ben yamaçparaşütünü bıraktım artık

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

ben yamaçparaşütünü bıraktım artık

Mesaj #1 gönderen sinanpaşalı » 9 yıl 7 ay önce (03.08.2014, 22:49)

Merhaba arkadaşlar. Her sene her sezon kazasız geçilmiyor. Yaralı ve ölümlü kaza heberlerini görünce morelim bozuluyor. Genç adam xc yarışmasında tokat da hayatını kaybetti. Artı kendi hatam yüzünden haziranın 4 de kaza yaptım sağ kol dirseğimi kırdım ve kırık ulna üst uc kırığı. fizik tedavisi görüyorum ve doktorlar hareket kısıtlığı olacağını söylediler. Bu üzücü olaylardan dolayı camia ya veda ediyorum. Hakkım geçtiyse benden yana helal olsun. Belki ilerleyen yıllarda tandem uçuşu yapabilirim. kazasız uçuşlar sağlıcakla kalın. hakkınızı helal edin

Kullanıcı avatarı
kellad
Ad Soyad: Engin Yeğnidemir
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen kellad » 9 yıl 7 ay önce (03.08.2014, 22:54)

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Hayırlısı olsun.

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen daglar72 » 9 yıl 7 ay önce (04.08.2014, 12:15)

Halil geçirmiş olduğun kazadan dolayı geçmiş olsun, aldığın karar hakkında hayırlı olsun, 2013'de trafik kazalarında 12 bin kişi hayatını kaybetti fakat kimse arabaya bir daha binmem demiyor, nasip kısmet artık ...

Kullanıcı avatarı
kellad
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen kellad » 9 yıl 7 ay önce (04.08.2014, 15:32)

daglar72 yazdı:Halil geçirmiş olduğun kazadan dolayı geçmiş olsun, aldığın karar hakkında hayırlı olsun, 2013'de trafik kazalarında 12 bin kişi hayatını kaybetti fakat kimse arabaya bir daha binmem demiyor, nasip kısmet artık ...

+1

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen sinanpaşalı » 9 yıl 7 ay önce (04.08.2014, 16:59)

kellad yazdı:Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Hayırlısı olsun.

daglar72 yazdı:Halil geçirmiş olduğun kazadan dolayı geçmiş olsun, aldığın karar hakkında hayırlı olsun, 2013'de trafik kazalarında 12 bin kişi hayatını kaybetti fakat kimse arabaya bir daha binmem demiyor, nasip kısmet artık ...

kellad yazdı:

+1

sağolun arkadaşlar.abdullah abi araba ile yamaçparaşüt kıyaslanamaz. 2013 de 12 bin kişi diyorsun buna. dünyada insan kadar araç sayısıda var. bu kazalar dikkatsizlik, uykusuzluk, hatalı sollama, aşırı hız, alkollü araç, direksiyonda uyuma ve telefonla konuşma vb. olarak gider bu durum. Peki dünya genelinde yamaparaşütü yapan sayısı kaç ve yıllık kazada kaç kişi hayatinı kaybediyor kaç kişi yaralınıyor peki bana bunu söyleyin. Gelelim yamaçaparşüt kaza durumların da benim görüşüm kendimize aşırı güven duygusu bu havada uçtum bu havada uçarım gibi. ki bu bende vardır ve bunun neticesinde kolumu kırdım. Kolumu kırmasaydım belki daha büyük bir kaza beni bekliyordu. Bazen şartları sınırları zorladığımız oluyor ama yeni başlamış, orta hal pilotajdayken iyi bir inceleme yapmadan xc çıkıyor. Tokat kazasında video var video başlarken kanadın agrasibini gördüm, kanat aniden ileri hızlancak gibiden çıkıp geriye çekiyor kendini. havalar bile dengesiz. artık aşırı sıcaklardan mı oluyor bukadar dengesiz havanın olması onu bilemem. neyse lafı fazla uzatma dan bıraktım kararım kesindir nokta. Tavsiyem uçuş planlamasında hava akımı daha iyice bir kontrolden geçirin geçirirkende kaza durumlarını, hataları da es geçmeyin. kazasız uçuşlar

Kullanıcı avatarı
kellad
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen kellad » 9 yıl 7 ay önce (04.08.2014, 17:40)

Arabayla değil belki ama motorsikletle karşılaştırabiliriz:
http://www.paraglidingforum.com/viewtop ... aragliding

Yakın kaza oranları var.

