Paramotor Çalıştayı bitti

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Paramotor Çalıştayı bitti

Mesaj #1 gönderen seccckin » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 11:10)

Arkadaşlar bildiğiniz üzere dün paramotor çalıştayı yapılmıştır. Merak eden arkadaşlar için çalıştay da olan biten hakkında bilgi vermek istiyorum. Çalıştayımız dün saat 2 civarında yaklaşık 20 paramotor pilotu, thk görevlisi ve nerdeyse 10 na yakın sivil havacılık daire müdürleri eşliğinde başlamış ve 5 gibi bitmiştir . Kısa bir tanışma sonrasında önce lisans sonra uçuş izni ve tescil işlemleri uzun uzun değerlendirilmiş ve konuşulmuştur. Lisans sorunu konuşulurken kurum ile kuruma pek yakın olmayanlar arasında sert konuşmalar geçsede, iş tescil ve uçuş izni konularına gelince biraz önce bir birlerine sert konuşan arkaşların bir anda birlik olarak biz tescile karşıyız demeleri de ayrı bir güzellikti.

Çalıştay öncesinde forumda bazı yorumlar yapıldı aman sivil havacılık yasak mı getirecek ? Kesin birileri şikayet etti bu yüzden oluyor ? Bu işin içinde bir iş var gibilerinden yorumlar yapılmıştı. Arkadaşlar Çalıştay çok başarılı geçti. Bu çalıştayda tamamen paramotor sporunu nasıl geliştiririz bu sporu nasıl güvenli kılarız diye daire müdürleri toplanmış bizden fikir aldılar. Ve bizim lehimize nasıl kanun çıkartırız diye bizden çözüm istediler.

Sonuç: Toplantının sonlarına doğru Sivil havacılık genel müdürü Bilal Eksi toplantıya katıldı kısa bir konuşma yaptı konuşmasını tam olarak hatırlamıyorum ama aklıma takılan bazı şeyleri aktarmak isterim. "Biz sivil havacılık olarak ülkemizde gelişen sportif havacılığa el atmak istedik ülkemizde bu sorunu çözmek için uğraşan değerli kurumlarımız (thk) ve federasyonlarımız var fakat yıllardır gördük ki çok fazla bir şey yapılamamış bu sebep ile sizlerle birlik de bu sorunu çözecez şeklinde konuşması benim için güzel şeyler olacağının işareti oldu.

Sonrasında Genel müdür Bilal Ekşi toplantı devam etti ve en son olarak Bilal Eksi şu kelimeleri kurarak biz sivil havacılık olarak daha çok hava alanları ve uçaklarla ilgileniyoruz ve sizlerle ilgilenmeye zaman ayıramıyoruz ilgilenecek zamanımızda zaten olmuyo kısacası size sıra gelmiyor dedi ve konuşmasına devam ederek bu sebep den dolayı sizi buraya çağırdık kafamıza göre bir kanun çıkartıp sizi mağdur etmek istemedik sizden bilgi aldık ve şimdide aranızdan 5 kişi seçicez ve bu 5 kişi kendi arasında çalışarak bize bu kanunu çıkarmamızda yardımcı olacak ve bizzat da benimle muhattap olacak diyerek bir amatör, bir profosyonel, bir üretimci, bir italatçı ve birde eğitimci gibi farklı konularda temsil edecek 5 arkadaşımızı demokratik yollarla (oylama ile) seçti.

Şimdi bu 5 arkadaşımız paramotor kanunu hakkında sivil havacılıkdan bazı müdürlerle koordineli olarak çalışıp Genel müdür Bilal Ekşi ye sunulacak ve bu hazırlanan kanun artık resmi paramotor kanunu olacak. Umarım seçilen bu arkadaşlar yaptıkları ve yapacakları işin tüm camiayı yakından ilgilendirdiğinin farkında olur ve ona göre düzenli çalışır.

Küçük bir not : anladığım kadarı ile sıra yamaçparaşütü ve yelkenkanatta.....

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 11:36)

Gerçekten sevindirici gelişmeler olacak gibi bn çok umutlu degildim açıkçası

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen alp78 » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 12:17)

umarım uyguladıkları demokratik seçim, pratiğe ve sonuçlara yansır. ayrıca THK na örnek teşkil eder..

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Airbender » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 12:29)

Bu 5 kişi seçildi mi?
seçildiyse kimler?
Seçilmediyse kim ve neye göre seçecek?
Yurt dışında ki uygulamalar ve örnekleri neler?
Bildiğim kadarıyla paramotorda yurt dışında tescil uygulaması yok.
Tescil işin içine girerse spor olmaktan çıkar(pilot uygunluğu, üst düzeyde malzeme yeterliliği ve kontrolü gerekecek. Bunları kim nasıl denetleyecek vb...)

