Meteoroloji sayfası hazırlanması

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
KaganAkc
Ad Soyad: Kağan Akçalar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Meteoroloji sayfası hazırlanması

Mesaj #1 gönderen KaganAkc » 1 on yıl 9 yıl önce (04.04.2005, 17:00)

www.meteor.gov.tr sitesinin altında açılacak olan, sporumuza özel meteo bilgileri içeren bir sayfa hazırlanıyor. İçinde neler olmalı, nasıl olmalı hepberaber karar verelim.

Kullanıcı avatarı
ubu
Ad Soyad: Zeki Ünal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ubu » 1 on yıl 9 yıl önce (04.04.2005, 18:01)

Çok sevindirici bir gelişme gerçekten.Ancak Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün teknolojileri nelerelere ne kadar yetiyor merak ediyorum.Örneğin local rüzgar ve hava durumu tahmini yapabilirlermi acaba.Onlara düzenli uçuş olan yerlerin listesini versek local bir tahmin sayfası olsa oldukça iyi olur.
"İllere göre" hava durumu tahmini sayfaları var ama rüzgar tahmini yok.

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen mahomedia » 1 on yıl 9 yıl önce (04.04.2005, 21:39)

Bu çok güzel bir çalışma olur :)
Benim en çok ihtiyaç duyduğum bilgiler şunlar:

-Hava sıcaklığı
- özellikle yer seviyesi ve 1000m'de.
-Yağış
- yağış olasılığı: yağmadan geçme olasılığı
- çok büyük alanda çisenti mi olacak yoksa bölgeselmi olacak? Örneğin bazen NOAA'nın raporunda birazcık yağış gösteriyor ancak çoğu zaman yağmadan geçiyor veya bizim uçtuğumuz yerde hava açık oluyor 5-10 km ileride yağış oluyor.
Bazen de bulutlar çok yoğun olduğunda yağış olacak diye görünüyor ancak yağmadan geçiyor vs vs :)
- Rüzgar yönü ve şiddeti:
- Bu rüzgar termik etkisiyle yamulur mu? yoksa rüzgar termiği mi yamultur:) Darbelerde sağa sola ne kadar döner? maksimum yatay hızı ne olur. Bu rüzgar ne kadar kararlıdır. akşama doğru azalır mı artar mı? Mesela bazen 16 km gibi düşük bir rüzgarda tepede çok güzel soaring yapılırken 20 km'de havada kalmak için kasmak gerekiyor? neler oluyor :)
- Termik oluşumu, termikler arası boşlukların büyüklüğü (yuh!) termiklerin kopmsa sıklığı. Termikleri asıl oluşturan etkenler: bazen kapalı havada deli gibi termik oluyor bazen kapalı havada sadece azıcık güneş vuran yerlerden patlıyor vs vs.
- Dikey rüzgar olayları: bazen çok termik olmasa da deli gibi yükselebiliyorsunuzç Soaring bandı her zamankinden daha yüksek oluyor. neler oluyor:)

Bir defasında gölbaşında soaring yapıyorduk. Bir iki YP ve ben YK ile takılıyorduk ancak herkes indikten bir kaç dakika sonra felaket bir rüzgar patladı. Abartısız 60km/h ölçtüm variom'da :) eminim bunun bir tahmini vardır :) veya ankaranın kuzeyinde bu rüzgar patlayınca güneyine ne zaman ulaşacağı bilinebilir.

Malesef en güzel uçuşlar da böyle en sakat havalarda bilmem CB'lerin altın filan oluyor napcaz biz bilmiyorum:) bir meteoroloji uzmanının yardımına ihtiyacımız var.

selamlar..

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Pilot Menüsü: 

Ver Allam Ver !!

