Power kite hakkında bilgisi olan varmı?

Havacılık hakkında sohbetler,geyikler...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Power kite hakkında bilgisi olan varmı?

Mesaj #1 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (02.02.2012, 21:46)

Merhabalar power kite yapan yada hakkında derin bilgisi olan arkadaşımız varmıdır? 2 iplimi 4 iplimi almak lazım power jump kaç için kaç km lazım yp yapan biri ne kadar sürede öğrenir vs..
şimdiden cevaplar için teşekkürler.. :?:

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (03.02.2012, 14:48)

Gerçekten bir kişinin bile bilgisi yokmu koca havacılık forumunda.. yoksa cevap verme zahmetinemi girilmiyor kimse.. meraktayım doğrusu...

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Power Kite

Mesaj #3 gönderen Human capital » 1 on yıl 2 yıl önce (03.02.2012, 15:04)

Onur ,
Sabreden dervis muradina ermis derler. Bu konuda bilgisi oldugunu tahmin ettigim bazi kisiler belki de hafta sonunda bilgisayari acip sana cevap
verecekler tahmin ediyorum. Onda dolayi sabir tavsiye ettim.

Beni de 3-4 yildir kite ilgilendiriyor,su ana kadar birkac kite,m de var. Ama derin teorik bilgim yok bu alanda.

Sunu kesinlikle soyleyebilirim, Kite sporuna da en az yamac parasutu kadar onem verip ciddi on calismalarini yapmadan bazi figurlari yapmaya kalkarsan
basina fecii kazalar gelebilir.

Iki Ipli Kite,ler antreman ve eylenmek icindir. sana 4 ipli bir baslangic Kite,i
ile baslamani oneririm. Tabii ruzgarin gucune gore de kite,in buyuklugunu
deyistirmen gerekiyor.
selam

Ibrahim

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (03.02.2012, 16:31)

Saolun ibrahim bey ama genellikle mesajlarımıza cvp verilmiyor forumda yp ci ve diğerleir gibi bir ayrım var gibi ben onu anlamıyorum..gereksiz onlarca soruya cvp gelirken benim birçok sorum havada kaldı cvp veren olmadı saygı içersinde konuşmama rağmen mesajımın silindiği bile oldu.Cevabınız için tekrar teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
sinan
Ad Soyad: Sinan Bıyıklı
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen sinan » 1 on yıl 2 yıl önce (03.02.2012, 18:20)

Merhaba,

4m2 ve 6m2 lik ucurtmalarım var ve yamaçda havalar sert oldugunda bunlarla oynuyorum.

6m2 lik bir ucurtma, 20km lik bir ruzgarda 90kg lık adamı rahatlıkla yerden alabilir. Bu ucurtmalar 4 ipli oluyor. isteğe bağlı iki handle ya da bar kullanabilirsiniz. Bar kullanmak mountainboard, buggy gibi aletler ile kullanılacağı zaman mantıklı oluyor.

Ben iki handle ile kullanıyorum, ancak 5. dakikadan sonra kollarda agrılar baslar bunun için bende bir harness sistemi yaptım. Bu harness kitesorfculerin kullandıgına benziyor. Bende kaya tırmanş harnesinden yaptım. İki handle arasına bir ip bağladım ve bir makaradan geçirerek harnessin onune bağladım. Boylece agırlıgı vücuduma dagıtabiliyorum. Ellerini bile bırakabilirsin :) Harness ile zıplamak da daha kolay.

Aynı yamaçta oldugu gibi ruzgarı karsıdan alıyorsun (ucurtma karsıdan alıyor ancak biz arkamız donuk duruyoruz) Ruzgarı arkadan almak belki daha doğru bi kullanım olabilir. :)

Bir çemberi ikiye böldüğünüzü düşünün ve bu yarım dairenin ortasında duruyorsunuz. Kanat tam kaşınızda. Biraz saate benzeterek anlatayım :

Saatin ortasında siz duruyorsunuz. 12 yonunde kanat. 10-11 ve 1-2 yönleri kanadın ruzgara karsı en dirençli oldugu noktalar. 3 - 9 ve 12 yonlerinde ise kanat zayıflar. Ancak 12 ye gelene kadar kanatta yine bi cekme gucu olusur. Bu noktalara sert ruzgarda dikkat etmek gerekir.

