Turkiye'de YelkenKanat ile ilk ucuslar

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
daksin
Ad Soyad: Dogan Aksin
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Turkiye'de YelkenKanat ile ilk ucuslar

Mesaj #1 gönderen daksin » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 17:23)

Ali Bey bir sorum olacak ! İnönüye ilk defa deltakanadı kim getirip teşhir etti, veya ilk defa inönü deltakanat'la ne zaman tanıştı, bilgisi olan varmı?

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Ad Soyad: Ali Demir
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 19:11)

Yelkenkanadın, İnönü' de İlk olarak kim tarafından teşhir edildiğini veya böyle bir teşhir olup olmadığını bilmiyorum. Zaten Böyle bir teşhir olduysa bile oradakilerin 'Aa bak böyle bir alet varmış hadi bizde buna bunun eğitimine başlayalım dediklerini zannetmiyorum. Ama İlk olarak yelkenkanat inönü' de bir İngiliz hoca nezaretinde 5 kişilik bir kursiyere verilmeye başlamıştır bu olayın hikayesi yelken kanat kurslarında anlatılır..

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen daksin » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 21:45)

Ali Bey,
Bu ingiliz hoca avustralya asıllı bir hocaydı. daha önce polaris firmasından getirtilen bir italyan hoca vardı.
Ama daha önemlisi şu anda hala birlikte olduğumuz ve Birlikte kule üzerindeki yedek paraşütleri katlama işlemini yaptırmak için İnönüye gittiğimiz ve de alay edilerek kocaeliye geri döndüğümüz, 67 yaşındaki havacılık sevdalısı dostum Zafer Bey var. Kendisi almanyadan getirdiği kanat ile C tepesinden 1986 senesinde uçmuştur. daha sonra yine Alman arkadaşı Wernell Muffler ile birlikte C tepesinden uçmuştur. Hatta Zafer Beyin kanadı kırmızı-beyaz, Mr. Muffler'in ise mavi beyazdı. Daha sonra yine soyadını hatırlayamadığım Alman Peter katılmıştır. Yani THK ilk defa deltakanat olarak Zafer Bey'in kanadı sayesinde deltakanat ile tanışmıştır. Peter ile hala görüşüyoruz, yazın sürekli izmite geliyor ve burada yaşıyor.
Umarım niçin çok üzüldüğümüz daha anlaşılır hale gelmiştir.
En son daksin tarafından 05.06.2011, 21:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 21:54)

Zafer bey hala yelkenkanatla uçuyor mu acaba ? eğer uçuyorsa onunla uçmak isterdim..

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen daksin » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 22:05)

Zafer Bey, Peter uçmuyorlar aynı zamanda kanatları ilkgünkü gibi pırıl pırıl duruyor, Yani o kanadı gören bu bir iki yıllık bir kanat zanneder, sadece benim ultralight uçuşlarımda yine hep birlikte oluyoruz ve motorlu uçuş yapıyor. Benimde sağlık problemlerim başladı. Uçamayacak duruma gelinceye kadar devam etmeyi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 22:16)

Umarım daha uzun yıllar uçarsınız.

Kullanıcı avatarı
iicel
Ad Soyad: İsmet Icel
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen iicel » 1 on yıl 2 yıl önce (15.06.2011, 19:21)

Ali, Doğan Beyin bahsettiği Zafer Bey'in kim olduğunu duyunca şaşıracaksın.

Zeki Eser ile yelkenkanat eğitimi alalım, uçalım hayalleri kurduğumuz yıllarda (1993-94), başlangıç ve eğitime uygun kanat arıyoruz ama Türkiye'de böyle bir kanada sahip olmayı bırak, Kurum haricinde kanat görmek bile hayal gibiydi. Şans bu ya, bir şekilde bir duyum aldık, İzmit'de, Almanya'dan gelen birinde başlangıç kanadı var, diye. Detayları tam hatırlamıyorum, bir şekilde irtibat kurup Gölcük tarafında bir yerde, kanadın sahibi ile buluştuk. Yanımızda Bülent Şenol'da var. Kanadı gördüğümüzde şaşırdık. Sanki hiç kullanılmamış gibi pırıl pırıldı. Sonuçta o kanadı aldık ve artık hayallerimiz gerçek olmuştu. Zeki de ben de çocuklar gibi mutluyduk. O kanat bizim ilk kanadımız kırmızı-beyaz IKARUS'du. O kanat ile eğitim aldığımız dönem, Kurumda eğitim kanadı yoktu. Murat Bayçora ve o yıl kuruma alınan diğer aday personel arkadaşlara kurum eğitim kanadı olmadığı için o dönem eğitim veremiyordu. Biz eğitim alırken bu arkadaşlarda bize yardıma geliyorlardı, onlar da bu kanatla az koşturmadı Çukurhisar tarafındaki tepe yamaçlarında. Az tutmadık birbirimizin iplerini.

