Otelden Atlamak?

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

senyuva55
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Otelden Atlamak?

Mesaj #1 gönderen senyuva55 » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 21:27)

Yamaç paraşütü ile bir otelden atlayabilir miyiz?
Nasıl şartlar gerekiyor?
Ne yapmamız lazım?
Yarımcı olursasnız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 21:34)

Yamaç paraşütüyle atlanmaz, kalkış gerçekleştirilir, uçulur, havalanılır. Yamaç paraşütüyle kalkış gerçekleştirmek için belirli bir eğim ve bir koşu mesafesi gereklidir. Bu şartlar altında gerçekleştirilemez, en azından normal bir pilot denememelidir!

Skydiving'in bir kolu olan b.a.s.e atlayışla "atlanabilir" ama onun için de bir yükseklik alt limiti vardır. Bu da zaten konumuzun dışında olduğu için değinmiyorum bile.

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen seccckin » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 21:59)

atlanır hocam hemde super olur sen parasutu hotelın catısının kenarına koy tam koseye sonra hemen parasutun onunden kendını bosluga bırak yanlız bunu arka ruzgar da yap :)

(not: bu dedıgımı yaptıgın taktırde azrail seni asagıda bekliyor olacak )

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen muraks » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 22:50)

Neden otel?
Hastane, okul, hapishane falan olmaz mı?
Otel :D

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 23:27)

Koca valizle başka bir yere girsen dikkat çekersin o yüzden :mrgreen:

Bu arada başlık süper: Otelden Atlamak? :++:

Kullanıcı avatarı
Necati TÜRK
Ad Soyad: Necati Türk
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Necati TÜRK » 1 on yıl 5 yıl önce (03.02.2009, 23:41)

Tam karşıda'ki binanın penceresinden misafir olarak girme tehlikesi varmı :D çevrede inebilecek uygun biryer varmı. Çatı, kiremit veya benzeri bir şeymi (kalkış yapmaya çalışırken kırılması sonrası gazeteler'in manşetleri ağlatırmı güldürürmü? ) :D Ama alt katlarda yangın var ve başka kaçma ihtimali yok ise ben kesin :++: atlarım :++:

Umarım espiri ile karışık olan yaklaşımımızı anlayışla karşılarsınız sormuş olduğunuz sorunun doğru cevabını skydiver zaten vermiş.

senyuva55
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen senyuva55 » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 08:23)

:lol: Şöyle sorayım o zaman. Otel yanıyor ve atlamak zorundasınız. Mutlaka atlamalısınız en kolay yöntem nedir? Yamaç paraşütü olmazsa ne olur? Çnemli olan zor olan bir iş olması benim için. Ama imkansız ise ne diyebilirim. :lol:

"Skydiving'in bir kolu olan b.a.s.e atlayışla "atlanabilir" ama onun için de bir yükseklik alt limiti vardır. Bu da zaten konumuzun dışında olduğu için değinmiyorum bile."

Bir arkadaşım böyle demiş. Bu spor hakkında bilgi almak istiyorum. Mutlaka atlamamız lazım. Ya ölüm ya da atlamak. Nasıl atlarız? :)

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Airbender » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 10:46)

http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Vide ... 5&vid=2200
bu sana bir fikir verebilir yanını görürü allah....!!!!! :D

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 14:25)

senyuva55 yazdı::lol: Şöyle sorayım o zaman. Otel yanıyor ve atlamak zorundasınız. Mutlaka atlamalısınız en kolay yöntem nedir? Yamaç paraşütü olmazsa ne olur? Çnemli olan zor olan bir iş olması benim için. Ama imkansız ise ne diyebilirim. :lol:

"Skydiving'in bir kolu olan b.a.s.e atlayışla "atlanabilir" ama onun için de bir yükseklik alt limiti vardır. Bu da zaten konumuzun dışında olduğu için değinmiyorum bile."

