Otelden Atlamak?

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 06:51)

kesinlikle volkana katılıyorum bir tek konu dısında... ''Yamaç paraşütünde "öylesine" bir eğitim de alsanız binlerce uçuş yapabilirsiniz'' sozune katılmıyorum... tehlıke sıralamalarına bakıldıgında base atlayıslarının en ust sırada oldugu gorulur bunda hem fıkırız fakat yamaç parasutu veya yelken kanat da sakaya gelebılecek sporlar degıldır... sızın o cumlenızı ben gayet ıyı anlıyorum fakat burda bu konuda tecrubesız arkadaslar var onlar sımdı dıyebılır kı yamaç parasutu yada delta kanat kolaydır tehlıkesızdır duzgun egıtım alınmasa bıle yapılabılır... oncelıkle bun dusunce asla olusmasın cunku kesınlıkle cok keyıflı ve eglencelı bır sporken yetersız teorıkk egıtım ve tecrubeden kaynaklanacak bır problemde ısler cok kotu bır hal alabılır... ornegın dunyaca unlu chrıs muller (yamaç parasutu ve delta kanat test pılotu aynı zamanda serbest ve base cı) hayatını yelken kanat kazasında kaybetmıstır... yanı base atlayısları dıkkat gereklılıgı, tecrube, yetenek, sogukkanlılık veya bunlar gıbı teknık duzeyı bellı eden gereklılıkler acısından yuz uzerınden sınıflandırırsak 100 alır yanı bunların tamamı yeterlı duzeyde degılse olum kacınılmazdır fakat delta yada yamac parasutune de en azından 95 verılır.. yanı demek ıstedıgım base cok dıkkat gerektıren ve herkesın kolayca yapamayacagı bırseyken yamac ve delta kanat da hatta butun havacılık sporları da base kadar olmasada bılgı tecrube gerektırır...

guvenlı ucuslar/atlayıslar okan yucel
Yelkende geçme beni, termikte üzerim seni
:D :D

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 11:59)

okanbee89 yazdı:kesinlikle volkana katılıyorum bir tek konu dısında... ''Yamaç paraşütünde "öylesine" bir eğitim de alsanız binlerce uçuş yapabilirsiniz'' sozune katılmıyorum... tehlıke sıralamalarına bakıldıgında base atlayıslarının en ust sırada oldugu gorulur bunda hem fıkırız fakat yamaç parasutu veya yelken kanat da sakaya gelebılecek sporlar degıldır... sızın o cumlenızı ben gayet ıyı anlıyorum fakat burda bu konuda tecrubesız arkadaslar var onlar sımdı dıyebılır kı yamaç parasutu yada delta kanat kolaydır tehlıkesızdır duzgun egıtım alınmasa bıle yapılabılır... oncelıkle bun dusunce asla olusmasın cunku kesınlıkle cok keyıflı ve eglencelı bır sporken yetersız teorıkk egıtım ve tecrubeden kaynaklanacak bır problemde ısler cok kotu bır hal alabılır... ornegın dunyaca unlu chrıs muller (yamaç parasutu ve delta kanat test pılotu aynı zamanda serbest ve base cı) hayatını yelken kanat kazasında kaybetmıstır... yanı base atlayısları dıkkat gereklılıgı, tecrube, yetenek, sogukkanlılık veya bunlar gıbı teknık duzeyı bellı eden gereklılıkler acısından yuz uzerınden sınıflandırırsak 100 alır yanı bunların tamamı yeterlı duzeyde degılse olum kacınılmazdır fakat delta yada yamac parasutune de en azından 95 verılır.. yanı demek ıstedıgım base cok dıkkat gerektıren ve herkesın kolayca yapamayacagı bırseyken yamac ve delta kanat da hatta butun havacılık sporları da base kadar olmasada bılgı tecrube gerektırır...

guvenlı ucuslar/atlayıslar okan yucel
Yelkende geçme beni, termikte üzerim seni
:D :D

