TARIK YILDIRIM ayıplı ürün satışı (bitik kanat)

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

TARIK YILDIRIM ayıplı ürün satışı (bitik kanat)

Mesaj #1 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 12:15)

viewtopic.php?f=49&t=17906&p=105786#p105786

TARIK YILDIRIM dan aldıgım bu kanatı hiç kullanmadım ve ölüdenizde kanatlar ile uca bılmek için teste sokmak(babadag uçuş yönergesi) gerekiyor, teste soktugumda bu kanat için ucamaz raporu verdiler... kanat gecirgenlik testınde 8 sn ile 15 sn arası bi deger alıyor...benim diger ve halen uctugum ozone magnum 2 marka kanadım 111 aldı... yeni bi kadat 900-1000 sn .. kendisine bu kanadı iade etmek istegim zira ben böyle bi kanadı kullanmayacagımı kimseye satmayacagımı belittim.. ama kendisi bu ticaretin bittigini ve kanadı geri alamayacagını söylüyor, ama bana 100 ucuşlu diye sattıgı kanat belliki 850 den fazla ucmus yada denize inişi var yada başka bir sey, bana ben sana kanadı gönderdım sende baktın begendın aldın dıyor, ama bu malın ayıplı oldugunu degiştirmiyor, zira ben bu test cıhazına sahıp degilim, kanadın üzerindede zaten yukarıda fotoda gördügünüz gibi, dec(ARALIK) 2015 teknik kontrol damgası mevecut... bu meseleyi iyi bir sekilde halletmek için herseye hazır oldugumu ve bu konun sahsı bir mesele olmadıgını kendisine belirttim, ama tarık yıldırım isimli bu arkadaş bu konuda anlayışlı ve cözüm odaklı degil... kendisine ayıplı mal satmak için tüketici mahkemesine basvuracagımıda belitttim ,

SONUÇ OLARAK,bu kanatla bu dk sonra uculmaz ve satılmaz , burada önemli olan hepimizin can güvenligi ve ben adımı bu kanadı satarak kirletmem bende bu kanadı kimseye caktırmadan nete koyup satardım paramıda sattıgım kişiden alırdım sonra da aynısını yapardım (ama yapmam) iyiki böyle bir test sartı getırılmiş ve bende bu görünüşte iyi ama bitmiş kanatla uçmamış olmam, umarım kendiside bu kanattaki kusurun farkına varır ve benim maduriyetimi giderir,

benim bu konudaki tek sucum kanadıgı aldıgım günden beri kullanmayıp kenarda tutmamdır, testi gecseydi temmuz sonuna kadar da ucmaycak ve kenarda yedek kanat olarak tutacaktım. zira ölüdenizde ucan her pilot gibi benimde her ucusum kayıtlı bu kandı kullnamdıgımıda her turlu sahıtlı ve ıspatlı kanıtlarım...

imkansızı deyil war olanı arıyorum

Kullanıcı avatarı
derajan
Pilot Menüsü: 

Re: TARIK YILDIRIM ayıplı ürün satışı (bitik kanat)

Mesaj #2 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 12:15)

Kullanıcı avatarı
asasdafaf
Ad Soyad: Volkan Cingil
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen asasdafaf » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 12:28)

Videodaki Kanat testini yapan benim. Kanadın hemen hemen tüm sel kumaşlarını kontrol ettik fakat kanat tamamen bitik durumda. Bence de kanadı alan arkadaşımızın mağduriyetinin giderilmesi gerekir. sonuçta satış sırasında bu bilgi arkadaşa söylenmemiş.

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Erdoğan » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 13:47)

Bu şekildeki anlayışı kesinlikle kınıyorum. Bitik bir kanadın bu şekilde satılması etik değildir. Bu kanadı satan kişinin kanadı geri alması gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Volkan Ovun
Ad Soyad: Volkan Övün
Aldığı Beğeni: 20 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Volkan Ovun » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 15:06)

Geçmiş olsun, üzücü bir tecrübe yaşanmış.

