yp geyikleri :)

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

yp geyikleri :)

Mesaj #1 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (10.08.2009, 19:51)

geçenlerde bu işe yıllarını vermiş bir arkadaşla sohbet ederken onun aklına geldi aslında ne kadar da komik olaylar yaşanıyor bu sporu yaparken. bende o kadar malzeme yok ama olan arkadaşlar bu başlık altında komik yada ibretlik olayları buraya yazar ise hepimiz paylaşmış oluruz . ne dersiniz ?

Kullanıcı avatarı
Weather_Sportsman
Ad Soyad: Muhammet Sekmen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Weather_Sportsman » 1 on yıl 4 yıl önce (10.08.2009, 21:31)

zupper olur :lol:

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen altoelektro » 1 on yıl 4 yıl önce (10.08.2009, 23:06)

en komik olay habercilerin yazdığı hava bitti paraşüt düştü demeleri bence ama sonuç komik değil tabi o ayrı.

Kullanıcı avatarı
maximus
Ad Soyad: Ali İlhan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen maximus » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 12:12)

merhabalar. ben daha 15 gün önce başımdan geçen bir olayı anlatmak istedim.
topluluğumuzdan üça arkadaş karar verdik cuma dahil tüm haftasonu Bozdağ'da kamp yapıp termik uçalım diye. hava çok güzeldi ilk gün, hatta Taylan abimiz Bozdağ - Pamukkale yolunu yaptı o gün :P ikinci gün ben ve 'body'm kemal le termik dönüyoruz. bilen bilir bozdağ jandarma önünde termik iyidir. ama ben 45 dakikalık bir uğraştan sonra vadiye doğru patladım. çok uzaklaşmamak için de vadidin hemen başındaki evin bahçesine indim. yaşlı bir teyze koşarak geldi ve beni alkşılayarak. ben selam verdi mteyzeme, malzememi topladım eşiyle birlikte beni eve davet edip çay ikram ettiler. 1 saat kadar dinlendikten sonra zorlu tırmanış için yola koyulmak için kaltım. tayze beni çok sevmiş olacak ki giderek çok güzel(!) temenniler de bulundu; ''yarın yine gel emi kuzum, çay içelim, gelcen sen yarın da gelcen dimi yavrum, hadi yarın görüşürüz'', 45 dakika uğraşıp vadiye patladığıma mı yanayım, teyzenin dualarına(!) mı bilemedim.....

Kullanıcı avatarı
maximus
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen maximus » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 12:21)

ya arkadaşlar sanırım ben de hikaye çok, aklıma bi tane daha geldi. aslında aklımdaki onca olaydan birini daha yazmak istedim :)

önceki yaz topluluk (EHAVK) olarak fethiyeye gidelim dedik. ben zaten Muğla'lı olduğum için arkadaşları ölüdeniz'de bekliyordum ve arkadaşlar da iki otomobille sbah izmirden çıktılar. ben öğleden sonra onları beklerken araç arızası, kaybolma(!) gibi sebeplerle akşam gelebildiler ancak. akşam sahilde fethiyeden bir iki arkadaşla muhabbet ederken bizimkiler '' 15 saatte geldik İzmir'den yav'' diye dert yanarken konuşmaya kulak misafiri olan arkadaş cümleyi duyunca yüzünde büyük bir şaşkınlık içinde ve ciddiyetle o can alıcı soruyu sorar; '' aaa hangi kanatla?'' !!!!!!! bir saniye süren sessizlik kahkalar ve yerlere yatan insanlarla birden dağıldı. hehehe ........ :)

Kullanıcı avatarı
maximus
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen maximus » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 12:24)

devam edecek arkadaşlar ...... ;)

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ugurci » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 12:39)

