Fadıllı/Bursa Take-Off'ta Yaşanan Kepçeli Terör!!!

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Fadıllı/Bursa Take-Off'ta Yaşanan Kepçeli Terör!!!

Mesaj #1 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 1 yıl önce (20.09.2012, 21:16)

http://www.youtube.com/watch?v=uM5rznRUmSs

Nilüfer Havacılık kulübü başkanı Rasim Kuşçu kalkışa hazırlanan kanada inşaat makinası (kepçe) sürdü..çok büyük ayıp etti. Akıllara durgunluk veren bir rezalete imza attı. Kalkışa hazırlanan biz pilotlar psikolojik bir teröre maruz kaldık. inşaat makinası üzerimize sürüldü sonuçta. kendisine yaptığı yanlışı anlatıp, take off'a çıkardığı kepçeyi gösterip "bu yaptığın hareket hiç uygun olmadı" dedim. mahçup olup çekti makinayı. ama ortamın tadını kaçırmasını pek düzeltemedi. on küsur katılımcının morali yerlerde idi. kazalar organizasyonlara mani olsa idi, ölüdenizin 100 kere uçuşlara kapatılması gerekirdi. bakın daha 2 gün önce iranlı bir pilot hayatını kaybetti. belediyeler şenlikler düzenliyor. ama uygulama nedir, uçuş bölgesinin risklerini anlatırsınız, matbu bir sorumluluk belgesini imzalatırsınız, herşeye rağmen bir olumsuzluk yaşanırsa sorumluluk pilota kalır. yoksa kaza olasılığına kalırsa yasaklama kararı ne şenlikler düzenlenir, ne de take off kalır. herhangi bir kaza vukuunda, uçuş ekibi ambulans çağırır ve yaralının en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlar. yaptığımız sporun doğasında vardır riskler. emniyeti sağlıyacağım diye take off ağalığı yapmanın ve insanlarının huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok. insanların üzerine inşaat makinası sürmenin hangi mantıklı izahı olabilir. kraldan çok kralcı olmaya hiç gerek yok. meseleyi karmaşık hale getirmesin kimse. pilot riskini alır, uçarsa uçar. uçamazsa düşer. uyarıyı aldığı halde uçuş sonucunda kaza geçiren bir pilot kimden şikayetçi olabilir ki?? bu kadar basit. trafik kazası oluyor diye otobüse binmeyelim mi? Bu kalkış alanını bir daha kullanmamaya karar verdim. ben bu sporu huzur bulmak için yapıyorum. huzursuzluklara tahammülüm yok artık!!!
herkese emniyetli ve huzurlu uçuşlar dilerim..

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ninja » 1 on yıl 1 yıl önce (20.09.2012, 23:30)

Rasim bey kepçe oparatörü olsun o zaman güzel kullanıyor makineyi :)

Kullanıcı avatarı
bursasky16
Ad Soyad: Recep Altın
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen bursasky16 » 1 on yıl 1 yıl önce (21.09.2012, 01:54)

Evet evwt kesinlikle katiliyorum size onur bey :) :D gerci pazar gunu biraksaydik simdi bursa daha buyuk bir take off'a sahip olacakti :D :D

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (21.09.2012, 21:17)

Uçuştan önce içilen alkollü biraların etkisi, böyle sahte kabadayılıkla,ucuz cesaret gösterileri ile kendini gösterdi.Oradaki misafir bayanların hatırına ses çıkartmadık,iyi ki de çıkartmamışız,cahille cahil olmamak gerektiğini bir kez daha anladık.Alsın yaptırdığı take offunu başına çalsın.O kadar şişirdikleri kadar yokmuş,tepenin altından geçen yüksek gerilim hattı ve yine tepenin sağ tarafındaki hidroelektrik santraline ait olan yüksek gerilim şalt sahası(üretilen yüksek gerilim enerjisinin dağıtıldığı özel imalat bölüm) yeteri kadar tehlike oluşturuyor.Şalt sahasının ortasına yada take off un altından gecen yüksek gerilim hattına bir öğrenci pilotun indiğinde olabilecekleri tahmin bile etmek istemiyorum.O gün kuzey rüzgarına aldanıp da yelken bandına giren iki pilotumuz yüksek gerilim hattını geçemeyeceğini anlayıp riskli yerlere iniş yapmak zorunda kaldı.Camiaya tavsiyem şu; forumda şöyle güzel yer,böyle güzel yer diyerek o kadar şişirildiğine aldanmayın, orta seviye üzeri pilotlar için uygun!!!!! bir yer,öğrenci uçuşları için kesinlikle tavsiye etmiyorum.İniş alanının doğu tarafındaki yüksek gerilim hattı da ayrı bir tehlike unsuru.Ayrıca kendini bir halt sanan bu terbiyesiz adamın ekibimiz pilotlarından Dr. Muhammed Bey in kanadına hidrolik yağı bulaştırarak zarar vermesi TC. kanunlarına göre suç teşkil ediyor.

(MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle
getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla
kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Madde 516/1-Bir kimse her ne şekilde olursa olsun diğer bir kimsenin taşınır veya taşınmaz malını yıkar veya yok eder veya bozar ya da bunlara zarar verirse zarar görenin şikayeti üzerine bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin liradan üç bin liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır.[/b]

Umarım Muhammed Bey bundan sonra bu ve buna benzer davranışlarda bulunmak isteyenlere ibreti alem olsun diyerek bu kendini bilmez,terbiyesiz şahsiyete dava açar.Biz de üzerimize düşeni yapıp Nilüfer Belediyesi Belediye başkanına mail yoluyla şikayetlerimizi ilettik.Gereğinin yapılması için bu şahsiyetle ilgileneceklerini ümit ediyoruz.
En son Berussa tarafından 21.09.2012, 21:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Ad Soyad: İlhan Yazıcı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (21.09.2012, 21:37)

Herkes kendine bir take-off seçsin.Zeyniler benim :) benden izin almadan uçmak yok.... Malum Fadıllı'nın sahibi belli!!

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen PROFLY » 1 on yıl 1 yıl önce (22.09.2012, 01:37)

Tartışmanın sebebini bilmiyorum; ama hoş bir görüntü değil. Bu sporun ruhuna yakışan; dostça; kardeşçe aynı tepeleri kullanmak olmalı.

Doktor Muhammed Beye geçmiş olsun diyorum.. Kanadını alalı çok olmadı; üzerine titrer; umarım leke kalmaz..

Aynı gök yüzünü dostça paylaşmak dileklerimle..

Mesut

Kullanıcı avatarı
Berussa
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (22.09.2012, 02:55)

http://www.youtube.com/watch?v=bGl1kpgO ... e=youtu.be

Bu da rezilliğin 2. perdesi,forumda her ota b.ka sazanlamasına atlayıp yorum yapan sevgili arkadaşların sesini ne hikmetse henüz duyamadık.Tandem uçuştan önce bu terbiyesizin alkollü bira içtiğine oradaki bütün pilotlar şahit oldular.Sonrasında da alkollü olarak defalarca tandem uçuş yapıldı,para kazanma hırsı uğruna insan hayatının bu kadar hiçe sayılmasına seyirci kaldık.Ayrıca muhtemelen kamuya yada özel bir şirkete ait olduğunu sandığımız o iş makinasını kullanma iznini de kimden aldığını çok merak ediyorum doğrusu...

Umarım bu terbiyesize yetki veren Nilüfer Belediyesi ve Belediye Başkanı Sayın Mustafa BOZBEY burayı takip ediyordur ve gerekeni yapar.yoksa bu rezilliği başka platformlara da taşıyacağım.

