Tepkisiz olduk malesef

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Tepkisiz olduk malesef

Mesaj #21 gönderen sarsinan » 8 yıl 1 ay önce (03.03.2016, 17:45)

en gerçekçi özet!

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Ad Soyad: Cerem Cem Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen ceremcem » 8 yıl 1 ay önce (05.03.2016, 04:17)

Bu gün ülkemizde THK olmasaydı, şu anda ölüdenizde her kes tandemciydi. Tandemini alan ölüdenizde olacaktı. Acemilikten olacak kazaları bi kenara bıraktım, acemi pilotlar iş bulabilmek için çok düşük ücretlere çalışacak tecrübeli pilotların önünü tıkayacaktı. Sonuçta pilotun çok olması ve düşük para ile çalışması 5 - 6 yıl önce olduğu gibi şirket sahiplerini zengin edecekti garibim pilotlarda karın tokluğuna uçacaktı. Şu anda THK bir şeyleri düzene sokmaya çalışıyor ve ilk defa bizede fikrimizi soruyor bizde hali hazırda böyle bir kuruluş var ve buna sahip çıkacağımıza köstek oluyoruz.

Köyün birinde, yolda bir çukur varmış. Sık sık bu çukura düşüp yaralananlar olunca nihayet ihtiyar heyeti toplanmış, bu derde bir çare aramaya girişmişler. İçlerinden biri "Bir ambülans alalım. Çukura biri düşerse hızlıca hastaneye götürürüz." demiş. Bu fikir çok beğenilmiş. Tam bu fikirde karar kılınacakken bir başkası "Ambülans almak yerine çukurun yanına bir hastane yapalım, hem böylece ikinci bir hastanemiz olur, ambülans masrafından da kurtuluruz" demiş. Nihayet bu fikir üzerinde karar kılınacakken içlerinden biri dayanamamış ve "Ne saçma şeyler üzerinde konuşuyorsunuz! Bu çukuru kapatalım, hastanenin yanına bir tane açalım. Hem ucuz, hem hızlı olur" demiş ve en sonunda bunu yapmışlar.

seccckin yazdı:Arkadaşlar boşuna tartışıyorsunuz ve tartıştığınız konularında elle tutulur bir yanı yok. Öncelikle konuyu size kendimce izah etmek istiyorum. THK nın her hangi bir yaptırımı söz konusu olmadığı gibi, Kanun çıkarma gibi bir yetkiside bulunmamaktadır. Fakat Türkiye'de Valilerin özel yetkileri vardır. Valiler yönettikleri illerde o bolgeye göre özel kanunlar çıkarabilir. (Örneğin Kar yağan bir ilde Okulları tatil etme, Şırnakta Sokağa çıkma yasağı vbs) gibi bir çok sınırsız yetkiye sahiptir. THK ile Muğla Valiliğinin yapmış olduğu ikili ilişki sonrasında Muğla Valiliği "Babadağ uçuş yönetmeliği" çıkarmıştır. Ve bu yönetmelik Valilik tarafından çıkarıldığı için kanun vasfındadır. Yönetmelikte Babadağdan uçabilmek için gerekli şartlar açıkça belirtilmiştir. T2 belgesi olmadan Antalyada uçabilirsin yada her hangi istediğin bir yerde uçabilirsin fakat Babadağdan uçamazsın. Uçarsan kanunlara karşı gelmiş olur, daha önceki durumları aynen yaşarsın. Şimdi diyebilirsin ben mahkemeye gittim cezayı iptal ettirdim diye, fakat bu her zaman böyle olacak değil. Adam çıkıyor "vicdanı red" diyor mahkemeye veriyor askere gitmiyor fakat bu durum 15 aylık askere gitme sürecini değiştirmiyor. Sen ister şirket aç ister holding kur Babadağ gidip uçtuğunda jandarma gelir sana gerekli cezai işlemleri yapar.

