makul açıklama istiyorum...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

makul açıklama istiyorum...

Mesaj #1 gönderen Airbender » 1 on yıl 3 gün önce (11.04.2014, 23:07)

Bugün yazmış olduğum topiğin kaldırılma sebebine makul ve mantıklı bir açıklama getirilmezse aynı hakareti ben siteye ve site yönetimine yapacağım.
Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 gün önce (11.04.2014, 23:14)

Nasıl bir makul açıklama? Forumaracılığıyla bir kaç pilot organizasyon yapamayacak mi forumdan ayrildim döndüm degisen bi şey yok

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen cincir » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 02:21)

Forum kuralları 4. madde diyor ki;

4. Bu foruma yamaç paraşütü başta olmak üzere yelken kanat, diğer hava araçları veya havacılık konuları haricinde mesaj atmak yasaktır. Böyle konular moderatörler tarafından görülürse konu haber verilmeksizin taşınacaktır veya silinecektir.

http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=102

Foruma üye olurken forum kurallarını okumuş ve ona göre üyeliğinizi imzalamış oluyorsunuz.

Bartuğ Bey siz gittiğinizde forum kurallarında bir değişikliklik olmadı.

Moderatör

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 08:46)

Cenk Arman :
Merhaba,
Çalıştığım firmada taşıma işi yapan kişilerden biri Karagedik Köyünün yerlisi. Laf lafı açtığında bizimde orada meteor tepede uçuş yaptığımızı anlattım. Bizlere çok imrendiklerini söylediler. Dediğim gibi laf lafı açtı bu sene yağmur yağmadığını ve ekinlerin bu sene çok verimli olmadığını bu böyle devam ederse bu sene gerek köylüleri gerekse bizleri kötü biz zaman beklediği şeklinde sohbet ettik. Bu dönemi atlatmak için bu cuma 11/04/2014 öğle namazı ile YAĞMUR DUASI na çıkacaklarını bizlerden de katılmak isteyen olursa bekledikleri yönünde davette bulundu. Öğle namazının ardından duaya çıkılacak. 30-40 küçükbaş 10-15 kadar da büyükbaş kesileceğini ve gelenlere ikram edileceğini söyledi. Muhakkak da bizleri bekliyorlar.
İsteyen merak eden varsa bu YAĞMUR DUASI na herkes davetli....
Saygılar,

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 09:12)

Sevgili Güngör Abi ve diğer modaretör arkadaşlar;

Lütfen dikkatlice okuyunuz.

Bir konun uçmakla ilgili olup olmadığı düşündüğünüz kadar siyah veya beyaz olarak keskin hatlarla çizilmiş olmayabilir.

Genelde sizin gibiler yeryüzüne hakim olur ama arada benim gibi sapkınlar çıkar aykırı şeyler söyler.

milyonlarca konu üzerinden bir tane örnek vereyim

şiir, bir dönem aruz vezni dışında şiir yazılamaz diyenler vardı, sonra Nazımlar, Orhan Veliler ve diğerleri geldi.
Benim bir ödev için ilk okulda yazdığım şiiri öğretmenim kabul etmişti.
Demişti ki üçlük, dörtlük kural yok kafiye yok böyle şiir mi olur.

şimdi siz de aynı şeyi yapıyorsunuz

size kısaca olayın açıklamasını yapayım ,

biz bu dünyada yani yer yüzünde uçuyoruz.
yeryüzü şekilleri, insanlar vs bunlarla uçuyoruz.
sizin sandığınız gibi Cenk in daveti bir ibadet daveti değil.

Çoğunlukla uçulan bir yerde halkla kaynaşmaya, birlikte olmaya yönelik bir davet ki, bu davet gerçekten gerekli
hayır duaya katılmak için değil. Bunu açıklamalak için Saidi Nursinin bir sözünü ekledim ve şenliklerde yazılması gerektiğini belirttim Cenk'in yazısına

Bilinki yerel halk en az kalkış ve iniş alanı kadar önemli ve değerli.
Onlarla iletişim kurmanız gerekli.
Acil durumda, eksik bir şeyiniz olduğunda gerekli
Sporun tanıtımı için gerekli.
.....gerekli.........