Yalnız o cümleden yamaç paraşütü kolaydır gibi bir anlam çıkmaz. Diğer sporlara göre çok daha fazla dikkat gerektirir anlamı çıkar. Hatta bir önceki sayfada base yapmak için kaç yıl ve ne kadar çaba harcanmasıyla ilgili yazdığım metinde yer alan ifadeler bakılacak olursa, yamaç paraşütü eğitimi her ne kadar belirli bir standardizasyon dahilinde yapılmaya çalışılsa da ülkemizde bu tam olarak sağlanmış değildir. Örnek verebileceğim bazı şehirler de var, daha eğitmen denetiminde uçmadan DHV 1-2 / 2 kanat alıp kendi başlarına uçmaya çalışan, bunun rezalet videosunu video paylaşım sitelerine ekleyen, hemen 4-5 ay sonraki ilk yerel festivale katılıp kolunu bacağını kıran, olmadı aynı yıl aynı bölgede birbirlerini tandem uçurmaya çalışan şuursuz bünyeye haiz kişiler de mevcut.

Özetlersem, yamaç paraşütü de çok dikkat gerektiren, ciddiye alınması gereken, tecrübeli bir eğitmenden uzun süreli bir eğitimin şart olduğu bir gökyüzü sporudur.

Base, önce skydiving'de ciddi bir tecrübe isteyen, skydiving'in de üzerinde başka bir spordur. Skydiving bile bambaşka bir mecradır. Her atlayış başlı başına önemlidir (tıpkı her uçuş gibi). Aralarındaki tek fark birisi dakikalarca sürerken skydiving bir dakikanın altında biter. Yani çok daha yoğun ve hızlı düşünmek ön plana çıkar.

Misal serbest paraşütçülükte bir lisans almak için gerekli atlayış sayısı, serbest düşüşte yapılması gereken zorunlu manevralar/hareketler "lisans kontrol atlayışı"nda kamera kaskı olan paraşüt öğretmenine gösterilmelidir. Yoksa lisans şartları sağlansa bile -yani paraşütçü boş atlayış yapıp atlayış sayısını yükseltse de- o lisansı alamaz.

Palyenin ne olduğunu bilmeyen pilotlar var. Palyenin ne olduğunu daha ilk atlayışını yapmamış serbest paraşütçü, çok tecrübeli başka bir havacıdan belki daha iyi anlatır. Olay bundan ibaret. Kasdettiğim de budur.

Tüm bu eğitim kriterlerini tamamlamayan insan zaten dünyanın hiçbir yerinde değil parasını verip base eğitimi almayı, ciddiye dahi alınmaz. Bu bisiklete binmeyi bilmeyen birisinin altına F-16 vermek gibidir ve sonucu da bellidir.

Mavi semalar.

Kullanıcı avatarı
hbayrak
Ad Soyad: Hakan Bayrak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen hbayrak » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 19:22)

Brüksel'de gece binadan atlayış:
http://www.dailymotion.com/video/xu14j_ ... 06_extreme

Eğer Youtube engelini geçebilirseniz bu da Newyork Palace otelden gece base jump atlayışı: (Epic Base Jum in NY)
http://www.youtube.com/watch?v=RU8-EBPufXM

Yapan yapıyor.

Hakan Bayrak

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 19:44)

hbayrak yazdı:Brüksel'de gece binadan atlayış:
http://www.dailymotion.com/video/xu14j_ ... 06_extreme

Eğer Youtube engelini geçebilirseniz bu da Newyork Palace otelden gece base jump atlayışı: (Epic Base Jum in NY)
http://www.youtube.com/watch?v=RU8-EBPufXM

Yapan yapıyor.

Hakan Bayrak

Yukarıdaki yazılarda yapılamaz mı yazıyor? :)

İkinci video Jebb Corlis'e ait ve "A year in my life" videosunun sadece son bölümü. İyi örnek oldu, kendisi dünyanın en iyi base'cilerinden birisi, binlerce atlayışı var.

