Uçuş defteri

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
kenker
Ad Soyad: Ufuk Uğur
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Uçuş defteri

Mesaj #1 gönderen kenker » 1 on yıl 7 yıl önce (11.12.2006, 13:22)

Merhaba arkadaşlar

THK'da eğitim aldığım sırada oradaki eğitmenler her pilotun bir uçuş defteri olması gerektiğini, yapılan bütün uçuşların buraya kaydedilmesi gerektiğini söylemişlerdi. Hatta kurs süresince yaptığımız uçuşların kayıtlarını içeren tek sayfalık bir kart da vermişlerdi. Bu konunun ciddiyeti nedir. Kontrol eden bir mercii olmadığının farkındayım ama en azından kişisel gelişimin takibi açısından iyi olabilir diye düşünüyorum.

Siz bu konuda ne yapıyorsunuz? Yorumlarınız neler?

sanalpilot
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen sanalpilot » 1 on yıl 7 yıl önce (11.12.2006, 15:33)

Vallahi arkadadaşım o bahsettiğin uçuş kayıt defterinden ben kullanıyorum :yaptığım her uçuşun kaydını muhakkak alıyorum.Belirli bir kontrol mekanizması yada kontrol mercii yok ama ilerid de ne olacağı belli olmaz zaten o kayıt defterinde olaya şahit olan kısmı var uçutuğumu gören birisine ki bu genelde uçtuğumuz ekipteki arkadaşlardan birisi oluyor imzalatıyorum(oğuz kulakların çınlıyordur şu anda herhalde) ki ileride olası bir kontrolde sıkıntı yaşanmasın

Kullanıcı avatarı
cino
Ad Soyad: Cihan Yavuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen cino » 1 on yıl 7 yıl önce (11.12.2006, 17:41)

aslında karışık bi durum bu şekilde uşuşlarını biryerlere yazmayan ama inanılmaz uçuş saatlerinine ulaşmış bir çok pilot oldugunu sanıyorum...herhangi bi durumda sadece uçuş kayıtlarına bakılarak pilotları değerlendiremezler! ama THK'nun bu uygulamasını biliyordum aynı zamanda olası bir THK eğitiminde bunları değerlendiriyorlar. yine de tüm pilot arkadaşların böyle bir defteri olsa iyi olur :) bu arada bende uçuşlarımı bi deftere yazıyorum :D

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen emraq » 1 on yıl 7 yıl önce (11.12.2006, 18:02)

arkadaşlar türk hava kurumu belirli dönemlerde skk(sertifika kontrol kursu)açıyor.uçuş defterinize bakılıyor bu kursta ve sizi uçuşa tabi tutarak uçuşunuzu kontrol ediyorlar.bir pilot için uçuş saatini,sayısını bilmek bence çok güzel bir durum

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 7 yıl önce (11.12.2006, 19:42)

Bence defter THK veya başka bir mekanizma için kontrol amaçlı değilde kendimizi eğitmemiz bakımından önemli. Örneğin yeni başlayan biri yaptığı uçuşları ve yaptığı hataları yazarak zamanla bunları kontrol ederek bu hataların üstesinden gelebilir.
Çok fazla uçuş yapan pilotlar zamanla bu kayıtları tutmamaya başlıyor haliyle. Yani belli bir eğitim seviyesine geldikten sonra kayıt tutulmamaya başlanıyor.

winds
Ad Soyad: Özkan Dedekargınoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen winds » 1 on yıl 7 yıl önce (12.12.2006, 23:38)

Uçuşların bir deftere kayıt edilmesi Ali nin de dediği gibi kişinin kendini konturolü için iyi bir araç.İlerleyen zamanlarda tecrübeye bağlı olarak tüm uçuşlar kaydedilmiyor haliyle :D ama kulüplerde sıkı bir şekilde kayıt altına alınıyor diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Uyurgezer
Ad Soyad: Ulaş Çavuş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Uyurgezer » 1 on yıl 7 yıl önce (14.12.2006, 03:23)

Bence de uçuşların kayıt altına alınması gerekli,en azından ben öyle düşünüyorum. Bana göre bu kayıtları olabilecek herhangi bir kontrolden ziyade kişi kendi için yapmalı. Bende kayıt tutuyorum.Ve hemen hemen her uçuşum kayıtlıdır.Yer,tarih... gibi.O defteri açtığımda birsürü anıyla başbaşa buluyorum kendimi.Güzel dakikalar geçiriyor insan... Haa kontrole gelince,kayıtları göstermektense uçuş yapmayı tercih ederim:)