Cenk eğer çalıştığı bir şirketin tanıtımını yapıyorsa tavrınızı anlarım

Sürekli uçulan tepenin gerçek sahipleri ile buluşma tanışma imkanı yaratacak şekilde bir etkinlik duyurusunu diğer pilotlara buradan duyurmak kadar doğal ne olabilir?

bir konuyu veya yazarın niyetini anlamamış olabilirsiniz yoğun işinizden bir fırsat bulunca yazara bir mesaj atın

"Uçmak ile yazdığınızın ilgisini kuramadık. Bize açıklayın yoksa kaldırmak zorunda kalırız."

o eğer size mantıklı bir açıklama getirmiyorsa kaldırın tabii

ama buradaki davetin birden fazla açıklaması var.

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen SHaDoW » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 09:16)

Soz konusu mesaj Bartug'un copy-paste yaptigi mesaj ise bence gayet guzel bir teklif.. ucus yaptigimiz bolgelerde yore halki ile samimi iliskiler kurmak her zaman icin faydali oldugu kanaatindeyim. Boyle bir faaliyete uc bes yp sporcusunun dahi katilimi yore halkinin spora ve sporcuya olumlu yonde bakmalarini saglayacaktir. Ne zaman bir ekin tarlasina inecegimiz belli olmuyor.. ayrica inis sonrasi samimi duygularla ikram edilen bir bardak su bir bardak ayranin tadi da ayri bir guzel oluyor.neticede forum forum mudur? Sorusunu akla getiren yeni bir ornek olay olmus :) bence bu durumun cozumu sitem ile forumdan uzaklasmak degil, yanlislari duzeltmek adina yapici elestirilerde bukunabilmektir.

Iyi "forum"lar diliyorum..

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen derajan » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 10:09)

tesekkuer cenk ve bartug,dusuncelerımıze tercüman olmuşsun... bu forumu artık hıc bır akil, tecrubelı pılot takıp etmıyor... sebebıde bu tıp yaklaşımlar...

Kullanıcı avatarı
Airbender
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Airbender » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 11:35)

Merhaba,

1. Ayak da duracak, belli bir eğitimi almış, askere gitmiş, evlenmiş çocuk sahibi olmuş, iyi bir firmada yönetici olacak kadar yeterli IQ ya sahip olarak neyi nereye yazabileceğime de vakıfım.
2. Adabı Muaşeret kuralları gereği anlamadığınız yeri sorarsınız cevap veririm. Ondan sonra mutabık kalamazsak kaldırırsınız.
3. Avcılık, atıcılık, Türkiye' nin alt yapısı vb... konularla yazı yazmadım. Tamamen içten bir daveti sizlerle paylaştım ki bu uçtuğumuz bölge ve bölge halkı ile kaynaşmak, ülkemizde yadırganmayacak olan bir kültürün(bir çoğumuzun sadece sinema, tv ler de göreceği) tanığı olmak isteyen olabilir düşüncesi ile sizlerle paylaştım.
4. Yayınlamış olduğum topiğin bakıldığında uçucu olarak katıldığımız el oyası festivali, dut festivali, truzim festivali vb isimler ile anılan bağdaştırılan bir etkinlikten hiç bir farkı.
5. Sorgusuz sualsiz yapmış olduğunuz bu hareketi esefle kınıyorum ve topiğin kaldırılması ile ilgili yapmış olduğunuz açıklamayı uygun bulmadığı mı aynı başlık altında kaldırdığınız gibi topiğin tekrar yayınlanmasını rica ediyorum.
Saygılarımla,

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen kakalamtahu » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 13:31)

Beyler, dua ile yağmur gelmez. Tabiatı korursan, bina/beton değil, ağaç ekersen, aklını çalıştırırsan yağmur gelir. Hurafeyi desteklemek başka, halk ile iletişim kurmak başka. İşin içinde yağmur duası varsa ben gitmem bile. Hurafeyi desteklemek olur. Önerilmesi gereken; kuraklığın bilimsel nedenleri ve çözüm yolları.