Bir arkadaşım böyle demiş. Bu spor hakkında bilgi almak istiyorum. Mutlaka atlamamız lazım. Ya ölüm ya da atlamak. Nasıl atlarız? :)

Madem istiyorsun otelden atlamak şöyle yazayım, ibret olsun :)

B.a.s.e yapabilmek için öncelikle skydiving'e başlamak, 200 (minimum) atlayış yapmak gerek. Efes atlayış merkezinin durumunu ele alırsak en fazla atlayış yapan 40 günde 50 atlayış yaptı benim bildiğim. 1 ay kalıp 30 atlayış yapabilen de var. Bu hesapla 4 yılda 200 atlayışı tamamlarsın. Her atlayış başına vereceğin 39 TL atlayış bileti, her gün kalacağın otele vereceğin 15 tl konaklama ücreti, yeme-içme masrafı olarak da ortalama günlük 10 tl vermek gerek. Buna içeceğin ekstra içecekler dahil değil. Tabi 30 gün ya da 40 gününü de sadece oraya adaman lazım. Rahat rahat yaparım dersen 200 atlayış olur sana 5 yıl. Tabi bu arada base eğitimi öyle eğitim veren kurum-kuruluşlarca da verilmiyor. Dost ilişkilerine, base'cilerin senin bu işe yapabileceğine kanaat getirmelerine bağlı. Ama dersen ki bende para var bu 200 atlayıştan sonra yine atlayış defterinle (THK onaylı) gidersin Amerika Utah'a 1.500 USD karşılığı veriyorlar eğitimini. Sonra base ekipmanı alman gerek tüm bu süre sonunda ki onun da ortalama maliyeti 3.500 USD falan. Otelin de 50 metreden yüksek olması lazım. Yangın esnasında paraşütü kuşan, en üst kata çık falan riskli işler bunlar. Bu gibi durumlarda "gökdelen"lerde kullanılması için yapılan, herkesin kullanabileceği rescue paraşütleri var ama o da epey pahalı bir ekipman.

O yüzden sana tavsiyem şu :)

Resim

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen muraks » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 15:05)

Fotoğrafı çok sevdim. :D

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 16:58)

Dünyada "extreme ironing" gibi bir spor bile gerçekten var ("sıradışı ütüleme" - herhangi bir sıradışı spor yaparken ütü yapma), bence bu da yeni bir spor olabilir 8)

"Fire Escaping" :)

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen atamturk » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 17:05)

Bence otelin parasını öde kapıdan çık git.Hiç uğraşma üç kuruş için değmez... : :D

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen KANT » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 17:27)

sevgili kardeşim şenyuva otelden tabi ki atlaya bilirsin ama bazı şartları var
önce aşagıdaki sorulara cevap ver
1- otel kaç yıldızlı ?
2-sabah kahvaltısı var mı ?
3-catıda deniz manzarası var mı ?
4-sahile uzaklıgı ne kadar ?
5- otelde hamam var mı ? varsa cenaze yıkamsına iziğn veriliyor mu ?
6- odalarda carşaflar temiz mi ?
7-otelin saglık hizmetleri ve cenaze hizmetleri var mı ?

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KANT » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 17:32)

yukarıda ki yazıyı sizin hoş gürünüze sıgınarak yazdım tabi ki böyle bir şey mümkün deil ,
olsaydı adı yamaç deil catı paraşütü olurdu
ayrıca biz kedimiyiz kardeşim ne işimiz var damda catıda artı bizim tek çanımız var kedi gibi 9 deil
gel sen beni dinle adam gibi bir kursa git yamaç yada serbest paraşütü ögren
saygılarımla

senyuva55
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen senyuva55 » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 19:23)

Arkadaşlar amacım atlamak değil. Sadece bilgi almak. Bu işin olabilirliliği önemli benim için. Böyle zor bir durumdayız. Ekipmansa ekipman para ise para her şey hayal gücü ile anında olabilir. Ama bu adamı lütfen otelden atlatalım. Birde iki kişi atlayacaklar. Ne olur atlatın. Gerçekleri unutalım, imkansız değilse atlatalım, lütfen, yani :D
Umarım analtabilmişimdir. Sadece kurgu. Atlaya bilir mi? Atlayamazda yanar ölür mü? Ya da yere çakılır mı? İlla yamaç paraşütüne de gerek yok, başka sporlarda olabilir.
skydiver arkadaşım biraz daha bana bilgi verirse sevinirim. Ben atlamayacağım rahat olun. Zaten yükseklik fobim var. :lol:

