Güvenli Paraşüt Açma Yüksekliği Hakkında

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
malebolge137
Ad Soyad: Can Arda
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Güvenli Paraşüt Açma Yüksekliği Hakkında

Mesaj #1 gönderen malebolge137 » 9 yıl 6 ay önce (26.09.2014, 21:13)

Arkadaşlar benim paraşüt hakkında birkaç sorum var. Şimdi yerden bir yayla kendimizi fırlattık sırtımızda da paraşüt var yere düşüş anına kadar 30-35 m yükseldik hemen paraşütü açtık düşüşe geçtik:
1-) Paraşüt açılır mı?
2-)Açılsa da herhangi bir yerimize zarar gelir mi? illaki biraz sert düşüş olur fakat bunu gözardı edelim.
3-)En çok yavaşlatan ve yön verilebilen paraşüt türü nedir ? Yön verilmesi pek önemli değil ama en hızlı yavaşlatan bir şey olması lazım.

sorularım ve bunu neden sorduğum size saçma gelebilir fakat okulda bir proje için soruyorum, her şey aslında bu sorulara bağlı lütfen bu konuda bilgisi iyi olan kişiler cevap verirse sevinirim çünkü bu yapacağımız proje hayata geçebilirse insanların güvenliğini riske atmak istemem projeyi merak edenler olabilir ama hayata geçirene kadar açıklamak istemiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
malebolge137
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen malebolge137 » 9 yıl 6 ay önce (26.09.2014, 23:00)

arkadaşlar yok mu cevap projenin biraz aciliyeti var da :(

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Misoskian » 9 yıl 6 ay önce (26.09.2014, 23:33)

Konu serbest paraşütle alakalı burada çok fazla serbest paraşütle ilgilenen yok ama kendimce ve tahminimce durumu özetliyeyim.

"Kendimizi Yayla fırlatılmak" bunun için nasıl birşey yapmayı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama çok detaylı birşeyler olması gerekiyor yanlızca çizgi flimdekiler gibi yay yetmeyebilir.

Bir paraşüt şu kadar zamanda açılır demek pek mümkün değil düşüşteki hızınıza bağlı olarak açılma süresi değişir..

Diyelimki siz bir şekilde kendinizi fırlattınız ve 30 - 35 metreye çıktınız (10 katlı bina yüksekliği) yere çakılmanız 2 saniye almaz bu zamandada paraşütün açılacağını sanmıyorum.

200 metreden atladığınızı düşünürsek ilk 100 mertede hızınızı alırsanız paraşüt 30 - 35 metrede açılabilir açılırsada inişiniz yumşak olur. örnek istanbuldaki bina safir 261 metre http://www.youtube.com/watch?v=C7qstaHH63A (paraşütler 100 metre kala rahatlıkla açılıyor) buda size minumum 200 metre gerekiyor anlamına gelir ve sizin yay sisteminin arkasında ufak bir roket olması lazım :)

Son olarak bu soruları sorduğunuza göre hiçbir altyapınız yok serbest paraşütcülük özen gerektiren ve ciddi eğitim isteyen bir spor zaten bu eğitimleri almış insanlarda hiçbir şekilde böyle çok riskli bir projeye imza atmaz tabi bu gizli projeniz ülkeyi veya dünyayı kurtarmaya hizmet etmiyorsa.

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ender » 9 yıl 6 ay önce (27.09.2014, 12:44)

Paraşüt hava yastığı gibi bir şey değil. veya şemsiye gibi...

paraşütü sen açamazsın.

kulpunu çekersin veya paraşütü boşluğa atarsın. havadaki hızına göre kısa veya uzun bir süre sonra kendi açılır.

aşağıdan fırlatıldığında, tepeye ulaştığında hava hızın sıfır olacak. hız yoksa açılmada yok demektir. (yukarıda 70-80 km hızla esen bir rüzgar yoksa tabi)

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ender » 9 yıl 6 ay önce (27.09.2014, 12:52)

gözardı etmemen gereken bir de şu konu var.

böyle bir yavaşlatıcı bulsan dahi, bunu ilk defa deneyen tecrübesiz bir kişi,

o irtifaya vardığında onu aktif hale getiremeyebilecek bir ruh haline sahip olacak muhtemelen.

veya korkudan daha o irtifaya gelmeden aktif hale getirecek.

aklında bulunsun...

