Kanopiyi Slikonla Kaplama

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Ad Soyad: Hüseyin Durmuş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Kanopiyi Slikonla Kaplama

Mesaj #1 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 7 yıl önce (24.01.2007, 14:07)

selam arkadaslar,
sizinle bi fikir alis verisinde bulunmak istiyorum.
elimizde 95 model edel quantum 70-90kg bi kanat var. dolayisiyla cok
eski biz bunu yer calismasi icin aldik ama ruzgar cok az oldugunda
yerde de calismak zor oluyor bu nedenle gecirgenligini azaltmak icin
arkadasimla silikonu (tutkal da dahil edilebilir) suda eritip kanadi bu
suya batirip ve kurutmayi dusunduk...
sizce bu sekilde iyi bir sonuc alma ihtimalimiz var mi tavsiyeleriniz
nedir.
Not: kanat sadece yer calismasi icindir.
herkese iyi uçuşlar....

rafetheybet
Ad Soyad: Rafet Heybet
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen rafetheybet » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 10:45)

kardes selam
bu teknik ureticiler tarafindan 5 yıldır uygulanıyor ozellikle apco bu isin oncusu
silikonu suda eritmek mümkün degil silikon havadaki nem sayesinde kuruyor
selülozik tinerle eritincede yapisi bozuluyor speragumda yapisini bozuyor ben silikonu yapisini yitirmeden eritmeyi basaramadim kurutmak icinde ulraviole ısınınına maruz birakmalisin. 3m in urettigi bir silikonlu sprey var metro grosmarketlerde bulabilirisin silikon sprey olarak geciyor

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 14:58)

tavsiyen için tsk ederim kardes.
bulundugum yerde metro yok ama arastırıcam.
iyi ucuslar...

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Ad Soyad: Günay Tutgun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 18:15)

selam hüseyin
bir de farklı türden uygulanan silikon bazlı sıvı madde var. kanata fırça ile sürüp bırakıyorsun kuruyunca al sana sıfır geçirgenlik......
ama böyle çok eski malzemelerde kullanılmıyor.sürdüğün silikona yazık.......
genelde 3-5 yaşında 200 saat kadar uçmuş kanatlara uygulanarak kanatın ömrü uzatılıyor.....................neyise
kolay gelsin.
günay tutgun.........

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 18:35)

selam gunay abi
bahsettiğin slikon nerde bulunabilir ne kadardır bilgin var mı? arkadasın kanadı su an guzel 80 saat falan ucusu vardır sanırım. amahala tertemız onda uygulanabilir belki. bahsettiğin madde cok pahalı degilse denemeye deger derim.
tesekkurler.
iyi ucuslar herkese...

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 22:40)

selam
hollandada bazı uçuş okullarında satmaktan ziyade uygulayıp ücretini alıyorlar..
ama ben 2-3 litre aldım nasıl uygulanacağı hakkındada staj ve uygulama yaptık (2-3 defa hollanda da:).. şu an elimde 1 kanata yetecek kadar var..
100€ silikonun kendisi 100€kanata uygulama..
ama 100+50€ yani toplam 150 € ya yaparım.....
iyi uçuşlar............ 8)
günay tutgun..............

Kullanıcı avatarı
erbilk
Ad Soyad: Erbil Kukiçin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen erbilk » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 12:03)

selamlar, sormak istediğim merak ettiğim bir olay var. bu malzemeyi kanada uyguladığımızda kanadın ağırlığına ekstra ne kadar bir ağırlık biniyor. yani 2-3 litre bir kanada yetiyor demişsin ama uygulama esnasında kanat bu malzemeyi tamamen emiyor mu? yoksa belli bir kısmı uçup ta 3 kg dan daha az bir ağırlık mı kazanıyor.?
teşekkürler....
erbil kukiçin.......

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 13:42)

bir kanata 600-800 gr yetiyor yani uygulaman gereken bölümde; hücum kenarından başlamak suretiyle üst yaprağın içerisinden uygulanıyor...
singlerda 50 cm eninde tandemlerde 60 cm eninde hemen hemen kanat boyu diyebilirim...... sıvı normalde sürülünce kurumaya başlıyor biz bunu stajda:saç kurutma makinesiyle hızlandırıp zamandan kazanmıştık....
bir de bu selll,sell uygulanıp kurutulup diğerine geçiliyor... iki kişi ile bir single 2-3 saatte yapıyor......
ağırlığa gelince 600 gr sürüldüğünü farz edersek bunun yarısından fazlası kuruma anında buhar oluyor yani kanatta 250 gr civarında bir ağırlık ilave edilmiş oluyor....
günay tutgun............

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 20:51)

arkadaşlar,fazla imkanları olmayan bir emekli olarak,bu konu ile çok uğraştım.şimdi sizleri bu çalışmalarıma ortak edeceğim...şayet bu sporu çok sevmese idim,zorluklarına fazla dayanamayıp bırakırdım.ama öyle değil.bu sporu çok ama çok seviyorum.