Aslında kaza raporlarına yazacaktım ama belki ibretlik bir olay olduğu gibi dısardan bakanlara komik de gelebileceği için bu baslık altına yazıyorum.
4 seneden beri daha cok egitim agırlıklı olarak ucmaya calısıyorum (biraz kendi kazmalıgım ve birazda zaman bulamamam) En son gecen yıl sıv eğitimimi tamamladıktan sonra bastan beri düsündüğüm(zaman problemi) paramotora gecmeye karar vererek 1.5 ay kadar önce miniplane paramotor alarak paramotor egitimi icin uygun hava kosullarını beklemeye basladım. yaglı benzin karbüratörde tıkanmaya yol acabilecegi için haftada bir paramotoru bahcede calıstırıyordum. daha önce 4 kere calistırmıstım ve bir sorun olmamıstı. bu sefer mars kolunu biraz daha fazla cekmeme ragmen uzuna süre calısmadı. benzinin ucup benzin/yag oranı değiştiği için calısmadıgını düsünerek marsı cekmeye devam ettim. birden bire gaz kolunu cekmememe ragmen full throttle calısarak paramotor ayagım ve elimle tutmama ragmen kontrolsuz bir sekilde ileri saldırdı pervane sol omuzundan itibaren vücüdumu dövmeye basladı omuzumdan bilegime kadar 6-7 kesik atarak ve en sonunda da bilegim ve elimi parcalayarak kırıldı ve dagılıp motor yan yattı. ama bütün bu olanlar 1 saniyeden kısa sürede oldu. bir an kolumun koptugunu düsündüm sadece kesikler ve kırıklar oldugunu görünce hemen kosarak kendi kullandıgım arabayla hastaneye kadar gidebildim. kolumdaki kesikler dikildikten sonra cekilen röntgende bilek ve parmaklarda 4 adet parcalı kırık saptandı ve cerrahi olarak tamiri için 9 eylül tıp fakültesine sevk edildim. yarın ameliyat olacagım.
olayın ertesi günü motoru incelediğimde gaz telinin ezilerek sıkıstıgı(muhtemelen tasırken) ve bu nedenle tam gaz konumunda takılı kaldıgı anlasıldı.hatta pervanesiz olarak calıstırıldıgında yine ilk calıstıgı andan itibaren full throttle calısıyordu ve stop ettirmek de cok zor oldu.
tek sanslı taraf ise pervane orjinal oldugu için 6ooo devirde calısrken kemige temas edince tamamen dagılarak kırıldı aksi takdirde kopması kacınılmazdı ve otomatik vitesli araba sayesinde tek kolumla hastaneye kadar gidebildim.
bir daha ucmam mümkün olacak mı bilmiyorum ama olursa da motorsuz olacagı kesin gibi.
tüm ucuculara ucarken ve yerde kazasız günler dilegiyle....
:(

Kullanıcı avatarı
maximus
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen maximus » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 15:58)

yine bir Bozdağ uçuşunda bir arkadaşımız Birgi ye varamayıp bir bahçeye iniş yapar. uçuşu izleyen ve arkadaşımızın bahçelerine indiğini gören iki amca koşarak gelir ve halen yerde serili olan paraşüte bakarlar. oh yardım edecek birileri var diye düşünen arkadaşımıza bişi demeden paraşüte dikkatle bakar ve isyanı basar; ''...arada ip varmış yaa....!!!!!!'' :( deyip dönüp arkalarına bakmadan giderler.....

Kullanıcı avatarı
KANT
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 16:22)

bir arkadaş anlatmıştı kayseri talas yakınlarında bir köye iniş yapmış birde bakmış ki etrafında 13- 14 yaşlarında 5-6 çocuk ellerinde taş ve sopalar var --çabuk söyle türkmüsün? gavurmusun ? arkadaşda -- ben türküm çocuklar demiş -- ha iyi o zaman hadi git bakalım demişler :) yurdum insanından manzalar çok iyi ki açmışım konuyu baya malzeme çıkacak gibi bu sırada adnan beyede geçmiş olsun diyelim

Kullanıcı avatarı
gerenimo
Ad Soyad: Abdurrahman Göksu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen gerenimo » 1 on yıl 4 yıl önce (11.08.2009, 19:10)

Arkadaşlar bir anıda benden aslında çokda bi tanesi çok yakın zamanda beydağı festivalinde gerçekleşti belediye binasının önünde oturmuş yorgunluk atıyorduk havada uçan kimse yoktu çay içiyorduk muhabbet ediyorduk o anda bir termik oluştu ve yerden bir beyaz poşeti havaya kaldırdı ve yükseltiyordu o anda bizde allah be termiği görüyonmu falan dedik belediye çalışanlarından biride havaya bakıp o uçan kim yav dedi hani herkes inmişti dedi ama bir saniye sessizlik ve ardından kahkahalar şaka yapıyor sanmıştık yurdum insanı işte ama çok doğal garibim ne bilsin paraşüt sandı işte.