3 yıl kadar o kanat ile her fırsatta, her hafta sonu, hatta kar yağarken bile uçtuk ve yıllar sonra sana verdiğim IKARUS, Doğan beyin arkadaşı Zafer Beyin bize verdiği işte bu efsane kanatdı.

Kanadın kırıldığını duyduğumda inan çok üzülmüştüm. Hala da, konusu geçtikçe aynı üzüntüyü duyuyorum.

İnönü'de ilk uçan yelken kanadın, bizim bu spora başlarken eğitim aldığımız ve uçtuğumuz ilk kanadımız, ilk gözağrımız olduğunu öğrenmek bana ayrı bir haz verdi. Umuyorum sana da vermiştir. Keşke hala uçabilir durumda olsaydı da, nostalji uçuşları yapabilseydik. Hatta İnönü'de sergileyebilseydik yeni arkadaşlara hikayesini Zafer beyin ağzından dinlerlerken, ne güzel olurdu.

Verdiği bilgiler için Doğan beye, bizim havacılık hayatımızda çok özel bir yeri olan IKARU'su bize veren Zafer beye şükranlarımı sunuyorum...

İsmet İCEL

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 2 yıl önce (15.06.2011, 23:20)

tesviyeci yazdı:Yelkenkanadın, İnönü' de İlk olarak kim tarafından teşhir edildiğini veya böyle bir teşhir olup olmadığını bilmiyorum. Zaten Böyle bir teşhir olduysa bile oradakilerin 'Aa bak böyle bir alet varmış hadi bizde buna bunun eğitimine başlayalım dediklerini zannetmiyorum. Ama İlk olarak yelkenkanat inönü' de bir İngiliz hoca nezaretinde 5 kişilik bir kursiyere verilmeye başlamıştır bu olayın hikayesi yelken kanat kurslarında anlatılır..

Yelkenkanat Turkiye'ye ilk olarak 1981 veya 1982 yilinda (tam hatirlayamiyorum artik) Almanya'dan yaz tatili icin Yalova'ya gelen Hakan Emci tarafindan getirilmistir diyebilirim. Bir sonraki yaz yaninda 2 kanat (biri egitim, biri irtifa ucusuna uygun) ile gelen Hakan'dan Cinarcik Deveboynu, Yalova Akkoy ve Orhangazi Yellitepe'de yer ve alcak tepe ucus egitimlerimizi tamamladik.

Egitim alanlar : Akin Gokbulut, Omer Kurt, Hasan Altintas, Mehmet Asmaz, Nejdet Dovenci, Seckin ve Mehmet.

Sira irtifa ucuslarina geldi. Korkudan hic istemesem de ekipte ilk irtifa ucusu yapmak uzere egitmen tarafindan secildim. 1982 veya 1983 yazinda belki de ilk Turk olarak Yalova Akkoy'den 3-4 dakikalik ilk irtifa ucusunu yaptigim Skyline kanat ile resmimi ekte veriyorum. Iniste altimdam havlayarak kosan 2-3 kopek yuzunden panikle 5 metreden stall ile yere biraz sertce cakmis, trapez borusunun birini egriltmis (faca bozulmasin diye hemen kimse gelmeden duzelttim) ve burnum yarilmisti ama olsun.