1. Neredeymiş bu Babadağ yönetmeliği? Bir referans belirtseniz de efendi efendi incelesek. Henüz Google'ın da haberi yok da...
2. "Sokağa çıkma yasağı" bir kanun değildir, "Okulların tatil edilmesi" bir kanun değildir.
3. Valilik ve kaymakamlıklar yönetmelik ve kanun çıkaramazlar.
4. T2 belgesi olmadan Babadağ'dan uçtum. Jandarma ceza kesti. Mahkemeye verdim, iptal edildi. Tekrar yaşanacak acayip bir durum yok. Jandarma ve kaymakamlık eğer mahkeme kararını tanımıyorsa artık bu onların sorunudur. "Marketten bir şey aldınız, tüm para verdiniz, para üstünü aldınız. Yine tüm para verirseniz aynı durumu yeniden yaşamak zorunda kalacaksınız" gibi bir ifade... Acayip olan tarafı anlamadım.

Ayrıca Konunun başlığı ile tartıştığınız konular bir biri ile örtüşmüyor. THK bir çalışma yapıyor ve camianın da fikrini soruyor M.Bayraktar arkadaşımızda tepkisiz kaldığımızı söylüyor. Sizde konunun dışına çıkap lisansız uçulur mu uçulamazmı diye tartışıyorsunuz ve tartıştığınız konununda dayanağı yok. Neden böyle söylüyorum, Türkiye'de havacılığı düzenleme yetkisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğündedir. Eskiden Sivil havacılık SHY 6c de belli bir kilonun altındaki hava araçlarında lisans aranmaz diye bir madde vardı. Fakat SHY-6C geçtiğimiz aylar yenilendi ve artık o madde kalktı. Ve yamaçparaşütü, paramotor ve yelken kanat yönetmelik dışı bırakıldı. Eskiden olsaydı lisansız uçuş konusunda (sivil havacılık kanunlarına göre) Cerem cem arkadasıma katılırdım fakat artık katılamıyorum çünkü o kanun değişti. Şu anda eskisi gibi lisansız uçulur demediği gibi uçulmaz da demiyor.

Bu konu başlığındaki mevzu şudur: THK Yamaç paraşütü bilmemnesi bir şeyler yapacakmış, burada fikir soruyormuş. Bir arkadaşımız da "niye daha fazla fikir beyan etmiyorsunuz, tepkisiz misiniz siz" diye serzenişte bulunmuş. Ben de arkadaşımıza "Sevgili kardeşim, bu mevzuda bir şey söylememek tepkisizlik sayılamaz. Belki de millet aha bu bu bu bu sebeplerden dolayı bu konuyu sallamıyordur, sallamamakta da haklılardır" dedim. Konunun dışına çıkılmadı.

Peki O zaman THK nın vermiş olduğu lisans ne işe yarıyor ?

1- Muğla Valiliğinin çıkarmış olduğu yönetmeliğe göre Ölüdenizde
2- Yarışmalarda
3- Kaza yada adli durumlarda ( Her hangi bir kaza durumu yada adli olaylarda savcı bilir kişi olarak THK dan bir yetkili çağırıyor onlarda sonuç olarak FAİ lisansının olup olmadığına bakıyor)

Sonuç olarak ben yarışmalara gitmem, ölüdenizde uçmam, adli olaylara karışmam diyorsan sana kimse lisans sormaz. Tabi bu bu gün için böyle yarın ne olur allah kerim.

Liste eksik kalmış, tamamlayalım:

4- Benzin alırken. (Uçuş bölgelerindeki tüm benzinlikler lisansınız olup olmadığına bakıyor. Eğer FAI onaylı lisansınız yoksa size benzin yerine soda veriyorlar)
5- Gece duş alırken (Gündüz duş alırken lisans gerekmiyor. Tabi şimdilik böyle, ileride ne olur bilinmez.)
6- Dişinize maydanoz yapıştığında (Adli tıp inceleme yaparken maydanozlu nesneyi lisanslı birinin alıp almadığına, lisansınızın maydanozu kapsayıp kapsamadığına dikkat ediyor)

Kullanıcı avatarı
kanatsizkelebek
Ad Soyad: Ahmet Kocak
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen kanatsizkelebek » 8 yıl 1 ay önce (05.03.2016, 18:53)

Evlendirme dairesi gibi calisiyor orasi, oraya birde bosanma mahkemesi kurmak lazimki habire nikah yapip ayriliyorlar, bu ne edepsizlik yahu, istifa etsinler kardesim, karisini kocasini ayni mesaiye alacak torpili bulan hoca; ogrencide kayirir, t2 yede piyon olur, paralel yapilarada katilir, kurmada her rturlu zeval verir, başka yaptiklarinida gostereyim
duzgun efendi ahlakli mucadeleci dogru durust egitmenlere ihtiyacimiz var
Somurulmez burasi bukadar emecek kan kalmadi. Zor gunler yasiyoruz yasatiyorlar, eniyi personeller isten cikmak zorunda kaldi, bunlar hala kari-koca isgal ediyorlar orayi
Boyle Hocalar Yuzunden Butun Personelin Adi Cikiyor
gidin o cok ovdugunuz ozel kuluplere gidin birdahada gelmeyin
gidin gidin gidin
bu isi yapmak isteyenlere Engel olmayin artik

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen seccckin » 8 yıl 1 ay önce (06.03.2016, 00:29)

teşekkür ederim arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen seccckin » 8 yıl 1 ay önce (06.03.2016, 01:08)

Cerem Cem arkadaşım Yönetmelik için Fethiye kaymakamlığı yada Muğla valiliği web sitesi üzerinden başvuru yapıp (bilgi edinme bölümünden) yönetmeliği istersen sana gönderirler. Yada fethiye kaymakamlığın web sitesinden direk de indire bilirsin lingi aşağıda

http://www.fethiye.gov.tr/default_B0.aspx?content=1076

Ayrıca Valilerin yetki ve sorumluluklarını daha ayrıntılı incelemeni yada avukat olan ve sanırım samimi dostun olan avukat Bartuğ abiye sormanı ve öğrenmeni tavsiye ederim. Sana en basit şöyle söyleyeyim Valiler Cumhurbaşkanını temsil eder ve Cumhurbaşkanı yetkisi ne ise Valilin bulunduğu ilde yetkiside odur. Vali canı isterse seçim ile gelmiş olan belediye başkanını bile görevden alabilir. Yetkisi bu kadar büyüktür. Türkiye'de makam arabasına Türk bayrağı takma yetkisi bir tek cumhurbaşkanında ve cumhurbaşkanını temsil ettiği için valilerdedir. Vali ve cumhurbaşkanın dışında (Başbakan ve bakanlar dahil olmak üzere) hiç kimse Türk bayrağını kullanamaz.

Bu yüzden sevgili arkadaşım Vali seni canı nasıl isterse öyle uçurur. isterse ölüdenizi komple uçuşa kapatır. (2014 yılında İzmir valisi bozdağı yamaçparaşütü uçuşlarına kapatmıştı jandarmayı dikti oraya bırak paraşütü jandarma ordan kuş bile uçurmadı)

Burada lisans gerekir, gerekmez yada THK yetkilidir yetkisizdir gibi konuları tartışacağımıza, yeni çıkacak olan taslak üzerine yoğunlaşırsak sanırım geleceğimiz için daha etkili olur. M.Bayraktar abimiz tepkisiz kalmayın derken yönetmelik çalışmalarına tepkisiz kalmayın. Çıkacak olan yönetmelikde bazı hatalar ve haksızlıklar var bunlara tepkisiz kalmayalım ve itiraz edelim anlamında konuyu açmış sanırım sen yanlış anlamışsın durumu. Biz burada Taslak üzerine konuşuyoruz.

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen ceremcem » 8 yıl 1 ay önce (06.03.2016, 03:58)

seccckin yazdı:Cerem Cem arkadaşım Yönetmelik için Fethiye kaymakamlığı yada Muğla valiliği web sitesi üzerinden başvuru yapıp (bilgi edinme bölümünden) yönetmeliği istersen sana gönderirler. Yada fethiye kaymakamlığın web sitesinden direk de indire bilirsin lingi aşağıda

http://www.fethiye.gov.tr/default_B0.aspx?content=1076

Sevgili Seçkin APARI,

Verdiğin bilgiler karşısında şaşkınım. Şu an küçük dilimi yuttum. Abooov. Lisans almadan çişe gitmem artık.