Kullanıcı avatarı
parapraksi
Ad Soyad: Barış Samancı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen parapraksi » 1 on yıl 4 yıl önce (12.08.2009, 01:57)

Adnan Bey; anlattıklarınız "yp geyikleri :) " başlığı altında yer alsada, çok geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız. En kısa zamanda iyileşmeniz dileğiyle

Kullanıcı avatarı
EMRECAN38
Ad Soyad: Emre Can Atasun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen EMRECAN38 » 1 on yıl 4 yıl önce (12.08.2009, 19:33)

talas ali daagında ucusa cıktık hersey guzel serdım parasutu hazırlandım ve cektım cıktım neyse ınıse gecıyorum cok cokme var bı baktım yol , dırek, kayalık alan yoldan araba gecıyor kornaya basıyor cekıl dıye ben inişe gecmısım :D:D kayalara çarpsam ayagı kıracagız en ıyısı dırek dedım :D gıttım gıttım dırege gomdum coban kosarak gelddı bıseyın var mı dıye yok amca dedım sen kopeklerı al dedım koca koca kopekler neyse benden sonra adem hasgul cıktı ındıgı yerde cuzdanı dusurmus neyse tekrar dondun ındıgı alana dedım hocam cobana soyluyelım o buluır buralarda gezıyor nasıl olsa dedım evet haklısın dedı neyse amcayı goruk uzaktan bagırdım amca benı tanıdınmı dıye yok yok dedı dırege carpan benım cevap tanıdım tanıdım sana dedım dırege carpacaksın ama duymadın :D:D kayseriden selamlar adnan bey gecmıs olsun dıleklerımle

Kullanıcı avatarı
AltinKartal
Ad Soyad: Emre Aydemir
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen AltinKartal » 1 on yıl 4 yıl önce (12.08.2009, 19:35)

Adnan Bey; anlattıklarınız "yp geyikleri " başlığı altında yer alsada

Evet. Bence de "Kaza Raporları" bölümünde yer alsa daha isabetli olurdu diye düşünüyorum. Ama yine de başınızdan geçen bu tehlikeli hadiseyi bize anlatma medeni cesaretinizi gösterdiğiniz için tebrik eder ve acil şifalar dilerim. Bir süredir paramotorla uçan birisi olarak da birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum. Miniplane paramotorlar pratik ve çok hafif olma avantajlarıyla özellikle Türkiye'de çok popüler oldular. Ancak kafeslerinin yük altında esnemesi pilot ve pervaneye zarar verebiliyor. Bu yüzden bu türde paramotorlarda özellikle düz kalkış ve motoru ilk çalıştırma anlarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Düz kalkış yaparken esneyen kafes yüzünden ellerine pervane çarpıp hastanelik olan insanlara şahit oldum. sırf bu yüzden kendime daha ağır olan çift metal kafesli (Double Ring Cage - DRC) Fresh Breeze aldım. Bunun karşılığını da eğitim alırken ve sonrasında kalkışta erken oturma ve sert inişler sonrasında paramotor ve kendime hiçbir zarar gelmemesiyle fazlasıyla aldım. Sizin başınıza gelen teknik olarak Fresh Breeze'de de mümkün ancak Almanlar aletin çeklistine "motoru çalıştırmadan önce gaz kolunu kontrol edin" diye eklemişler (resmi aşağıda).

Amacım kendini kanıtlamış bir ürünü kötülemek değil. Bu ürünlerin Türkiye Temsilcisi Erdoğan Şanslı çok sevdiğim bir arkadaşımdır. Uygun koşullarda miniplane hafifliği ve ekonomisiyle çok büyük hazlar yaşatabilir. Ama bu forumda kendi paramotorunu yapan/yapmak isteyen veya paramotor almaya heveslenen arkadaşlara işin ciddiyetini bir daha hatırlatmak istedim.