Mesaj #4 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 9 yıl önce (05.04.2005, 18:56)

Selamlar,

Bu haberi iyi bir gelisme olarak algilamak gerekir vede bizlere gerekebilecek herseyi istemek lazimdir. Once kolaydan baslamak gerekir. Kolay olan Zaten elde olan bilgilerin, internet sayfalari ustunden kamuya acik hale getirilmesidir. Daha sonra zaten baslatilan sayisal tahmin modelleri ustunden Calismalara agirlik verilerek (diger kamu/ozel kuruluslar, universiteler, yerli/yabanci kaynaklari ile calisarak) bunlarin guvenilir sonuclar veren sistemler

1.) METEOGRAM"lar . . DMI tarafindan ECMWF"den alinan SAYISAL HAVA TAHMIN URUNLERI, bizlere gosterilmemektedir, GOSTERILMELIDIR. Enlem ve Boylami verilen her yerin 10 Gunluk meteogramlari mevcuttur. (Kanakcalar"da ulkemizde Duzenli uculan hemen her yerin GPS koordinatlari mevcuttur.)

Meteogram nedir derseniz yandaki YUNAN (Atina Universitesi sayfalari) sitesinde mevcut oldugu gibi http://forecast.uoa.gr/forecastcity.html

Bunlar DMI"nin elinde ZATEN mevcuttur, yapilacak olan bunlari serbest birakip, internet ustunden bizimde yararlandirilmamizin saglanmasidir.

2.) Radiosonde verileri (Meteoroloji Balonlarindan elde edilen bilgiler)
===============

17062 Istanbul
17130 Ankara
17220 Izmir
17240 Isparta
17280 Diyarbakir
17351 Adana

Istasyonlarindan elde edilen bilgiler yandaki sekilde http://pscwx.plymouth.edu/uacalplt.html kullanabilecegimiz (ham bilgi, emegram, stuve, skew-t ve hodogram
Seklinde) bir anlasilabilir (vede ogretici met sozluk/bilgi sayfalarina linklerle) TURKCE sayfa gelistirilmesi.

3.) DMI"nin elinde MM5 Modli var ama zannederim 15 senedir henuz guvenilir bir sonuc elde edilemedi. Ulkemiz icin guvenilir SAYISAL HAVA TAHMIN MODELLERI gelisirilmeli vede bizlerin hizmetine sunulmalidir. Bunlar icin gerektiginde diger kamu kuruluslari, universiteler vede ozel sektorden (yerli ve/veya Yabanci) yardim alinmalidir.

Bizlerin isine yarayan sayisal tahmin sonuclari SUNUMLARINA ornek (fikir versin diye)

AA)Sehirlerimiz icin 7 gunluk yuzey ve irtifa tahminleri Diagram (meteogram) seklinde

http://www.wetterzentrale.com/topkarten/fsavnmgeur.html soldan "DIAGRAMME" sagdan "Europa" secildikten sonra Gelen sayfada soldan Istanbul/Ankara/Antalya ve sagdan yuzey/irtifa/850mb sicaklik ve yuzeyyagis secilebilir

BB)Animasyon sekli ise toplam 38 adet hava (yuzey ve irtifa) karti . .ozellikle SOARING INDEX bolumu

http://www2.wetter3.de/animation.html

CC)Ingiliz (Met Office"in ozellikle cephelerin gelismesi ve hareketleri ile ilgili yuzey tahminleri gibi), Alman, Japon, Kanada, Amerikan ve cesitli uluslararasi hava tahmin sunus sekilleri

http://www2.wetter3.de/fax.html

DD)Gercek zaman meteoroloji sunuslari icin (enlem/boylam veya istasyon kodu sayfadan ogrenip girip bakilarak)

http://www.arl.noaa.gov/ready/cmet.html

+++

Sonuc olarak, DMI icinde Havacilik Meteorolojisini bilmemek gibi bir durum olamaz, yoksa vay haline Milli Savunmanin !!! . . . Yani Arif"e Tarif gerekmez diye dusunuyorum ama illede DMI"deki ilgililerin dusundukleri ile Amator havacilarin dusundukleri ayni seylermidir diye bir tereddut var ise yukaridaki sayfalara bakarak, zannederim bir fikir edinilebilir.

Amator Havacilar icinde soylemek istediklerim, bir kamu kurulusundan cok buyuk beklentiler icine Girmek gercekci olmayabilir. (Universite tezinin baska bir yerden aktarim oldugu ortaya cikan bir Basbakan BASDanismaninin aslanlar gibi gorev yapabildigi bir ulkede, siyaset vede siyasetteki degisikliklerden birinci Derecede etkilenebilenlerin kamu kuruluslari oldugunu unutmadan. .)

