abartılar_ kamikaze ve diğerleri

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

doruk
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

abartılar_ kamikaze ve diğerleri

Mesaj #1 gönderen doruk » 1 on yıl 9 yıl önce (01.02.2005, 15:20)

kamikaze pilot arkadaşımız ne güzel ki, 14 yaşındaki deneyimini bir fotoğrafla paylaşmış biizmle. Ama şunu belirtmekte yarar var. Bu sayfayı, herkes okuyor. Bilen de, bilmeyen de. Been kalkan yamaç harnesine tutunup (yanlış okumadınız elleriyle tutunup yere kadar öylece sallanan) birinsini de tanıyorum. Ama şunu unutmayın. Çok sıradıı olmanız, bunu paylaşmanızın doğru olduğunu kantlamaz. Bilmeyen insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz...

Bu yaşlarda bu spora böylesi bir aşkla bağlanılması mükemmel. Ama şunu da belirtmek lazım 55 kmlik bir rüzgar demek 30-35 knotlık bir rüzgar demektir. O rüzgarda da değil kanat, kağıt uçak yapsanız 100 metre geriden alırsınız. Lütfen paylaşımlarda abartıdan kaçının sevgili pilot dostlar.

Bir de eklenen birkaç makalede şöyle birşey var. öyle anlatılıyor ki, sanki bu sporu yapmak bakkaldan alışveriş yapmak kadar kolay. şahsi kanaatim bu davranış biçimi kazaları tetikler. Sporumuzu kötü gösterir diğer insanlara. Tamam çok iyi şeyler paylaşıyorsunuz ama bu iş "ben bunları öğrendim, sertifikam yok ama gel sana öğreteyim" gibi bir mantıkla olmamalı!!! ölürsünüz...!!! bunu yapmayın artık! lütfen yapmayın. "kanadım var gelin uçalım" falan gibi bi mantığa da girmeyin. emniyet kurallarını uygulayın, biraz da mütevazi olun. şayet bazı şeyleri abartıp "bakın ben bunu yaptım" demenize gerek yok, sonuçta hepimiz uçuyoruz... Abartıya hiç gerek yok. Bunu yapanları kınıyorum...!!!

Doruk

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen winds » 1 on yıl 9 yıl önce (01.02.2005, 23:19)

Ewet doruk arkadaşımaıza katılıyorum :( belirtmeliyimki kamikaze arkadaşımız biraz heyacana gelerek herhal rüzgar hızını biraz fazla yazmış .
Yamacparasutu .net Türkiye de hatırı sayılır bi ziyaretçi sayısına sahip (başka sporlara göre belki az olabilir ama yp için gayet iyi ) Doruk arkadaşımızın da yazdığı gibi '' Bu sayfayı, herkes okuyor. Bilen de, bilmeyen de'' o yüzden yazdığımız yazılar tek bir kişiyi anlatmıyor tüm yp camiasını temsil ediyor .
Kullandığımız bir hava aracı belirli kurallar çerçevesinde kullanıyor ,eğitimler alınıyor uzun ve meşakkatli . kendinizin ve arkadaşlarınızın hayatlarına kast etmeyin bize üzücü olaylar syrettirmeyin .Hep beraber kazasız belasız ,güzel güzel uçalım ... :D
gökyüzünde buluşmak üzere

Doruk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Doruk » 1 on yıl 9 yıl önce (02.02.2005, 12:46)

kesinlikle winds...

Bir şey daha vardı. Son makalede ben bu izlenimi edindim. 6 yıldır uçan, ülke ülke dolaşan biri olarak şunu söylüyorum. Bu spor, sistematiği olan, ciddi bir eğitim sürecini içeren, tedbirler alınmadığı takdirde hangi seviyede olursa olsun ölümcül hasarlar verebilen bir spor.

Elinizde kanadınız olabilir, bununla uzun süredir uçuyor ve henüz bir kaza geçirmemiş olabilir, bunun özgüveni ve paylaşma heyecanıyla arkadaşlarınıza da öğretmek isteyebilirsiniz.

Ama unutmayın ki siz sadece bir "amatör pilotsunuz", eğitmen deil. ben de öyleyim. Yüzlerce saat uçmuş olmak, alışkın olmak kazaların önüne geçmiyor. Yaptığınız işi ciddiye alın, her seferinde ilk uçuşa çıkar gibi dikkatli davranın.

