Yeni EnB Kanatlar? En iyi EN B kanat Hangisi???

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Yeni EnB Kanatlar? En iyi EN B kanat Hangisi???

Mesaj #1 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 00:00)

Yeni çıkan çok iyi performanslı EnB kanatlar hakkında ne düşünüyorsunuz????

Az önce Xc magazine'in son sayısını okurken artık dayanamadım ve sizlere sormak istedim...

Güvenliler mi
Performansları denildiği gibi mi
Sizce en iyi EnB kanat hangisi???

Mesela Gin Carera var EnC pilotları için yaptık artık EnB pilotların hizmetinde deniyor

Kullanıcı avatarı
sedatkalkay
Ad Soyad: Sedat Kalkay
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen sedatkalkay » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 12:24)

Bence, bu soru çok yanlış bisoru olmuş, her markanın kanadında öne çıkardığı özellikler var. ben skywolk, nova ve yutorn inceledim. bana uygun olanının skywolk olanına karar verdim... bu bile isteklerimin %85- 90 na ancak cevap verebildi... bundan daha uygunda gelişebileceğini tahmin etmiyorum. her kanadın öne çıkan üstün özellikleri var...

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 12:39)

Advence Sigma 8 için de sadece bir konuda EN - C almış. (control movement) diğerleri hep EN A ağırlıklı. Ama kullanan kişilere danışmak lazım diye düşünüyorum.
Sonuç olarak herkesin seviye ve tecrübesi hatta uçuş saat ve zamanı-şekli (haftasonu pilotu, mesafe uçucu, akrobasi pilotu gibi) farklı olduğundan herkesin farklı tercih yapması gerekir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 14:07)

sedatkalkay yazdı:Bence, bu soru çok yanlış bisoru olmuş, her markanın kanadında öne çıkardığı özellikler var. ben skywolk, nova ve yutorn inceledim. bana uygun olanının skywolk olanına karar verdim...

Soru yanlış değil kendi cevabını ver sen mesela Chili 3 kullanıyorsun memnun musun? En son chili 3 ile ilgili bir değerlendirme okudum (xc magazine 150. sayı)
Stall hızı çok düşük, çok zor stall oluyor. Çok yavaş uçurulabilir.
Ön kenardaki plastiklerde aralık olduğundan asimetrik kapanmalar daha küçük oluyor.
Kanadın termikli havada öne atılma hızı biraz fazla
Kanat kalkışta biraz öne saldırıyor, fren gerekiyor
Kanadın fren uzunluğu çok fazla, geri bildirimi düşük gibi pozitif ve negatif şeyler yazılmış sen kendi cevabını ver yani bütün kanatları anlatma,
herkes kendi kanadını övsün veya yersin, fikir alış-verişi için açtım başlığı

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 14:39)

DHV sayfasında yakın zamanda detaylı bir araştırma yayınlandı, belki karşılaştırma için yardımcı olur. 5 dökümandan oluşuyor ,link:

http://www.dhv.de/web/en/safety/safety-tests

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen sarsinan » 1 on yıl 4 ay önce (06.11.2013, 16:10)

Sevgili hüseyin bu değerlendirmeyi yapmanın en objektif ve doğru yolu bence şu öncelikle ilgilendiğin kanatları bir liste haline getir tabiki burda temel kriter senin pilotaj seviyen, daha sonra üreticilerin web sayfalarından kanatların teknik özelliklerini görebilirsin bunun için para2000.org ta kullanılabilir. hemen akabinde sıra pilotlardan gelen geri dönüşleri değerlendirmek, bunuda Pg Forumdan yapılan yorumları okuyarak yapabilirsin (Keşke Yp Forumdada bulup okuyabilseydin! zamanında bir arkadaşımızın açtığı 2 kolonlu kanatlar ile ilgili başlık titanic ile aynı derinlikte yatmaktadır.) tabi bu yaptığın değerlendirmelerin hiçbirisi havada yaptığın değerlendirmeden daha gerçekçi olamaz ama en azından sana ön bilgi verir. seçim kriterlerine göre kanat sayısını 2 yada 3'e düşürebilirsen beki türkiye dealerından demo kanat talep eder uçuş yapabilirsin umarım doğru seçim yaparsın iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 4 ay önce (07.11.2013, 00:52)

ozgur.k yazdı:DHV sayfasında yakın zamanda detaylı bir araştırma yayınlandı, belki karşılaştırma için yardımcı olur.

Çok yardımcı oldu hatta ufkumu açtı diyebilirim...
Adamlar karşılaştırmış ve ayrıntılı olarak test etmiş. En yeni çıkan Golden 4 veya Gin Carrera testleri yok tabi ama Nova Mentor 3, Golden Nevada, Skywalk Chili3 ve Macpara Eden 5'in güvenlik kriterlerini karşıladığını görmek benimde aklımda bulunan bu kanatları aklamama sebep oldu. EnB hatta EnA sertifikası alan bazı kanatların nasıl da problemli olduğunu görmekte beni baya şaşırttı.
Ben aslında kanat almak için değil de insanların kendi kanatları hakkında fikirlerini anlatması ve fikir paylaşımı ile bilgi almak istiyordum.