Yazdıklarım tamamen şahsi düşüncelerim bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Saygılarımla,

Kullanıcı avatarı
NOZER
Ad Soyad: Burak Hacıoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen NOZER » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 16:53)

Neden aklıma yine rant çıkaracakları gibi bir fikir geldi bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ymcbayraktar » 9 yıl 4 ay önce (28.11.2014, 17:58)

Sayi Seckin Apari'ya tesekkur ederim simdilik izlemedeyiz Sayin genel müdürün yaklasimi olumlu ve demokratik olmuş umarim birilerine ornek olur kuralları seçilecek komitenin belirlemesi isabetli bir karar onlarda sanirim aleyhimize bir karar almazlar

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (29.11.2014, 11:19)

Ben öncelikle işini gücünü bırakıp çalıştaya katılan bütün paramotorcu arkadaşlara meydanı boş bırakmadıkları için burdan teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
birisi34
Ad Soyad: Ufuk Bulut
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen birisi34 » 9 yıl 4 ay önce (29.11.2014, 13:40)

çalıştaya davetli olduğum halde çok geçerli sağlıksal nedenlerden ötürü katılamadım.umarım alınacak kararlardan her camia mensunu bilgilendirilir.dilerim alınacak kararlar camianın ortak paydası olur.gelişimleri merak ve heyecan ile bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen seccckin » 9 yıl 4 ay önce (29.11.2014, 19:36)

Cenk Arman Arkadaşım tescil işlemleri ile ilgili bir çok husus konuşuldu yurt dışında nasıldır ? ne değildir hepsi masaya yatırıldı. Düşüncelerini burada yazman artık fayda etmez çalıştaya gelip orda söylemen gerekirdi.

Sivil havacılık genel müdürü Bilal Ekşi biz paramotor ile ilgili yasa çıkarcaz bu konuda kafamıza göre kanun çıkartıp paramotor sporunu baltalamak istemiyoruz bize kanun çıkarmamızda yardımcı olacak gönüllü 5 kişi istiyoruz dediler. Çalıştayda bulunan bir çok kişi el kaldırınca oylama yapıldı en çok oy alan 5 kişi seçildi bu kişiler sivil havacılık genel müdürlüğüne kanun çıkarması için yardım edecek. İsimlerini ben paylaşmak istemedim gerekli görürlerse seçilen arkadaşlar burada kendilerini açıklar.

Burak Hacıoğlu arkadaşım rant olayı gibi bir şey söz konusu bile değil.

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (29.11.2014, 21:02)

Çalıştay olmuş bitmiş artık seçilen arkadaşlara güvenicez ben en iyi kararı alacaklarına eminim.

Kullanıcı avatarı
senerbayraktar
Ad Soyad: Sener Bayraktar
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen senerbayraktar » 9 yıl 4 ay önce (30.11.2014, 15:14)

bilgilendirdiğin için teşekkürler seçkin

Mustafa balta
Ad Soyad: Mustafa Balta
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Mustafa balta » 9 yıl 4 ay önce (30.11.2014, 22:27)

Parmotor yasası çıkaracaklar!

neden ?

Küçük uçak sahipleri gibi canlarından bezdirip hobiden kaçırtmak için mi?

Vergiler, tesciller, ruhsatlar, yıllık kontroller, izinler vs vs.

Özgürlüğümüzü bürokrasiye kaptırmayalım.!.

Kaptırırsak da herkes poposunu kollasın,

ahanda buraya yazıyorum. Söz gider yazı kalır.

Kullanıcı avatarı
NOZER
Ad Soyad: Burak Hacıoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen NOZER » 9 yıl 4 ay önce (30.11.2014, 23:26)

Umarım dediğiniz gibi olur . Ben kendimi tam ifade edemedim sanırım. Ancak bir üst yorumda benim demek istediğim tüm kelimeler var. Sıra deltakanat ve yamaç paraşütünde ise hep beraber kollamak lazım.

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Airbender » 9 yıl 4 ay önce (01.12.2014, 14:44)

ben daha nazik yazmıştım :)

Kullanıcı avatarı
ali güzel
Ad Soyad: Ali Güzel
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ali güzel » 9 yıl 4 ay önce (02.12.2014, 00:43)

arkadaşlar merhaba,
İstanbul paramotor takımından Ali beautiful.Çalıştaya giderken hep aklımda acaba bu sporu şu veya bu nedenlerle bırakacakmıyız gibi düşüncelerle paramoto çalıştayına gittim.orda gördüğüm ilk defa böyle bir toplantı olmasına rahmen çok güzel bir ortam oluşması.bir kaç ortam gerilmesi yaşandı ama olsun o olaylar genelde bizim camiada fazlasıyla var.
çalıştaya gelince sivil havacılık genel müdürünün ve müdür yardımcılarının samimi bir şekilde bu sporu tanıma çabaları vardı.İlk defa bir devlet görevlisinden şu cümleleri duydum.
- devlet yasakcı bir zihniyete sahiptir.halk ise hiç yasak olmasın ister.iki tarafıda harmanlayarak güzel bir taslak çıkarmanız lazım.bu işi bize bırakırsanız çoğunuz bu sporu bırakmak zorunda kalır.sporun içinde olarak bize bırakmadan bir taslak hazırlayın.
gerçekten yaklaşımı benimçok hoşuma gitti.hep dert yanıyoruz kendilerine göre işler yapıyorlar diye.alın bize en güzel demokratik öneri.kendi yaptığımız sporun kurallarını biz belirleyeceğiz.istediğiniz düüncelerin çoğunda hemfikiriz.istedğiniz yada belirtmek istediğiniz bir uyarı ya da düşünce varsa lütfen bana bildirin ([email protected]=05336148236)bende başkan Haluk abiye bildireyim.
gün artık yamaçmı yoksa paramotormu deme zamanı değil beraber ,birlikte birşeylerin altına imza atmak ya da taşın altına elimiz koymak.
bir paramotorcu olarak lütfen beraber olalım.birlikte hareket etmezsek önce paramotor sonra yamaçparaşütü yapamaz duruma geleceğiz.
Sivil havacılığın iyi niyetinin devamını biraraya gelrek devam ettirebiliriz.
şuna emin olun genel müdürlük son derece iyi niyetli