T2 sonrası...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

T2 sonrası...

Mesaj #1 gönderen dnzerdal » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 21:02)

http://kokpit.aero/babadag-da-ucuslar-durdu Az önce bu haberle karsilastim ve paylaşmak istedim. Ölüdeniz yeni T2 alan pilotlara isyan etmiş. Acaba kurum oludenizin elinde mi merak ettim? Gerekceleri de T2 alan pilotların deneyimsiz olmasiymis güya. Kurum seviyesine gore p5den sonra t2 yi alan bir pilot nasil deneyimsiz olabilir acaba? Bölgenin havasini bilmemekten bahsedilmiş. Tabi ki hic biri sizin kadar bölgeye hakim olamaz ama tüm pilotlar bu seviyeye gelene kadar defalarca oludenizde uçuş yapmistir. Deneyimkkonusunda dem vurulan 60 kişilik kafilenin bir kismi yarisma pilotu çok büyük bir kismida aktif olarak ticari ucan pilotlardir. Ornegin biz alanyada ucuyoruz ve kaymakamlık t2 yonergesine uyma kararini almak üzere. Bu durumda ekip olarak hic birimiz ucamayabilirdik. Yani bu spordan evini sadece Ölüdeniz gecirmiyor. Kas, pamukkale, adrasan vb. Neyse çok uzattim. Telefondan yaziyorum imla hataları için özür dilerim. Saygilarimla...

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 00:34)

Eger haber dogruysa ve içerik yazıldığı gibiyse hem güldüren hemde düşündüren bir haber. eyleme katilan pilotlardan icerikle ilgili daha net detaylı bilgi veren olsa keşke

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen yyalibuk71 » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 01:48)

Bu olayın altında başka birşey mi var ki; bunca pilot arkadaşımız eylem yapıyor?
Birileri açıklayabilirse sevinirim.
Bizler her pilot belgeli olsun, bu işin kanununa, kitabına, hava trafik kurallarına uysun diye uğraşırken, birilerinin çıkarı mı zedeleniyor? Buna bir cevap verilsin.
Bu P2,P3,P4,P5 ve T2 belgesi ne amaçla veriliyor. Ben bir arkadaşımı T2 Belgesi sahibi birine emanet edemeyeceksem, kime emanet edeceğim???
Ölüdenizde her başlangıç öğrencisi gidip uçabiliyor, hatta SİV yapabiliyorken, T2 Belgesini yeni alan, yada alacak olan P5 seviyesindeki pilotlar uçamıyor mu??? Tecrübe artınca Ölüdeniz acemilere gösterdiği teloransı tecrübeli yarışma pilotlarına göstermiyormu? Böyle oynak bir havaya mı sahip.
Ölüdenizde hali hazırda uçan pilotlar, karasal iklimlerde hiç termik dönmüşlermi? Yoksa tencere tava hep aynı hava edasıyla sadece ölüdenizde mi uçuyorlar.
Ben 88 yılında B sınıfı ehliyetimi 97 yılında ise E sınıfı ehliyetimi aldım. Tır ve Otobüs şöförleri eylem yaptılarda ben mi görmedim.???
Ölüdeniz pilotları tüm bunlara bir açıklama getirebiliyorsa lütfen getirsin. Başka bir amaç olduğunu düşünüyorlarsa, lütfen bunu belirtsin. Yok herhangi bir art niyet yoksa; özellikle THK gibi bir kurumun verdiği T2 Belgesini şimdi neden beğenmiyorlar bir açıklasınlar.
Sahi onlar T2 belgelerini Papua Yeni Gineden mi almışlardı???

Kullanıcı avatarı
ibramçavuş
Ad Soyad: İbrahim Dinçer
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ibramçavuş » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 09:56)

Kubilay +1

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ZEMHERİ » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 10:14)

Kubilay ++++....

