Trike İmalatı

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
daksin
Ad Soyad: Dogan Aksin
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Trike İmalatı

Mesaj #1 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (11.04.2010, 00:11)

Arkadaşlar her çeşit delta kanatla kullanılabilir çok hafif, 6061 malzeme kullanarak trike imal ettim. Şu anda oturma koltuğu hazırlanıyor. tamamlandığında tüm fotolarını ekleyeceğim. Toplam ağırlığı motorsuz 21 kg. ve Solo 210 motor dahil 35 kg. geliyor. Arzu eden arkadaşlara imalat konusunda yardımcı olabilirim.
Dosya ekleri
Photo-0011.jpg
Photo-0009.jpg
Photo-0008.jpg
Photo-0007.jpg
Photo-0006.jpg
Photo-0005.jpg
Photo-0003.jpg
Photo-0002.jpg

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (12.04.2010, 14:40)

21 kılo bos agırlık ıcın cok fazla emsalları 12 13 kıloyu gecmezken sızınkısı neden 21 kılo oldugunu acıklamanız mumkunmu kullandıgınız malzeme nedır ? solo 210 motorla 35 kılo gelıyor demıssınız 10 lt benzın 45 kılo 80 kılo bır kısı ucacagını dusunursek 125 kılo bence solo motor bu agırlıgı kaldırcagını sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
sebo70
Ad Soyad: Sebahattin Çetin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen sebo70 » 1 on yıl 3 yıl önce (12.04.2010, 23:13)

merhaba arkadaşlar konu motorlu hava aracı olunca yine kendimi tutamadım bende bir iki kelime eklemek istedim çünkü yıllardan beri bu tür araçlarla uçuyorum ve kendi yaptığım pek çok model oldu bu yüzden bu konuda yeterince tecrübe sahibi olduğumu düşünerek bazı önerilerim olacak solo 210cc motor 14 hp gücünde bir motordur ve ürettiği itiş gücü maksimum 40-45 kg geçmez ve bu motorlar çok eski bir dizayn olduğu için çok fazla birşey beklemeyin çünkü bu motorun paramotorda bile maksimum uçurabileceği pilot ağırlığı en fazla 70-75 kg geçmez çünkü itişi düşük tabi bu yüzden bu tür motor yani özelikle SOLO 210 motorlu delta kanatla hiç bir işe yaramaz yani yerden teker bile kesemezsiniz bu işte birinci kural bir tek kişilik motorlu deltanın normal uçabilmesi için en az 80 kg bir itiş gücüne ihtiyac vardır bu itişi ancak 27 hp ve üzeri motorlar verebilir rediksiyon oranı 1/2,5 ve pervane boyu 130cm .
burada arkadaşımızın yaptığı trike çok şık yalnız ona birde doğru düzgün motor koyarsa ve birde ona uygun kanat seçimini de yaparsa bu iş olur.
Dosya ekleri
hgkgh.jpg
WALERJET 200cc 27 hp İTİŞ ĞÜCU 85 kg
DSC09293.JPG
DSC09271.JPG
DSC09255.JPG
CIMG0324.JPG
SOLO 210cc 14 HP İTİŞ GÜCÜ 45 KG
CIMG0175.JPG
MZ-301cc23 HP İTİŞ GÜCÜ 70KG
CIMG0173.JPG
MZ-301cc23 HP İTİŞ GÜCÜ 70KG

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 01:42)

Sebahattin Bey, Size de yorumlarınız için teşekkür ederim. şunu ifade edeyim ilk model uçağımı 1968 senesinde yaptım ve uçurdum. Havacılık tutkusu başka tutkulara benzemez. O tarihten beri tutkularım hep üretip uçurtmaktı. Yukarıda fotoğrafta altında poz verdiğiniz kanat benimdi Bülent Bey,e ben hediye ettim. Bu tip kanatlardan elimde birkaç tane daha var. Şu anda zaten biri rotax 582 motorlu diğeri lycoming motorlu adıma tescilli iki hava aracım var ve bunlarla uçuyorum. Bu küçük monotrike hava aracını kocaelide havacılık tutkunu bir arkadaşıma hediye olarak yaptım ve dikkat ederseniz, "hava aracı yapmak isteyene yardımcı olabilirim" diye bir ibare kullandım. Burada ticari bir reklam sözkonusu değil. Yaptığım trike' ı sizin önerileriniz üzerine önce mobilet motorluyla deneyeceğim, daha sonra MZ motoruyla denerim, Yine uçmazsa Jawa motoruyla deneyeceğim. Uçurmak için Çözüm bulamazsam sizin yüksek tecrübelerinizden bu site aracılığı ile yardım çağrısında bulunurum. Yine uçmazsa Bizde kırar atarız. Benimle görüşmeyi arzu ederseniz telefonumu İlhami Yıldiz veya Bülent Bey den alabilirsiniz. Teşekkürler Saygılar.

