ipler uzar mı kısalır mı???

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

ipler uzar mı kısalır mı???

Mesaj #1 gönderen serhat » 1 on yıl 7 yıl önce (15.12.2006, 00:53)

bu güne kadar; eskiyen paraşütlerin özellikle a ve b iplerinin zamanla binen yükle uzadığı ve dolayısıyla hücüm açısının yükselerek paraşütün profilini kaybettiğini düşünürdüm.

fakat bu yaz günay abi murat tüzer ve birkaç arkadaşım daha paraşüt iplerin zamanla çektiğini, a ve b ye yük bindiği için daha az c ve d nin ise daha fazla çektiğini, böylece paraşüt stolu ve benzer problemlerin yaşandığını

hata günay abinin eski ve sıfır bir beta3 ün iplerini karşılaştırdıında eskiiplerdeki kısalmanın gerçek olduğunu anlatıp bizede göstermişti. ,

konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Ad Soyad: Günay Tutgun
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (15.12.2006, 01:34)

selam serhat cok guzel bir konuya deginmissin.............
haklisin bir cok kisi halen iplerin sadece uzadigini dusunuyordur.........
kiii bende 2004 yilina kadar kisaldigini bazen duyuyordum ve pek inanmiyordum ama avrupada bir ucus okulunun bir kanati tam olarak nasil test ettiklerini ve ne gibi uygulamalar yaptiklarini gordum hatta bizzat yardimda bulundum ve bilgide aldim.Fakat ipler serhatin da dedigi gibi A,B,C,D lerde farkli olmak uzere kisaliyor ve kanatin aerodynamique yapisi degisince de kanatin hucum acisi degismis oluyor.
bu yuzden eski kanatlarla kalkis yapmak cok riskli olabiliyor; ve kanati hisleriyle kontrol eden bir pilot kanata adaptasyon bile saglayamiyor.genelde bu tur kanatlarin kalkis mesafesi uzadigi gibi inisleride sert oluyor yada palya verme noktasi tamamen degistigi gibi randuman da vermiyor... o yuzden mumkun oldugunca kanatlarimizi nemli ortamda tutmaktan sakinalim hatta yikanan bir kanat kurumaya birakildigi zaman golgede ve iplerine 5-10 kg arasinda agirlik asilarak kurutulmasi tavsiye edilir......
genelde fren ipleri uzar, ki bu yaz fren iplerimin kullanma yogunluguna goe sag ve sol farkli sekilde kisaldigini gordum.ki frenin de kisalmasina pek anlam veremezken; model ve markalarin kullandigi ip cesidine gore
ipler kisaliyor yada uzuyor diye dusunmeye basladim.
uzuyor diye duyuyor ve dusunuyordum;ama ki tektek bakip olcup gormedim.
kisaliyor diye duydum; tektek olcup sifirina gore kiyasladim ve kisaldigini gordum.
fren iplerine gelince bu yaza kadar uzadigini goruyordum ama bu yaz kisaldigina da sahit oldum.
saygilar, iyi ucuslar;
gunay tutgun