Kanat malzemeleri ve testler konusunda yetkili bir ağız olarak, izninizle bir düzeltme ve bilgilendirme yapmak istiyorum:
Tekstil porozite ölçümü 250cm3 havanın 38.5cm2 alandan 10milibar basınçla kaç saniyede geçtiği esasına dayanır. Ancak, havanın ısındıkça genleşip inceleceği ve kumaştan normalden daha hızlı geçeceği, öte yandan bağıl nemin arttıkça içerdiği su molekülleri nedeniyle yoğunlaşan havanın kumaştan olması gerekenden daha yavaş geçeceği aşikardır. Bu nedenle porozite testleri, kontrollü ortamlarda, +15ve+25 derece sıcaklıkta, en yüksek %60 bağıl nem ortamında yapılmalıdır. Bu durum, porozitemetrelerin kullanma kılavuzlarında da belirtilmiştir. Uygun test koşullarında yapılan bir ölçümde yeni bir kanadın porozitesi 1000 değil, yaklaşık 6000 saniyedir. Bu ölçümü onarım amacıyla getirttiğim işlenmemiş yeni kumaşlar üzerinde bizzat kendim yaptım. Bu vesileyle, Ölüdeniz'de yapılan porozite ölçümlerinin hava sıcaklığı ve deniz kenarındaki yüksek bağıl nem yüzdesi nedeniyle sağlıklı olmadığını, test sonucu olarak değil sadece yaklaşık fikir edinme amaçlı ölçümler olarak kabul edilmesi gerektiğini söylemek zorundayım.

Öte yandan, bir kanadın uçuşa elverişli olup olmadığının kararı sadece porozite sonuçlarına göre verilemez. Bunun en önemli kanıtı, DHV sitesinde Team5 Blue hakkında yayınlanan güvenlik uyarısıdır. ( http://www.dhv.de/db1/source/technicdat ... n&item=203 ) Uyarıda, yaşanan deep stall kazalarının ardından yapılan araştırma ve testlerde bu model kanatların iplerinde kısa sürelerde aşırı derecede uzamaların tespit edildiği, bu model kanat sahiplerinin kanatlarını teste göndermeleri gerektiği belirtilmekte. Şimdi, (gerçi Blue tandem kanat değil ama temel mantık ve uygulamada fark yok) ülkemizde böyle bir kanat, porozite testiyle uçabilir onayı alacak, bir kaza sonrasında pilot hatası, meteoroloji uygunsuzluğu, tecrübesizlik yazgı-kısmet gündeme getirilip konuşulacak ama kanadın kazaya etkisi asla dile getirilmeyecek, yanılıyor muyum? Bu vesileyle, Ölüdeniz'de verilen uçuşa uygunluk belgelerinin aslında amacına hizmet etmediğini ve söz konusu yönergedeki 3.6.1 maddesinde anılan "uluslararası geçerli test standardı" niteliği taşımadığını üzülerek belirtmek durumundayım. Bu hususta, gerek eğitmen kimlikleri, gerek yarışmacı kimlikleri, gerekse güvenilir saygı duyulan kişi kimlikleri ile tüm camianın ismini duyup bildiği güvenilir isimlerin desteğini ve camiayı bilgilendirmesini bekliyorum.

Son olarak, bu izlediğimiz üzücü olay, yaklaşık bir yıldan bu yana hem güvenlik hem de ikinci el ticaretinde test raporlarının istenmesi, testten geçirilmemiş kanatlara rağbet edilmeyip bu uygulamanın bir alışkanlık haline getirilmesi konusundaki çabamın ne denli yerinde olduğunu ortaya koymuştur.

Avrupa'da zorunlu olan ve test merkezimizde uygulanan periyodik test hakkında fikir-bilgi edinmek isteyen arkadaşlarım https://www.youtube.com/watch?v=sO1PcA2pMyw adresindeki videoya göz atabilir.

Saygılarımla,
Volkan ÖVÜN

Kullanıcı avatarı
Eses26
Ad Soyad: Hamdi gedik
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Eses26 » 1 yıl 4 ay önce (26.06.2016, 22:55)

Üzücü bi durum maduriyet giderilmeli ayıp olmuş

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 11 / 7
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen aspex » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 08:34)

