Yarışmalarla Yeni Tanışacaklara Bir Hatırlatma

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Yarışmalarla Yeni Tanışacaklara Bir Hatırlatma

Mesaj #1 gönderen Maksoy » 7 yıl 8 ay önce (09.07.2016, 15:13)

Arkadaşlar, özellikle bu sene yarışmalarla yeni tanışacak arkadaşlar için önemli bir durumu aktarmak istiyorum.
Yarışmalarda neredeyse her zaman karşılaştığımız bir tablo; "abi ben taskı yükleyemedim, bundan da hiç anlamıyorum, acaba doğru yaptım mı, vs. vs." Bu şekilde bir istekle yarışmaya odaklanmış bir arkadaşımızı meşgul etmeye hakkımız yok.
Yarışmalar sadece uçuşunuzu değerlendirmez. Aynı zamanda ekipmanınızı kullanıp kullanamadığınızı da değerlendirir. Doğrudan ya da dolaylı olarak ekipmanınızla olan ilişkiniz (ki; buna sizinle havada olan her şey dahil) uçuşunuzu etkiler. Daha cihazlarını kullanmayı öğrenmemiş birinin yarışmalarda öğrenmek gibi bir lüksü pek olamıyor. Hele o yarışmadan bir beklentisinin olması düşünülemez bile...
Öncelikle yapılması gereken, cihazı anlamak. Terimlerin ne anlama geldiğini, bize neyi ifade ettiğini bilmek. Örnek olarak en basiti, iniş planlamadan önce yapılacak 360 derecelik bir manevrada hangi istikamette hızımız artıyorsa arka rüzgar oradan geliyor demektir. (İneceğiniz her yerde rüzgar tulumu ya da kavak ağacı vs. olmayabilir!) İniş yönünüzü ona göre planlayabilirsiniz. (karşı rüzgara inilmesi gerektiğini söylemeye gerek yoktur her halde ;) )
İlk işiniz kullanım kılavuzunu okumak olmalı. Terimlerin neyi ifade ettiğini mutlaka bilmelisiniz. Evet biraz dizinizi kırıp çalışmanız gerekecek. İnternette ve cihazın web sayfasında bunlarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
Çevrenizde daha önce sizin cihazınızdan kullanarak yarışmalara katılmış arkadaşlarınızdan bilgi alabilirsiniz. Ancak o size her şeyi öğretemez. Söyleyeceği terimlere yabancı iseniz zaten bir şey anlamayacaksınız. Yani öncesinde sizin konunuza çalışmanız gerekiyor. Bundan kaçış yok.
Telefonla da bunun eğitimi sağlıklı bir şekilde verilemez. Lütfen mesaj ya da telefonla insanları taciz etmeyin ;) .
Uçuş cihazlarımız çok kapsamlı ARGE çalışmalarıyla şekillenmiş cihazlardır. Bunları yapan kişiler, biz pilotların talepleri ile yola çıkarak proje geliştirdiler. Teknolojik geriliğimizi klavye kahramanlığı yaparak değil, ancak ve ancak çalışarak geliştirebiliriz. Onun da ilk aşaması, var olanı öğrenmekle başlıyor. (Bunu bir öğrenelim, sonrasında belki de daha iyisi için kafa yorarız ;) )

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Yarışmalarla Yeni Tanışacaklara Bir Hatırlatma

Mesaj #2 gönderen KARAGÖZ » 7 yıl 8 ay önce (11.07.2016, 10:32)

MEHMET BAŞKAN'IM O ZAMAN YARIŞMADAN ÖNCE AYK OLARAK BİR EĞİTİM FAALİYETİ DÜZENLESEN. YARIŞMALARDA VARYO VE GPS KULLANIMI İLE İLGİLİ BİRİSİ NASIL AYAR YAPILIR, TASK NASIL OLUŞTURULUR GİBİ KONULARI ANLATSA. SONRA BUNUN VİDEOSUNU'DA YAPIP YOUTUBE'DE PAYLAŞIP ANTALYA DIŞINDA OLUP DA İLK DEFA YARIŞMAYA KATILACAK ARKADAŞLARA DA İZLETSEN. NE SÜPER OLURDU AMA DEĞİL Mİ :-)