"Yönerge"nin bağlantısını verip "YÖNETMELİK" yazman akıllara durgunluk veren bir çakallık değilse okuduğunu anlamama, ya da yanlış bir tarafından anlama rahatsızlığına işaret eder. (Bu illet için çeşitli tedavi kurumları vardır. Örn. İlkokul, bkz. "okuduğumuzu anlayalım" bölümü)

Ayrıca Valilerin yetki ve sorumluluklarını daha ayrıntılı incelemeni yada avukat olan ve sanırım samimi dostun olan avukat Bartuğ abiye sormanı ve öğrenmeni tavsiye ederim. Sana en basit şöyle söyleyeyim Valiler Cumhurbaşkanını temsil eder ve Cumhurbaşkanı yetkisi ne ise Valilin bulunduğu ilde yetkiside odur. Vali canı isterse seçim ile gelmiş olan belediye başkanını bile görevden alabilir. Yetkisi bu kadar büyüktür. Türkiye'de makam arabasına Türk bayrağı takma yetkisi bir tek cumhurbaşkanında ve cumhurbaşkanını temsil ettiği için valilerdedir. Vali ve cumhurbaşkanın dışında (Başbakan ve bakanlar dahil olmak üzere) hiç kimse Türk bayrağını kullanamaz.

Bu yüzden sevgili arkadaşım Vali seni canı nasıl isterse öyle uçurur. isterse ölüdenizi komple uçuşa kapatır. (2014 yılında İzmir valisi bozdağı yamaçparaşütü uçuşlarına kapatmıştı jandarmayı dikti oraya bırak paraşütü jandarma ordan kuş bile uçurmadı)

Burada lisans gerekir, gerekmez yada THK yetkilidir yetkisizdir gibi konuları tartışacağımıza, yeni çıkacak olan taslak üzerine yoğunlaşırsak sanırım geleceğimiz için daha etkili olur. M.Bayraktar abimiz tepkisiz kalmayın derken yönetmelik çalışmalarına tepkisiz kalmayın. Çıkacak olan yönetmelikde bazı hatalar ve haksızlıklar var bunlara tepkisiz kalmayalım ve itiraz edelim anlamında konuyu açmış sanırım sen yanlış anlamışsın durumu. Biz burada Taslak üzerine konuşuyoruz.

Valilik'ten yapılan açıklamayı bir söyle de ondan sonra yetki metki inceleyelim. Adamların konuyla en ufak ilgisi yok.

Sonuç olarak, "YÖNETMELİK", (Y-Ö-N-E-T-M-E-L-İ-K (bak yönerge demiyorum, yönetmelik diyorum)) nerede? Zorunluluk nerede? "Valilik yayınlamış" deyip kaymakamlığın sitesini vermek nedir, çocuk kandırmak mı? "Altın en iyi iletkendir" diyen yüksek lisanslı Elektrik Mühendisi hocayı hatırladım. Kitabı aç da bir kere bak be adam, acaba ne yazmışlar oraya?

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen seccckin » 8 yıl 1 ay önce (07.03.2016, 04:21)

Cerem cem arkadaşım laf ebeliği yapıyorsun...

CEHALET İLE BİLGİSİZLİK FARKLI ŞEYLERDİR. BİLMEYENE ANLATIRSIN ÖĞRENİR AMA CAHİLE ANLATAMAZSIN ÇÜNKÜ O ZATEN BİLİYORDUR
Dosya ekleri
cehalet_sozleri.jpg

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen ceremcem » 8 yıl 1 ay önce (07.03.2016, 14:45)

Hah, geç bile kaldık. Ben de bu cevabı bekliyordum. Niyeyse böyle tartışmalarda belli şartları oluşturan kişiler tarafından telaffuzu hiç şaşmaz.

"Yönerge" ile "Yönetmelik" arasındaki bağlayıcılık ve kapsam farkını bilmeden konuşunca ortaya çıkan tablo işte budur. Yönetmelik bizi bağlar da yönerge ancak yayınlandığı kurumu ve o kurumun memurlarını kapsar (Kaymakamlığın yönergesi jandarmayı bağlar mesela, kanunlara uygun oldukça jandarma yönergeye uymaya mecburdur).