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ymcbayraktar » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 12:31)

Kubilay +++++

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen dnzerdal » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 13:05)

Birkaç oludenizde pilot arkadasimla görüştüm. Olaya maddi gözle bakanda var ama içlerinden bilinçli bir iki kisinin sıkıntısı su; t2 alan bazi pilotlarin pilitojini daha önceden biliyorlar ve yetersiz buluyorlar. İniş esnasinda birinin sıkıstirabilecegi , ufak bi kazada bölge turizmi olumsuz etkilenebilir derdindeler. Onlara da hak veriyorum ama ifadede cok genelleme kullanilmis 60 pilot diyerek. Çoğunun tecrübesine leke sürülemez ki birçoğu zaten aktif tandem ucanlar. Ki bu insanlar zaten kendi bölgesinde uçmaya devam edecekler. Ölüdeniz yolunu tutanlar içinde kooperatif olarak bir çözüm uretilmelidir boyle genelleyici bir ifade çok yanlizdir. Tabi kooperatif bu ise çözüm bulurken bence içlerinde ki hali hazirda t2li ucançürük elmalarida ayiklamalidir. Yolcu olarak ucan arkadaslarimin videosunu izledigimde gayet kasap gibi ucan pilotlarida gördüm. Olaya daha objektif bakicak olursak da oludenuzde ki hangi pilot anasinin karnindan doğarken bölge cografyasini bilen kusursuz ucan pilot olarak Dogdu ki? Ölüdeniz pilotlarindan bilinç sahibi pilotların kaygilarini anliyorum ama içlerinden bir çoğu ticari rant havasindalar. Yaptiklari 60 deneyimsiz pilot ifadesini bir defa daha düşünmeleri dileğiyle. Saygilarimla...

Kullanıcı avatarı
exmurat
Ad Soyad: Murat Sobacı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen exmurat » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 13:14)

Kubilay +++++++++

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Berussa » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 14:22)

Bu yazdıklarınıza olayların içinde olan bir Ölüdeniz pilotu olarak sadece gülüyorum.Diğer pilotlar boş ver yazma dese de dayanamayıp cevap verme ihtiyacı hissettim.Olay sizlerin oturduğu yerden baktığı gibi değil maalesef.En başlıca sebep T2 alıp gelenlerin pilotajlarının yetersizliği.İçinizden birisi olayı deneyimli yarışma pilotuna bağlamış ama şunu unutmayın yarışma pilotu olmakla tandem pilotu olmak birbirinden çok farklı şeylerdir,her yarışma pilotu olan tandem pilotu olabilir diye bir kural da yok maalesef, o deneyimli yarışma pilotu dediğiniz adamlar kalkışta ve inişte bir sürü tehlike atlatıyorlar buna bizler burada gözlerimizle şahit oluyoruz ve sadece acı acı tebessüm etmekle geçiştiriyoruz.Frenlerin hangisinin sağ hangisinin sol fren olduğundna bir haber adamlar burada tandem uçuyor haliyle frenleri doğru almayıp kalkışta yere yapışmaya ramak kalan mı istersiniz,kısa kalıp çarşının içine yetişemeyen mi istersiniz,adam gibi palye atmayı beceremeyip Ölüdeniz pilotlarının diliyle '' yolcuyu inişte çakan mı'' istersiniz ne ararsanız var.Ayrıca iniş alanlarının yetersizliği de bu işe tuz biber ekiyor.Buradaki uçan her tecrübeli pilot dar olan iniş alanlarına aynı anda nasıl inileceğini yaptığı binlerce uçuşta artık ezberlemiştir.Zaman geliyor aynı anda birbirine yakın yada aynı iniş alanına 3 pilotun kolda indiği zamanlar bile oluyor.Bu yeni arkadaşlar henüz bu kuralı bilmediği için önümüzdeki günlerde olması muhtemel kazaları buradan duyurmak zorunda kalmayız inşlallah.Bakalım o zaman da buradan atıp tutabilecekmisiniz.Sizler hala daha olayı eşi dostu uçurmaktan ibaret sandığınız için bizleri ticari kaygılarla yeni pilotların girişine karşı çıktığımızı düşünüyorsunuz.isteyen istediği gibi düşünür sorun değil.Şu an burada havalar güzel gidiyor uçuşlarda şimdilik !!! bir sorun yaşanmıyor ama haziran ayında bizim tabirimizle cacık havalar başladığında bu yeni arkadaşların sert hava koşullarında uçmaya çalışırken kaza yapmayacağının garantisini kimse veremez.Burada piyasaya daha önceden girmiş en acemi tandem pilotunun bile en az 500 sorti (ticari) tandem uçuşu varken,daha kış aylarında p5 alan bir yarışma(!!!) pilotuna mayıs ayında hangi tecrübelerine dayanarak tandem lisansı(üstelik de ticari tandem) lisansı verildiğini bize kim açıklayabilir merakla bekliyorum.Kurumun ve politikalarını yıllarca savundum ama kurumun bu yaptığının savunulacak bir tarafı maalesef yok,tecrübesi yeterli olmayan adamlara bu lisansları dağıtarak kendi ayağına sıktığını düşünüyorum.Daha tandem SIV yapmamış ve yönergeye göre uçuşta göstermesi gereken performansı gösterememiş adama T2 lisansı vermek,ehliyetini yeni almış acemi bir şöförü istanbul trafiğine salmakla eşdeğerdir.Yaşanması muhtemel facianın boyutlarını gözünüzde canladırdığınızı düşünüyorum.Umarım kurumumuz yaptığın yanlışın farkına varmıştır.Yoksa bu sezon Ölüdenizden tandem kazası haberleri eksik olmayacak ve bu olması muhtemel kazaların da müsebbibi kim yada kimler olacak sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz.Uzun lafın kısası bu konu hakkında yazacak çok şey var ama şimdilik kısa gecelim eleştirimizi tadında bırakalım.