Kullanıcı avatarı
Ural32
Ad Soyad: İsmail Ural Sarı
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Ural32 » 1 on yıl 4 ay önce (13.11.2013, 16:11)

Tamer ben de baya araştırdım enB kanatları saatlerimi günlerimi harcadım desem yeridir,yurt dışı forumları olsun bire bir kanat sahiplerini bulup aramak olsun detaylı bir araştırmam oldu.Kısaca söylicem ki,ben 2+1 kanat arasında kaldım diğerinede emin olamadım ( uçus satim ve tecrübem doğrultusunda )
1-) UP Kantega XC2 : Kanat dayaklılık bakımından çok iyi kaliteli kumaş ve işçilik olduğu biliniyor son derece güvenli ve performanslı bir kanat,eğer daha iyi bir bilgi almak istersen sizin İzmir gurubunda Muharrem de Kantega XC var Bartuğ abideydi 2011 model,Muharrem in bana söylediği,bütün uçuşlarda en yüksekte onun olduğu.
2-) GIN Atlas : Kanatta kaliteli işçilik var,aerodinamik yapı olarak kanatta iç basıncı ve aynı zamanda güvenliği artıran farklı bir yapının ( içinde ) olduğunu öğrendim,sel duvarları arasında basıncın geçişini sağlayan bir yeni bir buluş.
3-) GIN Carrera : Bu kanadında bütün dengeleri alt üst edeceğini söylüyorlar ;)
Tabi benim tercihim UP Kantega XC2 olacak...

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen kakalamtahu » 1 on yıl 4 ay önce (13.11.2013, 23:35)

windtech Zenit Evolution araştır.

Kullanıcı avatarı
Ural32
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Ural32 » 1 on yıl 4 ay önce (13.11.2013, 23:58)

Eyv burada bi abimizde 2012 evo var,bi bakarız nedir ne değildir ama efsane bir kanat diye biliyorum..

Kullanıcı avatarı
onur6616
Ad Soyad: Onur Kaya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen onur6616 » 9 yıl 3 ay önce (05.12.2014, 16:09)

Ural32 yazdı:Tamer ben de baya araştırdım enB kanatları saatlerimi günlerimi harcadım desem yeridir,yurt dışı forumları olsun bire bir kanat sahiplerini bulup aramak olsun detaylı bir araştırmam oldu.Kısaca söylicem ki,ben 2+1 kanat arasında kaldım diğerinede emin olamadım ( uçus satim ve tecrübem doğrultusunda )
1-) UP Kantega XC2 : Kanat dayaklılık bakımından çok iyi kaliteli kumaş ve işçilik olduğu biliniyor son derece güvenli ve performanslı bir kanat,eğer daha iyi bir bilgi almak istersen sizin İzmir gurubunda Muharrem de Kantega XC var Bartuğ abideydi 2011 model,Muharrem in bana söylediği,bütün uçuşlarda en yüksekte onun olduğu.
2-) GIN Atlas : Kanatta kaliteli işçilik var,aerodinamik yapı olarak kanatta iç basıncı ve aynı zamanda güvenliği artıran farklı bir yapının ( içinde ) olduğunu öğrendim,sel duvarları arasında basıncın geçişini sağlayan bir yeni bir buluş.
3-) GIN Carrera : Bu kanadında bütün dengeleri alt üst edeceğini söylüyorlar ;)
Tabi benim tercihim UP Kantega XC2 olacak...
hocam bu kanadı alıcam demıssınız bende dusunuyorum suan bu tarıhten sonra uzun bır zman gectı up kanada sahıp oldunuzmu olduysanız memnun kaldınız mı tavsıye edermısızn tesekkurler ..

Kullanıcı avatarı
Ural32
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Ural32 » 9 yıl 3 ay önce (05.12.2014, 16:56)

Selamlar Onur bey,UP yada GIN kanat almadım ama harici bir UP kanadım var,eğer bu tür bir kanat alacak olsaydım ADVANCE SİGMA 9 yada UP KANTEGA XC2 alırdım..
Ama ben farklı bir sınıf ve tarz seçtim LİTTLE CLOUD marka,yani hafif malzeme ve tırman uç için Little Cloud SPİRULİNE XL aldım bütün malzemem harnest taşıma çantası yedek dahil 5.5 kg..
Yerinde olsam güvenli bir uçuş için kesinlikle LİTTLE CLOUD kanat alırdım,mesela Little Cloud un yeni kanatları olan SPİRULİNE GT , GOOSE MK L-XL , SPİRULİNE EZ süper kanatlardır..

:arrow: http://para2000.org/wings/index.html
:arrow: http://www.littlecloud.fr/

Bizim bu kanatlarla yaptığımız uçuşların videoları ( turkuaz ve gri renkte olan kanatlar):
:arrow: http://vimeo.com/user14220459/videos

Kullanıcı avatarı
onur6616
Ad Soyad: Onur Kaya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen onur6616 » 9 yıl 3 ay önce (15.12.2014, 14:02)

anladım COK tesekkur ederım...

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen kakalamtahu » 9 yıl 2 ay önce (30.12.2014, 15:08)

Wintech Zenith Evolution. Baktınızmı?