak gözüküyor;

heeeee.jpg

heeeeeeee.jpg

Bunlarda 6 MM kalınlığındaki bir levhadan CNC ile basılacak kanat profilleri;

qw.jpg

Şu anda kanat profili tam olarak ben uçarım diye bağırıyor, ama yine de acele etmeyeceğim. Bunun nedeni tasarımın bittiğini tam olarak emin olamamam ve ayrıca şehir dışındaki hastaneye gidecek olmam.

Kas erimesi için teşhis koymak amacıyla genetik testi yapılacak, eğer vahim bir hastalık çıkmazsa ilk önce o kanat profillerini CNC makinesi ile bastıracağım. O resimde gördüğünüz kanat profilleri 6 MM kalınlığında olacak ve ekmek kesme tahtası olarak kullanılan sağlam bir plastik levha ile CNC'de işlenecek.

Bahsettiğim levha bu;
https://www.metalreyonu.com.tr/urun/pol ... evha-5-mm-

Ayrıca eğer bilginiz varsa sizden bu değişikliğe gitmek zorunda kalmam konusunda ve çift yüzey Yelken Kanat konusunda bir yorum bekliyorum(eleştiri/fikir alışverişi), eğer yanlış yolda isem lütfen çekinmeyin doğru olan neyse söyleyin. :) Ve daha mantıklı başka fikirleriniz varsa paylaşabilirsiniz, bu benim doğru yolu bulmamı sağlayabilir.

İnşallah ilerleyen zamanlarda başka kararsızlığa düşmem ve ilk önce o kanat profillerini CNC ile bastırırım. O güne kadar görüşmek üzere, saygılar. :)

ender
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #71 gönderen ender » 1 yıl 3 ay önce (23.11.2022, 08:43)

37EMRE yazdı:
Ayrıca eğer bilginiz varsa sizden [b]bu değişikliğe gitmek zorunda kalmam konusunda ve çift yüzey Yelken Kanat konusunda bir yorum bekliyorum(eleştiri/fikir alışverişi),

Gurbet Kuşu' nun söylediklerine ben de katılıyorum.

alıntıdaki soruya binaen bir ekleme de ben yapmak isterim.

çift yüzey kanatlar çok daha verimli olmakla beraber, ileri düzey uçuş becerileri gerektirir.
küçük hataları bile tölere etmezler. başlangıç için kesinlikle kötü bir fikirdir.
ben yelkenkanatla uçan biri olarak şunu söyleyeyim: çift yüzey bir kanatla uçmaya cesaret edemem. belki çok ileride...

yelkenkanat için en güvenli(hata affedici) model tek yüzey ROGALLO kanattır.

ayrıca sağlık durumun için Allah'tan şifalar diliyorum. İnşallah sonuçlar temiz çıkar.

kolaylıklar diliyorum...

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #72 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 3 ay önce (24.11.2022, 09:50)

Kardesim gecmis olsun, Allah sifalar versin.

Simdi yanlis mi anladim acaba diye soruyorum: Simdi siz bir uzaktan kumandali bir UCAK kanat örnegini aldiniz 1 e 10 ölceklendirerek yapiyorsunuz
Buraya kadar tamam.
Simdi bu 1 e 10 büyütülmüs ölcekli Delta kanati gene uzaktan kumandali bir sistemle ucuracaksaniz

O zaman su noktalara dikkat etmeniz gerekiyor
UCAK aerodinamigi ile Delta kanat bire bir ayni olamaz. Bu farklilik kanatlar ayni olsada diger boyutlar farkli oldugundan
ucak modeli gibi ucamayabilir

Bu ise cok emek verdiniz bir sürüde para harcayacaksiniz. iyi düsünüp sonra yatirim yapmak lazim.
(tabiki motor gücünüde 1e 10 artirmaniz lazim gelir ki elbette siz bunu biliyorsunuz)

Yok eger bu 1 e 10 büyütülmüs modelle bir insan ucuracaksaniz/ucacaksaniz bu cok daha sakincali gözüküyor.
Cünkü uzaktan kumandali ucaktaki agirlik merkezi ile
icinde pilot olan bir Delta Kanatin agirlik merkezi
vede ucusa etkisi tamamen farkli olacaktir.