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen daglar72 » 1 on yıl 1 yıl önce (22.09.2012, 12:42)

Videoyu izledim , hoş olmayan görüntüler var, Doktor Muhammed Beye geçmiş olsun diyorum.. ; hidrolik yağından dolayı umarım uçuşlarda emercansi bir durum yaşamaz , güvenli uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 yıl önce (23.09.2012, 10:50)

yazık bir mekanı sahiplenmek güzel şey ama üslubuyla bu denli külhanbeylıkleri hiç hoş değil sabrınıza hayran oldum ben olsam o kepce daha oraya gelmeden kavga başlamıştı.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (23.09.2012, 14:21)

Nilüfer Belediyesine attığım şikayet mailime bugün geri dönüş oldu.Gelen mailde şikayet talebimin değerlendirilmeye alındığı yazıyor,mailim de bana ulaşabilecekleri cep numaramı da vermiştim muhtemelen bir kaç gün içinde Nilüfer Belediyesi tarafından aranacağım.
Dosya ekleri
Nilüfer Belediyesi.jpg

Kullanıcı avatarı
kenancifci
Ad Soyad: Kenan Çifci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen kenancifci » 1 on yıl 1 yıl önce (24.09.2012, 15:16)

bursanın böyle bir tepeye ihtiyacı vardı, biri caba sarfetti ve basardı bizde tebrik ettik, mükemmel bir pist oldu, baslangıc eğitimini bitirmiş öğrenci pilotların eğitmen gözetiminde kalkış yapıp ucması için kendini geliştirmesi için, havada 1 saat 2 saat kalıp termik dönmeyi, soaring yapmayı öğrenmesi,ucus kondisyonu depolaması gibi bi çok artı ları varken, böylesine bir olayla o tepenin kapatılması üzüntümüzü kat kat katlar, burdan ibrahime sesleniyorum İBRAHİM lütfen şikayetini ılımlı hale getir ve olayı kapatalım, rasim beyede sesleniyorum hiç bir tepe kimsenin mülkü değil sen uyarını yaparsın adam ucar kaza yapar o onun sorumlulugunda, ama işin içine hırs kin ve inat girerse böyle sacma sapan olaylar meydana gelir, Olaydan 1 saat öncesine kadar bizde oradaydık hava batılı ve türbülanslıydı, tasıyıcılıgıda yokdu risk almadık ve ucmadık. olayın ticari yönü yada ibrahimle aranızda olan husumet bizi ilgilendirmiyor ama o tepenin geleceği bizi ilgilendiriyor. burdan muhammet beye gecmiş olsun diyor sabrından ve terbiyesinden dolayı kendisini kutluyorum. bence rasim beyde konu hakkında acıklama ve gerekli kişiden özür dilemesi gerekli

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (24.09.2012, 16:58)

Berussa ekibi ve Rasim beyin kendi aralarında geçen olay hoş olmamış bu tartışmadan dolayı zarar gören Muhammed hocamada geçmiş olsun. muhtamelen bu olayın olmasıda geçmişten gelen aralarındaki husumetten kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Bir ara Rasim Beyin yardımcısı Mücahit Aslan ın bundan sonraki ticari ucuşlardan 5 tl alacağım demesi; İbrahim Altın ın zeynilerden tandem benden başkasını ucurtmayacağım sözleri;

Mücahit Aslan ın sözlerini şaka İbrahim Altın ın sözlerinide ağızdan ağıza dolanan kuru dedikodu olarak kabul ediyorum.Zira ciddi anlamda şahsıma böyle bir hareket yapılması uçuşumun engellenmesi halinde sabır göstermeyeceğimi buna kalkışanı hareketinden dolayı pişman edeceğimide belirteyim

Unutulmamalıdırki belediyelerin bu spor için kamu yararına yaptırdığı take offlar herkezin malıdır kimse babasının cebinden yaptırmıyor bunları ve sahiplenmeye kalkmasın, isteyen istediği yerden istediği şekil ucar kazasıda vebalide kendine aittir yerel pilotlara düşen bölge risklerini anlatmak kibarca uyarmaktır uçmak yada uçmamak pilotun insiyatifindedir.Kimse bir takke offun yapımına ön ayak olup açtırmasından sonra orayı sahiplenmeye hakkı yoktur.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (25.09.2012, 02:03)

unforg yazdı: İbrahim Altın ın zeynilerden tandem benden başkasını ucurtmayacağım sözleri;

