Maya Paraşüte bir sorum var tüm pilot arkadaslarım bir göz atmalı

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Baris planor
Ad Soyad: Barış Ozıl
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Maya Paraşüte bir sorum var tüm pilot arkadaslarım bir göz atmalı

Mesaj #1 gönderen Baris planor » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 17:43)

Öncelikle Maya Paragliders ekibini tebrik ediyorum. Yıllardır bir çok Türkün hayalini kurduğu yerli tasarım ve üretim işini başarmış olmanız ülkemizde bu sporu geliştirmek açısından çok önemli bir adımdı ve sayenizde bu adım atılmış oldu.

Bir çok arkadaşıma hatta kız arkadaşıma bile sizin tasarımınızda olan kanatları düşündüm ve tavsiye ettim. Yerli olması için desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir arkadaşımda sizin kanatlarınızdan aldı ve oldukça memnun gözüküyor özellikle fiyatı gayet dikkat çekici. Ancak sitenizin kullanıma girmesi ile beraber HAYDİ! modelini görüdük. Bu modeli gördüğümde bana çok tanıdık geldiğini farkettin ve hafızamı biraz yokladığımda SKP markasının renk tasarımının aynısı olduğunu farketmem çok uzun zaman almadı. Sizinde SKP tedarikçiliği yaptığınızı düşündüğümde bir göz atmam gerektiğini düşündüm ve para2000 sitesinden öncelikle S11 modeli ile HAYDİ! modelinin birebir özelliklerinin tuttuğunu gördüm devamında Türk Akro pilotlarının reklamını Freestyle gibi EnB kanat şeklinde yapmış olduğu SHAMAN modelinin heralde S21 ile alakası yoktur ama bir baksam hoş olur diye düşündüm ve bir kıyaslama daha yaptım ve kanadın deseni hariç S21'den farkı olmadığını görmek beni üzdü.

Bir Türk ve Amatör bir Yamaçparaşütü pilotu olarak yerli kanat tasarımına çok sevinmiş bir destekçiniz olarak bize olayın iç yüzünü sizin anlatmanızı ister hepinize iyi günler dilerim.

Kıyaslama yapmak isteyen arkadaslar için Site linkleri

http://para2000.org/wings/index.html
http://mayagliders.com

Tüm kıyaslamalar para2000.org ve Maya paraşüt sitesinden yapılmış olup herhangi bir sorumluluk tarafımdan kabul edilmemektedir.

Yerli Kanat Hayallerimizin Yerli Araba Chevrolet e benzememesi dileği ile İyi Uçuşlar

Kullanıcı avatarı
Baris planor
Pilot Menüsü: 

Re: Maya Paraşüte bir sorum var tüm pilot arkadaslarım bir göz atmalı

Mesaj #2 gönderen Baris planor » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 19:54)

Skp derken escape arkadaşlar

HTC Desire EYE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
İstanbul Hava Sporları
Ad Soyad: Polat Kemal Akyüz
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen İstanbul Hava Sporları » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 22:40)

Üretim, üretim, üretim.

Üretim deyince akla ne gelir. Konumuz yamaç paraşütü, ilk önce dikmek gelir herhalde. Tasarım gelir, test gelir. Bunların yanında bir kaç şey daha gelir. En önemlilerinden biri hammadde teminidir. Bunun yanında bir Ar-ge süreci ve ekibi, pazarlama, lojistik (depolama-paketleme-servis), yönetim ve organizasyon işleri; planlama, hukuki konular (ruhsat, tescil, ticaret odası), mali süreç (Ön muhasebe, maliye), (yeterlilik prosedürleri; ruhsat, ISO, EN, LTF)

Bu süreçlerin bazıları birbirine doğrudan bağlıdır, birini halletmeden diğerini yürütmeniz mümkün olmaz. Herşey bir yana iyi bir bütçe gereklidir. Hem kuruluş sırasında hem de bir süre her türlü ihtiyaç ve acil müdahale etmeniz gereken durumlar için.