Daha sonra Yalova Kaymakamligi ve Yalova Belediyesinin destegi, Aksa fabrikasi ve Efes Pilsen sponsorlugu ile Turkiye'deki ilk ucus senligini Dinamik ucus klubu adiyla ayni yerde duzenledik. Ucaklarla sehir ustunde brosurlerimiz serpistirildi, Yalova Belediyesi hoparlorlerden sehirde anonslar yapti ve Aksa fabrikasi halk icin ucretsiz otobus seferleri tahsis etti, inis alaninda canli muzik yayini yapildi, soguk icecekler dagitildi. Inis alaninin etrafi kordonlarla cevrilerek gelen yuzlerce insanin guvenligi saglandi, gunesten korumak icin Efes Pilsen semsiye, masa ve sandalyeler verdi. Fakat ilahlar o gun tatile cikmisti. Ruzgar bir turlu karsidan esemedigi icin butun gun ne yazik ki hic ucus gerceklestiremedik. Cok hafif arka ruzgar eserkenki kalkis denememiz de basarisiz oldu.

Baki kalan bu kubbede hos bir seda imis megerse...
Dosya ekleri
Akin 1982.jpg

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen atamturk » 1 on yıl 2 yıl önce (16.06.2011, 12:24)

1988 de ben inönüde planör tekamül kursundayken İtalyanlar motorlu yelkenkanat ile gelip tanıtım uçuşu yaptılar.Bazı hocalarımız uçmaya çekindi bende o gün onlarla uçuş yaptım belkide Türkiyede ilk motorlu deltakanat ile uçanlardan biriyim.Çok hoşuma gitmişti ve uzun bir süre bende almayı düşünmüştüm ama daha sonra paramotorlar yaygınlaşmaya başlayınca bana daha pratik ve düşük maliyetli geldi.Yıllarca hayal ettim ve sonunda bu hayalime kavuştum.1986 planör başlangıç kursunda iken almanyadan gelip c tepesinde uçan bir almanla tanışmıştım.Almanyada uçuş okulu varmış drahen fulugschule adında adıda klaus tu bir süre mektuplaşmıştık.
Dosya ekleri
IMG_0001.jpg
1988 İNÖNÜ
IMG_0002.jpg
İTALYANLARIN GETİRDİĞİ MOTORLU DELTA.1988
IMG_0003.jpg
1986 Alman delta kanatcı
IMG_0004.jpg
alman delta kanatcı c tepesinden havalanıp uçarken, çektiğim bir resim.
IMG.jpg
ben ve alman 1986

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (16.06.2011, 18:08)

İsmet abi
Doğan bey bugün beni aradı ve kanadı almak istediğini söyledi. Kanadın kırık olduğunu biliyordu zaten ama genede almak istedi. ama ben maalesef kanadı döktüğümü söyledim kendisine, ama o genede o kanadı toplayıp nostalji olsun diye saklayacaklarını söyledi keşke sökmeseydim dedim kendi kendime. bu akşam, eğer otobüse alırlarsa kanadı otobüse veriyorum. Almazlarsa Ambarla veya kargoyla göndermeyi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen daksin » 1 on yıl 2 yıl önce (21.06.2011, 21:57)

Selamlar Akın Bey,
Ben Zafer Bey'le Ali Beyin gönderdiği kanadı teslim etmek için dün görüştüğümde herzamanki gibi havacılık sohbetleri yaparken, yeni sohbet konuları açıldı, kanadı kendi atölyesine bırakmak için gittiğimizde ise benimde bilmediğim ve oradaki kısa bir çay içme süresinde halen özenle muhafaza ettiği pasaportunu, yurtdışında çeşitli kurumlardan aldığı ayrı ayrı lisansları gösterdi, bunların arasında Avusturalyadan almış olduğu lisanslar bile var, Zafer Beyin, İnönüde deltakanatla ilk uçan kişi olduğunu daha önceki yazmıştım, şunu hemen ifade edebiliriz 1979 yılının temmuz ayında Zafer bey ilk uçuşunu İzmit keltepeden yapmış, bugünkü adıyla kartepeden, hatta bu uçuştan sonra kolluk kuvvetleri iki gün kendisini aramışlar, benim dikkatimi çeken passaporta bile deltanat uçurtma yazmışlar, Şimdi bunlarla ilgili fotoları vakit buldukça buradan yayınlayacağım, hepinize saygılar
Dosya ekleri
Photo-0235.jpg

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen daksin » 1 on yıl 2 yıl önce (21.06.2011, 21:58)