(Yangın merdiveni yanıyor, yok öyle bir şey, yüz katlı otel)

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 20:10)

senyuva55 yazdı:Arkadaşlar amacım atlamak değil. Sadece bilgi almak. Bu işin olabilirliliği önemli benim için. Böyle zor bir durumdayız. Ekipmansa ekipman para ise para her şey hayal gücü ile anında olabilir. Ama bu adamı lütfen otelden atlatalım. Birde iki kişi atlayacaklar. Ne olur atlatın. Gerçekleri unutalım, imkansız değilse atlatalım, lütfen, yani :D
Umarım analtabilmişimdir. Sadece kurgu. Atlaya bilir mi? Atlayamazda yanar ölür mü? Ya da yere çakılır mı? İlla yamaç paraşütüne de gerek yok, başka sporlarda olabilir.
skydiver arkadaşım biraz daha bana bilgi verirse sevinirim. Ben atlamayacağım rahat olun. Zaten yükseklik fobim var. :lol:

(Yangın merdiveni yanıyor, yok öyle bir şey, yüz katlı otel)

Amaç bilgi edinmekse mümkün olan her bilgi verildi.

Hadi konu dışında bir kaç bilgi daha vereyim.

1. 100 katlı otelde yangın merdiveni olmaz.
2. Yangın merdivenleri zaten yanmaz.
3. Gökdelenlerde yangın söndürme tesisatı (dumana karşı duyarlı) zorunludur.
4. Dünyada 100 katlı otel sayısı 10'u geçmez ve ülke sınırları içinde de yok.
5. Yükseklik fobisi, atlayış yapmaya engel değildir, serbest paraşütçülerin büyük çoğunluğunda yükseklik korkusu vardır.
6. Olay bilgi edinmekten çok uzaklaştı.

Yukarıda atlayışın mümkün olduğu, her ayrıntısıyla anlattım (başka detay zaten yok) :)

Bir de başlık sahibine ismini "tam ve kurallara uygun" şekilde düzeltmesi için bir mesaj atıldı, halen değişmediği için bir de buradan hatırlatayım.

Mavi semalar...

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 21:39)

skydiver yazdı:2. Yangın merdivenleri zaten yanmaz.

Volkan yanılıyorsun.

http://www.radikal.com.tr/1998/06/02/an ... ahsap.html

:++: :++: :++:

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 5 yıl önce (04.02.2009, 22:09)

Sevgili gençler
Şenyuva arkadaşımız anladığım kadarıyla sadece bir varsayım üzerine çaresiz kalırsanız atlanırmı (Uçarmısınız) demek istiyor
Benim de aklıma gelmedi değil Amerikadaki İkiz kuleler yanarken üst katlarda ofisim olsa orda da malzemelerim olsa çaresizlikten mutlaka denerdim ya enkaz altında öleceksin yada düşerek herhalde başarıylada inilebilir tabii bunun içinde bu sporda belli bir alt yapının olması lazım diye düşünüyorum
Mehmet Bayraktar

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 02:41)

yamaç parasutun varsa ve 60 70 metre yukseklık varsa kı buda yaklasık 20 kata denk gelıyor sanırım baska hıc carem kalmamıssa ben atlarım... ama vurguluyor baska hıc carem kalmamıs olması gerek:) eger d-bag ım varsa degmeyın keyfıme:) ama yoksa parasutu kusanırım kolonlardan tutar assagıya salkıtırım ustunden takla atarak suzulmeye baslarmıyım bılemıyorum ama denerım :D videoda buna ornek var ama sıcak hava balonundan:) elımde mıke kung un 74m de alısverıs merkezının ıcınde bunun aynısını yaptıgı bır vıdeo vardı ama bulamadım sımdı buursam eklerım... ama saka bır yana burda konuya vakıf olmayan arkadaslar boyle bıseyı evde denemeyınız:) gercekten denemeyınız.. sonu buyuk olasılıkla kotu bıter.. bu adamların en az 200 300 kez bu tarzda atlayısları var balondan.. ne kadar alcak o kadar tehlıkelı.. ama bence 60mt uzerıyse bu mumkundur...
http://www.ktunnel.com/index.php/101011 ... ae83215612

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (05.02.2009, 03:16)

Yamaç paraşütüyle yapılan bu tür "atlayışların" hepsi, altında ek bir satıh olmayan objelerdir.

