Sivil Havacilik Vergi Kanunu

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 7 yıl önce (11.01.2007, 14:03)

Vedat bey bu konuda yanlış bilgilendirme durumu olmuş.
Yanılmıyorsam sizin bahsettiğiniz uçuş başı vergi alacak ibaresi sportif havacılık ile ilgili değil. Bireysel yapılan spor aktivitesi vergilendirilemez ama yamaç paraşütü ile tandem uçuşu yapılıyor bunun karşılığında bir bedel alınıyorsa yani ticari gelir elde ediliyorsa hiç şüphesiz tüm ticaret erbabı gibi vergisini ödeyecektir.
Diger taraftan 193 sayılı vergi kanununun 29. maddesi 2. fıkrası düzenleme yapılarak Askeri, Sivil, Türk Hava Kurumu vb kurumlarda dalış ve uçuş yapan personelin ek tazminat ve gelirlerinde düzenleme yapılarak normal aylık tutarının %60 ından fazla olamaz diye değiştirildi.
Yamaç paraşütü ve diğer bireysel havacılık sporlarını yapanların malzeme temini genelde %80-90 yurtdışı gayri resmi bağlantılı olarak faturasız temin ediliyor. Sportif havacılık ile ilgili bir federasyon kurulumu gerçekleştiğinde; sanırım bu konularada el atıp vergi indirimi, destekleme vb. katkıları olacaktır kanaatindeyim. Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (15.01.2007, 11:50)

Dünkü Hürriyet gazetesindeki haberde; "paraşüt atlayışlarından, atlayış başına 75 YTL vergi" şeklinde bir cümle okudum. Net yazmamış, yamaç paraşütü mü, serbest paraşüt mü belli değil. Ayrıca, Bakanlık henüz onaylamamış ancak SHGM bu tarife üzerinden tahsilata başlamış. Prosedür hakkında da bir açıklama yok. Yani; bilinen uçuş bölgelerinde personel görevlendirip bunu kayıt altına mı almaya çalışacaklar yoksa başka bir yol mu izleyecekler belli değil. Hayırlısı diyorum. Bu tadımıza da su kaçırdılar sonunda....

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (15.01.2007, 12:07)

Haberi tekrar bulup okudum. Anlaşılan, küçük uçaklarla yapılan sportif faaliyetler yani serbest atlayış kastediliyor. Ama bunu göze alan kurum ne yapıp edip yakında yp-yk uçuşlarını da kayıt altına alacaktır.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydiver » 1 on yıl 7 yıl önce (15.01.2007, 16:19)

ganos yazdı:Dünkü Hürriyet gazetesindeki haberde; "paraşüt atlayışlarından, atlayış başına 75 YTL vergi" şeklinde bir cümle okudum.

bu vergi zaten var, ancak mahiyeti anlaşılmamış. atlayış başına uçaktan vergi alınıyor ve bu da saatlik uçuş kirasına dahil. normal bir uçuş için uçak kiralamak ve paraşüt atlayışı için uçak kiralamak arasındaki kira farkı bu vergiden dolayı.

kişi başına para alınmıyor yani.
uçak başına alınıyor.

peki etik mi bu adaletsiz vergi ?
değil tabii ki.

ayrıca vedat abiyi bu değerli çalışmasından ötürü destekliyorum. günümüz şartlarında, havacılık gelişimini bireysel çabalarla geliştirirken, yapılan ticari yaptırımlara karşı birlik olmak, son derece anlamlı.