Son söz:
"Pervane büyük saygı ister"
(4 parmaklı bir paramotor pilotundan alıntı)
Dosya ekleri
untitled.JPG

Kullanıcı avatarı
KANT
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KANT » 1 on yıl 4 yıl önce (13.09.2009, 17:46)

göstermiş oldugunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim . herkeze kazasız uçuşlar dilerim

Kullanıcı avatarı
madblue
Ad Soyad: Serhat Özel
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen madblue » 1 on yıl 3 yıl önce (09.06.2010, 13:58)

Kaşta çalışırken limana inis yapan kanatlari seyredenlerin ve aksam Kas meydanindaki projeksiyonda goruntuleri izleyenlerin muhtesem yorum ve sorulari.

(Kasta sirtta takilan(soaring) kanatlari seyreden oldukca şık giyimli bir Turk ailenin yorumu)
- Her gun bunlardan 5-10 tanesi cakip, ölüyor. ( Zaten Turkiye de tum analar yamasutcu doguruyor, soyumuz kirilmiyor bir turlu)

(Kol ucusu yapan kantlara bakan bir aile)
-Bunlar birbirine rayla mi bagli? (Gordugum en ciddi yuz ifadesi ile samimi bir soruydu)

(Spiral yapan bir kanada bakan adam)
-Simdi bunu bilincli mi yapiyorlar?
-Evet
-Birak yaw, resmen cakiliyorlar.

(Sabah ucuslari seyretmis, aksam projeksiyonda goruntuleri izleyen biri)
-Her seferinde limana nasil dusuyorsunuz?

(Ayni background da sahip kisilerin en cok yonelttigi soru)
-Bunla Meis e gidilir mi? (Yunan adasi)
-Iyi bir havada gidilebilir.
-Hic sanmiyorum.

(Almanci dedigimiz kabilenin firlama bir genc kiz uyesi aksam stanttaki tandem harnes takima oturarak)

-Ben simdi one oturacagim oyle mi?
-Evet, pilot arkanizda olucak ve gayet emniyetli bir ucus gerceklistireceksiniz.
-Pilot arkamda oturacak?
-Evet
-Hem kucaga oturacam hemde 100€ mu vericem?
-….Hmmm. Sonucta keyfiniz icin!

(Ucus muhabbeti yaparken, is yerinden birisinin akli hep baska yerde)
-Cisin gelince ohhh sal aşşağa. Asagidakiler dusunsun.

(hatirlayamadigim birisi)
-Ne kadar yukseliyorsunuz?
-Hava kosullarina bagli 2000-3000-4000m lere kadar cikiyoruz.
-Nerenizden nefes aliyorsunuz?
-Mumkun olan her yerden.

Son beğenen CerkezEthem

Kullanıcı avatarı
madblue
Ad Soyad: Serhat Özel
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen madblue » 1 on yıl 3 yıl önce (09.06.2010, 13:59)

(Boluda çalışırken İstanbul a musterilerimizin otobusu ile seyahat ediyordum ve otobuste yer olmadigindan soforun yaninda yolculuga mecbur kaldim . Aramizda soyle bir muhabbet basladi…”Konu Tatil Yoreleri”)

-Hic Oludenize gittin mi? (Sofor)
-Gittim, yamacparasutu ile ucmak icin. (Ben)
-Walla mı? Bende uctum yamacparasutu ile . (Sofor)
-Hadi ya tandem ile herhalde.Yani iki kisilikle mi uctunuz?(Ben)
-5 kere uctum.3 kere arkadasla 2 kere kendim. (Sofor) (Mevzu buralara gelene kadar uzun zamandir uctugumu arkadasa anlatmistim ama…)
-Nasil yani kendi basiniza mi uctunuz?
-Heeee
-Kiminle uctunuz?
-Ben bi tur goturmustum onlari ucurdular…Banada gel seni de ucuralim dediler, uctuk oyle.
-Sonra sen nasil tek uctun ?
-Dedim ben yaparim verdiler banada atladim ordan.
-Yok abi vermezler oyle bilmeyene..
-Tanidiklardi biliyon mu?Ben de 3 atlayinca kaptim olayi. Boyle fren miydi neydi, cekiyom iniyom.
-Abi egitimsiz kimseye vermezler malzeme al uc diye. Kim ucurdu abi ismini hatirliyor musun?
-Ya kiraladim zaten azcik mangir verdim.
-Parasindan degil, egitimin olmadigi icin kimse vermez oyle haybeye. Bilmeyen adam ucabilir mi tek basina?Nasil inilcegini, kalkilcagini, havada basina birsey gelse ne yapicagini bilmeden nasil cesaret ettin? (Adam, ben israr edince ve de Babadagi, fren kavramini falan bilince gercekten uctugunu sandim ve usteleyip kimin ucurdugunu, kimin malzeme verdigini ogrenmeye calistim. Allahtan biraz sonra olay anlasildi…)

