yp geyikleri :)

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
d3nizce
Ad Soyad: Deniz Hacısalihoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen d3nizce » 1 on yıl 3 yıl önce (11.08.2010, 21:02)

kkabardeyy yazdı:Allah iyiliğinizi versin :lol: :lol: :lol:

:lol: Benim mi?

Kullanıcı avatarı
kkabardeyy
Ad Soyad: İlyas Taş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen kkabardeyy » 1 on yıl 3 yıl önce (12.08.2010, 14:56)

senin de versin senin de :D

Kullanıcı avatarı
d3nizce
Ad Soyad: Deniz Hacısalihoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen d3nizce » 1 on yıl 3 yıl önce (12.08.2010, 15:30)

:lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
birisi34
Ad Soyad: Ufuk Bulut
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen birisi34 » 1 on yıl 1 yıl önce (18.01.2013, 22:06)

ağaçlıda paramotor ile uçan eğitim alanların arasında izliyorum.yine ağaçlıya eğitim almaya gelenlerden birisinin yakını da uçanları seyirr ediyor yaşlı bır amca.uçan kişi öğrendim ki ilk paramotorla uçuşu imiş. yaşlı amcada yegenini seyrederken '' ha bu eşşek herif şimdi uçağa çarpacak çok yükseldi insin sorarım ben ona başımızı belaya sokacak'' dedi amca korkma ucak ile arasındaki mesafe çok dedim. ''ha uşagum gözümle gördüm uçak ile yan yana neredeyse '' dedi yanımızdakıler ıle bastık kahkahayı

Kullanıcı avatarı
kucele
Ad Soyad: Kaan Ucele
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen kucele » 1 on yıl 1 yıl önce (20.01.2013, 03:59)

uçmadan once frenlerı konturol etmeklazm
her 1000km bır balataları değıstırelım arkadaslar
boyle kazalar olmasın

uzun zaman once gasteden kesıp sakladıgım bır haber
Dosya ekleri
CCI00000.JPG

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Ad Soyad: İrfan Karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 1 yıl önce (21.01.2013, 00:20)

aslında bu güne dek yp adına paylaşılacak pek bir anım olmamasına rağmen bu gün itibariyle pamukova da gözlemlemiş olduğum bana komik gelen bir anı anlatacağım :)

kalkış pistine nispeten tam ortada olmasada ,kalkışa en müsait alanın orta kenarında kalan zavallı armut ağacı ilk başlarda kimseye sıkıntı gibi görünmesede rüzgarın zaman zaman yandan esmesiyle kanatları sol yana yatırması sebebiyle 3-4 arkadaşa sıkıntılı haller yaşattı , ilk kanadı takılan arkadaş fazla ağaçla yüz göz olmadan paraşütünü kolayca geri almayı başardı :)

ondan sonraki dalgınlıkla yine rüzgarla yan yatan kanadın sahibi arkadaşımız armut ağacıyla biraz daha içli dışlı oldu tabi durum böyle olunca bir çok arkadaşın başına gelmiştir kanat çalılıklara takıldığında işin içinden çıkamadığımız durumlarda dalların ucundan kıyısından kırarız ki kumaşa ve dolaşmış ipleri rahatça çıkarabilelim :)

tabi 2 ci arkadaş dalların ucundan kanadını kurtarabilmek için elle nispeten budayarak bakımsız armut ağacını mevsimlik budama ihtiyacını hallettmiş oldu :)

olay zaten sonradan komiğime gitmeye başladı :D çok geçmeden 3 arkadaşımız armut ağacıyla dahada haşır neşir bir halde kendini bulunca , 2. ardaşın ardından bir parti daha budama faslına geçildi :D

yok hani ağacı doğayı seviyoruzda ağaç resmen sivilce gibi herkeze batmaya başladı uzatmadan tabi çok geçmeden 4 . arkadaşımız sevgili armut ağacımızla haddinden fazla akraba olunca bakıldı ki artık durum elle budanmayı kaldırmayacak :D silahlar çekildi , testereler konuştu :D

buraya kadar anladık çok şükür 5. arkadaş takılmadı armut ağacımıza lakin bir sonraki uçuşu merakla beklemekteyim zannederim o armut ağacı bir sonraki uçuşa kadar yeni filizler çıkarmak zorunda kalacak :D

buradan çıkarılacak önemli ders : yamaç paraşütü yapıyorsan ve kanadını seviyorsan, yanında 1 balta, 1 testere ve 1 adette budama makası gezdireceksin o günden hiç bir şey öğrenemediysem bunu gözlemlemiş ve öğrenmiş oldum , tüm gönül dostlarına kazasız armut ağaçsız günler dilerim :)

allah iniş takımlarınıza zeval vermesin.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 1 yıl önce (21.01.2013, 10:54)

Konuyu açan arkadaşa teşekkürler güzel malzemeler çıkmış :)

Küçük bir anıda benden eğitimini tamamlamış kanadını malzemesini almış küçük tepelerden uçmaya başladığım zamanlarda çekilen bir video :D arkadaşa görüntü al dedim oda erinip çoçuklara vermiş kamerayı çocukların muhabbeti fena :)

https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... =3&theater

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (21.01.2013, 12:58)