Herkesin okuduu böyle ortamlarda sadece eğitmen denetimindeki uçuşlarınızı paylaşın bence. Biliyorum, her an bir istek var daha çok uçmak ve daha çok paylaşmakla alakalı. Ama belki sizin için sıradan bir çılgın turn denemesi, başka bir tecrübesiz pilotun bundan etkilenmesini, keskin bir dönüşte başına olmadık işler getirmesini sağlayabilir.

"Yaşı küçük, oo süper", "yok abi uçuyoruz ya gel sen de öğren", "benim yetkim yok ama öğreteyim bildiklerimi..."

bunları söyleyen arkadaşlar, yakındır başınıza birşeylerin gelmesi... öyle "ben sıradışıyım" falan gibi gaza gelmelerle düşünmeye devam etmeyin. bu spor böyle gaza gelişleri inanın affetmiyor.

Diğerlerine sesleniyorum... Lütfen sertifikası bu işi öğretmeye yetkili kişilerden eğitim alın. İzin verilen irtifalarda uçun ve limitlerinizi unutmayın...

ii uçuşlar...

Doruk

Kerem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Kerem » 1 on yıl 9 yıl önce (02.02.2005, 13:17)

Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum
Çoğu insanı aydınlattığınız için ayrıca teşekkürler.

ferdiguven
Pilot Menüsü: 

doruk beye

Mesaj #5 gönderen ferdiguven » 1 on yıl 9 yıl önce (04.02.2005, 14:41)

yazımda o kadarda affedersiniz ama abartı yok yazdığım herşey doğrudur yazdığım makalede tehlikeli yuapıcı yada bölücü kısımlar olsaydı eminim site editörleri bu yazıda biraz kesme yapacaklardı çünkü bu site bütün yamaçparaşütcülerin sitesi herşeyden önce yaşımın küçük olmasını eleştirmeni beni daha çok mutlu ederdi geneden eleştirileriniz için teşekkür ederim bu aileye yeni katıldım herkese kazasız belasız uçuşlar dilerim

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 9 yıl önce (04.02.2005, 15:13)

Merhaba

Makaleler de metinleri kesme , düzeltme gibi işlemler yapmıyoruz. Eğer yazılarda yanlış bir ibare varsa onu forum sayfamızda konuşarak hallediyoruz tıpkı bu konuda olduğu gibi. yaşının küçük olmasının eleştirilcek birşey değil. ama tabi 14 gibi bi yaş bence de biraz az. benimde yaşım fazla sayılmaz 22 ye yeni girmek üzereyim.
Diğer arkadaşların abartıdan kastı eklediğin fotoğrafların birinde yazan " burada sadece 15 yaşındayım ve saatte 55 km lik bir rüzgarda Kamikazecilik oynuyorum, tabii şu anda 20 yaşındayım ve eskidendi " kısmı.

Bencede 55 Km rüzgarda naylon çöp poşetiyle bile uçulur :).
İşin şaka kısmı , umarım alınmıyosundur. Diğer arkadaşlarında yaptığı sadece ufak ve haklı uyarılar.Kimsenin kaza yapmasını istemeyiz çünki.

Keyifli Uçuşlar

Doruk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Doruk » 1 on yıl 9 yıl önce (05.02.2005, 16:16)

Ali'ye katılıyorum.

Bu spora yeni başlayacak insanların kafasında "kamikaze" gibi etkilenimlerin çok da ciddi bi spor izlenimi yaratmayacağını biliyoruz. Bu yüzden fotoğraf kısmı üzerindeki abartıyı ve böylece daha sonra oluşabilecek başka abartıları tartışıyoruz.

Bu arada benim kağıt uçak benzetmesinden daha iyi bir benzetme olduğunu kabul etmeliyim naylon poşetin :)

Ferdi, seni ve isteğini- ideal dolu bir ruha sahip olman dahil- takdir ediyorum. Ama fiziksel ve ruhsal yeterliliğin maksimum olması gereken -ciddi riskleri olan- bir sporda, bu yaş gerçekten küçük. Bana sorarsan ben de belki o yaşlarda başlamışımdır ama bunu söylemem. Çünkü yanlıştı bu! Ee bu benim için bir avantajdı diğerlerinden önce tecrübe kazanma anlamında. Ama riskli bir avantajdı... Şunu unutmamakta yarar var. Bu sayfada herkes özgür, ama özgürlük, yanlış olanlarla birleşip başkalarının hayatlarını riske sokacak kısıtlamalrı beraberinde getirmemeli. Yanlış bilgi, ciddi bir kısıtlamdır!