-Abi nasil yaptin peki nasil cesaret ettin ya havada bisey olsaydi..
-Yok yaw ondekilere iple bagladilar beni, oyle gittik.
-Nasil ondekine? Sen iki kisi mi uctun?
-Yok tek basima yaaaw
-Nasil ya? (Burada benim beyin koptu. Bir turlu soforun neden bahsettigini anlayamadim ?)

Diyalogla anlatmaya calisip sizleri de,kendimi de yormayayim adamin anlattigi su:

Bu hesapta bir kanatta singel ucuyormus. Onde tandem ucanlara iple bunu baglamislar . 3 kere tandem uctuktan sonra bu sekilde de 2 kere kendi ucmus.

-Ohh beee abi korkuttun beni.
-Niyekine?
“-Iple bagliymisin ya bastan soylesene” dedim. (Bu kadar atildigini ilk kez orda duydum. Hadi atarsin da, simdi kalkip ben kozmonotum diyen birisine, “Bende mekikle bir kere Ay a gittim. Diger mekige bagladılar benim mekigi.”)

Kullanıcı avatarı
agalptekin
Ad Soyad: Hakan alp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen agalptekin » 1 on yıl 3 yıl önce (09.06.2010, 14:02)

:D :D :D

Harika yaa en kısa zamanda Kaş'a gidiyorum :)

Kullanıcı avatarı
KANT
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen KANT » 1 on yıl 3 yıl önce (10.06.2010, 16:04)

demeki yp yapılan her yerde aynı geyikler konuşuluyormuş :)) paylaşımınız için teşekkürler büyük bir keyifle okudum :))

Kullanıcı avatarı
d3nizce
Ad Soyad: Deniz Hacısalihoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen d3nizce » 1 on yıl 3 yıl önce (19.07.2010, 13:32)

:D Başlangıç eğitimlerimizi almadan önce bir tanışalım paraşütle dedik. Bolu sportiften sedat abi sağolsun bi kanat getirdi. Bolu'da derneğin karşısında geniş bir alan var gocart yanında. Orada açtık kanadı bir kaç arkadaş çalışıyoruz. Çocuklar da bizi izliyor. Aralarından bir velet şöyle diyor: :lol: :lol:

-"Kaç saattir uçmaya çalışıyorlar bi beceremediler ha."

:mrgreen: Pek bir beceriksizmişiz çocukların gözünde.

Başlangıç eğitimimi alırken kısa tepelerim son derece başarısız inişlerle geçti. :P Derken 160 metreye çıktık. Başarısızlığımın yarattığı tedirginlik korku vardı. Heyecan da yok değil. Ben güzel güzel uçuyorum. İnişler yine sıkıntı. Sevgili Savaş (Yıkılmaz) hocam benim koşamadığımı söylüyor. Ben de inatla yok diyorum. Başka bir sıkıntı var. Şöyle bi 3-4 sorti yaptıktan sonra, farkettim sorunu...

Fren ipleri uzun geliyor diye çok çektiğim halde tam frene alamıyorum, bu sefer sert indiğim için koşamıyorum ve yere kapaklanıyorum. :lol: :lol: Neyse ki farkettim. :D

Kullanıcı avatarı
kkabardeyy
Ad Soyad: İlyas Taş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen kkabardeyy » 1 on yıl 3 yıl önce (11.08.2010, 20:57)

Allah iyiliğinizi versin :lol: :lol: :lol: