Kobo Glo HD XCsoar ve GPS kurulumu

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
fatih61
Ad Soyad: Mehmet Fatih Ersoy
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen fatih61 » 7 yıl 8 ay önce (23.06.2016, 04:02)

Öncelikle herkese merhaba

Kobo Glo HD'ye XCsoar yüklemek ve gps modülünü adapte etmek diğer kobo çeşitlerine göre biraz farklı olmakta (blueflyvario haricinde sadece gps modülü için). Donanımsal bir yapıdan dolayı ve xcsoar'ın şu anki versiyonlarından kaynaklı bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bu sıkıntıyı gps modülünün Vcc girişinin önüne buton koyarak çözdüm çünkü kobo yu açtığımızda gps modülü cihaza bağlı aktif ise cihazı kilitliyordu. Bu yüzden koboyu açarken gps si kapalı tutuyoruz açtıktan sonra devreye sokuyoruz. Diğer kobo'lardan tek farkı da bu diyebiliriz.

ÖNEMLİ NOT: Diğer XCsoar versiyonları cihazını kilitleyip dokunmatiğini deaktif edebilir bu duruma düşen kullanıcılar tekrar kobo'yu factory reset yapması gerekir. Bu yüzden diğer versiyonları denemenizi tavsiye etmiyorum. Ve diğer bir yazılım olan Top Hat Soaring'i kurarken bi kobo glo hd tamamiyle araf dediğimiz duruma düştü garanti kapsamında değiştirdik biz o duruma düştük siz düşmeyin. Çok incelemedim ama Glo HD'de sanırım top hat çaışmıyor :D

İŞLEM SIRASI

Kobo'ya XCsoar Kurulumu

Kobo Glo HD.rar
Klasör Rar'lıdır klasörün içindeki dosyayı kobo'nun içinde .kobo adlı klasörün içine kopyalayın
(3.72 MiB) 108 kere indirildi

1. Sıfırsa Kobo Glo HD yi normal e-reader olarak kurulumunu yapıyoruz(Wifi veya PC üzerinden).
2. Kobo'yu kurduktan sonra usb kablo ile bilgisayara bağlıyoruz ve yukarıda ekte bulunan ilk klasörü rar dan çıkarıyoruz
not: klasörün içinde bulunan KoboRoot dosyayısını rar'dan çıkarmayınız!
3. KoboRoot dosyasını usb'den bağladığımız kobo'nun içindeki .kobo klasörüne kopyalıyoruz.
4. Kopyalama işleminden sonra cihazın kapatıp tekrar açıyoruz ve güncelleme yaparak XCsoar yüklenmiş oluyor.

Kobo'ya GPS Modülü takılması

Öncelikle Kobo'nun Pil bağlantısını sökün

5. Resimde görülen Kobo'nun üst sağ bölümündeki girişleri kullanıyoruz. (Sadece TX ve RX'i kullansanız da olur Vcc ve toprağı diğer yerlerden de alabilirsiniz)
GLO HD wiring.jpg
Cihazın üstünde bulunan soketleri kullanabilirsiniz

not: Kobo'nun elektronik boardundaki vidalar topraklamadır isteyenler lehimleme yerine bu vidaları gevşetip toprağı buradan alabilir.
6. GPS'deki TX---- Kobo'da RX'e lehimlenecek
GPS'deki RX---- Kobo'da TX'e lehimlenecek

7. Toprak, TX, RX bağlantılarını yaptıktan sonra GPS'in Vcc si ile kobo'nun Vcc'sini arasına butonu kablolarla lehimliyoruz.
8. lehimleme işlemleri bittikten sonra arka kapakta gerekli delme işlemlerini yapıp kabloların rahat dışarı çıkmasını sağlıyoruz.
9. Kobo'nun pil soketini geri takıp kobo'yu çalıştıra bilirsiniz.
10. Kobo'yu açarken buton 0 konumunda olması lazım uygulamayı açtıktan sonra 1 konumuna getirin.(Bu işlem her kobo açlışında aynı şekilde olmalı)
11. XCsoar uygulamasında fly a tıklayıp config seçeneğinden device'a giriyoruz buradaki ayarlar
port:ttymx0
blaud rate: 9600 (Bu model gps için. Diğer bandlarda çalışmadı)
driver: generic

işlemlerimiz bu kadar

Harita işlemlerine uğraşmak istemeyen kişiler için Türkiye haritası linkte mevcuttur.
indirdikten ve haritayı kobo ya attıktan sonra map ayarlarından haritayı tanıtmanız gerekmektedir.
http://xcsoar-mapgen.sigkill.ch/status?uuid=8646469965b95bf80105e25843ee61e2fb3525c8
20160621_005034.jpg
GPS modülü üzerindeki buton
Dosya ekleri
GPS_ublox.jpg
EEPROM hafızaya sahip bir GPS modül
pr_01_3804.jpg
Butonumuz

Son beğenen kdum

Kullanıcı avatarı
hilmi
Ad Soyad: Hilmi Arslan
Aldığı Beğeni: 4 / 2
Pilot Menüsü: 

Re: Kobo Glo HD XCsoar ve GPS kurulumu

Mesaj #2 gönderen hilmi » 7 yıl 8 ay önce (23.06.2016, 09:10)

eline sağlık güzel çalışma ve bilgilendirme sadece butona takıldım biraz büyük daha kullanışlı bi buton varmıdır acaba küçük bişi :)

Kullanıcı avatarı
fatih61
Ad Soyad: Mehmet Fatih Ersoy
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Kobo Glo HD XCsoar ve GPS kurulumu

Mesaj #3 gönderen fatih61 » 7 yıl 8 ay önce (23.06.2016, 14:13)

hilmi yazdı:eline sağlık güzel çalışma ve bilgilendirme sadece butona takıldım biraz büyük daha kullanışlı bi buton varmıdır acaba küçük bişi :)

Daha farklı butonları mevcut bunda açık kapalı olması iyi diye koyduk :D zaten o an elimizde de sadece bu vardı :D

Kullanıcı avatarı
Elektromer
Ad Soyad: Ömer Özer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Elektromer » 7 yıl 1 ay önce (21.01.2017, 01:21)

Merhaba,
Bilgiler için teşekkür ederim.
KOBO GLO HD'de verilen dosyayı çalıştırmayı başardım.
Kullanımı için ayrıntılı bir Türkçe döküman varmıdır?
Ve XCSOAR programında iken ekran parlaklığını nasıl ayarlayabilirim.
Bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
ersinacar
Ad Soyad: Ersin Acar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ersinacar » 4 yıl 9 ay önce (17.06.2019, 14:48)

merhabalar,
Task tanımlamak için; çok uğraşmıştım, arkadaşları bilgilendirmek istedim.
Ana Menüden Nav>> Task >> Add turn point ile ekleniyor fakat burada sabit way pointler var manuel girmek için çok uğraştım. Listeye way point bu listeden eklenmiyor.
Manuel waypoint eklemek için;
Menü>>config>>Congig 2/3 >>waypoints editor>> new ile ekleyebilirsiniz.
Sonra eklediğiniz waypointleri artık task listesinden seçerek task a ekleyebilirsiniz.
Bol goller....