Bu arada guvenlik onlemi olarak kite killer denen bir aparat var ondn muhakkak alın. Bileklerinize bağlıyorsunuz ve ucurtmanın fren iplerine bağlı. Ani çekmelerde ya da suruklenme durumlarında handleları elinizden bırakabilirsiniz ve kanat stall a girer; başını alıp bir yere de gidemez. :)

Biraz aceleyle yazdım daha fazla bilgi isterseniz ozelime mesaj atabilsiniz.

İyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (03.02.2012, 20:21)

Cevabınız için teşekkürler Sinan bey güzel anlatmışsız bende paramotorla uçamadığım sert rüzgarlarda oynamak için almak istiyorum.ufak tefek kaldırsa yeter..

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen bartsay » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 14:09)

MErhaba,

Ben de çok ilgilendim ve kurs aldım,
tavsiyem Alaçatıda su da kurs almadan kesinlikle harnese bağlanmayın.

Sabit bir rüzgar varsa keyifli birşey. Ve banagöre yamaç paraşütüne ilişkin refleksleri geliştirici özelliği var.

Alaçatıda önce küçük 1-2 m bir kite ile temel alıştırma yapılorlar sonra dizinize kadar gelen suda çalışma yapıyorsunuz. yaklaşık 3 gündü rüzgar üstüne gidecek bir hal alıyorsunuz. Power zone veya barı kendinize çekerek havalanmaya başlıyorsunuz. Bu aşamaların suda ve şişmi kite ile yapılması iyi olur, çünkü kiteın dolup boşalması ile bir yere sürtmek veya vurmak ile dikkatinizi dağıtmıyorsunuz ve yara bere almadan eğitimi bitirme ihtimali çok yüksek,

Ayrıca Amerikayı da yeniden keşfetmek yerine bilen birisinden hem tatil yapıp 2-3 gün içinde olayı tamamlamak daha kolay.

Bi de buluhduğunuz yerde yapıp yapamayacağınıza bakmadan malzeme almak külfetinden kurlutuyorsunuz.

Bana göre İstanbul kite için çok iyi bir yer, şile ormanlı sahillerinde bugy ve kite surf çok güzel yapılması gerek (dalgalar sadece proflar için)

Sanırım Gökçe adada da bu işi yapanlar var, kite ile ilgili forumlar da var.
Oradan daha iyi bilgi alırsınız. Ben snow kite için düşünmüştüm ama burda olmuyor.

Kullanıcı avatarı
ataşüt
Ad Soyad: Ata Sunay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ataşüt » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 15:06)

Merhaba Onur Bey,
Ben prism kite'ın speedfoil olarak 2.5 snapshot ve powerkite olarak tensor 5.0 kitelarını kullanıyordum..eğer yamaçta oynamak için istiyorsanız 2.5 luk bir snapshot yada dengi bir kite size yeterli olacaktır..sert havalarda 2.5 luk bile baya bir çekebilir..(40 km lik rüzgarda çıplak ayak kum sörfü yaptırdı bana) bu arada ben 62 kiloyum 90 kilo olan arkadaşıma yetmemişti :) 40 km lik rüzgarda tensor 5.0 ı açtığımda ise

sinan beyin dediği üzere : Saatin ortasında siz duruyorsunuz. 12 yonunde kanat. 10-11 ve 1-2 yönleri kanadın ruzgara karsı en dirençli oldugu noktalar. 3 - 9 ve 12 yonlerinde ise kanat zayıflar. Ancak 12 ye gelene kadar kanatta yine bi cekme gucu olusur. Bu noktalara sert ruzgarda dikkat etmek gerekir.

iyice yana yatırıp(3 veya 9 yönüne doğru) tekrardan yere paralel olarak 12 yönüne ilerletip sonra gökyüzüne doğru çevirdiğinizde sizi havaya çeker 5-6 METRE yerden yükseliyordum...

bunları referans alarak istediğinize karar verebilirsiniz..