Bütün bu yukarıdakilere "arz" denir. Konu yamaç paraşütü olunca hayata geçmesi inanılmaz bir emek, kararlılık ve özveri gerektirir. Hele ki Türkiye'de ilkseniz. Yolunuza çıkacak sorunları değerlendirebileceğiniz bir örnek yoktur. Fizibilite yapmanız gerçekten zordur. Yapmayı kafaya korsanız da öyle kör dalışı yaparsınız bazen.

Bütün bunlardan sonra herşey yeni başlar. Talebi oluşturmak gereklidir, tanıtım ve pazarlama çok vakit alan işlerdir ve başarıya ulaşması garanti değildir. Talebi oluştuğunda ise herşey "aslında" yeni başlar. Üretimin sürekliliğini korumanız gerekir ki kolay birşey değildir. Çalışmalarınızı makinenin dişlileri gibi disipline etmeniz gerekir.

Konumuzun özüne gelirsek günümüz dünyasında yerli bir marka olmanın ulusal ölçekte faydası
1- Katma değer yaratmak
2- İstihdam oluşturmaktır
Günümüz dünyasında bu ikisiyle ilgili en ufak bir katkınız olmuşsa gayet de güzel yerli üreticisinizdir.

Şöyle bir örnek vereyim; kesim ve dikimi de yurt içinde yaptığınızı farz edelim. İplik, kumaş, metal aksamlar ve diğer ham maddeler için yurt dışından temin etmeniz gerekebilir (kaldı ki öyle). Hadi bu ham maddeleri de bir şekilde yurt içinden ürün olarak temin ettiniz. Peki bu sefer yerli üretim olarak kabul edebilmemiz için, malzeme aldığımız yerlerin de ithal ettiğini yoksa iç piyasadan mı temin ettiğini araştırmamız mı gerekiyor. Ya da bu ham maddelerin çıkarıldığı madenlerin yurt içi mi yoksa yurt dışı madenler olduğunu araştırmak mı lazım. Bunlar tamamen fantezidir. Vergi dairesi kaydı olan bir yamaç paraşütü üreticisi ülke için katma değer ve istihdam oluşturur. Bu koşulları sağlayan firma yerli firmadır, marka yerli markadır, kanat da yerli kanattır. Benim görüşümce bunun üzerine yerli mi değil mi tartışması abestir. Her türlü karından devlet kar eder dolayısıyla vatandaşları da kar eder. İthal edilen malzemeyi sınırlandırır, ihraç etme imkanı vardır bu sayede de yurt dışına giden para yerine yurt içine gelen para yaratma imkanı her zaman vardır.

Bazen ham madde temini, dikiş hatta tasarımı bile yurt dışında yapmak bile sizi hızlandırır, zaman ve daha fazla kar etmenizi sağlar. Sonuç olarak daha fazla katma değer oluşturabilirsiniz. Devlet çok vergi almış olur, siz de daha iyi kazanıp diğer sektörlere daha çok harcama yapabilirsiniz.

Üretimde istihdamın tamamını koşullara göre yaparsınız en alt kademeden (çaycı-makineci gibi) üst kademeye (muhasebeci-müdür) doğru tamamen firma bünyesinde olabilir. Ya da hizmetin bir kısmını başka firmalardan ya da yurt dışından da alabilirsiniz. İşletmeler var olabilmek için kar etmek zorundadır, her şey bu gerçeklikle alakalıdır.Tamamını yurt içinden sağlamayı herkes ister ama sektörlerin kaderi tamamen ülke yöneticilerinin strateji ve kararlarına bağlıdır, üretim şemasını önemli ölçüde bu kararlar belirler. Maliyet de önemli bir konudur, geçmemeniz gereken bir maliyet üst sınırı vardır. Var olmak için bunun üstüne çıkmazsınız, bu bazen yurt dışından temini zorunlu hale getirir.