Talepkar olan kitlenin (cogu ne talep ettigini bile ifade edebilmek aciz) bir avuc karsiliksiz (bedava) hizmet İsteyen (cogu kendi vergi mukellefi bile olmayan) kisi oldugunu unutmadan . .

En basta dedigim gibi, DMI"de zaten mevcut bilgileri versinler yeter. Ustadimiz bunlarin ne oldugunu Gayet iyi bilir, gecen sene Manisa"da cebinden cikardigi Manisa icin haftasonunu gosteren Meteogram"larda shu Saatte cephe geliyor dendigi yerde cephe gelmis, shu saatte gok gurleyecek dedigi yerde gok gurlemis vede shu Saatte yagmur yagacak dedigi saatte yagmurda yagmistir. Hatta ustadim yagmur yagacak ben erken kacayim bari
Ankaraya yolum baya uzun deyip Pazar oglen erkencene ayrilmistir . .

++

ASL OLAN, bizlerin internet uzerinde zaten hazir ve herkese acik olarak bulunan bilgileri OKUYABILMEK vede BASITCENE YORUMLAYABILMEMIZDIR. Ornegin benim hobilerimden biride budur vede epey ugrastikdan sonra kendimi gelistirmekte bir miktar Basari sagladigimi dusunuyorum.Bu Forum"da "M E T E O :: HAFTASONU HAVA TAHMINLERI" basligi altinda bir hafta evvel (gecen
Sali) Istanbul"da haftasonu icin yaptigim tahminler (Ormanli"ya giden arkadaslardan duydugum kadari ile)zannederim noktasi virgulune kadar tuttu !! O baslik altinda tahminler icin yararlanilan linklerde mevcut. Bakipta anlamayan anlamadigini sorup ogrenebilir . .

Karanliga kufr edeceginize, bir mum"da siz yakin . . Demish (ismi gerekmez) Cinlinin biri . .

Saygilar/Deniz Erenler

Kullanıcı avatarı
CENK ESENER
Ad Soyad: Cenk Esener
Pilot Menüsü: 

Amerikayi yeniden kesfetmek

Mesaj #5 gönderen CENK ESENER » 1 on yıl 9 yıl önce (05.04.2005, 19:36)

Diger ulkelerde varolan benzer siteler bizim icin yol gosterici olabilir.
Cogumuzun anlamayacagi yuz bin tane bilgi yerine, genelin anlayabilecegi daha basit veriler bence doktora tezi gibi bir internet sayfasindan daha faydali olacaktir.
Benim onerim http://www.xcweather.co.uk/
gibi siteleri konu hk yeterli bilgisi olan arkadaslarin inceleyip talebimizi sekillendirmesidir.

cenk

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Pilot Menüsü: 

HEZARFEN Sayfalari Hayirli Olsun !!

Mesaj #6 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (21.04.2005, 15:52)

Selamlar,

Bilmiyorum haberi olan varmi ama burada bir muddet evvel fikir sorulan sayfalar DMI tarafindan bir sekilde hizmete sokulmustur.

http://hezarfen.meteor.gov.tr/Default.htm Sayfasindan girip bakabilirsiniz.

Sayfada gercekten cok degerli bilgiler var. Kulagi bunlara alisik olmayanlarin burdan okuyarak ogrenmesi gerekecek.

Sayfa kurulus asamasinda zannederim . .

Sadece 2 bolum hazir

1.)

NWP MM5 = kisa vade sayisal tahmin sistemidir . . Bu sistemin tutarliligi hakkinda sikayetler oldugunu Duyuyorum ama en guzelini kendimiz takip ederek goruruz, bakalim tutuyormu degilmi ??

Bizlerin istedigi seyler var bu sayfada . . Hadi hayirlisi . .

2.)

RASAT ARAMA = Burdanda ulkemizdeki tum havalimanlarinda duzenli olarak alinan olcumler bakilabilir

+++

Tahminim, zamanla digerleride sayfaya eklenecektir. Yukarda ekli bolumlerde, belkide bizlerin de istekleri dogrultusunda Gelistirilecektir.

Evet, sonunda olumlu ve somut bir gelisme, tekrardan hayirli olsun.

Saygilar/Deniz Erenler