Yunus 100- Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

Kullanıcı avatarı
Ayderbaha
Ad Soyad: Ayhan Şahin
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Ayderbaha » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 13:43)

kakalamtahu yazdı:Beyler, dua ile yağmur gelmez. Tabiatı korursan, bina/beton değil, ağaç ekersen, aklını çalıştırırsan yağmur gelir. Hurafeyi desteklemek başka, halk ile iletişim kurmak başka. İşin içinde yağmur duası varsa ben gitmem bile. Hurafeyi desteklemek olur. Önerilmesi gereken; kuraklığın bilimsel nedenleri ve çözüm yolları.

Yunus 100- Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

İnsanların inançlarına hurefe diyen saygısızlığa katılmam kesinlikle mümkün değildir. Şiddet ve de hatta nefretle kınıyorum.

Haddinizi aştığınızın farkında mısınız? bilmem! Yazık, çok yazık!

Sporcu ruhunun en asil örneği sergilenmiş!

murathan571
Ad Soyad: Hakan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen murathan571 » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 14:35)

dünya Saatte 1670 Km Hızla Kendi Ekseni Etrafında Döner. Güneşin Etrafındaki Dönüş Hızı İse Merminin Yaklaşık 60 Katıdır, Saatte Tam 108.000 Km. ayın doğa çekim kuvvetinin doğa olaylarını düzenlediğini de biliyormuyduk tüm bunlara teknolojik olarak müdahale edemiyoruz insanlığın müdahale edemediği bir çok konu var
teknolojisi gelişmiş japonyayı bir tsunami düm düz edebilir
her zaman aklını çalıştırsan da yağmur gelmeyebilir hurefe i ile başka şeyleri karıştırmamak lazım başka gücün de tüm doğaya müdahil olduğunu unutmamak lazım ki yüzlerce örneği var

insana düşen tabiki doğru olan doğayla uyumlu yaşamaktır
En son murathan571 tarafından 12.04.2014, 14:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 14:38)

Yazışmaların gidişatı başlığın neden kaldırıldığını açık bir şekilde göstermiş. Olmamalarını temenni ederdim ama moderatörler maalesef haklı.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 14:45)

Ayhan Ve Tahsin' ne
"Yağmur duası yağmuru yağdırmak için değil, yağmur duasının vakti geldiğine işarettir." Saidi Nursi
Bunu da silinen topikte yazmıştım olayın buraya çekileceğini bildiğim için o da silinmiş ama Benim yazımda açıkça Cenk'in davetinin bir ibadet daveti olmadığını belirttiğim okunmamış;
Çok uçulan bir yöre halkı ile kaynaşmaya yönelik bir davet.

Arkadaşlar burada asıl tartışılan dua veya bilim değil, yağmur yağmaması da değil.

Aslında bir konunun uçmak ve yamaç paraşütü ile ilgisi var mı yok mu? Kim karar verecek.

Uçarken yaşadığımız etkileşimlerin de uçmanın içinde olup olmadığı.

Örneğin yamaç paraşütü pilotunun aile saadeti gibi konular.
Örneğin android işlemcili bir tablet GPS gibi diğer ikinci el malzeme içinde satılabilir mi?
İnsan ilişkileri uçuşumuzun bir parçası mıdır?........

Kullanıcı avatarı
Airbender
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Airbender » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 14:50)

Yazik...
Olayi nereden nereye getirdiniz.
Bunu yapan moderatör.

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen SERVET » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 15:08)

Bence de kaldırılması yersiz olmuş. Ucuş bölgesindeki yerel halkla kurulucak iyi ilişkiler her zaman sporun gelişimi için faydalıdır bunu tartışmak bile gereksiz.

Konuyu yağmur duası işe yarar mı yaramaz mı zemininde tartışmak faydasız ve yp ile ilgisi olmayan bir mevzu. İnanirsınız veya inanmazsınız bu öznel bir mevzu insanları inançları yüzünden yargılayamaz ve aşağılayamazsınız.