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 12:32)

Dogan bey metal konusunda malesef bıgılı degılım fakat hem mıcrolıght hemde paramotor ıle ucmaktayım bende paramotora mono trıke yapmak ıstedım ve arastırma yapmaya basladım dunyada bı kac fırmanın urettıgı bazı modeller var google ye trike buggy yazarsanız bu fırmaları bulmanız mumkun aynı cıhaz ıle hem trıke paramotor hem delta kanat yanı mono trıke olarak uculan cıhazlar yapılmıs cok basıt gorunuyo yapılması ama ısın ıcıne gırınce okadar basıt olmuyo sızde bılırsınız fakat ne kadar model gorduysem hepsı 11 12 kıloyu gecmıyor kullanılan malzemenın et kalınlıgı dıyolar kac cm kullanılıyor bılmıyorum ama bu tıp cıhazları duralımınyum yada tıtanyumdan yaptıklarını bılıyorum. ben su anda uctugum kanat ıle hem paramotorla hemde sıngle ucuyorum ılerde delata kanat alırsam aynı sekılde hem sıngle hemde monotrıke seklınde ucmak ısterım. fakat 21 kg trıke nın agırlıgı kaldırabılecek ıyı bı motor ortalama 15 kg 10 lt benzın koydugumuz zaman cok agır oluyo ve bu sekılde sıngle uctugum kanat ıle motorlu ucmam ımkansız oluyo kanadı buyutmem gerekıyo buda ek masraf su anda bı kac yabancı fırma ıle gorusmekteyım ve sattıkları trıke ler 7-8 kılo cıvarında http://www.americanparagliding.com/flyp ... /flash.htm lıngınde acılan paramotora bakarsan ıkı kısılık kalın tekerler harneslerı ıle bılırkde motor harıc 15 kılo gelmekde
bu cıhazın tek kısılık oldugunu dusunun gelecegı kılo 10 kılo cıvarında

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 13:31)

Seçkin Bey, Siz hala trike'ın 3 kg ağırlık fazlalığına takılmışsanız ve kendinizde trike yapmadığınıza göre, benim burada daha fazla yorum yapmama gerek yok. 10 kg/lık trike sizin gibi hafifleri taşır ama beni taşımaz. Motor dahil 35 kg. dan daha hafif deltakanat için tasarlanmış trike bulamazsınız. Bulursanız haber verin.

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ORKO » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 14:22)

Bencede güçlü bir motor gerekir... WALKERJET in tandem paramotorunu öneririm... biz kullanıyoruz (Sebahattin abi aracılığıyla almıştık) gayette memnunuz... ;) sadece single trike sız uçuşlarda kuşandıktan sonra ayağa kalkma konusunda yardım alıyoruz... az biraz ağırda o yüzden... ama trike lı uçuşlarda süper... ki trike ın ağırlığı falanda önemli değil, isterse sadece trike 30-40 kilo olsun... 85 kilo itiş gücüne karşı koyamaz...

müsadenizle en çok hoşuma giden trike modelini size göstermek istiyorum... hatta böyle tekerlek bulup benzerini yapmayı önerdim arkadaşlara... Birde sormak istediğim bu tekerlek neyin tekerleği, tayyare falanmı (türkiye de bulunurmu veya nerden bulabiliriz? )... ama çok hoş bir görüntü katıyor alete...

not: arka tekerlerden bahsediyorum... :)
Dosya ekleri
S_Trike_Side_PlanetPPG_800x.jpg
S_Trike_qtr_PlanetPPG_1000x.jpg

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen atamturk » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 16:48)

Merhaba haddim olmayarak bende birkaç şey ekleyeyim.Doğan bey doğru yapmış ve yaptığı trike solo motorla 70-80 kg pilot uçuracak kapasitededir.Ancak walkerjet veya daha güçlü bir motorla daha rahar bir uçuş yapılabilir.Bu trike ı fly casteluccionun delta trikesinde gördüm şu an satışı yok ama solo motor bağlı olarak daha önce satılıyordu.bir resminide ekliyorum.Doğan beye çalışmalarında başarılar dilerim.

http://www.americanparagliding.com/flyp ... /delta.htm

lastik içinde kama marka plastik cant lı tekerleri öneririm bu iş için en uygun lastiklerdir.

http://www.kama.com.tr/tr/teker-detay.asp?UID=4787
Dosya ekleri
trike_delta2xs_470_470.jpeg
trike_delta2xs_470_470.jpeg (7.51 KiB) 26123 kere görüntülendi
3_00x5_5_mhs_112.jpg
3_00x5_5_mhs_112.jpg (7.57 KiB) 25868 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ORKO » 1 on yıl 3 yıl önce (13.04.2010, 18:08)

