P veya T belgeleri ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar !

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
NOZER
Ad Soyad: Burak Hacıoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

P veya T belgeleri ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar !

Mesaj #1 gönderen NOZER » 9 yıl 2 ay önce (02.02.2015, 21:53)

Merhaba Arkadaşlar,
Uzun zamandır araştırıyorum ancak ya ben anlayamadım yada net bir bilgiye ulaşamadım. Bu konu ile alakalı olarak "P" belgelerinin yetkilendirmesini kimler yapabiliyor? Sonrasında ise "T" belgesini alabilmek için ne yapmalıyım?Bununla ilgili olarak da ne kadar zamanda bir açılır bu kurs? En son ne zaman açıldı?
Belirli bir yol izleyebilmem açısından benim için son derece değerli bilgilerdir. Konu ile alakalı bilgisi olan arkadaşlarımız yardımcı olurlar ise çok sevinirim.
Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Extasy » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 10:55)

p belgesini THK'mundan yada THK'munun yetkilendirdiği eğitmenlerden alabilirsiniz ancak T belgelerinin yetkisi tamamen THK'mundadır....bölgenizdeki bir THK şubesi ile iletişime geçebilirsiniz ...

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen dnzerdal » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 13:24)

Belgelendirme sistemi maalesef sistematik degil. P ve T belgeleri Thk'nun sertifikalandırma bicimi.
P2: baslangic pilot
P3: orta seviye pilot
P4:ileri seviyo pilot
P5: deneyimli pilot

T1:tandem pilotu
T2: ticari tandem pilotu

(P seviye belgelerin karsiliklari tam dogru olmayabilir ama bunun gibi birsey)

P belgelerini eger zamanin oldukca coksa Thk'nun inonude kurs merkezinde baslangic ve tekamul seklinde alabilirsin. (baslangic 2 hafta tekamul 100 gun olmasi gerekiyordu)

Alternatif olarak Thk'nun ogretmen pilotlarindan da P belgesi edinebilirsin. Kendi seviyelerine gore p5'e kadar verebilen var.

Ama sayet zamanin kisitliysa ve zaten termik ve mesefa ucuslarini zaten yapiyorsan kurum bazi donem ve tarihlerde sertifika kontrol kursu aciyor. Kontenjana girebilicek kadar sansliysan ve de denwyimli bir pilotsan 7-10 gunluk bu kursta teorik ve pratik yeterliligi gostererek p5 alabilirsin.

Gelelim T belgesine bildigim kadariyla simdiye kadar 2 kez bu kurs acildi. Biri yillar once oludeniz pilotlarini sertifikalandirmak icin P ve T belgeleri verildi. 2.si ise 2014 un mayis ayinda inonude verildi. T belgesi icin yeterince kurs acilmiyor. Ancak artik cogu bolgede t2 zotunlu hale geldi. Kurum bu sebeple Tandem kursu acicaktir, acmalidie diye dusunuyorum.

Konuyu epey uzattim eger sansliysan, pilotajin yeterli ve kurumda bu kurslari acarsa 1 yil icersinde bu belgeleri alabilirsin.

Kullanıcı avatarı
NOZER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen NOZER » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 13:35)

Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için. Tandem pilotluğu için THK'nu beklemek zorundayız anlaşılan. Daha yeni başladım bu spora henüz pilotajımın yeterli olmadığına kesinlikle eminim. Ama insan izleyeceği yolu bilmek istiyor.
Son bir soru olarak sanırım direk "P5" almak gibi bir şey yok. Kulaktan dolma olarak öncelikle "P2" lisansını elde etmem gerekiyor diye biliyorum doğru mudur? Ve "P5" yetkilendirmesini yapan klüpler ya da şahıslar kimlerdir?

Yanıtlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Extasy » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 14:11)

Öncelikle P2 alman gerekiyor...yanı p2 lisansı verebilen bir kurumdan yada eğtmenden alabilirsin ...p5 i artık sadece yarışmalarda 2 adet 30 km uçuşu yapabildikten sonra alabliiyorsun..bildiğim kadarı ile artık skk ( seviye kontrol kursu ) verilmeyecek ....yarışmalara katılmak içinde en az p3-p4 olman geerekiyor...

bu sporda ilerledikçe zaman geçirdikçe ve araştırdıkça zaten bu tarz konular hakkında bilgi sahibi olacaksın ..

Kullanıcı avatarı
dnzerdal
Ad Soyad: Ömür Deniz Erdal
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen dnzerdal » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 14:46)

Normalde sertifika kontrol kursu ile hic belgen yokken bile p5 almak mumkundu. Ama yeni yonetmelik nasildir bilmiyorum. Kurs acilir acilmaz bilmiyorum. Erdem Bey atladigim bir konuya deginmiş. P4 belgen varsa mesafe yarismalarina katilabilir. Task icinde 2 adet 30 kmlik ucus yaparak belgeni p5e yukseltebilrsin.

Ama nacizane tandem olayini dusunmek icin cok erken. Oncelikle egitimlerinizi guzelce tamamlayin. Aktif sekilde ucmaya devam edin tandem ucana kadar kirk firin ekmek var daha.

Kullanıcı avatarı
NOZER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen NOZER » 9 yıl 2 ay önce (03.02.2015, 20:03)

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler. Dediğim gibi biliyorum aslında çok uzun bir yol tepmem lazım bunun için ancak hangi yoldan gideceğimi bilmek istedim.

Kullanıcı avatarı
yilmazverim
Ad Soyad: Yılmaz Verim
Aldığı Beğeni: 3 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen yilmazverim » 9 yıl 2 ay önce (04.02.2015, 00:34)

THK Yamaç paraşütu ucuş ve eğitim yönergesi
http://www.thk.org.tr/yonerge/THKY-311Y ... ergesi.pdf

Kullanıcı avatarı
NOZER
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen NOZER » 9 yıl 2 ay önce (04.02.2015, 01:08)

Teşekkürler Yılmaz Bey. Daha öncede okumuştum aslında ; Ancak arkadaşlar biraz daha sade bir dille anlattıkları için , şuan daha kolay anladım diyebilirim :)

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Ad Soyad: Cerem Cem Aslan
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ceremcem » 9 yıl 1 ay önce (09.03.2015, 20:40)

Burada verilen bilgiler oldukça yanıltıcıdır.

Yamaç paraşütü sporunu tandem ya da tek kişi olarak yapmak için, hiçbir şart altında lisans almanıza, "THK isimli dernek"ten herhangi bir yeterlilik(!) belgesi almanıza, hatta herhangi bir şekilde "THK isimli dernek"e üye olmanıza veya gerek yoktur. (bkz. http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=16086)

Yönergeler, yönergeyi yayınlayan kamu kuruluşunun kendi personelini bağlar. Eğer bu kuruluşa (mesela THK isimli derneğe) üye değilseniz, oranın resmi çalışanı değilseniz sizi bağlamaz.

Tandem meselesine gelince: Deneyim kazanın, işi ciddiye alın, yolcunuza saygı gösterin; yeterlidir.