Ordaki yerel halk kızılderili veya aborjinde olabilirdi ve sizi yağmur dansı için cağırmış olabilirlerdi:) napıcaktınız o zaman...
Ki burdakiler ne aborjin ne de kızılderili bizim halkımız.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 16:39)

Bence guzel bir organizasyon yagmurun duayla yagacagina inanmayan biri bile gidebilir
Bu takeoff sahibi uzerinden uctugumuz arazisine indigimiz koylulerle samimi bir iliski kurmamizi da saglar
Yaziyi silmektense askiya alin abi nedir yani
Yazinin sahibine bi mesaj at ara konusun sonra ortak bir paydada anlasip uygun olmayan yerleri cikarin degistirin yani
Demokratik katilim bunu gerektirir
Daha once bbenimde yazim silindiginde bende cok kizmistim ve alinmistim
Yaziyi guncelleyip koyalim lutfen

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen kakalamtahu » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 17:12)

İnanç: Mekke müşrikleri de Allaha inanır fakat araya aracı olarak putları koyarlardı. Herkes bir şeye inanır. İnanmayan olmaz. Kimi de Allah'ın olmadığına inanır. "O zaman hangi inananlardansınız" diye sormak gerek. Şimdi, ülkemizde kutsal ilan edilen ölü mezarları, semtler/mahalleler yokmu. Bunların başına gidip dua/adak dileyenler yokmu? Bunlar Mekke müşriklerinin yolundan gitmiyorlarmı? Onlar da inananlardan son tahlilde.

Hurafe: Eğitimsizlikten kaynaklanan yanlış dini davranış biçimidir. Eğitim verilirse hurafeler iyice azalır.
İrtica: Planlı organize vatana ihanet hareketidir. Bunların vatanı, milleti, bayrağı yoktur.
Her zaman haçlı emperyal güçler ile birlikte hareket ederler.
İrtica ile hurafe her zaman birbiri ile kasıtlı olarak karıştırılır. Yurakarıdaki bazı yazılardan da anlaşılacağı gibi.
Bartuğ bey; Basit bir örnek vereyim. Bu işler dua ile olsaydı Araplar 100bin kere İsrail'lileri yenerdi. Demek ki Allah, yat kalk sabah akşam dua edenin değil, olayları ilim ile tahlil edip, çalışanın yanında.
Ben Allah'ın ayetlerinden bir örnek verdim. Siz burada, sizi allaha yaklaştırıcı olduğuna inandığınız!? "Kur'an Türkçe okunamaz." diyen bir şahıstan/şahıslardan örnek verdiniz. Bence siz, Türkçe Kur'an tercümesini bir okuyun. Ülkemizde yaklaşık 35 tane Kur'an tercümanı var. Sevinirim. Kendinizi değişmiş, dini açıdan Allah ile aranızdaki ilişkiyi (Takva) başkalarından bağımsız geliştirmiş olarak, bulacaksınız. Benden bir ayet daha: bakara makara değil.
Ben sizlere şah damarınızdan daha yakınım” (Kâf, 16)
Allah ağzınızdan çıkanı değil; kalbinizden geçeni dikkate alır. Selamlar saygılar. İyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 19:02)

Sevgili Hasan Tahsin yukarıda dendiği gibi burda inanç veya dini bir konu tartışmıyoruz. O nedenle seninle karşılaşıncaya kadar sana cevap yazmıycam.
Yazarsam moderatör haklı çıkar.
Ben de bunu hiç istemem :lol:

Bu nedenle nasıl olsa bir şenlikte falan karşılaşır uçuş beklerken veya uçuştan sonra bol bol konuşuruz.