şimdi,neticesinden emin olduğum,senelerce güvenip uçtuğum eski kanopilerimin,bol hava geçiren kumaşlarını,nasıl hava geçirmez hale getirdiğimi,sizlere anlatacağım.yalnız,yeni kanopi satan arkadaşlarım bana gücenmesinler.zira,imkanı olanlar için bunları yazmıyorum.benim ulaşmak istediklerim,kanatları fazla hava geçirip,bir türlü başüstünde tutunamayan ve yeni kanat alamayan kanopi sahipleridir.isteyen dener,istemeyen denemez.ben tecrübelerimden bahsedeceğim...

1...nalburlarda ucuz olarak beyaz renkli plastik tutkallar satılmaktadır...

2...700 gr.lık bir kutu alırsanız,bu işinizi görür...

3...bir leğen içinde,bu tutkalı 1'e 1 sulandırırsanız,karışım tamamdır...

4...uçuşa hazırlanır gibi,rüzgar alan bir tepeye kanopiyi serin...

5...kanopinin her iki yüzüne,bir bez parçası yardımıyla,bol miktarda,bu karışımı yedire yedire süreceksiniz.yalnız,karışım 10 dakika içinde kurumaya başlayacağından acele etmeniz lazım...

6...her kata sürdükten sonra,rüzgarda kanadı hafifçe şişirerek kurutacaksınız.dediğim gibi,bu iş 10 dakikayı geçmiyor...

7...işiniz bitmiştir...sıfır km. paraşütünüzle yolunuz açık olsun...

ben ikinci paraşütüm olan voodoo'da bunu seneler önce denedim.ve hala da hışır hışır yeni gibi duruyor.isteyen olursa,sert manevralı bile uçarım...hiç korkmam...ondan sonra üçüncü paraşütüm olan nova xyon'da da uyguladım...

herkese zevkli uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 21:15)

yere serili kanadın,toprağa değen yüzünü hiç yerden kaldırmadan işinizi bitireceksiniz...
toprağa değen katın alt yüzünü,sellerden el sokarak,diğer ipli yüzü ise,öbürünü kuruttuktan yapıp,kurutacaksınız....
bütün işlem,bir kişi tarafından yarım saatte bitirilir...
dediğim gibi,kuruma 10 dakikayı geçmez...tabii,kanopinin bir miktar ağırlığı artıyor.ama kuruduktan sonra,su ağırlığı gittiği için,pek düşük bir ağırlık kalıyor.kumaş da daha sağlam oluyor gibi geldi bana.hatta iplere de süreyim dedim,ama sonra neme lazım diyerek vazgeçtim.iplerle zaten bir sorunumuz yok....

güzel uçuşlar...

not:dediğim gibi karışım beze bol bol emdirilecek,damlar vaziyette,süratle bol bol sürülecek...çok hızlı...kurutmalar çok kısa sürüyor..işin en güzel tarafı çabuk kuruması...yani iş bitince hemen uçabiliyorsunuz..ve artık kuruduğu için de kir-pas yapışmıyor...

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 21:24)

selam
tutkal olayıda iyi imiş......
silikon olayı çok eski kanatlarda uygulandığı zaman:kanat ta patlama riski yaratabilir...... nasıl diyeceksiniz?.............
eskimiş yıpranmış bir bez düşünün...... üzerine gelen hava basıncının bir miktarını geçirmek suretiyle diğer kısmına direnebiliyor.... ama bu eski bezde; bu geçirgenliği sıfır yaparsak oluşan basınca %100 maruz kalacak.......
bu ilk etapta iyi gibi görünsede uçuş esnasında oluşabilecek ani darbe(asimetrik kapama açma,önden kamama vs...) gibi durumlarda bezin oluşan basınca dayanamayıp patlaması muhtemel bir olay......
3 yıl önce aldığım bu silikonlama eğitimi sırasında duyduğum;bu silikonlama olayı 5 yıldır avrupada yapılıyor... bu şimdiki yıla göre 8 yıldan beri yapılıyor.....
ahmet abim de kendine göre bir yöntem bulmuş(helal olsun) o kaç yıl önce keşfetti bilmiyorum..
ama onunkisi farklı malzemeden......
benim bahsettiğim silikon gözle görünmeyecek şekilde kanata girip geçirgenliği (zeroprocity) sıfır yapıyor....
kanata uygulanan bu sıvı haricinde ip kontrolü(b,c lerde 50kg asılma ile yapılan bir uygulama da) bu kanat iyileştirme operasyonuna, dahil bir uygulamadır....kolay gelsin iyi uçuşlar...

günay tutgun......

not:silikonlama olayı için en az 150 € gerekiyor... ama para harcamadan bu işi kıvırayım diyenler ahmet abinin olayını da deneyip yapabilir.başarılar

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 21:59)

yazmış olduklarınız bizim dusunup te acaba olur mu dediğimiz cok seye aydınlık getiriyor herkese cok tesekkur ediyorum.
iyi ucuslar...

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (27.01.2007, 00:47)

ben en gecerlı sıstem olarak sprey sac jölelerını tercıh edın derım ozon tabakasına dost olanları tercıh edersenız sevınırım yanlız bu uygulama bellı prerıyotlarla uygulanmalı ve her zaman formuna uy olarak kanadın sac yapısına yakısıklı bır sekılde rötüslenmelı ben en cok dalgalı sac modellerını sevsemde sız bunu oluruna yakısan modele tercıh edın gule gule kullanın