Bir de yetmezmiş gibi sektörel ajanların hedefi olursunuz. Ülkemizde 15.000 (6000'i geçkin THK sertifikalı) civarında pilot var. Kişi başı ortalama 5000 TL malzeme harcama yapılsa 75 milyon TL'lik bir pazar tamamına yakını ithal. Pilot sayısı katlanarak artıyor, yakın zamanda bugünkü rakamlar pek göze görünmeyecek. Bu halde ortaya çıkan bir yerli üreticiyi silmenin ve ithalatın devamını sağlamanın en basit yolu kamuoyunda imajını zedelemek ve türlü yollarla üreticiyi bezdirmektir. Zaten ülkemizde üretici var test eden yok. Yerli bir üretici için testler yurt dışından icazet almak ve haraç vermekten öteye geçmiyor. Camia olarak aciz ve acınacak durumdayız. Üreticimiz var test edenimiz yok; şuna geliyor "biz geri zekalıyız parasını verelim siz test edersiniz" Testi sorgulamaya da yetkimiz yok tabi, ne verirlerse o.

Can arkadaşımız bütün bu zorluklara rağmen önemli bir adım atmıştır, desteğe ve morale en çok ihtiyacı olduğu zaman, kaldı ki bu konularda pek iyi değiliz. Ben bunca çalışmaya şapka çıkarmamız ve lafımızı sarf ederken iki kere düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Geçmiş yerli malı haftanız kutlu olsun (12-18 Aralık)

Yerli malı kullanın, yerli mal olmayın!

Son beğenen kakalamtahu

Kullanıcı avatarı
skydruid
Ad Soyad: Muzaffer Can Ergin
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydruid » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 22:41)

Merhabalar,

Önceden yaklaşık 4 yıl ESCAPE GLIDERS CO. distribütörlüğü yaptım. ESCAPE GLIDERS CO., kapandıktan sonra S11 kanadının tasarımını satın aldım. S11 kanadının üzerinde kendi deneyimlerim dahilinde yaptığım değişikliklerle HAYDİ ! kanadını oluşturdum. Yani hiçbir yerden kopyalanmış bir kanat değildir, hakları bende olan üstünde yaptığım değişikliklerle tasarladığım bu şekilde Maya Paraşüt LTD ŞTI adı altında tescillenmiş bir kanattır.

Şu bir gerçektir ki, uluslararası kanat test masrafları çok yüksektir. Sadece bir kanadın bir boyu için 6000-7000 euro arası test ödemesi vardır ve kanadınız eğer testi geçemezse para iadesi yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra prototip kanatlar ve ön analiz çalışmaları da artı birer masraftır. Yani kaba bir hesapla bir kanadın bütün boyları için ödenmesi gereken ücret yaklaşık 22000-25000 euro arası değişir. Var olan maliyetlere tek başıma yetişemeyip ve yeni kanadın tasarımını hızlandırmak adına böyle bir tercihte bulundum.

SHAMAN kanadımızda ise S21 üzerinde yapılan ayrıntılı profil değişiklikleri, ip trimlemeleri ile kendi adına bir tasarımdır. Verilerin benzer olması, kanadın aynı olduğunu göstermez, bir çok kanat arasında normal bir şekilde benzerlik bulunabilir. Verilen değerler, en genel özelliklerdir tasarımı ilgilendiren ayrıntılar belirtilmemektedir.

Tandem kanadımız NOMAD, tamamen çalışmalarım sonucu oluşturduğum, Türk mühendis arkadaşım Ernur Pihava ile analizlediğim ve yorumlarını önemsediğim Erdal Akkuş, Murat Tüzer ve daha birçok değerli insanın tasarım sürecine katkıda bulunduğu kendi çabamız ile ortaya çıkan bir kanattır.

Maya Paraşüt yabancı kaynaklı bir firma değildir, tamamen Türk yatırımı ve uğraşı ile oluşturulmuş bir firmadır. Bu süreçte bize bilgi ve desteklerini esirgemeyen tüm dostlarımıza ve pilot arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Maya Paraşüt LTD ŞTİ

Kullanıcı avatarı
Baris planor
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Baris planor » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 22:47)

Verdiğiniz mukemmel cevap için teşekkür eder çalışmaların devamında daha fazla kanat çeşidi ile daha fazla pilota hitab etmenizi dilerim ayrıca fiyatların hep bu şekilde düşük kalmasi da bir başka temennimiz iyi günler.

