iki iri göktaşı yanarak geçti...

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

iki iri göktaşı yanarak geçti...

Mesaj #1 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 8 yıl önce (07.06.2005, 15:31)

arkadaşlar pek konumuz ile ilgili değil ama anlatmadan geçemeyeceğim...
geçenlerde geceyarısı uykum kaçtı.kalktım,pencereden yıldızları seyretmeğe başladım.tam bu sırada güneybatıdan kuzeydoğu istikametine doğru yanarak,bir tanesi diğerinden iri iki göktaşı alevler içinde arkasında koyu duman bırakarak geçti.bu olay beş saniye kadar sürdü.böyle bir görüntü milyonda bir olur.çok etkileyici idi.cisimlerin büyüklüğü olağanüstü idi.kendi alevlerinin ışığından arkasındaki duman iyice farkediliyordu.ben bir parça gezegen ve yıldızlarla ilgiliyim,dürbünlerim ve ortaboy bir aynalı teleskobum var.yılın belirli zamanlarındaki göktaşı yağmurlarını da uykumu feda ederek hiç kaçırmam.fakat bu olay çok nadir bir şey olduğu için anlatayım dedim.
düşünün bir kere,uçuşa gittiniz,geceden kampınızı kurdunuz.yemekler,içkiler gırla gidiyor,çok neşelisiniz.tam o sırada korkunç iki iri göktaşı alevler içinde bir ufuktan diğerine üç beş saniye içinde geçip gidiyor.herkesin nabzı mutlaka yüzkırkları bulur,hata bazıları arabaya bile koşar.
ertesi gün bazı büyük gazeteleri,kandilli rasathanesini arayıp olayı detayıyla anlattım ama oralı olan olmadı.
burası türkiye arkadaşlar,merakı olmayanların ülkesi.ama bir bakıma da bizler için iyi.düşünsenize ormanlıya bir gidiyorsunuz,üçyüz kişi paraşütlerini yerlere sermiş.ne korkunç bir şey..
rüzgarlı,neşeli uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
dragonfly
Ad Soyad: Cüneyt Acar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen dragonfly » 1 on yıl 8 yıl önce (13.06.2005, 19:25)

Merhaba,

Gerçekten çok şanslısınız. Ben de astronomiyle çok ilgiliyim. Özellikle meteor gözlemciliği ile. ben de bir kaçkez buna benzer olaylara şahit oldum. fakat anlattığınız kadarıyla sizinki harkulade bir olay. Meteor yağmurlarında zaman zaman büyük meteorlara ben de rastladım. Hatta arkasında bıraktığı toz bulutu 30 saniye kadar kalmıştı. ben meteor fotografları da çekiyorum. Aşağıda bir 2002 leonid yagmurunda cektigim bir foto var. begeninize sunulur.
Dosya ekleri
leonid 2002.1x.jpg

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 8 yıl önce (13.06.2005, 20:46)

cüneyt bey,
bursada oturmakla çok şanslısınız.çünkü istanbul'da ışık kirliliği inanılmaz boyutlarda.ancak şehir dışında kamp kurduğumuz zamanlarda kaliteli gözlem yapabiliyoruz.
sizin bir de uludağ şansınız var.zirve civarında kamp yaptığınız gecelerde o gök cisimleri ne berrak gözükür.demek fotoğraflarını da çekiyorsunuz?ne kadar güzel.acaba şimdiki dijital fotoğraf makinalarıyla da gece meteor resimleri çekilebiliyor mu?
belki sizin de başınıza gelmiştir.ben yalova esenköy'ün bayağı uzağında,deniz kenarında bir gece kamp kurmuştum.yine gökyüzünü seyrederken kayan bir göktaşının pof diye sesini duymuştum.istanbula döndüğümde,kandilli rasathanesinde bir hocaya sordum,mümkündür dedi.demekki bana biraz yakınmış.bir de bölge acaip tenha idi.kros motorumla in cin olmayan bir yeri seçmiştim.artık bu devirde insan bazen doğa ile tamamen yalnız kalıp,doya doya gözlem yapmak istiyor.
sitemiz müsaade ederse bu olaylarla da sohbet edelim...
görüşmek üzere...

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (13.06.2005, 22:14)

Tabiki müsade var ,sitemizde hertürlü konuyu konuşup yazışabiliriz.
Yalnız rica edeceğim bir konu var. Havacılıkla ilgili olmayan konuları "Serbest Kürsü " kategorisinde açarsak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Benimde ilgimi çekti gerçekten bu konu.
Ahmet beyin de dediği gibi geceleyin nasıl çekim yapılabilir bilginiz varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.