Balon, Köprü, Helikopter.

Yamaç paraşütü şoklu açılmaya uygun bir aerodinamik yapıya sahip değildir. Hangi şekilde olursa olsun kanadın iç yapısı ve dinamikleri, herhangi bir şoklu açılmada sağa-sola saldırabilir, hiç dolmayabilir! F 111 kumaş kullanılan (hava geçirgenliği olan paraşüt kumaşı) ve bu gibi atlayışlar için özel üretilmiş base paraşütleri bile, bazen sağa-sola saldırararak açılabilmektedir.

Hatta bazen mevlana olabilir, tam ters istikamette de açılabilir. Bu gibi çarpışmalar yüzünden dünyada her yıl onlarca tecrübeli base atlayıcısı hayatını kaybetmektedir.

Dikkat edilirse yamaç paraşütünde deneme ölürsün gibi bir ibare kullanmıyorum. Yeterli seviye ve şartlar oluşmadan, bu iş için üretilmiş bir ekipmanla atlarsa da ölür. O kadar kesin ve net!

Özetle;

ÖNEMLİ: Mike Küng bu işi özel bir navlaka (paraşütün içine konduğu kılıf) sistemiyle yaptı. Altında, kanat herhangi bir yöne saldırdığında çarpabileceği bir obje yoktu. İrtifası 60 metrenin üzerindeydi. Ve onu yapan kişi dünyadaki en iyi akrobasi pilotlarından birisiydi. Eğer yamaç paraşütü için düşünülüyorsa en iyi örenk alınabilecek isim Mike Küng.

Ama eğer base atlayış mevzu ise;

Eğitim şartları ve yeterlilik kriterlerini bir önceki sayfada uzun uzadıya açıkladım. Base eğitimi "ben yaparsam olur" mantığındaki bir aktivite değildir. Yelkenkanat ya da yamaç paraşütü hiç değildir. Ciddi riskli ve ciddi tecrübe isteyen bir daldır. Yamaç paraşütünde "öylesine" bir eğitim de alsanız binlerce uçuş yapabilirsiniz ama skydiving (serbest paraşüt) eğitiminin dünyanın her yerinde bir standardı vardır. Uçuş lisansları gibi (PPL, ATPL) ciddi bir sertifikasyon sistemi vardır. Yaptığınız her atlayışın onaylanması gereklidir!

Bugün bakın etrafa, X kişiden eğitim almış birileri mutlaka eğitim de veriyordur. Ama skydiving böyle değil! Nasıl ki amatör pilot lisansı PPL dünyanın her yerinde aynıysa, skydiving'deki D brövesi, dünyanın her yerinde aynıdır.

O yüzden böyle bir olayın tek olasılığı olan base atlayışı düşünürken, diğer tüm sporları bir kenara koymakta fayda var...

Zamanında birileri çıktı ve base için mekan aradı, herkes yardım etti. Mantık neydi hatırlayan var mı?

- Ben X eğitimimi Amerika'da aldım, bunu da yaparım.

Dünyanın herhangi bir yerinde o kişiye base eğitimi verecek insanın kesinleşmiş 50 yıl hapis cezasının falan olması gerekli ki böylesi "kesin ölümlü" bir riski göze alsın!

Mantığı soruluyor, gayet iyi anladım ilk mesajdan beri ve hatta ilk base atlayış açıklamamda, buna uygun bir yöntem de önerdim. Statik kurtarma paraşütleri var, gökdelen yangınları ya da felaketleri için. Ama bu paraşütlerin kullanılması için de belirli bir alt limit yükseklik mevcut. 50 metreden aşağıda atlanamaz ibaresi olursa ne olacak?

Şimdilik bu kadar,

Mavi semalar...