Kullanıcı avatarı
Maksoy
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Maksoy » 7 yıl 8 ay önce (11.07.2016, 13:10)

Tamam Deniz Bey, çok güzel bir fikir. Kulübün başkanı olarak bu konuda sizi görevlendiriyorum. Lütfen önce bilmeyenler ya da az bilenler adına okuyunuz, öğreniniz. Sonrasında örnek bir task oluşturunuz. Cihaza bunun nasıl girileceğini videoya çekerek anlatınız. (ham videolarınızın montajında yardımcı olabilirim.) Sonra da bunu yp forumun eğitim sayfasında paylaşırız.
Bu hazırlıklarla ilgili olarak sizi günlük arayıp gelişmeleri takip edeceğim. 15/07/2016 tarihinde göreviniz tamamlanmış olsun lütfen ki; arkadaşlarımız vakitlice faydalanabilsin.

( Çok önemli not: 1- Bilgisayar ortamında büyük harflerle yazmak, "bağırmak" anlamına gelir. İfade etmek istediğiniz duygunuza göre yazınızı yazınız.)
( Çok önemli not: 2- Bu camianın hem rekortmen hem de yarışma derecesi olan bir pilotundan beklentimiz; bizlere daha bilimsel katkılarda bulunmasıdır. Kanadı çekip uçup gitmesi değil.)
( Çok önemli not: 3- Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız; en iyi öğrenme yolu, bir başkasına öğretmektir.)

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen KARAGÖZ » 7 yıl 8 ay önce (11.07.2016, 13:55)

TAMAM MEHMET ABİ, SÖZ EVİN HOLÜNDEKİ PATLAK AMPÜLÜ DEĞİŞTİRDİĞİM GÜN SENİN VİDEOYU'DA HAZIRLIYCAM :-)

ÇOK ÖNEMLİ NOT 1: BU SEFER KILLIĞINA BÜYÜK HARF İLE YAZDIM...

ÇOK ÖNEMLİ NOT 2: SEN ÜSTÜ KAPALI BU SENE YARIŞMALARDA DERECE HEDEFLİYORUM... YOK VARYO İDİ YOK GPS AYARI İDİ TEPEDE BANA BULAŞMAYIN DE. HEM DE BU GÖREVİ BANA YIKMAYA ÇALIŞ... :-)

ÇOK ÖNEMLİ NOT 3: BUNA BİŞEY BULAMADIM... SENDEN EKSİK KALMAYAYIM DİYE YAZDIM :-)

Kullanıcı avatarı
waterloo
Ad Soyad: Kıvılcım Korkmaz
Aldığı Beğeni: 8 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen waterloo » 7 yıl 8 ay önce (11.07.2016, 16:33)

ben de Mehmet Abi'nin bu sene yarışmalara sıkı bir motivasyonla, derece hedefi ile geleceği sonucunu çıkarıyorum buradan. Takeoffta yarışma dışında bir şeye odaklanamam mesajı verilmiş :)

Kullanıcı avatarı
Maksoy
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Maksoy » 7 yıl 8 ay önce (12.07.2016, 01:14)

waterloo yazdı:ben de Mehmet Abi'nin bu sene yarışmalara sıkı bir motivasyonla, derece hedefi ile geleceği sonucunu çıkarıyorum buradan. Takeoffta yarışma dışında bir şeye odaklanamam mesajı verilmiş :)

Uyma Kıvılcım Deniz Karagöz'e. Hedef saptırıp konuyu değiştirerek görevden kaçmaya çalışıyor. Ama kaçamayacak. Bu konu Deniz'e kilitlenmiştir. "Atıl kurt" modunda yaklaşımlara karşıyız.

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen alp78 » 7 yıl 8 ay önce (15.07.2016, 10:58)

forumda bütün atışmaların bu güzellikte olmasını bekliyoruz. eğlenceli ve yapıcı bir atışma olmuş ;)
Deniz'in söylediği gibi bu konuda camiada bilgi eksikliği var. tecrübeli arkadaşlardan biri bu konuya el atsa ve bir video hazırlasa çok iyi olur. böylece her seferinde birilerini rahatsız etmek durumunda kalınmaz...