Kullanıcı avatarı
cansoycan
Ad Soyad: Can Soycan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cansoycan » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 23:40)

HAYDİ bakalım. Üreten tasarlayan sermaye yatıran riske giren üstüne düşen görevi fazlasıyla yapmış. Peki biz kullanıcılar milliyetçilik duygularımızı kabartabilip bize düşen görevi yapabilecekmiyiz. Bu saatten sonra gönül isterki Türk Hava sahasında tek bir yabancı marka kanat olmasın. Maya yı batırmak da çıkarmak ta bizlerin elinde. Eminim herkes son derece temkinli ve sabırla Maya yı gökyüzünde görüp kırkbin bahane ve kusur bulup her 5 kanattan 3 ünü maya olarak görene kadar almayı pek düşünmeyecektir. Logosuna rengine desenine yapılan yorumlara bakılırsa durum bunu gösteriyor. Peki bizlerin keyfi yetene kadar bu cesur yerli girişimcimizin dayanabilecek gücü kalacakmı. Maya da üretimden kalkmış diyerek bir sonraki yerli girişimciyi bir 15 yıl daha beklemek istemiyorsak bence yerli malına ve milliyetçilik duygularımıza biraz Haydi diyelim. Ne kadar israil, Fransız vb marka varsa hepsini silip süpürmesi dileğiyle. Saygılarımla.

Son beğenen kakalamtahu

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ZEMHERİ » 8 yıl 2 ay önce (12.02.2016, 23:58)

viewtopic.php?f=15&t=18031
Bu başlığınız altında bir sorum olmuştu.Sertifikasyon degerlerinizi nerden görebiliriz diye.Ama hala cevabını alabilmiş değilim.Tekrardan başarılar diliyorum...

Kullanıcı avatarı
skydruid
Ad Soyad: Muzaffer Can Ergin
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen skydruid » 8 yıl 2 ay önce (13.02.2016, 14:21)

Merhabalar Erol Bey,

Sertifikasyon değerleri en yakın zamanda sitemizde yayınlanacaktır.

Teşekkür ederiz,

Maya Paraşüt LTD STI

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen hsiray@ttnet » 8 yıl 2 ay önce (13.02.2016, 17:18)

Arkadaşlar türk milleti olarak eleştiri yapmaya alışık milletiz.Biz de uçağımızı abimle yaparken eleştiri oklarına maruz kalmıştık.Ne güzel yerli malı herkes onu kullanmalı mantığını yürütmemiz ve bu arkadaşları desdeklemek lazım.Daha yeni piyasaya girdi inşallah mükemmel bir şekilde istikrarlı bir üretim yapar fiyatları ile göz doldurur, ilin ne iduğu belirsiz firmalardan fahiş fiyata malzeme almak zorun da kalmayız.Tekrar tekrar arkadaşları canı gönülden kutluyor başarılar dilerim.Desteğinizi esirgemeyin.

Kullanıcı avatarı
Baris planor
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Baris planor » 8 yıl 2 ay önce (13.02.2016, 17:26)

Hamdi bey türk milleti olarak eleştirileride yalnış anlamaya yatkın bi milletiz zaten tasarımı türk denilen bir kanadın asıl hikâyesini bu sayede öğrenmiş olduk elbette desteklemek lazım ama destek olacagimiz şeyin ne oldugunuda araştırmak lazım yoksa bir hava aracı yapmak elbette atla deve değil yıl 1998 de ben 8 yaşındayken yalnızca sanayi ve evdeki dikiş makinasından ilk yelkenkanadimi babam bana yaptı kısacası hava aracı yapmaya alışık bir aileden geliyorum ve bende desteklenmesi gerektiğine inanıyorum ancak bir kanadın kanat açıklığı kanat alanı kanadın kendi ağırlığı projected alanı sürat limitleri ve suzulusu birebir aynı ise insanın aklına soru işaretleri geliyor ben bu soruları sordum ve arkadasimizda son derece güzel bir şekilde cevapladı yeterli desteği görürse eminim kendi 0dan tasarladığı kanatlarida ileride piyasaya sunacaktır. Sonuç olarak eleştiriye doğru bir bakış açısı ile yaklaşmayı hedeflemeli türk insanı.