Ben sadeceona söylernmedim. Makalede de var birşeyler. "Gel uçalım",- "Sertifikam yok ama öğretirim" gibi sözler kullanılmış. Sanki hop deyince herkes bu işi öğretebiliyor dolayısıyla bu sporun hakkaten ciddiyetsiz ve basit bir spormuş gibi algılanmasını sağlıyor. Kanadı kaldırması her öğrenen bişeyler öğretme6ye çalışıyor. Ee sorarım size dostlar, asimetrik kapanmada irtifaya ve konuma bakmaksızın doğrudan kanadın asimetriğine müdahale etmek doğru mudur? Teknik olarak "Hayır!". Peki bunu kim biliyor. Herkese şu öğretiliyor. Hemen ters kumanda ve kapanan tarf pompa! Başka birşey bilen yok. Alternatif teknikleri kimse bilmiyor, çünkü çoğunluk birbirinden öğrenmiş!!!

Lisanssız insanlar birbirine eğitim veriyor. Ne de olsa kanadı kaldırıp havalanmak önemli ya! Sonra Antalya Traverterlerinden kurtarma ekipleriyler kurtarılan tipler, gömlek harnesle irtifaya çıkıp termik dönmeye çalışan adamları izliyoruz telkevizyonlarda. İşte tepkim yada tepkimiz bu olmalı. Yoksa Ferdi'yi dikkatsizlikle suçlamıyorum. Eminim ki emniyet kur5allarını oldukça iyi uyguluyordur... Sadece iyi niyetle yazdığı bazı şeyler, bilinçsiz admlar tarfından alınıp, yanlış uygulanabilir. En kötüsü bizim insanlara vereceğimiz ciddiyetsiz imaj, televizyonlşarda "ters rüzgar" olkarak karşımıza çıkmaya devam eder...!!!

İyi uçuşlar...

Doruk

ferdi güven
Pilot Menüsü: 

saolun!

Mesaj #8 gönderen ferdi güven » 1 on yıl 9 yıl önce (05.02.2005, 18:02)

herkese ayrı ayrı teşekkür eddiyorum eleştirileriniz için bir daha böle yazılar yazacağımı pek sanmıyorum siteye yanlış bir şeyler yaptım sanırım herkesden ayrı ayrı özür diliyorum hocamdan aldığım (sertifikasız olanla)1 uçu yaptım daha sonra 3 kurs bitirdim profesyonelce uçan kişilerden hepsinden başarıyla geçtim tekamül kursumuda tamamladım size "yaşımı eleştirmeniz beni daha mutlu ederdi" diye bir yazı yazmıştım orada sadece bu yaşta yani 14 yaşında bu spora gönül vermiş olmam.bunu kasdetmiştim bu spora 16 yaşından itibaren başlandığınıda biliyorum 16-17 yaşındaki çocuklar türkiyenin en genç yamaçparaşütcüsü olartak televizyon kanallarında anlatılduğını biliyorum bunun sizde farkındasınız sanırım elbette basit bir spor değil extreme bir spor hepimiz bunun bilinci altında bu sporu yapıyoruz değilmi?elbette fotoda yazdığım gibi "14 yaşında kimikaze ama şimdi yaşım 20 eskindendi" bu cümleyi özellikle yazdım elbette bazı şeylerin ciddiyet,ni anlamak zamna alıyor belkide ozaman bilinçsizdim ama şu anda herşeyin bilinci altındayım hatta uzun zamandır bazı dönemlerden geçtim eğitim dönemleri gibi herkese başarılar diliyorum herkes işinde en iyi olsun gerçekten eleştirileriniz benim için gurur teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 9 yıl önce (05.02.2005, 22:37)

Merhaba Ferdi

Eleştirileri olgunlukla karşıladığın için asıl biz teşekkür ederiz.

Görüşmek Üzere.

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen winds » 1 on yıl 9 yıl önce (06.02.2005, 20:54)

Merhaba arkadaşlar :D
Sewgili Ali eleştirileri olgunlukla karşılamak büyük bir erdem dir.
Ki yamacparasutu .net ziyaretçileride bu erdeme sahip değerli arkadaşlarımızdır.

Gökyüzünde Buluşmak Dileğiyle
sewgiyle kalın...