Şahsıma ait suçlamalar yanlı olarak anlatılmıştır.
cevap hakkımı kullanıyorum.Alışverişin yapıldığı mart 2016 ilk haftası Yusuf bey beni aradığında kanadın kumaşının görünürde yarı ömürde olduğunu yine satılık olan diğer u-turn passenger tandemim daha güzel olduğunu teklif ettiğim zaman bana illada takoo yu istediğini zaten kumaş testını yapacağını kanadı göndermemi istedi.Diğer satışlarımda da olduğu gibi ücreti kesinlikle peşin almadan kanadı kontrol etmesi için kendisine gönderdim.1 hafta kadar sonra bana geri dönüş yaparak kanadı satın aldığını belirterek ödememi yaptı.Buraya kadar sorun yok.Haziran 2016 son haftasına kadar geri en ufak bir geri dönüş olmadı.Yusuf bey aradan tam 4 ay geçtikten sonra beni arayıp ürünü geri iade etmek istediğini parasını geri almak istediğini belirtti.
Yp camiasına sormak istiyorum, değil kanat herhangi bir ürün satışı gerçekleştirdikten 4 ay sonra alıcı geri dönüş yapıp ürünü iade etmek istese,üstelik kontrol etmesi için gönderilmiş bir ürün ise bu siz ne yapardınız?
(Kanadın uçuş sayıları ve değerleri yurt dışından satın alındığı için satıcı tarafımdan tarafıma iletilen değerlerdir)
Beni tanıyanlar bilir,sattığım her ürünü önce kontrol amaçlı gönderirim,beğenirse satın alır,beğenmezse geri gönderir.Bu geri gönderimlerin çoğunuda kargo ücretini tarafıma ödetenler olmuştur oda ayrı bir konu.Yusuf bey bu geri dönüşü 15 gün içinde bana yapmış olsa idi kesinlikle hiçbir sorun yoktu,4 ay geçtikten sonra aide sözkonusu değildir.
saygılar sunarım.
Tarık YILDIRIM
Ordu Sportif Havacılık Kulüp Başkanı
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen aspex » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 08:35)

Benden kanat satın alan bütün arkadaşlara sesleniyorum...
lütfen hakkımdaki düşüncelerinizi buraya yazınız. Bende kendi muhasebemi bu şekilde daha kolay yapmış olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
derajan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 09:58)

kanat testlerı ölüdenizde her sezon bası yapılıyor gecen yıl mayıs ayında yapılmıştı, ama bu yıl bu süre haziran sonunna dogru yapıldı...yani benim dedigim gibi... bu kanatta o zamana kadar zaten kullanılmamaıs ve yedek olarak tutulmustu,bu zaten sizde kabul ediyorsunuz... her ne olursa olsun bır kanat 8-15 sn arasınra deger alıyorsa, bu üründe bir kusuru vardır, yargı ile araştırdıgımdımda bü tür ürünler kusur diye geciyor, ve bu tür durumlarda , satıcı ya mudaili ile degiştirme yada tamir eger tamiri söz konusu degil ise ücretini iade etmek zorundadır... ve bu 1 yıl içerisinde olabilir....

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen aspex » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 10:19)

Aralık 2015 te Slovenya test firması tarafından uçar testi alan kanat ne oluyorda haziran 2016 da testi geçemiyor?
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
derajan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 15:22)

[*]aynı soruyu bende soruyorum, bu test zaten benim bu kanada güvenip almama sebeb olan

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen atamturk » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 21:22)

Tarık beyden bir kaç kanat ve harnes aldım,kendisi gayet duyarlı ve dürüst bir satıcıdır.Ancak 4 ay sonra ürün iadesi oluyorsa şahsen bende almazdım.Yusuf kardeşim az çok kanadı görünce anlayacak düzeyde bir arkadaşımız ama alınan ürün 2. el olduğu için bu kadar uzun bir süre sonra iadesi kanunen nasıl olur onu bilemem,Yusuf arkadadaşım keşke denemeden almasaydı,umarım tatlıya bağlanır....

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen unforg » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 21:59)

Sonuçta Yusuf beyde Tarık beyde bu spora yeni başlayan üründen anlamayan insanlar değil Tarık bey kanadı göndermiş görüp begenmesi için Yusuf bey kanadı begenmiş ödemesini yapmıs aradan 4 ay sonra geri al diyorsa kusura bakmasın iş bitmiştir Tarık bey haklıdır

Kullanıcı avatarı
vedat
Ad Soyad: Vedat Özburun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen vedat » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 23:09)

öncelikle herkese merhaba bende tarık beyden 3 alış verişim oldu dediği gibi malzemeleri önce gönderip test edip öyle alıp parasınıda daha sonra gönderdik ben dürüstlüğüne güveniyorum sonuçta 2. el malzeme alıyoruz aldığımız malzemenin kalitesini anllamıyorsak daha iyi anlayan hocalarımıza gösterip öyle alışveriş yaparsak bir sorun kalmaz sanırım