Herkese iyi günler

Barış OZIL

Kullanıcı avatarı
parajetim
Ad Soyad: Suleyman Yalvac
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen parajetim » 8 yıl 1 ay önce (14.02.2016, 19:10)

Hyundai başlarken opel kadett ve astra v.s. alman veya ingiliz lisansıyla başladı. Keza kia ve diğer kore ve japon markalarda öyle.. dananın altında buzağı aramak boştur, destek hoştur... saygılar.

Kullanıcı avatarı
KADİR ASLAN
Ad Soyad: Kadir Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen KADİR ASLAN » 8 yıl 1 ay önce (15.02.2016, 01:08)

Türk malı diyorsun, bir haftada 150 tl ye yakın fiyat artırdın.Sebep Euro yükseldi. Bu şekilde giderlerse kimse yerli diye destek vermez.

Kullanıcı avatarı
botext
Ad Soyad: Metin Bozkuş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen botext » 8 yıl 1 ay önce (15.02.2016, 21:02)

Evet ya yerli diyorlar Euro ile satılıyor nasıl yerli bu ayrıca firmanın bu konudaki yorumuda bence komik çünkü bizde her firma gibi kanatların kesimlerini ve dikimlerini taiwanda yaptırıyoruz şeklinde.sebeb orada daha ucuz işçilikmiş. Geçenlerde faceden paylaşım yapmışlar kanatların dikim yerini göösteriyorlar,fakat yerbildirimi BAKÜ vardı nasıl yani Siz Muğla Fethiyede şirket kurmuşsunuz ama sadece bürodan oluşuyor zannedersem.gerisi tamamen ithal bir ürün doğal olarak EURO ile satarsınız tabiki.

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ZEMHERİ » 8 yıl 1 ay önce (16.02.2016, 13:14)

Herkese selamlar...Arkadaşlar diğer aldığımız ürünlerin hepsi euro-dolar üzerinden bizlere fiyat vermiyorlar mı..Thk nın kendi satış mağazasında lira olarak fiyat görürsünüz oda euro artarsa fiyatı artar,düşerse fiyatı düşer. Uluslar arası para birimi dolar yada euro dur.Bunun yerli üretimle nasıl bagdastirabiliriz .Çinden bir ürün sipariş verin dolar üzerinden hesap edilir.Çin ki üretiminin merkezi...Gönül isterki fiyatlar elbette ki daha ucuz olsun.Tercihimizde fiyat uygunlugu acisindan bu urune yonelelim.(Şahsi fikrimdir,bu ürünün piyasaya girmesi içinde biraz daha fiyatı uygun olabilirdi)Ama unutmayalım ki şu anda kullandığımız malzemeler kendi ülkelerinde daha pahalı...İlk adımı atmak zordur.İnşallah gerisi başarılı bir şeklide gelir....

Kullanıcı avatarı
alibasar
Ad Soyad: Ali Başar Özcanlı
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen alibasar » 8 yıl 1 ay önce (16.02.2016, 13:49)

Hacettepe Havacılık olarak bir süredir aktif olarak kullandığımız Haydi ve Shaman'dan performans, kalite ve bunlara göre fiyatı açısından çok memnunuz. Bundan sonraki EN-A ve EN-B ihtiyaçlarımızda Maya satın almaya devam edeceğiz.

Kullanıcı avatarı
KADİR ASLAN
Ad Soyad: Kadir Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen KADİR ASLAN » 8 yıl 1 ay önce (16.02.2016, 14:25)

Üretimi zor olan bir ürün imal ederek Kurtlar sofrasına oturuyorsunuz. Işin en zor kısmındasınız. PAZARLAMA.Peki bu nasıl olacak?Başlangıçta kar marjını düşük tutacaksınız veya çok güçlü bir firmanın referansını alacaksınız. Euro yükseldi bahanesi nin altına sığınmak lider firmaların işidir. Euro'daki artışları gerekirse yansıtmayacaksın.En azından sektörde söz sahibi olana kadar bunun yapılması lazım. Ben şahsen ilk çıktığında 5480 tl civarında olan fiyatın Euro ya endeksli 5630 tl ye çıkarılmasını uygun bulmuyorum.Ama satıcı Bahçe benim bağ benim........diyorsa yapacak bir şey yok