İniş Takımları / Ayak Sağlığı

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
HeRCaiKraL
Ad Soyad: Veysel İpek
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

İniş Takımları / Ayak Sağlığı

Mesaj #1 gönderen HeRCaiKraL » 9 yıl 6 ay önce (14.09.2014, 15:38)

Arkadaşlar merhaba. Uzun süren uçuşlarımda artık psikolojik olarak rahatsız eden bir durumla karşı karşıyayım. Tahmini olarak yarım saatten fazla süren uçuşlarımın inişinde, yere ilk temas noktasında ayaklarımda keskin bir acı,bir elektriklenme oluyor. İnternette araştırdım ama bu şok dalgasının nedenini bulamadım. En son dünkü uçuşumda da tekrar edince (yaklaşık 1.5-2 saat sürmüştü ki en çok acıtandı) buraya yazmama sebep oldu. Bu durumu yaşayan yada duyan başka pilot arkadaşlarım var mı ? İnişe geçmeden önce hareket ettiriyorum ama sonuç değişmiyor. Neden böyle oluyor ? :? :cry:

Not: İnişler gayet yumuşak.

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Ad Soyad: İrfan Karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen irfan karaman » 9 yıl 6 ay önce (14.09.2014, 16:21)

inişlerde harnesten çıktığınız anda kasıklara uyguladığı baskı sonucu kan akışını yavaşlatıp uyuşmaya sebep olabilirmi diyeceğim ama yinede fikrimi söyledim geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen dnzerdal » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 01:00)

Muhtemelen harnes oturuş pozisyonunuz çok fazla gömüktür bu sebeple dizleriniz yukarda ayaklarinizda fazlasıyla bükük bir halde aşagıda sallanıyordur. Uzun uçuşlarda bacak hareketsiz kaldığı için kan dolaşımı oturuş pozisyonundan yavaşlar minimal seviyede seyreder. Uzun uçuş ardından pozisyon degıstirip yere ayak koyunca yeni bir basinc oluştuğundan bu şikayeti yasarsiniz. Tavsiyem trapez kullanimi olabilir ayakları karsiya uzattiginizdan kan dolasimini kesmezsiniz. Uzun uçuşlarda bacaklarinizin pozisyonunu arasira değiştirmekte faydali olacaktir

Kullanıcı avatarı
HeRCaiKraL
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen HeRCaiKraL » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 08:44)

İrfan bey çok teşekkür ederim, olabilir diye düşünüyorum ama zaten yere 20-30 m kala çıkıyoruz harnessten,çok uzun süreli bir bekleme olmuyor. Fakat bir sonraki uçuşumda bacak kolonlarının baskı yapıp yapmadıığına özellikle dikkat edeceğim. Sağolun,varolun.

Ömür bey harnesimde 3 aşamalı speed bar ve ilaveten trapez var. İstediğim yükseklikte tutabiliyorum ayaklarımı fakat gövdenin gömük, ayakların dizlerden bükük olması mantıklı geldi bana. Harnessin ayarlarını yeniden gözden geçirmekte fayda var. Denedikten sonra düşüncelerimi tekrardan paylaşacağım,bu sorunu yaşayan başka arkadaşlar varsa yardımcı olur. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Stressiz uçuşlar. :)

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Airbender » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 15:25)

Ömür ün söylediklerinin yanı sıra siyatik olma ihtimalinde var oturuş pozisyonun bunu etkisi çok.
Bende topuk problemi yaşıyordum meğerse aşil tendonuymuş. Onu da kiloya bağlıyor doktor ;P

Kullanıcı avatarı
ynmehel
Ad Soyad: Yunus Nedim Mehel
:
300+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ynmehel » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 17:14)

Selam,

Nadiren bende de oluyor, simdiye kadar uyusmasina baglamistim onun icin havada ara sira, ozellikle inise yaklasirken ayaklarimi, dizlerimi, ellerimi vs hareket ettirmeye calisiyorum.

HeRCaiKraL yazdı: İstediğim yükseklikte tutabiliyorum ayaklarımı fakat gövdenin gömük, ayakların dizlerden bükük olması mantıklı geldi bana. Harnessin ayarlarını yeniden gözden geçirmekte fayda var.

Trapez kullanmadim ama koza da dizlerin kirik olmamasi gerekiyor, ayaklari tam uzatinca dizleri cok sikmayacak ama koza gergin kalacak kadar ayarliyoruz genelde.

Kullanıcı avatarı
HeRCaiKraL
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen HeRCaiKraL » 9 yıl 6 ay önce (17.09.2014, 10:49)

Cenk hocam büyük geçmiş olsun. Aşil tendonu bildiğim kadarıyla belirli egzersizleri düzenli yapınca geçiyormuş. Benimkinin Siyatik hastalığı olma ihtimali çok az. Harness ayarlarına ve içinde kalma pozisyonuna bağlıyorum. Yunus hocam kozada mı daha çok oluyordu şoklama yoksa açık harnesslerde mi.