Ben bu hevesiniz / idealiniz icin bir Delta Kanat bulup (piyasada olan, ucan ve icinde pilot olan ) onu bire bir kopyalamanin
zaman
para
ve emek bakimindan
sizin icin cok daha hayirli ve efektif bir calisma olacagi kanaatindeyim.

Belki 1e10 model de ucar bilemem
ama
Belki.. :?

Zenginseniz paranin ve zamanin hicbir önemi yoksa deneyin sorun yok
Olmadi ise sonra yeni model denersiniz 8)

Lakin normal sartlarda bir vatandas iseniz

Zaman, para herseyden önemlisi emeginize yazik olma ihtimalini de düsünmelisiniz

Hakkinizi helal edin, ben bu sizin düsüncenizin illaki hayirli bir sonuc bulmasini istiyorum. Basari ile bitirmenizi
ve seri üretimini dahi gerceklestirmenizi cani gönülden isterim :+1:
Bu kadar yazmamin sebebi de bu zaten
Tehlike gördüm :scared:
Kendimce daha garantili gördügüm bir metodu size israrla tavsiye ediyorum :oops:
(( bir Delta Kanat bulun (piyasada olan, ucan ve icinde pilot olan ) onu bire bir kopyalayin ))

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #73 gönderen 37EMRE » 1 yıl 3 ay önce (05.12.2022, 02:18)

ender yazdı:
37EMRE yazdı:
Ayrıca eğer bilginiz varsa sizden bu değişikliğe gitmek zorunda kalmam konusunda ve çift yüzey Yelken Kanat konusunda bir yorum bekliyorum(eleştiri/fikir alışverişi),

Gurbet Kuşu' nun söylediklerine ben de katılıyorum.

alıntıdaki soruya binaen bir ekleme de ben yapmak isterim.

çift yüzey kanatlar çok daha verimli olmakla beraber, ileri düzey uçuş becerileri gerektirir.
küçük hataları bile tölere etmezler. başlangıç için kesinlikle kötü bir fikirdir.
ben yelkenkanatla uçan biri olarak şunu söyleyeyim: çift yüzey bir kanatla uçmaya cesaret edemem. belki çok ileride...

yelkenkanat için en güvenli(hata affedici) model tek yüzey ROGALLO kanattır.

ayrıca sağlık durumun için Allah'tan şifalar diliyorum. İnşallah sonuçlar temiz çıkar.

kolaylıklar diliyorum...

Cevabınız ve sağlık dilekleriniz için teşekkür ederim. ROGALLO kanat yapmayı bende istedim, hatta bir sitede 80 dereceli burun açılı olarak inşa etmişler ve planlarını paylaşmışlar da;

80 derece burun açılı ROGALLO yapım aşamaları ve planları;
http://www.laboratoridenvol.com/project ... er.en.html

Ama ROGALLO kanat'ın performansı beni hiç tatmin etmedi, çok çabuk irtifa kaybediyor. Havada çok uzun bir süre kalamaz, motor taksak anca. İnternette bir videoda gördüm, ROGALLO ile normal Yelken Kanat'ı karşılaştırmışlar. Normal Yelken Kanat çok iyi tırmanırken ROGALLO kanat sadece irtifa kaybetmekte. O yüzden ROGALLO kanat'a uzağım biraz.

çift yüzey bir kanatla uçmaya cesaret edemem. belki çok ileride...

Bu dediğinize şaşırmadım desem yalan olur, demek o kadar zor çift yüzey. :) Bu dediğiniz üzerine Yelken Kanat'ı tek yüzeye düşürdüm, , böyle de iyi oldu;
111.jpg

222.jpg

333.jpg

Tek düzeye düşürmek için sadece Crossbar'ı alt kısma almam gerekti. :)

dettt.jpg

delll.jpg

Simdi yanlis mi anladim acaba diye soruyorum: Simdi siz bir uzaktan kumandali bir UCAK kanat örnegini aldiniz 1 e 10 ölceklendirerek yapiyorsunuz
Buraya kadar tamam.
Simdi bu 1 e 10 büyütülmüs ölcekli Delta kanati gene uzaktan kumandali bir sistemle ucuracaksaniz

UCAK aerodinamigi ile Delta kanat bire bir ayni olamaz. Bu farklilik kanatlar ayni olsada diger boyutlar farkli oldugundan

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, adım adım gidelim. :)
Buraya kadar tamam.