Şu an itibariyle Ölüdeniz de protesto var ve bütün tandem uçuşları durduruldu.İşine sahip çıkan,olayın vahametinin farkında olan her pilot uçmayarak bu durumu protesto ediyor ve olayın içyüzünü anlatmak amacıyla şu an Muğla Valiliğinde.Ayrıca Ölüdeniz Pilotlar Kooperatinin aldığı bir karar gereği yarın da Fethiye Kaymakamlığıyla bu konu hakkında toplantı yapılacağı bilgisi ulaştı ve muhtemelen protesto yarında sürecek.

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen yyalibuk71 » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 17:01)

İbrahim Hocam. Öncelikle aynı fikirde değiliz diye düşman olmak zorunda olmadığımızı belirtmek isterim. Bugün bu konuda zıt fikirlerimiz olur, ama yarın başka bir konuda birlikte hareket ederiz. Zaten istesekte düşman olamayız eninde sonunda bir kader birliği içerisindeyiz. O yüzden birbirimize karşı kırıcı davranmamaya çalışalım.
Anlayamadığım husus şudur: Son lisans alan arkadaşlar, zinciri boşalmış boğa misali sürü halinde Ölüdeniz'i istila mı etmeye yelteniyorlar? THK sırf ölüdenize gidip orayı karıştırsınlar diye mi bu pilotlara T2 veriyor. Yada bu pilotlar gizliden gizliye ölüdenizde yeni bir şirket kurmanın mı peşindeler.
Şöyle anlamaya ve anlatmaya çalışayım, şimdi madem bütün ölüdeniz pilotları bugün çalışmayıp eylem yaptınız demekki kendi aranızda birlik ve beraberlik içerisindesiniz. Yani eğer şirketler kendi aralarında anlaşabilirlerse, tecrübesiz pilot çalıştırmama kararı alırlar, böylelikle de hem geçimini bu yoldan sağlayan pilotların hakkı korunur, hemde kazaların önüne geçilir.
Kendi payıma konuşayım benim kimsenin ekmeğinde gözüm yok. Hatta geçimini sırf bu işten sağlayanlarada ayrıca saygı duyarım. Tandem pilotu olmayada hiç niyetim yok. Ama bugün için yaptığımız spor dalında yetki verebilecek, yegane kurum olan THK'yı suçlamak, kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır. THK'nın kuruluş amacı zaten budur. Camianın istediği de herkesin seviyesine göre sertifikalandırılmasıdır.
THK Ülkemizde yetki verebilen ve güvenilen tek kurum dur. Ben THK nın verdiği belgeye güvenemeyeceksem, neye güveneceğim?
Yarın öbürgün hükümet tüm uçanlardan belge isterse, belgesi olmayan uçamayacak ve uçuramayacak olursa, Belgesi olmayanlar Ölüdeniz pilotlarından mı belge isteyecekler, yoksa Türk Hava Kurumundan mı belge alacaklar.
Derseniz ki; ticari kaygılarımız var, haaa ozaman yıllardır bu işi yapan yp emekçilerinin bende arkasında dururum. Ama derseniz ki; THK bu işi bilmiyor? O zaman sizin yeni bir oluşum içerisinde olup olmadığınızı sorgularım.
Birileri federasyona saldırıp durdu, federasyonumuz elimizden gitti. Şimdi THK'ya mı saldırmaya başladık. Yani amaç ne???
Kestane kebap, yemesi sevap, acele cevap :D :D :D

