EGEFLY (www.egefly.org , net ve com)

Bu bölümde yamaçparaşütü ile ilgili dernek, klüp, şirket sitelerinizi tanıtabilirsiniz.Yeni başlamak isteyenlerin size ulaşmasını bu sayede sağlayabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

EGEFLY (www.egefly.org , net ve com)

Mesaj #1 gönderen baytur » 1 on yıl 5 yıl önce (23.02.2009, 00:46)

EGEFLY

www.egefly.org , www.egefly.net veya www.egefly.com

Öncelikle THK Manisa Sportif Havacılık Kulübüne desteklik etmek amacıyla kurulmuştur. THK Manisa Sportif Havacılık Kulübü Derneği Resmi web sitesine;
www.mashavk.org veya www.madyap.org
adreslerinden erişebilirsiniz.

Bu sitenin amacı ege bölgesindeki yamaç paraşütü pilotlarını tanıştırmak, bölgede düzenlenen etkinliklerden haberdar etmek ve bu etkinliklere çoğulcu katılımı sağlayarak bölgemizde yamaç paraşütünü daha ileriye götürmektir.

Üye olduktan sonra, sitemize fotoğraf ekliyebilir, haber yazabilir, forumda başlık açabilirsiniz. En önemlisi etkinlik takvimine etkinlik ekleyerek üyelerin etkinliğe katılımı hakkında daha önceden bilgi toplayabilirsiniz. Eğer pilotsanız pilot bilgilerinizi ve bir fotoğrafınızı gönderirseniz sizide listeye ekleyebiliriz.

Sitemizi ziyaret etmeniz, özelikle ege bölgesi Manisa ve İzmir çevresindeki ve genelde her pilotun üye olması bizi çok mutlu edecektir. Site hakındaki görüşlerinizi ziyaretçi defterine yazarak bize katkı sağlayabilir ve iletişim bölümüyle bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Mutlu uçuşlar
EGEFLY Site Yöneticileri

Kullanıcı avatarı
baytur
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen baytur » 1 on yıl 5 yıl önce (24.02.2009, 19:13)

Sitemizi ziyaret edenlere ve özellikle üye olanlara teşekkürler.
Beraber uçuş organizasları gerçekleştirdiğimiz EHAVK pilotlarından daha fazla ilgi bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
gokhansky
Ad Soyad: Gokhan Cavdar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen gokhansky » 1 on yıl 5 yıl önce (02.03.2009, 03:05)

Merhabalar Arkadaslar,

Öncelikle bu güzel sitenin yapim ve yayininda emegi gecen herkese tesekkür ederim.

Bu tür sitelerin hem bilgi edinme hemde tanitim amaci ile bizlerin bir gövdesi gibi olucagina eminim.

Sonuc olarak bu ilgi; ister istemez yakin zamanda bu sporu yapan ve yapacak olan Arkadarslar tarafindan illaki gösterilecektir!

Kullanıcı avatarı
baytur
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen baytur » 1 on yıl 5 yıl önce (12.03.2009, 18:40)

İzmir ve Manisa'da Yamaç Paraşütüne başlamak veya daha ileri bir eğitim almak isteyenler, EGEFLY www.egefly.net portalını ziyaret edip YP Eğitimi katılım formunu doldurarak bu spora başlayabilirsiniz. Eğitmen Pilot Mahmut Gücel ve ekibi sizleri güvenle uçuracaktır.

Mahmut Gücel Kimdir?

2000 EGE Havacılık Topluluğu''nda uçmaya başladı.
2002 EGE Üniversitesi Bünyesinde İlkyardım eğitimini tamamladı.
2002 EGE Havacılık Topluluğunda Yardımcı Eğitmenlik
2003 EGE Havacılık Topluluğunda Eğitmenlik
2004-2006 EGE Havacılık Topluluğu Başkanlığı
2005 2.Yamaşüt XC Yarışmasında Görev aldı
2006 7. Ölüdeniz Hava Oyunlarında Tepe Görevlisi
2007-2008 K.K.T.C Hava Sporları Federasyonu Sporcusu olarak Türkiye geneli XC yarışmalarına katıldı
2008 Dünya Hedef İniş Yarışmasına katıldı

paramedic yazdı:FAI nin parapro2005 eğitim klavuzundan
Yamaç paraşütü son yıllarındaki gelişimiyle beraber artık kapsamlı bir havacılık aktivitesi haline gelmiştir. Ancak daha yüksek görünüş oranına sahip, daha fazla güç, termik ve mesafe uçuşları vaadeden kanatlar üretilirken unutulan şey insanın doğası gereği karşılaştığı yeni bir duruma, göreve ya da malzemeye güvenli bir şekilde uyum sağlayabilmek için belirli bir zaman geçirmesinin gerekliliğidir. Bunun bir sonucu olarak yamaç paraşütü artık kendi kendine öğrenilebilecek basit ve kolay bir spor olmanın ötesine geçmiştir. Kendi kendine öğrenmeye ya da yetersiz eğitim alan insanlar için farkedemedikleri bir çok potansiyel tehlike söz konusudur. Bunun ötesinde şu an çeşitli yollarla verilen eğitimler de kulanılan teknikler de gelişen malzeme ve uçuş teknikleriyle orantılı olarak gelişmek zorundadır. Temelde eğitimle ilgili olarak unutulmaması gereken en önemli şey kaza riskinin en yüksek olduğu zaman aralığının pilotun bulunduğu aşamadan bir sonrakine geçerken geçirdiği aralık olduğudur. Eğitim programları buna göre düzenlenmeli, eğitimci katı bir disiplinle belirli bir pilot tipini yetiştirmekten ziyade pilotun kendi uçuş tekniğini oturtması sırasında bilgi ve tecrübesiyle onu tehlikelerden koruyucu bir rol üstlenmeli ve pilotun yeni bir duruma, tekniğe ya da malzemeye adaptasyonu sırasındaki geçişi yumuşatıp zamana yayarak kaza olasılığını minimuma indirmelidir. Çünkü kazalarda pilot hatası olarak adlandırılan şey genelde pilotun daha önce karşılaşmadığı bir durumla, daha önceden uçmadığı daha üst seviye bir malzeme, daha önceden uçmadığı yeni bir uçuş bölgesi, daha önceden denemediği yeni bir manevradan başka bir şey değildir. Sonuç olarak tam hakim olmadığı yeni bir durumda bulunan bir pilot yapmaması gereken bir şeyi yapması kazaların ana sebeplerinden birisidir. Ancak, neyse ki, artık yamaç paraşütü camiası olarak kazaları önlemek için gerek bilgi ve tecrübeye sahipiz. Bir pilotun karşılaştığı yeni bir durumla ilgili olarak ya ne yapması gerektiğini biliyoruz ya da güvenli bir şekilde ötesine geçemeyeceğimiz bazı limitlerin farkındayız. Bütün yapılması gereken belirli bir eğitim sistemi içerisinde bu bilgileri eğitim alan pilotlara aktarmaktır.

Serdar Güler
UÇUŞ KULÜBÜ