En iyisi size ölçeklediğim uçağın videosunu atayım;

Aslında uçak değil, videoda gördüğünüz gibi Yelken Kanat tipi bir hava aracı.

Bu ise cok emek verdiniz bir sürüde para harcayacaksiniz. iyi düsünüp sonra yatirim yapmak lazim.
(tabiki motor gücünüde 1e 10 artirmaniz lazim gelir ki elbette siz bunu biliyorsunuz)

Asosyal olduğum için zamanım bol bol var, zaman olarak herhangi bir kaybım olmaz inanın. :) Bütçe meselesine gelecek olursak elimdeki malzemeler kolay kolay elimde kalmaz, elimdeki malzemeleri en kötü ROGALLO kanat için kullanırım. Sadece CNC'de işlenen kanat kaburgaları ve ona özel kesilmiş kumaş boşa gider. Geri kalanlar hemen hemen ROGALLO yapmak için uygun olabilecek parçalar.

Yok eger bu 1 e 10 büyütülmüs modelle bir insan ucuracaksaniz/ucacaksaniz bu cok daha sakincali gözüküyor.
Cünkü uzaktan kumandali ucaktaki agirlik merkezi ile
icinde pilot olan bir Delta Kanatin agirlik merkezi
vede ucusa etkisi tamamen farkli olacaktir.

Bu projeyi insanlı olarak yapıyorum, RC'ye ilgim yok. Benim yapacağım tasarımda bildiğiniz gibi ağırlık merkezi alt kısımda olacak, evet haklısınız aynı videodaki gibi uçmayabilir. Ama ağırlık merkezinin en altta olması daha güvenli ve stabil uçuş sağlıyor diye biliyorum. Mesela kanat ağırlık merkezi en altta olduğu için kanat yatışlarda kendini otomatik olarak düzeltme eğiliminde diye biliyorum.

Ayrıca bu dediğiniz şeyler önceki tasarladığım Yelken Kanat için de geçerli, sonuçta o bulduğum deneysel planlarla hiçbir şekilde Yelken Kanat inşaa edilip uçuş testleri yapılmadı. Hatta o bulduğum deneysel planların içinde baten şemaları falan da yok, sadece çizim var.

Tüm bu durumu göz önüne aldığımızda ölçeklemek bana daha mantıklı geliyor, yanılıyor olabilirim tabi. :)

Ben bu hevesiniz / idealiniz icin bir Delta Kanat bulup (piyasada olan, ucan ve icinde pilot olan ) onu bire bir kopyalamanin
zaman
para
ve emek bakimindan
sizin icin cok daha hayirli ve efektif bir calisma olacagi kanaatindeyim.

Yakınlarımda hurda Yelken Kanat bulabileceğim bir yer yok, 2 el olanları da en az 20-30 bin TL'den başlıyor :)

Belki 1e10 model de ucar bilemem
ama
Belki.. :?

Zenginseniz paranin ve zamanin hicbir önemi yoksa deneyin sorun yok
Olmadi ise sonra yeni model denersiniz 8)

Yukarıda da dediğim gibi, deneysel planlarında uçma garantisi yok :), baten şeması bile yoktu o deneyse planlarda. :)

Başka model deneme kısmına gelirsek, eğer altından kalkamazsam elimde kalan malzemelerle ROGALLO kanat inşaa edebilirim. Her ne kadar performansı beni tatmin etmese de.

Hakkinizi helal edin, ben bu sizin düsüncenizin illaki hayirli bir sonuc bulmasini istiyorum. Basari ile bitirmenizi
ve seri üretimini dahi gerceklestirmenizi cani gönülden isterim :+1:
Bu kadar yazmamin sebebi de bu zaten
Tehlike gördüm :scared:
Kendimce daha garantili gördügüm bir metodu size israrla tavsiye ediyorum :oops:
(( bir Delta Kanat bulun (piyasada olan, ucan ve icinde pilot olan ) onu bire bir kopyalayin ))

Estağfurullah, helal olsun tabi. İyi düşünceleriniz ve dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Son olarak şunu ekleyeyim, eğer aklınızda bir düşünce varsa(sonradan aklınıza bir şey gelirse) olumlu/olumsuz lütfen paylaşmaktan çekinmeyin. Zira buna çok ihtiyacım var. :)

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #74 gönderen 37EMRE » 1 yıl 2 ay önce (01.01.2023, 19:38)

Arkadaşlar merhaba, biliyorum bu 3D model faslı çok uzun sürdü farkındayım. Ama bu uzun süreç bana Yelken Kanat'ı inşa etmek için bazı bilgiler kazandırdı.