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 17:39)

Adam çalıştırmak şirketlerin elinde ölü denizdeki tandem pilot sayısını belirlemek kolay bütün şirketler birleşir bir rakam koyar ortaya o rakamın üzerine çıkılmazsa sıkışıklık olmaz. haaaa arta kalan pilotmu var o zaman kalite ön pilana çıkar. Kimin pilotajı iyiyse o çalışır belge vermeyin demek ne demek thk ya belge verme diye baskı yapak yerine şirketlere bu sayının üstüne çıkma diye baskı yapılsa bütün camia arkanızda olurdu sanırım.

bu ülkedeki tırcıların devlete karşı E sınıfı belge verme yollar yeterli değil trafik çok sıkışıyo demeye benziyo. bence stratejide bir yanlış var.

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Extasy » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 18:25)

İbrahim hocam merhaba ...yanlış anlamayın ama size sertifikayı verdikten sonra siz ne yaptınız ? ... yoksa yıllar boyunca kaçak tandem pilotu olarak mı orada tecrübelendiniz ? yoksa bilmediğim anlayamadığım hızlı bir eğitim sürecinden mi geçtiniz ?....birde size t2 sertifikasını kim verdi ? ....THK yı ve orada görev yapan bu kadar insanı ve değerli hocaları küçümsemek kimin ne haddine

Kullanıcı avatarı
Extasy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Extasy » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 18:28)

Kaldı ki türkiye cumhuriyetinin bir ferdi olarak bir gün eğer t2 pilotu olabilirsem ,ve tek amacım budur..... biri bana o seviyeye geldiğimde yok arkadaş ben seni tanımıyorum derse adama sen kimsin derim ......

Kullanıcı avatarı
Extasy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Extasy » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 18:33)

Şunu karıştırmayalım sizin tecrübe ve birikimlerinizi kimse küçümsemiyor ve hatta binlerce sortiniz olduğunu da bilmiyor değiliz sizler ve sizin gibi deneyimli ve tecrübeli pilotların yeni sertifika almış pilotlara yol göstereceğinize ( kaldı ki kimse anasıın karnında tecrübe kazanmıyor ) bu şekilde kurumları ve t2 pilotu lisansı almış insanları zedeleyici ve hatta kırıcı kelimeler kullanmamalısınız ....

Kullanıcı avatarı
parscarc
Ad Soyad: Sıddık Kutlular
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen parscarc » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 18:41)

Korayin tır yorumu cezbetti adam haklı

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 19:04)

Hadi herşeyi bi kenara bırakalım 130 140 tane pilot var şöle bir baş kaldırıp da o tepeden alınan ayak bastı parasına niye eylem yapmıyorsunuz.

Hadi onuda bir kenara bırakalım tepeden para alınıyor hizmet yok o para nereye aktarılıyo bilmiyorum tam olarak ama niye aşşağıda bizi bekleyen bir tekne yok.

bölesi sorunlar varken ortada saçma nedenlerle eylem yapmak tepkiye neden oluyor.

valiliğe kaymakamlığa şikayete gittiğinizde eminim bir tebessümle karşılaşacaksınız. kuruma gidipte bu belgeden daha dağıtmayın demez kimse

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen ORKO » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 21:04)

Vay ben öleydim

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Ali(Durali) Karaca » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 21:11)

Son kursta T2 alanlardan biri de benim, test ve klasik sınavda 100 aldım, uçuşlarımı da başarı ile yaptım, belge verilen herkes gibi hak ettim. Pilotajım konusunda tereddütü olan gerekçesini açıklasın, tabi önce kendi pilotajı konusunda beni ikna etsin. Haa illa birşey yapılacaksa, bu işin uzmanını getirirsiniz yurt dışından, ülkemizde T2 si olan herkes ile T2 almak isteyen herkes teori ve pratik sınava tabi tutulur, o zaman belli olur ak tavuk kara tavuk. Ama ben eminim ki, önceden T2 alanların çoğu buna da karşı çıkar. Haa bu arada, yeni verilen T2 lere itiraz eden sayın eski T2 sahipleri, merak etmeyin, ben ölüdenize gelip pastanızı bölmeyeceğim, koleksiyoncu olduğumdan koleksiyonumda bu sertifikanın da bulunmasını istedim o kadar. Paniğe gerek yok.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen Berussa » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 22:29)