Yağmuğ yağıyor uçamıyoz, dualar kabul oldu galiba ;)

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen Misoskian » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 20:18)

Hasan Tahsin abi paralel yapıdan olabilir. Bu forumun paralel yapısı

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Human capital » 1 on yıl 3 gün önce (12.04.2014, 20:32)

Sayin pilot arkadaslar,
Burada cok onemli bir sorun var, bir dusunce veya bir eylem bizim kanimiza gore cok gerici, ipdidai ve toplumu olumsuz
etkileyici olabilir. Onlarin oyle dusunmelerinin bir cok sebepleri var, ve bu bizim tarihsel gelisimizle ilgili bir olay.
Toplumun kulturel ustyapisini olusturan sartlari bizler degistiremiyecegimiz icin, ya onlari yok saymamiz ya da onlara
karsi cepheden mucadele vermemiz gerekir ki bence her iki tutum da yanlis olur. Bana kalirsa yanlis olduguna inandigimiz
dusunce sahipleri beni kendileri gibi dusundurmeye zorlamadiklari surece, onlari olduklari gibi kabul etmek aramizdaki
asgari insani iliskileri surdurebilmek acisindan gereklidir. Tabii ki yanlis buldugumuz dusuncelere karsi olmak ve tartisarak
onlari engellemeye calismak bence her dusunce sahibi insanin gorevidir. Ama bu hicbir sekilde onlari insan olarak yok saymak
ya da kotuluklerin ana kaynaklari olarak gorup cephe almak anlamina gelmez.

Peki burada sorun ne.? Bence once sorun kendimizde.Tartismada karsit bulduklarimizi hemen en uc tarafa atip tartismanin
tansiyonunu yukselterek tartismayi cikmaza yonlendiriyoruz.Bu bizim cozmeye calismamiz gereken en onemli sorunumuz.
Bu davranis tarzi egitim kulturumuzde askeri otoriter mantigin cok agir bastiginin da bir ifadesi. Bu konuda kendimizde
onemli degisiklikler yapamazsak,ne cagimiza uygun bir toplumu gelistirebilir, ne de pilotlar olarak kendimize ait herkesi
icinde toplayan bir orgut kurabiliriz. Simdiye kadar oldugu gibi baskalari bazi kurumlar araciligi ile bizleri yonetirler.
Yagmur duasi bence hicbir yarari olmayan bir etkinlik. Ama bana gore camide namaz kilmanin da bir yarari yok.Beni birisi
camiye namaz kilmaya davet ederse bu bana yapilan iltifattir bence. Ama beni camiye gelmeye hicbir bicimde mecbur etmeye
hakki yoktur kimsenin. Davet edilen arkadaslarin hangi nedenlerden olursa olsun gidip gitmeme var.Ve gidenlerin de gericilikle
suclanmasi yanlis tutumdur.

Begenmedigimiz dusuncelere karsi hosgorulu duramazsak ne forumda bizi ileriye goturecek sartlari olusturabilir ne de
pilotlarin kendi sorunlarini beraberce omuzladiklari asgari sartlari meydana getirebiliriz.Asagida DHV forumundaki bir sahifeyi
iletiyorum.Adi Erotik,komik,garip, ve ucusla ilgili resimler. Sahifelerde biraz gezinin. Yazilarin cogunlugunda ne ucus ne de
pilot sorunlari ile ilgisi var. Ama birileri ihtiyac duymus, ve surekli olarak birseyler yazip yukluyorlar. Bundan daha carpici bir
ornekse 3-4 yil once benim de aktif olarak yazdigim bir sahife. Sizleri koruma kaygisi ile onu yuklemiyorum buraya.

http://www.gleitschirmdrachenforum.de/s ... n-!/page27

Servet ilginc bir mukayese yapmis kizilderililere ilisik, bence cok yerinde olayin boyutlarini gozlemek icin iyi bir benzetme olmus .
Yasam cok yonlu ve karmasik bazende, forumda su veya bu konuyu tartisamayiz tavri yanlistir. pilotlarin kulturel gelismelerini
ve birliktelik duygularini engelleyici olur bence. Ama her seyden once her konunun tartisabilmesi icin yazi yazan insanlarin
once yazdiklari yaziyi bir iki defa okuyup uzerinde dusunerek gondermeleri gerekiyor." Karsi tarafa" saldirmadan dusuncesini
anlatma sansini tanimaliyiz.Bu hem forum yoneticileri hem de bizler acisindan cok onemli.
Acaba yapabilirmiyiz bilmiyorum,ama bundan baska bir cozum yok.
Selamlar
Ibrahim Coban