arkadaşlar shgm,nin akılalmaz fermanını lütfen okuyun

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
simon
Ad Soyad: Sinan TARAKCI
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

arkadaşlar shgm,nin akılalmaz fermanını lütfen okuyun

Mesaj #1 gönderen simon » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 19:31)

HSD HİZMET TARİFESİ
HAVA SEYRÜSEFER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
HİZMET Açıklama İLK VERİLİŞ
ESKİ TARİFE ÖNERİLEN
Mode S Kod Tahsisi 5700 kg'den az olan Hava Aracı için Askeri Hava Araçları Hariç 1.000 1.500

5700kg'den fazla olan Hava Aracı için Askeri Hava Araçları Hariç 1.000 2.000
Hava Trafik Kontrolör Lisansı Öğrenci Hava Trafik Kontrlörü 100 500
AIM Personeli Lisansı 500
Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli Derece Yenileme Sınavı Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli 50
Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli Lisansı Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli Lisansı 500
Asistan Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli Sertifikası Aday Hava Trafik Emniyeti Teknik Personeli 100
Uçuş İzni Başvurusu Tüm Hava Aracı İşleticileri / Temsil Gözetim Şirketleri Uçuştan 4 gün veya daha fazla süre önce yapılan başvurular için (50 x Hava aracı sayısı)
Tüm Hava Aracı İşleticileri/Temsil Gözetim Şirketleri Uçuştan 3 gün önce yapılan başvurular için (100 x Hava aracı sayısı)
Tüm Hava Aracı İşleticileri / Temsil Gözetim Şirketleri Uçuştan 2 gün önce yapılan başvurular için (250 x Hava aracı sayısı)
Eğitim Uçuş izni Havayolu Eğitim Günlük 250 (Tek bir hava aracı içindir)
Uçuş Okulu Eğitim Günlük 100 (Tek bir hava aracı içindir)
Fotoğraf Film Çekim Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük tek bir hava aracı için ve tek 1 Koordinat içindir (İlave her bir koordinat için + 20YTL alınır) 100 + (20 x Talep Edilecek İlave Koordinat Sayısı)
Paraşüt Atlama İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 100 (Tek bir hava aracı içindir)
Denize ve Suya İniş Kalkış Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 250 (Tek bir hava aracı içindir)
Pano Çekimi Döviz Atımı Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 200 (Tek bir hava aracı içindir)
Maden/Doğal Gaz Arama Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 500 (Tek bir hava aracı içindir)
Enerji Nakil Hatları İzleme Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 250 (Tek bir hava aracı içindir)
Akrobasi/Tanıtım Uçuş İzni Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 500 (Tek bir hava aracı içindir)
Rally Uçuş İzinleri Tüm Hava Aracı İşleticileri Genel İzin (her bir hava aracı için ilave 1500 YTL alınır) 15.000 + (1500 x Hava Aracı sayısı)
Helikopterler için Tahahhütname ile Verilen Uçuş İzinleri Tüm Hava Aracı İşleticileri Yıllık (Helikopter Başına) Resmi Kurumlar Hariç 5.000
Microlight, paramotor, ultra light vb Tüm Hava Aracı İşleticileri Günlük 50 (tek bir hava aracı içindir)
Balon Uçuş İzinleri Tüm Balon İşleticileri Günlük 150 (Tek bir hava aracı içindir)

Türkiye Vakıflar Bankası-Maltepe Şb. Hesap No:2037811

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Ad Soyad: Günay Tutgun
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 22:02)

selam sinan
bu ne ya ........???????????
sanki uçmayın der gibi ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
allah aşkına tam olarak bu ne demek anlayan biri varsa izah ederbilirmi...????
eğer ki böyle uçana günü birlik vergi filan varsa;dağ girişinin bile bedava olduğu italyada uçarım daha iyi.....
bu abartmaktan da öte resmen zıçmışlar.......
bu resmi bir kararmı ? yoksa delinin biri fikir mi? üretti sadece?
tam olarak resmileşmiş bir vergimi?ne bu?
yada hangi kanun ve yasalara göre bu düşünüldü?karar alındı?
saygılar
günay tutgun..................................

Kullanıcı avatarı
simon
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen simon » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 22:35)

Sevgili Günay malesef bu fiyatlar gerçek ve SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Bu konuda kesinlikle geri adım atmayacakmış. örneğin bana gelen habere göre her Tandem inişinde 75 YTL Alınacakmış. kısaca SHGM UÇMAYIN diyor AIRLINE Pilotlarına kadar yüksek meblalar var ben sadece yamaç, delta, microlight ve balon 2007 vergi ücretlendirmelerini gönderdim sizlere. KEŞKE GERÇEK OLMASAYDI TÜM BUNLAR. BİR AN ÖNCE BİR ARAYA GELİP HUKİKİ OLARAK NE YAPABİLİRİZ KONUŞALIM VE ADIM ATALIM KAYBEDİCEK VAKTİMİZ YOK. SEVGİLERİMLE Sinan TARAKÇI.

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 23:11)

selam
ölüdenizde zaten tandem uçuşları 900mt pisti sayesinde 85-90 ytl ye kadar düştü..
75 ytl vergi; iniş başına.... saçmalık mı desek, hayal ürünümü? yok ya bunlar gerçek değildir............ :?
neyise...... eğer öyle ise benim şu dalyan işinden bile vazgeçeceğim ...
çünkü adam uçuş parasını zor veriyor 75 ytl fiata eklersen hiç müşteri bulamazsın zaten.....
neyise
kolay gelsin cümlemize....................