Zeyniler benim babamın malı değil,isteyen ve maçası yiyen her pilot gelir uçar,bundan kıskançlık değil bilakis mutluluk duyarım,yamaçparaşütü camiasına 3 kuruşluk da olsa faydam dokunabildiyse ne mutlu bana.Riskli gördüğüm durumlarda da naçizane tecrübelerime dayanarak karşı tarafı uyarırım,engellemek benim görevim değildir.Ayrıca benim sana bir şey yapmama gerek yok,sen yakında bu kural tanımazlığınla,hatalarından ders çıkartamamanla,laf dinlemezliğinle,külhanbeyi tavırlarınla kendi başını yakacaksın zaten,bilmem farkındamısın tehditvari söylemlerinle yavaş yavaş kendini batırdığın gibi bu spordaki kendi sonunu da hazırlamaktasın.Aşağıdaki kaza haberi sanırım sana ait.Ben bir şey demiyorum,sen kendin sazanlamasına atlıyorsun konuya,aşağıda linklerini verdiğim ve forumda yayınlanmayan bu kaza haberi konusunda bir umarım mantıklı ve tatmin edici bir açıklaman vardır .Ayrıca dikkatimden de kaçmadı,Ölüdeniz de ticari sezon bitmek üzere ben de yakında Bursaya döneceğim,sanırım benim dönüşümün yaklaşması Bursa da birilerinde hazımsızlık yaratmaya başlamış galiba,umarım ben yanlış algılamışımdır.

http://www.trafikhaber.com/hava-haberle ... 29884.html

http://www.haberturk.com/gundem/haber/7 ... r-kurtardi

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/08/2 ... mden-dondu

Kullanıcı avatarı
erkut08
Ad Soyad: Erkut Erdem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen erkut08 » 1 on yıl 1 yıl önce (25.09.2012, 10:57)

her şeyi anlarım ama O kepçeyi bi türlü anlıyamıyorum resmen EŞKİYA LIKKkk

aralarında geçen husumetin sonucunda ufak defek tartışmalar olur bunu anlarım ama take offa kepçe getirip bi pilotun kanadını o şekilde mahvetmeye kimsenin hakkı yok..

Doktor Muhammed Beye büyük geçmiş olsun diyorum.. sabrından dolayı gerçekten kutluyordum aynı durumda ben kalsaydım çok çok farklı şeyler olurdu şu an açtığım kapının diğer tarafında olurdum herhalde :lol:

umarım bu tür olaylar tekrarlanmaz

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Ad Soyad: İlhan Yazıcı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (26.09.2012, 17:20)

uğur arkadaşım kötü bir şey söylememiş gibi aslında.İbrahim arkadaşım şaka mahiyetinde zeyniler benim demiş olabilir bende yazdım zeyniler benim kimse benden izinsiz uçamaz diye yukarıda okursanız görürsünüz.
Birbirimize karşı daha ılımlı olmamız hepimize yarar sağlayacaktır. Olayı restleşme boyutuna getirmeye gerek yok. Hepimiz kaza riskini bilerek uçuyoruz ve kaza hepimizin başına gelebilir.Dileğim hiç kimsenin kötü olayla karşılaşmaması.....

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 yıl önce (27.09.2012, 00:51)

Bu iste birden fazla carpiklik var arkadaslar. Dozer olayi kimsenin asla savunamayacagi
bir olay.Desteklenecek bir tarafi kesinlikle yok.Ama olaylari bu noktaya getiren mentalite
( vay ben de moderen oldum) ya da dusunce bicimleri uzerinde dusunup olayi
elestirel cozmeye calismazsak bir yere varamayiz, daha dogrusu boyle olaylar devan
edip gider.
Benim gozlemime gore Turkiye,de Parasutculerin yogun oldugu yerlerde cogunlukla
bir gruplasma ve bir sure sonra karsilikli dusmanliga kadar veran surtusmeler oldu.
Kanima gore, bu derebeyliklerini ilan etmek isteyen kisi ya da gruplarin ya diger
derebeylerle ya da diger pilotlarla aralarina cekmek istedikleri sinirlarin bir nevi
mucadelesi idi. Bu noktaya gelinmesinde en onemli etmenler:
A) Kitlenin cok edilgen olmasi, sesi en yuksek cikan birilerinin pesine takilmasi,
B) Ortak bir cati altinda her seyin butun pilotlar icin daha daha olumlu olacagina
inanmamak.
C) Saldirganlik. ( bu cok agir gelebilir ama bence Turkiye,nin en onemli sorunu bu)