4-5 yıl kadar oldu benimde ÖLÜDENİZ'de başımdan geçen ilginç olayı sizlerle paylaşmak istiyorum; Bahar aylarıydı o gün için hava şartları uygun olmamakla birlikte akşama doğru 1700 take-off'tan kalkışlar yapılmaya başladı, bulut tabanı kalkışları engelliyordu.
Bulut arasından akşam güneşini suliet olarakta olsa gören tandemciler kanadı çekip kalkıyorlardı bu arada uçuşu iptal edip araçlarla inenlerde olmuştu. Bende beklemeye başlamıştım piste fazla kimse yoktu araçta gözükmüyordu. Benim haricimde 1 tandem pilotu 1 yolcusu vede başka bir kişi olmak üzere 3 kişi daha vardı, nasıl olsa uçuş yapamasamda bu tandemci kalktıktan sonra diğer arkadaşla beraber aşağıya ineriz diye düşünüyordum. Tandemle birlikte bu 3 kişi havalandılar yani tandemde 2 yolcu vardı, anlayacağınız ben tek başıma kalmıştım.
Araç yukarıdaki piştlere çıkmış olabilir diye düşünürken birazdan güneşin batacağını bilmem beni epey endişelendiriyordu.
Bulut arasından batmakta olan güneşi görünce bende kalkma fırsatı buldum bulut içinden çıkıp deniz üzerine gelince bayağı rahatlamıştım biraz önce kalkan tandem yolcularından birisinin belcekız plajı üzerinde atladığını gördüm arkadaş serbest atlayış yapıyormuş. güneş battıktan 10 dakika sonra inişimi gerçekleştirdim. Yukarıda araç varmıydı, kalkış yapamasaydım aşağıya nasıl inerdim düşünmesi bile beni ürpertiyor.

Kullanıcı avatarı
md11
Ad Soyad: Gökhan Morkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen md11 » 1 on yıl 1 yıl önce (22.01.2013, 14:44)

geçen seneydi. paramotorla kalkış sonrası tam oturamadım. panik olduğum için de freni bırakıp oturmaya çalışamadım. harnessin ucunda oturuyordum. gaz verdikçe irtifa kaybetmeye başladım motor öne doğru eğik olduğu için. sonunda jandarma kampına iniş yaptım. indiğimde askerler üzerime doğru silahlarla falan koşmaya başladılar. neyse ki iyi davrandılar. birşeyimin olup olmadığını falan sordular. inerken tam nizamiyenin üzerinden geçiyordum:) oradaki nöbetçi de acil giriş var diye bağırmış sonradan öğrendim:)))

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen Ninja » 1 on yıl 1 yıl önce (22.01.2013, 15:01)

Gökhan unutulmaz bir gündü Jandarma alarma geçti nöbetçi askerin abi nasıl uçiyi yaw bu demesini unutamıyorum :=)

Kullanıcı avatarı
yptayfun
Ad Soyad: Tayfun Göktaş
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Yp geyikleri :)

Mesaj #31 gönderen yptayfun » 5 yıl 4 ay önce (16.11.2018, 11:15)

Haberlerde gördüğüm yamaç paraşütçülerine çok gülüyorum ben. Abuk subuk yerlere takılıp kalıyorlar :D

Kullanıcı avatarı
Ferdi karakus
Ad Soyad: Ferdi karakuş
Pilot Menüsü: 

Yp geyikleri :)

Mesaj #32 gönderen Ferdi karakus » 4 yıl 3 ay önce (11.12.2019, 13:47)

Her yıl düzenlenen geleneksel bir hal almış olan memleketim Kargı'ya 2019 yılının kasım ayında festival için gitmiştim. Cumartesi günü festivale katılacak pazar günü de THK Erzincan Havacılık Eğitim Merkezi'ne Yamaç Paraşütü Başlangıç Egitimi için gidecektim. Tabi ki babamın bu durumdan haberi yoktu.Yoksa katılmam pek mümkün degildi. Cumartesi günü festivale gelmiş olan pilotlar uçuşlarını yapmışlar içlerinden birisi(sonradan tanısıp çok muhabbetimiz olan bir abim) kanadın firen ipinin kopmasıyla virilden çikamamış ve yedek atmak zorunda kalmış. Bu durum tabi seyirciler tarafından da bayaģı korkuya sebep olmuş. Ben de bu olayın üstüne Kargıya yeni ulaşmış ve babamlarla bulusmuş sohbet ediyordum.Babam: Bu gün paraşütçüler atlayış yaptılar içlerinden birisi inemedi yedek paraşüdünü açtı.Agaçlığa indi.Ya oğlum bu adamlarda hiç akıl yok. Canlarının kıymetini hiç mi bilmiyorlar. Bu iş yapılır mı. Ölmek için daha kolay yollar var. Anlamıyorum bu tipleri diye verip veriştiriyor. Kız kardeşim de baba baba diye seslendi.Abim de yarın Erzincana gidiyor biliyon mu? O an herhalde en sert surat ifademle bir bakış atmışımdır.Alllahdan adam çok irdelemedi de beni işten dolayı eğitim icin Erzincana gittiğimi zannetti. Bu sporu her türlü zorluğa ragmen devam ettirenlere selam olsun. :D