Kullanıcı avatarı
malebolge137
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen malebolge137 » 9 yıl 6 ay önce (28.09.2014, 00:55)

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler, sayın ender bey hızın 0 olduğu anlayan bir sensör paraşütü açacak yani önemli olan 30 m de illaki rüzgar hafif veya sert rüzgar olabilir o zaman ki hava durumuna bağlı ama en kötü ihtimali düşünelim 30 m sakin rüzgarsız havada hızın tam 0 km olduğu anda paraşütü açarsak kendimize herhangi bir zarar vermeden inebilirmiyiz Gladyatör arkadaşımız yere düşmen 1-2 saniye sürer o süredede açılmaz demiş ama tabiki farklı kişilerin yorumlarıda benim için önemli yani kesin ve net cevaplar benim için çok önemli

Kullanıcı avatarı
gncklync
Ad Soyad: Günçe Kalyoncu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen gncklync » 9 yıl 6 ay önce (28.09.2014, 14:27)

Bir proje/deney nasil yapilir once bunu konusmali bence. Bir proje/deney e girismek icin su iki ozellikten EN AZ birine sahip olmalisiniz;
1) Konu hakkinda tecrube, yetkinlik, bilgi birikimi (donanim)
2) Maddi imkan.

Eger 1. ozellige sahipseniz, bu projeniz icin forum araciligiyla maddi bir yardim arayabilir, yapacaklarinizdan bahsederek insanlari bu deneye/projeye tesvik etmeye calisabilirsiniz. Ancak bu dediginiz konu hakkinda sorular sordugunuza gore bu ozelligin sizde olmadigini farz ediyorum. Bu kotu bir sey degil tabiki, ancak bu kadar istekliyseniz bu ise temelinden baslayarak ogrenebilir, 2-3 seneye de boyle bir deneyi gerceklestirecek bilgi seviyesine erisebilirsiniz.

Eger 2. ozellige sahipseniz, isiniz daha kolay. Maddi olanaklarinizla bu isten anlayan ve yardimci olmak isteyenlere hem malzemelerinin ucretlerini odersiniz hem de onlarin zamaninin karsiligini odeyebilirsiniz, boylece istediginiz projenin sonucunu daha hizli ogrenebilirsiniz. Ancak bu bilgi sahibi insanlari forumdan kullanmak ve bu iste calistirmaktan cok onlardan dinleyip kendiniz yapmak istediginizi gordugume gore, sizde bu ozeliginde olmadigi farz ediyorum.

Sonuc olarak, bir hevesle deney yapmak istiyorsunuz (okul icin proje anladigim kadariyla) ancak bunun icin yeterli donanima sahip degilsiniz ve yeterli donanima sahip insanlari tutacak maddi olanaginiz yok. Bu durumda size onerim bu hevesinizden simdilik vazgecmeniz ve eger bu projeyi hayata gecirmek istiyorsaniz forumdan ogrenebileceginiz sey bu noktada; "Konu hakkinda bilgilenebilecegim kaynaklar nelerdir?" sorusunu sorarak forumdaslardan kendinizi gelistirmeye yonelik oneriler almaktir.

Not: Bilmiyorum acilir mi acilmaz mi, ancak biliyorum ki siz o projeyi su an gerceklestirir ve denemesini yaparsaniz eger acilirsa sans eseri, eger acilmassa ise neden acilmadigi bir muamma olarak kalacak ve bu proje bir sonuca varmayacaktir.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen bartsay » 9 yıl 6 ay önce (28.09.2014, 20:19)

çok güzel bir konu tebrik ederim
yayla değil mancınıkla daha iyi olur.
ısparta antalya arasında dereboğazı yolunda gölbaşı restorının önünde nerdeyse basejump yapılacak kadar dik bir yer var
yukardan mancınıkla atılan bir kişi göl üzrine 600-700 m de gelmiş olur
serbest paraşüt yapmadım ama üzerinde acro harnesi olursa
bu harnese basit bir kılavuz takılıp hız sıfır olunca başın yukarıda serbest düşüşe geçersin
sonra yedeklerden birini atıp suya iniş mümkün
hatta önde de bir konteyner yedek olursa iyi olur
bu arada daha önce mancınıkla atılmış bir kişi olarak bilinç sıkıntısı olmuyor
böyle bir deneye sponsorluk dahil destek veririm