paramotor eğitimi için yp eğitimi gerekir mi?

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen merk » 9 yıl 4 ay önce (08.12.2014, 20:25)

Merhaba Arkadaşlar,

Güzel bir tartışma oluyordu tam da, kişisel çekişmeleri başka başlık altında yapalım.

Avrupa Avrupa diyoruz, peki İngilizler ( küçük bir adada çok yoğun bir hava sahası olan, etrafı denizlerle çevrili olduğu için sert havası olmaz diye düşünülen) bu işi nasıl yapıyor acaba? Aşağıdaki linklerde mevcut merak eden okuyabilir.

Ancak adamın ilk cümlesi şu olmuş: "Before making your initial flights under power, you'll first need to learn to fly the wing. " Meali: "İlk motorlu uçuşunuzu yapmadan önce kanat ile uçmayı öğrenmek gerekir."

Sonrasında uçuşa geçebilirsiniz mi demiş? Hayır. Demiş ki "motorsuz uçuşu öğrendikten sonra güç ünitesinin nasıl sökülüp toplandığını, çalıştırılmasını, gaz vermesini ve temel bakımını eğitmeniniz size öğretecektir. Ayrıca eğitmeniniz, güvenlik konularının yanında tork ve itme konularını da size açıklayacaktır. "

Sonrasında bu iki bilgi cepteyken uçmayı deneyebilirsiniz mi demiş? Hayır. Demiş ki "aynı düzeyde uçuş teorisi ve meteorolojiyi de bilmeniz gerekir. " Hava hukukuna Türkiye' de öyle bir hukuk olmadığı için girmeye gerek yok.

Başka bir bölümde de "neden sertifikalı malzeme" ve "neden sertifikalı eğitmen" başlıkları var. İsteyen inceleyebilir.

Sağlıklı uçuşlar.

http://www.bhpa.co.uk/sport/power/paramotor/

http://www.bhpa.co.uk/sport/bhpa/learn_to_fly/

Kullanıcı avatarı
ali güzel
Ad Soyad: Ali Güzel
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

isteyen istediği yerden başlar

Mesaj #22 gönderen ali güzel » 9 yıl 4 ay önce (08.12.2014, 21:47)

merhaba arkadaşlar,
hepinizi saygıyla selamlıyorum.ben yaklaşık 3 yıldır paramotor ile ilgileniyorum.bu camiada bir sürü mrb ettiğimiz hep paramotorcu hem yp yapan arkadaşlarla muhabbetimiz oldu.
konu ile ilgili olarak söyleyeceğim şu ben paramotor kursunu erdoğan şanslıdan aldım.hiçde pişman değilim yeniden eğitim alsam( ki eğitim süreci bitmez) erdoğandan eğitim alırdım.nedenine gelince erdoğan paramotor ile ilk uçanlardan birisi.eğitim süresince hiçbir zaman riskli davranış yaptırmıyor.uçmaya uygun hale gelinceye kadar eğitiminiz devam eder.eksikleri varmıdır diye soracak olursak mutlaka eksikleri vardır ama paramotor konusunda erdoğandan başkasını tanımam.
paramotor için yp gereklimi sorusuna gelince paramotor eğitimin başı zaten yp başlangıç eğitimi ile aynı.onu zaten alıyoruz.ondan sonrası ise teferruat.bizler İSTANBUL PARAMOTOR TAKIMI olarak sakin havaların pilotlarıyız.Elimizden geldiğince riske girmeyiz.rüzgar limitlerin üstündemi uçmayız.moralimiz bozukmu uçmayız.ekipmanda bir sıkıntı mı var? uçmayız.kısacası bütün şartlar yerine gelmeden bizler uçmayız arkdaşlar.o açıdan ileri seviyede benim termik öğrenmeme gerek yok ben zaten termikli havada uçmuyorum
Bunu tartışmaya gerek yok sanırım.isteyen istediği gibi başlar.bisikletten motora geçenden motorsiklet kullanır.direk motordan başlayanda motorsiklet kullanır.bütün sorumluluk zaten pilotta.
ÖNEMLİ OLAN bütün paramotor ve yp camiası birlik olmalı asıl mesele bu.bir hata yaptığın zaman benim şurda hatalı bir uçuşum var diyebilmelisin.birilerinin sen şunu yaptın demesine gerek yok.hata yapmayan ilahi mertebeye ulaşmış demektir ki o zaten mümkün değil .sonuçta hepimiz insanız hata yaparız .BİRBİRİMİZLE BARIŞIK OLALIM
BİRBİRİMİZDEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR.
HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 4 ay önce (08.12.2014, 21:50)

Eren kızıltuğ +1 çeviri için teşekkürler

Ve kişisel sorunları gerçekten bir kenara bırakmak lazım

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen Erdoğan » 9 yıl 4 ay önce (09.12.2014, 02:03)

Feyzullah beye katılıyorum,
kendisi bana inana ilk öğrencilerimdendir ve ilk eğitimini paramotorla almışrtır.
http://dailymotion.com/video/xcdemp_ist ... -100_sport
Koray Kos anladığım kadarıyla YP Pilotu olup Paramotor uçuş tecrübesine sahip olmayan bir arkadaşımız. burada bir risk olduğu doğrudur ancak bu risk YP uçuşlarından daha fazla değildir, yan YP de bazı tehlikeler sözkonusu.

1: 100-300 m arasında paraşüt kapanabilir. Doğru, peki YP de paraşüt kapanamaz mı? Kapanır, bu risk orada da var. Aslında paramotor stabil bir havada uçabileceğiniz bir hava aracı olduğu için YP ye göre dah agüvenlidir. Başlangıç eğitimi alan pilotlarda SIV eğitimi olmadığı gibi Paramotor başlangıç pilotundan bu eğitimi istemek haksızlık olur.
2: Paramotorla acil durum inişi tamamen pilotun elindedir. Eğer sen acemi bir pilot isen geniş arazilerde uçarak kendini emniyete alabilirsin, ki hiç kimse kendi hayatını tehlikeye atacak kadar aptal değildir.
3: Diyelim ki Koray hava patladı. Senin bir tek şansın var oysaki bizde motor sayesinde onlarca şansımız olacak. Bir yeri beyenmez isek başka bir yere inebilme lüksüne sahibiz. Yani YP den çok daha güvenli.

İstanbul Paramotor Pilotlarında tek bir ciddi vukaatimiz bile yoktur. Bu pilotların çoğu benden eğtim aldılar ve bani hiç mahçup etmediler, bu arkadaşlarımız yıllarca lisansları olmadan uçtular ve uçmaya devam ediyorlar.

Koray Kos bizimle düşüncelerini paylaştığı için teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen Erdoğan » 9 yıl 4 ay önce (09.12.2014, 11:44)

Evet, genel düşünceleri anladım arkadaşlar. Tartışmalara giremeyecek kadar meşgulüm, dolayısıyla yorumlarınız için hepinize çok teşekkür teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Erdoğan şanslı

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen cincir » 9 yıl 4 ay önce (09.12.2014, 14:58)

Kişisel ve polemik mesajları kaldırılmış ve konu kilitlenmiştir.

Moderatör