Kullanıcı avatarı
tunahan yz
Ad Soyad: Tunahan Yavuz
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen tunahan yz » 1 yıl 4 ay önce (27.06.2016, 23:58)

slm bu kanadin deyeri nedir alisveris kaca bitti örnek 1000 tl verdiyse yusuf bey. tarik bey 500 versin helallasin gitsin benim fikrim ...bu kanat satilirken bu kanadin böyle kötü oldunu biliyorsa tarik bey suçlu satmakta sonuç paradan deyerli deyil canlarimiz var ortada ha bilmeden sattiysa yusuf beye 4 ay olmus açar bakar bi zaten belli eder ne oldunu kanat. insallah tatliya bağlanir iş kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
derajan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (28.06.2016, 00:59)

Üretici Marka : niviuk
Model/Boyut : Takoo 2
Kilo Limitleri : 130-220
Sertifika : en-B
Renk : Sarı Kırmızı
Üretim Yılı :2012
Tahmini Uçuş Adedi : 100
Tahmini Uçuş Saati : 150 saat
Malzemenin genel durumu/tamir/değişen : Resimde görünen tamiri var. başka sorun yok.
Fiyat : 3500 TL
Malzemenin bulunduğu şehir/yer : Ordu
Satış sebebi : Fazlalık
Satıcı bilgileri : 0533 3249742 Tarık YILDIRIM

viewtopic.php?f=49&t=17906&p=105786#p105786 ilan linkişde burada ,

kanadın görünüşünde kesinlikle bir sey yok, burada ilana koysam ödedigim 3500 tl ye herkese satarım... alan ınsanda anlamaz kanadın bıttık oldugunu.. kanadın özürü gizli... ben tarık beyin bunu bile bile bana sattıgını söylemedim, kendiside bunun farkın degıl ... olayın sahsı bir sey olmadıgını ve önemli olan kimsenin burnunun kanamamış olması...

buradaki olay su ... ölüdenizde malzeme testi yaptırmadan bu malzemeyi kullanamazsın... yani kanatı kullanmak için test gününü bekliyordum... testte girdi ve ucamaz raporu aldı...

bana kendısı soruyor... sen benım yerımde olsan ne yapardın ?... cevabım su sekılde.... ben senın yerınde olsam öncelikle böyle bır durum için üzgün oldugumu söylerim ve o kanat kimsenin ucmamasını isterim, sonra bende bu kanadı aldıgım kişiye döner ve benım böyle bir durumla karşılaştıgımı ve mahcup oldugumu iletirim...
zira ortada 2015 check raporu var...
daha sonra mutlaka bir yol buluruz senın bu sorununu gideririz derim... dedimm...

tekrar söylüyorum. ben iyi niyetli yaklaşımımı ilk başta yaptım... ama bu olay unutularak bırakılacak bir olay degil.... kendi rızası ile bir cözüm yolu üretmez ise ben yargı yoluda başta olmak üzere her türlü maddı , manevi ,ticari , elimden ne geliyor ise yapacagımı beyan ederim...

Kullanıcı avatarı
derajan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen derajan » 1 yıl 4 ay önce (28.06.2016, 01:01)

hani alıp bunu 4 ay kullansam ve sonra iade etsem her türlü tarık bey haklı olur.. ama hiç kullanamdan kanadın bitik oldugunu anladık... ... size soruyorum siz olsanız ne yapardınız...

Kullanıcı avatarı
aspex
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen aspex » 1 yıl 4 ay önce (28.06.2016, 08:12)