Yani istesek Türkiye'dede benzer ürünler var... güvenlik ve sağlamlık önemlidir ama bunun yanında görselede biraz hitabetmesi kanaatindeyim... bir arkadaşımızın bizim yaptığımız trike a ^^derme çatma trike^^ demesine bozuldum biraz :D ama belli etmedim o başka... ( hem o derme çatma dediğin alet varya eşşek gibi sağlam... :D )

Hakan bey bilgiler için teşekkür ederim... Doğan beye bende başarılar diliyorum, ve umarım bu çalışmalarının devamı güzel sonuçlanır... ;)

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 01:19)

Mehmet Bey, Hakan Beyin önerdiği lastikler görünüm olarak çok mükemmel ve göze hoş geliyor. Kama firmasının sitesini ziyaret ettim ve diğer lastik çeşitlerinede baktım. Buradaki tek eksik lastiklerin kendi ağırlıklarını vermemişler. Birde benim daha önce gokart lastiği gibi enli lastik araştırmam olmuştu, aşağıdaki sitede bu lastiklerden var ve havacılık için uygun sırtı çizgili tipleride bulmak mümkün. Arzu ederseniz bir bakın, hafiflik aramıyorsanız sadece görsellik için çok iyi diyebileceğim lastikler mevcut.

http://www.agromak.com.tr/UrunDetay.aspx?Id=208

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 01:32)

Hakan Bey, Sizede ayrıca teşekkür ediyorum. Elimde fazla Deltakanatlar var. Bunları hiç değilse bir işe yaraması için kendi ürettiğim trike'larla birleştirerek, havacılık tutkunu arkadaşlara hiç bir ticari amaç düşünmeden sunmak istemiştim. Ama görüyorsunuz, burada yapmak istediğiniz araçlara sadece kusur bulunuyor. Öneri yok. Milimetre ve Santimetreyi bilmeyenler, Lbs (libre) ve pound'dun kaç kg? ettiğini şimdiye kadar öğrenmiyenler ve aliminyumdan yapılmış uçuş aracına oturup, hayatını teslim ettiği materyalin sertliğinden haberi olmayanlar sadece kusur buluyorlar. Söylenecek çok şey var ama telefonda konuşabiliriz. Telefon numaranızı özel mesaj olarak gönderebilirsiniz. İyi geceler diliyorum.

Özellikle resimdeki lastikten bahsediyorum.
Dosya ekleri
lastik 15x6x6.jpg

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 09:53)

Dogan bey tabıkı bır kac kılonun onemı yok sonucda mıcrolıghtlar 150 200 kılo gelmekde benım anlatmak ıstedıgım konu o degıl trıke agırlasınca kanadında buyumesı gerekıyor benım anlatmak ıstedıgım sıngle uctugumuz kanat ıle ucabılelım ayrıca bı kanat daha almak malıyetı artıracak. cesmede bı tanıdıgımız ıstersenız telını bulup sıze gonderebılırım su anda kendı yaptıgı trıke yelken kanatla ucmakda cok hos guzel bı makına ama kac kılo gelmekde bılemıyorum bızde ılerleyen zamanlarda 2 adet yapmayı yada bu cesmedekı arkadasa yaptırmayı planlıyorduk eger sızın calısmalarınız basarılı olursa sızden seve seve alırız bu arada tıtanyum ıle yapıldıgı zaman bu cıhaz nasıl oluyor arastırmalarıma gore daha saglam daha hafıf ve daha dayanıklı olacagına ınanıyorum sıze asagıda bı kac resım gonderdım bızım yapmak ıstedıgımız cıhaz bu hem yamac parasutune uygun hemde yelken kanada aynı anda ıkısıde oluyo bu tarz bır urun yapmak mumkunmudur ?

ayrıca http://www.icaro2000.com/News/News.htm ıncelersenız ıcaro fırmasının yaptıgı elektrıklı trıke nı gorebılırsınız cok hos zarıf bır urun ucus vıdeolarıda var bu konudada bı calısma yapabılırsınız hakan beyın elınde elektrıkle calısan paramotoru mevcut bu konuda bılgısıde var sıze yardım edebılecegını dusunuyorum
Dosya ekleri
IMG_5153.jpg
IMG_5136.jpg
IMG_5125.jpg