Askeri mantikla yetistirilen kitleler icin siddete giden yol cok kisadir. 2011 yilinda
sinirdan Izmir,e gelinceye kadar yollarda trafikteki surtusmelerden dolayi iki kavga
gordum. Almanya,Avusturya,fransa vs arasinda 20 bin km yapsam bir kavga goremem.
her surtusmede anlasamadigimiz kisileri dogmeye calisiyorsak bence bizim egitimimizde
bazi yanlisliklar olmustur.

Maalesef buraya yazan arkadalarin da bir cogu benim trafikte gordugum kisilerden
farkli davranis icinde olamayacaklarini ifade ettiler. Doktor Muhammet arkadas cok
sabirliymis ben olsaydim soyle yapardim gibi ifade kullandilar.

Simdi bir dusunelim , Muhammet arkadas orada o arkadaslarin dusundukleri gibi
davranip kavga etseydi ne olurdu.? Iki taraf da saldirgan durumuna duser,olayin
tam olarak nasil neden ciktigini anlayamazdik. Dozer ile kalkislari engelleme olayini
kinayan pek kimse olmazdi Cunku hepimiz kalkis alanindaki dolmuscu kavgasi gibi
o cirkin manzarayi kinardik.Gazetelerde de parasutculer birbirlerine girdiler vs.
gibi haberler cikardi.Avrupada insanlar Bazilarinin dusundugu gibi korkak ya da zayif
olduklari icin deyil , en dogru cozum yontemi oldugu icin surtusmeleri diyalog yoluyla
o da olmazsa hukuksal cercevede cozmeye calisiyorlar.

Bence erkek adam soyle olur gaziyla bize verilen bu saldirgan egitimi elestirel bir
farkindalikla gozden gecirmeden, aramizdaki iliskileri medeni seviyeye oturtamayiz.

Ben dozer ile oradaki pilot arkadaslara saldirida bulunan pilot arkadasimizin bir
aciklama yapmasini olaydan uzgun oldugunu ve ozur diledigini duymak istiyorum.

Ayrica yukarida yazdigim turden aciklama yapan pilot arkadaslarin da olayin icinde
olmamalarina ragmen kendi kulturel kisilikleri ile durustce yuzlesmeleri de cok guzel olur.

Baris ve saglikli gunlerde guzel ucuslar dilerim

Ibrahim Coban

Kullanıcı avatarı
kazim karabas
Ad Soyad: Kazım Karabaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen kazim karabas » 1 on yıl 1 yıl önce (27.09.2012, 17:58)

İbrahim Ağbi,bu yazında da daha öncekilerde oldugu gibi ortalamadan ayrılan farklı bakış açın ve senin kişiliğinin temelini oluşturan insani duyarlılıklar yazdiklarina yansımış ve söylediklerine tümüyle katilmamak mümkün degil.
Bir konu hariç ;
Almanya - Avusturya - Fransa arasinda 20.000 km yapsam bir kavga goremem demişsin.Bahsettigin ülkelerde çok sayıda vatandaşımız yaşıyor oysa biliyorsun,otobanda 2 türk sürücünün karşılaşma ihtimalini çok gözardı etmişsin bence ( ! ).

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (28.09.2012, 09:25)

kazim karabas yazdı:İbrahim Ağbi,bu yazında da daha öncekilerde oldugu gibi ortalamadan ayrılan farklı bakış açın ve senin kişiliğinin temelini oluşturan insani duyarlılıklar yazdiklarina yansımış ve söylediklerine tümüyle katilmamak mümkün degil.
Bir konu hariç ;
Almanya - Avusturya - Fransa arasinda 20.000 km yapsam bir kavga goremem demişsin.Bahsettigin ülkelerde çok sayıda vatandaşımız yaşıyor oysa biliyorsun,otobanda 2 türk sürücünün karşılaşma ihtimalini çok gözardı etmişsin bence ( ! ).

:) :) :) :) :) :)