Kullanıcı avatarı
Notte
Ad Soyad: Eser Keleş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Notte » 8 yıl 11 ay önce (12.04.2015, 19:18)

Degerlı arkadaslar,
Yamac parasu ıle kara araclarını kıayslamak konusunda ben de bırsey soylemek ıstıyorum... Konuya güvenlık olarak bakılırsa guvensız olan hıcbır makıne ya da ınsan ıcadı yoktur.. Ama bır araba kaza yapar, yollara bahane bulunur, lastıge bahane bulunur ya da baskasına bahane bulunur... ama kımse tedbır alınması gerektıgı konusunda kendını sorgulamaz.. bu motosıklette de boyledır, ucakta da gemıde de....... Bır ınsanın havacılık sporunu bırakmasının en onemlı nedenı, sevdiği insanlara olum acısını taddırmamaktadır. bu rıskı almamaktır... kaza yapınca araba kullanmayı da bırakabılırsın, korku ıle yasanmaz ama gercek olan bırsey varsa tabıat ananın ne yapacagını bılım bıle kesıtremıyorken bunu baska araclarla kıysalamak yanlı bır dusunce bıcımıdır...

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 10 ay önce (06.05.2015, 15:32)

Gecmis olsun. kaza raporunuz varmidir acaba, nasil oldugunu cok merak ettim. Ayrica havaciligin kara trafigiyle karsilastirilamayacak kadar ciddi ve tehlikeli bir ugras oldugunu dusunuyorum
Su ana kadar gozlemledigim kadariyla rapor edilmeyen pek cok kaza var

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen hsiray@ttnet » 8 yıl 10 ay önce (07.05.2015, 00:04)

Halil sen en güzel kararı vermişsin.Sana kazasız ve belasız yaşam dilerim.Büyük geçmiş olsun.Umarım eski sıhhatine bir an evvel kavuşursun

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen sinanpaşalı » 8 yıl 9 ay önce (24.05.2015, 11:55)

SULUMANDELTA yazdı:Gecmis olsun. kaza raporunuz varmidir acaba, nasil oldugunu cok merak ettim. Ayrica havaciligin kara trafigiyle karsilastirilamayacak kadar ciddi ve tehlikeli bir ugras oldugunu dusunuyorum
Su ana kadar gozlemledigim kadariyla rapor edilmeyen pek cok kaza var

özel bir neden ile kaza raporu oluşturmadım ama sunu diyebilirimki asla uygunsuz havada biran heves için uçuşa kalkışma

hsiray@ttnet yazdı:Halil sen en güzel kararı vermişsin.Sana kazasız ve belasız yaşam dilerim.Büyük geçmiş olsun.Umarım eski sıhhatine bir an evvel kavuşursun

sağol hamdi hocam kolumun sağlığı gayet çok iyi kazanın üzernden 1 seneye yakın süre geçti. önemli bir kısıtlamada yok. bu sene değil ama kısmet ederse öbür sene para ayarlayıp kanat alacam.

Kullanıcı avatarı
canergkts
Ad Soyad: Caner Göktaş
Pilot Menüsü: 

Ben yamaçparaşütünü bıraktım artık

Mesaj #11 gönderen canergkts » 5 yıl 5 ay önce (13.10.2018, 17:43)

Çok geçmiş olsun. Her işin olduğu gibi bu işinde belirli riskleri var. Candan kıymetlisi yok.