Kullanıcı avatarı
Kutsal
Ad Soyad: Kutsal Zafer Şahin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Kutsal » 1 on yıl 7 yıl önce (25.01.2007, 23:31)

Sevgili Arkadaşlar,

SHGM'nin mantıklı ve aklı selim düşünüp geri adım atacağına asla inanmıyorum. Hava sporlarının da kendileri için bir rant ve gelir kaynağı olduğuna inanıyorlar. Hoş, bir yere kadar da öyle oldu. En az, yamaç paraşütü olan herkesin zengin olduğuna inanan bir zihniyete tüm harçlığını toparlayıp, hatta kazandığının bir kısmını bile veren uçma sevdalıları olduğuna inanmalarını beklemek zor.

Yamaç Paraşütçüleri Ölüdeniz'de nasıl birlik olup, 1900'e çıkmama kararı verip te turizmi zorladıysa ve bir şekilde başarıya ulaştılarsa ( son durumu net bilmiyorum ) yine birlik olup hukuki olarak yapılacak çabaların yanında tam bir sene tandem turizmini ve tüm uçuşları yapmayıp, Fethiye'yi Fethi'ye yapan Yamaç Paraşütü sporunu silah gibi kullanmalılar. Turizm etkilenince ne yapmayı düşünecek acaba SHGM ve Devletimiz. Acaba etkilebilecek mi bu Türk Turizmi. Bu ülkenin bu gelişmelere ihtiyacı var. Ama bilene. Ama hak edene.

BÖYLE BİR FEDEKÂRLIĞI YAPABİLECEĞİNE TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTLARI İNANIYORLAR MI? BU FEDEKÂRLIĞI GÖZE ALIYORLAR MI?

Ben bu yapılan vergilendirmenin cahillik olduğuna veya direkt bir saldırı olduğuna inanıyorum.

Ağlamayan çocupa emzik verilmez. Hak etmeyene vermeyeceksin ve geri alacaksın.

AMA SONUÇTA BÜYÜK BİR SORUN; BU FEDAKÂRLIK BİR SAÇMALIK MI OLUR? ÇOCUKÇA BİR DÜŞÜNCE Mİ OLUR? YOKSA BAŞARIYA ULAŞIR MI?

VE BEN, BU YÜZDEN 1 SENE UÇAMAYACAKMIYIM. BU SAÇMA DÜŞÜNCEM YÜZÜNDEN.

Kutsal

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 00:01)

bu kararı alanların yasal dayanağı falan filan nedir....
yani beni düşündüren geçen sene kayıtsız telefonlara 5 er lira vergi alınacak diye gündem epeyi meşgul oldu ve karar zart diye verilmedi... meclisten bile geçti... yani ...75 lira tanden uçuş başı vergi bu nasıl bir karar......kimin kafası alıyor böyle bir şeyi....
adam bu işi yapıyordur devlete kdv sini ödüyor....ve zaten acenta işletmecileri extradan gelir vergisi de ödüyorlar...
harbiden ben bu kararın sadece birilerinin fikri olduğına inanıyorum,böyle bir kararı alacak birileri bu kadar da olmaz; sanki uçmayın der gibi.......
neyise ....
iyi uçuşlar yinede.........

Kullanıcı avatarı
metin
Ad Soyad: Metin Pehlivan
Aldığı Beğeni: 8 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen metin » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 00:18)

Sinan abi öncelikle selamlar. umarım iyisindir. abicim bu ne ya harbiden şok oldum, merak ediyorum acaba daha önce böyle bir şey varmıydı. vardıda uygulanamıyormuydu...

Kullanıcı avatarı
simon
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen simon » 1 on yıl 7 yıl önce (26.01.2007, 00:29)

Slm Metinim daha önceleri düşünülüyordu fakat gündeme gelmemişti bakalım hakkımızda hayırlısı, yazdıklarımın uygulama şekli nasıl olucak bilmiyorum ama bildiğim birşey varsa bunların gerçek olduğudur. 1 haftaya kadar fethiyede olucağım kısmet olursa bir ara yanınıza geliceğim hoşçakalın.

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (27.01.2007, 01:29)

devlet bıze versın bu vergıyı göklerı senlendıren bız kaza gecırıp kıcımızı kırınca sıgortasız kalan bız parasut fabrıkası kurmayıp bu ısı maddı sorunlarla önü engellelen bız hıc bır maddı destek olmadan turızmı canlandıran bız ver mehmet ver mehmetcık canın ıpın ucunda her alanda buna bır care dusunmelıyız bırlık olarak hukukı bır acılımla savasımızı baslatmalıyız bu öldürme savası deyıl yasama savası

Kullanıcı avatarı
Alim
Ad Soyad: Alim Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Alim » 9 yıl 2 ay önce (22.01.2015, 12:26)

Selamlar,

Bu tarife yayınlanalı çok oldu arkadaşlar. Ölüdenizde ki tandem uçuşları ile veya diğer yamaç ve paramotor uçuşları ile bir alakası yok. Ancak paramotor ile yapılacak reklam uçuşları veya hava çekimlerinde alaka kurulabilir ama onu da kurmuyor SHGM çünkü yamaç paraşütü veya paramotor hala hava aracı olarak tanımlanmış değil. İlgili yazıyı orjinalinden tamamını okursanızveya SHGM yönetmeliklerini okursanız sizler de göreceksiniz.

Bu konu bir yana halen SHGM bünyesinde oluşturulan Paramotor Çalışma grubu özellikle paramotor uçuşlarının düzenlenmesi ve regulasyonu ile ilgili mesai harcıyor. İlgilenenler paramotorforum ortamından takip edebilirler.

Alim