İlk mesaj:

Skydiving'in bir kolu olan b.a.s.e atlayışla "atlanabilir" ama onun için de bir yükseklik alt limiti vardır. Bu da zaten konumuzun dışında olduğu için değinmiyorum bile.

Kullanıcı avatarı
Torck
Ad Soyad: Hamza Gündüzalp
Pilot Menüsü: 

re

Mesaj #25 gönderen Torck » 1 on yıl 5 yıl önce (06.02.2009, 10:12)

bence bir yerin çatısından yamaçparaşütü ile uçmak mümkün...tabi bu eğime,türbülans durumuna,pilotaj seviyesine,soaring bilgisine,rüzgar yönüne,şiddetine ve birazda cesarete bağlı birşey...Örneğin;önü açık,deniz kıyısında(stabil rüzgar için),gidiş-geliş için uzun bant oluşturabilecek,ve birazda eğime sahip bir binada yapılabilir...daha önce birkaç videoda evin çatısından kalkarak soaring yapan pilotları görmüştüm...neden olmasın?Ama bu işi yapmak için biraz çılgın olmak gerekli diye düşünüyorum...çünkü oluşabilecek bir sürüklenme durumunda türbülansa kapılarak düşme riski çok çok fazla :shock:

Saygılarımla,

Kullanıcı avatarı
omerfaruk
Ad Soyad: Omer Faruk Gocmen
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen omerfaruk » 1 on yıl 5 yıl önce (23.03.2009, 18:31)

daha once boyle birsey benimde aklima gelmisti. 11 eylul olaylarinin oldugu donemde new york da ogrenciydim ve binalarin hemen altindaki bir markette calisiyordum. isim geregi haftada en az iki uc kez kulelere cikip iniyordum. olaylardan sonra " binanin icinde olsaydim ve olurya yanimdada malzeme olsaydi ne yapilabilirdi" diye dusundum birkac kez. ( ilk carpma aninda hayatta kaldigimizi varsayalim)
sanirim en mantiklisi(ust katlardayiz-irtifa var) harnesi kusanip yedek atmak.
ikinci olarakta soyle bir fantazi aklima geldi. kulenin en tepesinde manzara seyretme yeri var oraya kadar cikip bi sekilde kanadi serip ters sisirmeyle basimizin ustune getirebilirsek o anda ayaklarimiz yerden kesilmis demektir. yanan ucak benzininin yarattigi isiyla yogunlasip mermi gibi yukselen hava... varyon bas bas bagiriyor bepbepbep. inis alani olarakta central park yada prospect park i dusunmustum. prospect daha mantikli ordan eve yuruyerek gidebilirdim. :twisted:

Kullanıcı avatarı
teamstratus
Ad Soyad: Türker Türkoglu
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen teamstratus » 1 on yıl 5 yıl önce (27.03.2009, 10:54)

illaki otel diyorsanız hem base için hemde yp kalkısına uygun bi otel helico pisti kafanıza göre takılın :) sevgilerimle http://bahadiricel.wordpress.com/2008/1 ... ilecek-mi/

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen Airbender » 1 on yıl 4 yıl önce (09.07.2009, 17:17)

http://www.youtube.com/watch?v=9Z8wHTAysqY
bunu buraya koyarken tereddüt ettim açıkcası ama siz siz olun denemeyin. Bence...!!!

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (09.07.2009, 18:38)

ya cenk bu konuyu nereden açtın ne güzel kapanmışdı .. video güzelde bu işi türkiyede kim yapacak belki arif oda belki

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen Airbender » 1 on yıl 4 yıl önce (10.07.2009, 09:37)

Yazdım ama ben :P tereddüt ettim yazarken diye :D

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (10.07.2009, 17:29)

ali dağının üstüne bir otel yaptıracam düz bir damı olsun kim isterse atlasında bu konuda kapansın :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen altoelektro » 1 on yıl 4 yıl önce (10.07.2009, 20:03)

yedek paraşüt ile atla başka mantıklı açıklaması yok zaten açmak zorunda kalacaksın :)