NOT: SİNAN BEY GİBİ BENDE BİR NOKTAYA DEĞİNMEK İSTERİM..BÜYÜK KİTELARI (TENSOR GİBİ) KİTE'A HAKİM OLMADAN VE ACİL DURUMDA STALLA SOKAN BİLEĞE BAĞLI SAFETY LEASH OLMADAN KULLANMAYIN...ÖZELLİKLE ÇEVRENİZDE ÇARPABİLECEĞİNİZ OBJELER VARSA.. snapshot gibi kitelar 2 handle la basit kullanıldığından acil durumda birini bırakmanız yeterli...

iyi uçuşlar...

ata

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 20:16)

Saolun ata bey cevap için: benim amacım 20 km nin üstündeki rüzgarlarda kullanmak 83 kiloyum paramotorla kalkış yaptığın geniş bir tarla var orda kullanmayı düşünüyorum.Teorik olarak kullanımı anladım kolay bir model alıp başlamak istiyorum ama gidipte yerden hiç kaldırmıcak kadar zayıf bişide olmasın ne önerirsiniz :?:

Kullanıcı avatarı
parapraksi
Ad Soyad: Barış Samancı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen parapraksi » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 22:33)

Selam
Ninja yazdı: amacım 20 km nin üstündeki rüzgarlarda kullanmak....yerden hiç kaldırmıcak kadar zayıf bişide olmasın ne önerirsiniz :?:

Onur Bey, 16 metrekarelik inflatable kite ve 12 metrekarelik foilkite kullanan birisi olarak derimki 20 km'nin üstünde karada powerkite yapacaksanız alacağınız kite foil kite olmalı ki bu tür kitelar şişirilebilir kitelardan çok daha fazla güç üretirler ve kontrolsüzleştiklerinde her ne kadar arkadaşlarırın bahsettiği güvenlik aparatları olsada herşey çok hızlı olabiliyor. Bu nedenle öncelikle trainer bir kite alarak kite kontolünü ve uçurtmanın farklı rüzgar hızlarında nasıl güç ürettiğini deneyimleminizi öneririm Örnekse 5lik bir foil kite adama bunları yapabiliyor
http://www.youtube.com/watch?v=oveLq6j4 ... AAAAAAAAAw

Ayrıca uçurtmayla zıplama hareketi rüzgar hızı ve uçurtmanın boyutu ile orantılı olduğu kadar, kullanıcının kilosu ve doğru zamanda doğru manevraları yapmasıylada orantılıdır.

Ozone'un foil kitelarını tavsiye ederim.http://www.ozonehobby.com/ Murat Bey Türkiye dağıtıcısıdır, beklentilerin konusunda bir mail atarsanız size doğru ürün konusunda tavsiyede bulunucaktır.

Dikkatli olun, şimdiden iyi eğlenceler.

Kullanıcı avatarı
ataşüt
Ad Soyad: Ata Sunay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ataşüt » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 23:56)

barış beye,
aynen katılıyorum..Foil bir kite alın..bahsettiğim speedfoil 2.5 luk snapshot gibi birşey alabilirsiniz yada 3 lük..ama max 5 alın..manevra kabiliyeti ve gücü nedeniyle fazlası ile yeterli..boy büyüdükçe doğal olarak dönüşleri hantallaşmaya başlıyor..
barış beyin videosu çok güzel bir örnek olmuş...güçlü havada 5 m lik bir foil kite kullanmak için havaya fırladığınız andada o kanadı kontrol etmeye ehil bir kullanıcı olmalısınız..normalde o hareketi yapan bir insan havada da kanadı kontrol edip inişine göre yön vermesi lazımken videodaki arkadaşın ellerine bakın..tamamiyle kontrolü kaybetmiş..
2.5 luk alırsanız sizi yerden kaldırması için muhtemelen 20kmden güçlü rüzgara ihtiyacınız olacaktır..daha büyükleri kullanırkende kite'a hükmedebildiğinize emin olun..

fikir vermesi açısından : www.prismkites.com

ata