Laf ebeliği mi yapmışız ne yapmışız, gelin bunu iddiamızı bir mahkeme kararıyla süsleyelim: https://www.youtube.com/watch?v=Y7SbZBHrTz4

Demem o ki, sevgili Mehmet Bayraktar, THK'nın yaptığı yönerge çalışması THK'nın çalışanlarını ve üyelerini bağlar. Herkes THK'nın üyesi olmadığına göre (misal ben üyesi değilim, olmayı da düşünmüyorum) "Tepkisiz olduk arkadaşlar" tepkiniz böyle düşünen kişileri (başta beni) bir miktar üzmüştür.

Bilginize.

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 1 ay önce (12.03.2016, 17:44)

bana dokunmayan bin yaşasın felsefesiyle hareket ediyoruz

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 4 hafta önce (20.03.2016, 17:23)

bartsi yazdı:...( Her hangi bir kaza durumunda ... sonuç olarak FAİ lisansının olup olmadığına bakıyor)....
Kaza olduktan sonra Lisans varmış yokmuş ne önemi var. Belgemi kurataracak, canın gitmiş. İş yapıyorlar işte, işsizlere iş olsun maksat

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 4 hafta önce (20.03.2016, 17:26)

barsip yazdı:...genellemeyi birakalım neticede 5-6kişilik bir okul ülke geneliyle uğraşmaya çalışırsa bu kadar olur :D....
duyduğum kadarıyla akşama kadar kantinde oturuyorlar. oyle varsa tembelleri Cepa ya alalım, çalışmak neymiş görelim, günde 7000kişi girip çıkıyor buraya, sigara molası yok, çay yok, yemeğe yetişemezsin, ctesi yok, pazar yok bizde... işinizi sevin, şikayet etmeyin

Kullanıcı avatarı
derya06
Ad Soyad: Derya Derin
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen derya06 » 8 yıl 3 hafta önce (27.03.2016, 19:29)

torpille gelenin ne fikri olur ki; h babasinin , m kardesinin , t absinin, a emmisinin, o kocasinin hayrina, s de bir akrabasinin parmagi var, m yi soylemeyeyim, s yi severim, e yi gec, u ya zaten cektirmisler.... Torpille is yapilmaz. rahmetlik cenk abi cok severdim ama o bile torpilli... e herkes torpil aradigi icin tepkisiz kaliyor. tepki versen bile duzelecegi birsey yok. duzgun bir is cikmasi icin komple degistirmeli ... m yi planoru istiyordu zaten almadilar onu yp ye itelediler, o da yamaccilardan intikam aliyor

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 2 hafta önce (29.03.2016, 19:24)

bira masalarında, rakı sofralarında, iftar yemeklerinde, cuma namazlarında, taziye ziyaretlerinde, mangal partileri, havuzbaşı sefaları, deniz ve güneş banyoları, yarışma diye yapılan toplantılar, klüp buluşmalarında, hutbe günlerinde, ana baba kalabalığında kayak snowboard meraklıları, ev gezmelerinde ve zümrelerin1 alınan kararlar ile dışarıdan illegal yapılanmalarla yönetmelik ana maddeleri konuluyorsa ve bunlarda Dayatılmaya çalışılıyorsa2 birilerinin buna Dur! demesi gerekir.
Paralell Yapılanmalara müsade edilmemeli3. içerde veya dışardaki istenmeyen oluşumlar zorluklar yaşatabilir4. herkesin tekbir çatı altında toplanabilmesi lazım5
Düzgünce sorunlar ele alınmalı ve çözümler üretilmeli. Yaptık ettik olduk bittik denilmemeli
Öyle vakalar duyuyorum ki 2 öğrenci arkadaştan birine yok yere defol git deyip yaka paça dışarı atarlarken öteki öğrenci arkadaşıynan lokantada oturup yemek yiyenler var, peki öğrencisine küfür ederse ne olacak, hangi maddeye dayanak alıp yaptırım yapacağız, olmaz olmaz deme, olmuş
Eksik evrak ile işlerini yapanlar varsa ne olacak, mesela sigortasız uçuranlar, devresinin kirli kağıdını görmezden gelenler gibi gibi, bunların takibi nasıl yapılacak. o zaman bir
kontrol mekanizması gerekiyor