Hala daha olaylara işinize geldiği gibi bakmaya devam ediyorsunuz.Biraz sabredip beklerseniz zaten işin içyüzünü çok yakında öğreneceksiniz.Biz Kurumumuza belge verme demiyoruz.Kurumumuzun görevi zaten lisanslandırmak.Elbette hak eden alacak ama hak eden!!! şubat ayında p5 alıp mayıs ayında T2 alan değil.Bu aradaki geçen birkaç ay içerisinde ticari tandem uçacak tecrübeye ulaşmak ülkemiz şartlarında maalesef mümkün değil .Sizler hala daha Ölüdenizi 2010 yılından öncesi sandığınız için yazdıklarınız da o zamanları çağrıştırıyor.Öncelikle şunu aklınızın bir köşesine yazmanız gerekiyor.2010 yılı itibariyle Ölüdeniz de köklü bir değişim yaşandı ve eski düzen sonlandırıldı.Burada çalışan tandem pilotlarının haklarını korumak amacıyla Ölüdeniz Pilotlar Kooperatifi kuruldu ve Babadağ Uçuş Yönergesi hazırlanarak hayata geçirildi.Kurumumuz Ölüdenize davet edilerek burada çalışan bütün Pilotların Kurumumuz tarafından sertifikalandırılması sağlandı.Bu köklü bir değişimdi ve ayak uyduranlar burada kaldı.Uydurmayanlar ve şartları yeterli olmayanlar da doğal olarak sistem dışı kaldı.Buradaki Pilot popülasyonu zaten yeterli geliyor iniş alanlarının dar ve az olduğu hepinizce malum buna hiçbiriniz itiraz edemez.Hatta zaman zaman içinizden bazıları iniş yapan tandemcilerin arasına dalıp ortalığı karıştırdığı bile oluyor.Burada sorun şu;bu yeni gelen arkadaşların tecrübesizliği.illa haklı olduğumuzu anlatabilmek için yaptıkları muhteşem iniş ve kalkışların !!! fotoğraf ve videolarını çekip buraya mı yükleyelim.Üzerine basa basa tekrar tekrar söylüyoruz,biz kimsenin bu işten para kazanmasına karşı değiliz.Hak eden elbette kazanacak,helali hoş olsun.Hatta elimizden gelen desteği de veririz.Ama bir de madalyonun diğer tarafına bakmak gerekiyor.Bu ticari tandem tecrübesi olmayan yeni arkadaşların yapacağı bir kaza buradaki bütün pilotları etkilediği gibi,ülkemiz turizmine de balta vurmakta.tabii sizler olaylara işinize gelen taraftan baktığınız için işin olayın ciddiyetini henüz anlayamamışsınız anlaşılan.Şu kapı girişinden bahseden arkadaş,biz kendi haklarımızı korumak için protesto yapıyoruz.eğer kapı girişinden alınan ücreti sende kendine yapılmış bir hak ihlali olarak görüyorsan sende kalk yap protestonu da seni de görelim.Buradan atıp tutmak kolay,sizi orta sahaya oyuna alalım o halde.Görelim bakalım buradan yazıp çizmenin dışında neler yapabildiğini.Sonuç itibariyle bu iş çözülene kadar Ölüdeniz de protesto var.İsteyen darılır isteyen küser,isteyen de destekler.Bu protestoların ülke turizmine verdiği zararı da birileri hesaplıyordur elbette...

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen unforg » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 23:02)

Abi size T2 belgesini veren ve şimdiki pilotlarada bu belgeyi veren aynı kurum değilmi? farklı bir ülkeden bir belge alınıp burada denklik sınavı yapılmadan ucuşları kontrol edilmeden o pilotlara T2 verilseydi iddanızda haklı olabilirsiniz.Bence seçilen yol yanlış sonuçta firma sahipleride pilotajı kötü olan bir pilotu orda çalıştırmak istemez Kusura bakmayın ama bana göre orda olanlar rantın azalması veya kaybetme endişesi .