Deltakanat Uçurtma
Dosya ekleri
Photo-0236.jpg

Kullanıcı avatarı
rızacan
Ad Soyad: Rızacan Olgaç
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen rızacan » 1 on yıl 2 yıl önce (24.06.2011, 11:08)

Arkadaşlar ,
Bahsedilen kırmızı beyaz ikarus yelkenkanadın ilk uçuşu yada kimlerin onunla uçtuğu öğrendik.Ben de son uçuşunu anlatayım.Silifkede 2008 yılında denizden gelen 30-35 km nin altına düşmeyen rüzgara karşı araba ile vinç kalkışı çalışıyorduk.Ali Demir,Alirıza(namı değer ARIZA),Barış Yalçınkaya,Yunus Tanıl ve Adanadan iki arkadaşı,ben ve elebaşı Hüseyin Kirişci buluşmuştuk.Başarılı birkaç çekişten ve yuksek uçuştan sonra simulasyon yapmaya karar verdik.Ben kanata bağlandıktan sonra yan iplere Ali ve Alirıza ön tarafa da Hüseyin geçti.Şiddetli rüzgarda ip Hüseyinin eline geçince bir ara kendinden geçtiğini zannediyorum.Bir yukarı bir aşağı beni uçurmaya başladılar.Hüseyin ardarda derin stollar yaptırırken kanat Alirızanın tarafına aniden yıkıldı.Yan iplerin Durumu kurtarmasını bırakın kendilerini zor kurtardılar.Ben sağa doğru ortasert bir çarpma beklerken sağ kanat ucu yere önce deydi ve dönerek yuvarlandım.Hareket durduğunda kanatın kırılmış olduğunu ve kaskımın kırıldığını fark ettik.Hüseyin hala gülüyordu. Muhabbetlerimle

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (25.06.2011, 23:35)

Kullanıcı avatarı
marxus
Ad Soyad: Özgür Çiftçi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen marxus » 1 on yıl 1 yıl önce (22.09.2012, 06:06)

selamlar,
kronolojiyi yanlış anlamadıysam Türkiye'de ilk delta kanat uçuşu 1979 yılında Kocaeli demi yapılmış :) sene 2012 iki deltakanat ve bir pilot var.

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 1 yıl önce (23.09.2012, 07:04)

Merhaba Arkadaşlar;
marxus yazdı:selamlar,
kronolojiyi yanlış anlamadıysam Türkiye'de ilk delta kanat uçuşu 1979 yılında Kocaeli demi yapılmış :) sene 2012 iki deltakanat ve bir pilot var.

İlk yelkenkanat uçuşları o yıllarda yapılmış doğru, ama 2012 de sadece 1 pilot yok. Sayı, aradan geçen bunca yıla göre çok çok az ama, gende yekenkanatla uçan çok insan var Türkiye'de.

Kullanıcı avatarı
marxus
Ad Soyad: Özgür Çiftçi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen marxus » 1 on yıl 1 yıl önce (23.09.2012, 08:29)

Ali abi Kocaeli için söylemiştim onu :) kartepe gibi bir imkanı olmasına karşın hiç gelişme gösterememiş bu yıl bir takeoff yapıldı ama iniş alanı problemi devam ediyor oda çözülürse pilot sayısının artacağını düşünüyorum. hayırlısı

Son beğenen makdilek

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 1 yıl önce (24.09.2012, 22:44)

hımm şimdi anladım bende Özgür nasıl olur da 2012 'de bir tek pilot olduğunu düşünür diye şaşırmıştım.

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen metinmurat » 1 on yıl 1 yıl önce (25.09.2012, 14:00)

mrh. y.paraşütünden deltakanata geçmeyi kesin olarak düşünüyorum elbette kendi malzememi almayı da düşünerek. özel olarak bunu tokat ta öğrenme şansım var mı? bu sorumu sadece yelkenkanat camiasına soruyorum. sadece y.paraşütü yapanlar bu sorumu muhatab almasın lütfen. saygılar.

Kullanıcı avatarı
daksin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen daksin » 1 on yıl 1 yıl önce (20.10.2012, 11:51)

Bahsi geçen ikarus kanadın bugünkü hali, bütün boruları değiştirilmiştir.
Dosya ekleri
Photo-0308.jpg

Son beğenen makdilek