Kullanıcı avatarı
atamturk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen atamturk » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 12:32)

bende 2005 de baya uğraşarak kendi trike mı yapmıştım.Ancak orjinali alınca kömürlükte çürümeye terk ettim.(o zaman acemilikle yapmıştım.Ama orjinale sadık kalarak.)Tabi şimdi yapsam piyasada satılan orjinalden farkı olmaz.Ama yapsan kaçtane yapacaksın kime satacaksın vs.o bakımdan orjinal almak daha akıllıca biraz masraflı ama kendim yapayım diye uğraşırsan daha pahalıya çıkıyor,ayrıca uçmayan biri havada ne gibi sorunlar olabilir kestiremediği için yapsa bile ne kadar sağlıklı olur oda şaibeli.
Dosya ekleri
2234.JPG

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 13:59)

Hakan Bey, haklısınız eğer kendi imkanlarınız yoksa, trike imal ederken gerekli parçaları kendi makinalarınız olmadığı için başkalarına yaptırmak zorunda kalıyorsanız. Trike imalatı hem pahalıya mal olur hemde kendi el becerinizi yani yaradılıştan olan yeteneğinizi sergileyemezsiniz. Yani başkasına yaptırdığınız bir iş hoşunuza gitmiyorsa onun imalatından zevk almazsınız. Sonuçta bu bizim hobimiz yaptığımız işten zevk almamız gerekiyor. Aksi olduğu takdirde caydırıcı olur. Benim avantajım belki bahsetmiştim. Zaten 5 ila 10 ton ağırlığında CNC sac işleme makinaları üretiyoruz. Dolayısıyla laserinden tornasına kadar hertürlü imkanımız var. İadelinizde bir makina varsa fotolarını gönderin sizin içinde üretebilirim veya ihtiyacınız olan hertürlü parçayı (motor bloku silindiri her türlü parçaları dahil) bunda samimiyim. Benim için sadece çizimi zaman alır geri kalanını makina yapar. Aşaığıdaki resimlerde benim ilk uçuş aracımı göreceksiniz. Buda hem yamaç hemde delta kanat için tasarlanmıştır. Selam eder iyi çalışmalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (14.04.2010, 14:03)

Resimler aşağıdadır
Dosya ekleri
Photo-0023.jpg
t_pict0015_110.jpg
Photo-0021.jpg

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (17.04.2010, 23:18)

Arkadaşlar Bu trike motor ve pervane hariç yaklaşık 500 TL. ye yapılabiliyor. Yanlız en önemli nokta halatlara takılan radansa (buvata) dibindeki metal yüksükleri sıkmak için bir 15 ton baskı kuvveti olan bir sıkma aparatı gerekiyor. Bu da önemli değil siz yapmak istiyorsanız halatları ben ölçüsünde hazırlar gönderirim. Bu kadar fotoğrafı, detaylar hakkında bilginiz olsun diye gönderdim. Yardımcı olabileceğim herhangi bir konu varsa memnuniyetle yardım ederim. İlgilinen arkadaşlara teşekkür eder, hepinize selamlar.
Dosya ekleri
Photo-0024.jpg
Photo-0023.jpg
Photo-0022.jpg
Photo-0021.jpg
Photo-0020.jpg
Photo-0019.jpg
Photo-0019.jpg
Photo-0018.jpg
Photo-0017.jpg
Photo-0016.jpg
Photo-0015.jpg
Photo-0012.jpg
Photo-0013.jpg

Kullanıcı avatarı
atamturk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen atamturk » 1 on yıl 3 yıl önce (19.04.2010, 17:03)

Çok güzel oluyor.Bitsinde inşallah görelim.Aslında hem paramotor hem trike için olsa daha güzel olacak.

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (19.04.2010, 20:02)

Teşekkürler Hakan Bey, Tekrarı nasip olursa, hem karada motosiklet olarak kullanılacak, hem paramotor, aynı zamanda motorlu delta olarak kullanılanı yapacağım. :) :)

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen daksin » 1 on yıl 3 yıl önce (19.04.2010, 23:03)

Tamamlanmak üzere, emniyet kemeri ve gaz tertibatını yapacağım, küçük güvenlikle ilgili eksikleri kaldı (sökülüp takılacak civatalara emniyet halkası gibi) daha sonra dışarı çıkarıp gün ışığında fotolarını çekip forma eklerim.
Dosya ekleri
Photo-0032.jpg
Photo-0031.jpg
Photo-0030.jpg

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen zorhedef » 1 on yıl 3 yıl önce (20.04.2010, 00:06)

slm kolay gelsin doğan bey bende kendi tirikemi kendim yapmıştım 2008 yılında ve sorunsuz 46 uçuşum var halende devam etmekteyim sizinki süper olmuş hele koltuğu o hepsinden ciks duruyor bu arada bana 15-20 hp arası motor lazım yeni bir model için bulamıyorum yardımcı olabilirmisiniz saygılarımı sunarım kazasız bol uçuşlar dilerim kolay gelsin ...