Yorumları için arkadaşlara teşekkür ediyorum.Bir hususu belirtmek isterim, benim elimde gelen kanadı test edecek imkanda yok makinada yok. Kanadın üzerindeki test damgası benim için tek geçerli referans.Yusuf beyle şu konuşma çok net hatırlıyorum aramızda geçti.Ona dedimki daha temiz olan uturn pasengeri satın alabilirsin takonun kumaşından daha kaliteli dedim,oda bana sen takoyu gönder zaten kumaşının geçirgenliğini kontrol ettikten sonra alıp almamaya karar vereceğini söyledi.
geçmiş kayıtları inceledim.25.02.2016 tarihinde ben kanadı Yusuf beye göndermişirim, Yusuf beyde 03.03.2016 tarihinde bana ödemesini yaptı.Kanatla uçtuğunu sorun olmadığını o günün şartlarında beyan etti ve satın aldı.Yine onun beyanına göre kumaş testini haziranın son haftası yaptırabildiğini ve kanadı iade etmek istediğini söylüyor.
Benim iddam kanat kalitelidir,yusuf bey yalan söylüyor değil.Benim iddam herhangi bir alışveriş için 10-15 gün içinde karar verilmesi,ya satın alırsın yada almazsın.aradan 4 aylık bir süre geçtikten sonra ben o gün kanada bakmadım ,kanadı 4 aydır kenara koymuştum,bugün bakma fırsatı buldum deyip iade talebi kusura kalmasın hiçkimse için etik değil.
Camiaya saygılarımı sunuyorum.
Tarık YILDIRIM
Aircross Turkey Dealer
www.trfly.net
0533 32 497 42

Kullanıcı avatarı
gkhn07
Ad Soyad: Gökhan Odabaşı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen gkhn07 » 1 yıl 4 ay önce (28.06.2016, 09:58)

İkinizide tanımıyorum etmiyorum. Burada hem bir yp pilotu hemde bir ticaretci olarak yazıyorum. İsteseniz de istemeseniz de ortada bir ticaret var. Bu işi ticarete döküp kanat alıp satan insanlar öncelikle sattığı kanattan mesuldurler. Eğer bu kanadı 2. Yada 3. Dünya ülkelerinden getiriyorsa (bizde çok gelişmiş olmasakta çoğu ülkelerden daha guvenilirizdir) karşıdaki rapora itibar etmeyip kesinlikle türkiye'den yetkili kişilerden kendisi bu raporu almalıdır ki artık bu iş Türkiye'de iyice kolaylaştı. Mesela ben rusyadan yada ukraynadan irandan nereden gelirse gelsin gelen raporlara itibar etmem bende o bölgede calisirken gerekli her belgeyi parayla almıştı firmamız. Türkiye'de güvenilir kişilerden rapor isterim. Bu konuda hem satıcı hemde alici kusurludur. İkinci bir konuda hiçbir satılan ürün 4 ay sonra geri alınmaz. Ne kadar kusurlu olursa olsun o testi kendin zamanında yaptırıp (bu işi sadece fethiyede yapmıyorlar) ona göre ücretini ödemeliydin. Bu test parasınida satıcıdan düşmeliydin. . Satın alan arkadaşın da oratada buyuk bir magduriyeti var parasını verdiği kanatla ucamıyor...bu magduriyetide bir sekilde cozulmeli. Bu olayda ikinizinde kusuru ve hakli oldugunuz yerler var. İkinizde birbirinize itibar edip orta yolu bulmanız dileğiyle İkinizede saygılar. Bu olayın tüm yp camiasına ders olması dileğiyle

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen SHaDoW » 1 yıl 4 ay önce (28.06.2016, 11:31)

Sıfır bir kanat düşünün, daha dün geldi kargodan yarın uçacaksınız. Arabanızın bagajında yarını bekliyor.
Adana, Mersin, Ölüdeniz, Antalya vb gibi açık havada insanların piştiği, asfaltta yumurta pişirilen şu aylarda bagajda unutulan kanat ne olur?
Sıfır, daha uçulmamış 6000 saniyenin üzerinde geçirgenlik testi sonucuna sahip olan bu kanadın normalde 40derecenin üstünde olan bagajda 50-80 dereceye çıkan sıcaklıkta geçirgenlik değeri ne kadar düşer? Zaten 150 saatin üzerinde kullanılmış olan (ciddi bir rakam) bir kanat böyle bir durumdan ne kadar etkilenir.

Bir diğer konu depolama ortamı nemi. Yüksek nem içeren bir bodrumda uzun süre kalmış olan bir paraşüt son testinden bu yana hiç uçmasa da kesinlikle etkilenecektir. Etkisinin ne kadar olacağını test etme şansım olmadı. Test eden varsa paylaşırsa sevinirim.

Alıcı / Satıcıyı tanımıyorum, alıcının depolama şartlarına dikkat etmediğini de iddia etmiyorum/edemem, niyetim önemli bir konuya dikkat çekmekti. Umarım aranızda konuyu tatlıya bağlarsınız.

“Genel Tartışma” sayfasına dön