Misal kanat uçlarının 3 derece yukarı olması Yelken Kanat Stall'a girdiğinde Stall'ın ilk önce kanat uçlarından başlamasını engelliyor, böylece Yelken Kanat Stall'a ilk girdiğinde sağa ve sola yatıp dengesi bozulmayacak. E tabi gerektiği zamanda müdahale edersek.

Diğer türlü kanat uçları 3 derece yukarı olmadığında kanat uçlarının önce Stall olması riski nedeniyle Stall'ı iş işten geçtiğinde fark ediyorsun, yani Stall olduğunda kanat sağa sola hemen yatmış oluyor. Sonra ise Yelken kanat Spin'e giriyor.

Normal Yelken Kanatların da kanat uçları birkaç derece yukarı kalkık. Kanat uçlarını 3 derece yukarı kaldırdığımızda batenlerin hücum açısı kanadın ucuna doğru azalıyor, ayrıca bu durum yük dağılımını kanat uçlarına doğru azalacak şekilde azalttığı için kanat uçları daha az yüke maruz kalıyor..

Ayrıca tasarladığım Yelken Kanat sert tipte olduğu için kanat uçlarına kanatçıklar(Aileron) eklemem gerektiğini öğrendim, o konuda da tasarım hazır.

Evet, bu uzun süreç bana bunun gibi önemli şeyleri öğretti. Şimdi gelelim ne aşamada olduğuma;

Önceki mesajlarımda bir siteden deneysel Yelken Kanat planlarını bulduğumu söylemiştim, sonra o deneysel planlarda baten şemaları olmamasından dolayı kanat şeklini tam oturtamadığımı belirtip başka bir model yapmaya başlamıştım. Yani uzaktan kumanda ile uçan Yelken Kanattan ölçekleyerek.

Şimdi ise uzaktan kumandalı Yelken Kanat ölçeklemesinden vazgeçip deneysel planlara geri döndüm, çünkü baten şemalarını o siteden sonunda buldum.

İşte ihtiyacımız olan o Baten şeması;
profile2.png
profile2.png (1.47 KiB) 7053 kere görüntülendi

Ve evet, Yelken Kanat işte şimdi bu sefer tam olarak oldu diyebiliyorum. Artık bu noktadan sonra herhangi bir değişiklik yapacağımı zannetmiyorum.

Bu saatten sonra mesajlarımda inşAllah icraat göreceksiniz, evet haklısınız 3D model fazla uzadı, ama geç olsun güç olmasın değil mi? :)

Videoda gördüğünüz gibi artık 3D model bitti sayılır. Bundan sonra mesaj yazdığımda CNC makinesinde işleteceğim parçalar elime geçmiş olacak. İnşAllah.

Lütfen bu süreçte dualarınızı eksik etmeyiniz, aylardır boş boş mesaj yazmış gibi görünüyor olabilirim, ama inanın niyetim ciddi.

Artık 3D model hakkında mesaj yazmayı düşünmüyorum. :)
Herkese iyi günler diliyorum. Saygılar.
En son 37EMRE tarafından 01.01.2023, 22:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Son beğenen Gurbet Kusu

Kullanıcı avatarı
37EMRE
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #75 gönderen 37EMRE » 1 yıl 2 ay önce (01.01.2023, 19:50)

ender yazdı:STALL; uçan bir aracın başına gelecek en kötü şeydir.

Gurbet Kusu yazdı:Kardesim gecmis olsun, Allah sifalar versin.

Simdi yanlis mi...

Bu mesajı bildirim almanız amacıyla alıntılıyorum. :)

Kullanıcı avatarı
byramcrkz
Ad Soyad: Bayram
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Delta kanat yapmak

Mesaj #76 gönderen byramcrkz » 1 yıl 2 ay önce (03.01.2023, 00:47)

Resmen ayrı bi hobi başladı bende bu videoları görünce

Son beğenen ender